Jump to content

Agnostizm

Recommended Posts

• İleti 351
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

"Agnostisizm, bilinmezcilik ya da bilinemezcilik;Teolojik anlamda Tanrı'nın varlığının ya da yokluğunun, bilimsel olarak da evrenin nereden türediğinin bilinmediğini veya bilinemeyeceğini ileri süren felsefi bir akımdır."

Var mı yok mu arada kaldım diyorsun yani.

Sitelerde Paylaş

olmadigi kanitlanamaz onermelere "var olabilir" denemez. olmadigi kanitlanamaz onermelerin tumu zaten test edilemez onermelerdir ve teklif edilmeleri dahi yanlistir. test edilemez bir onerme aslinda yanlis bile degildir, hukumsuzdur. Siz buna kalkip "bilinemez, var da olabilir..." derseniz, yanlis bile olmayan bir fikre "dogru da olabilir" demis olursunuz.

Sitelerde Paylaş

Agnostik falan değilsin. Sen Agnostik Teistsin. Levia V2.1 beta... henüz geliştirme aşamasındasın ama.

İşte bak wikipedia da bile bahsedilmiş:

Types of agnosticism

Agnostic theism

The view of those who do not claim to know of the existence of any deity, but still believe in such an existence.[21]

http://en.m.wikipedia.org/wiki/Agnosticism

Sitelerde Paylaş

Agnostik falan değilsin. Sen Agnostik Teistsin. Levia V2.1 beta... henüz geliştirme aşamasındasın ama.

Types of agnosticism

Agnostic theism

The view of those who do not claim to know of the existence of any deity, but still believe in such an existence.[21]

Levia vol 2.1 beta oldugunu sanmiyorum. Levia forumdan gitmeden once artik deve sidigi icmenin faydalarini sayiyordu.

tarihinde BabyKnight tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

"Agnostisizm, bilinmezcilik ya da bilinemezcilik;Teolojik anlamda Tanrı'nın varlığının ya da yokluğunun, bilimsel olarak da evrenin nereden türediğinin bilinmediğini veya bilinemeyeceğini ileri süren felsefi bir akımdır."

Var mı yok mu arada kaldım diyorsun yani.

Bilinemez diyen biri nasıl arada kalabilirki?

Sitelerde Paylaş

Types of agnosticism

Agnostic theism

İngilizcesini anlamadım.Ben kendi bulduğum bu tarife katılıyorum.

Agnostizm nedir?

Agnostisizm, Tanrının var olduğunun bilinmesinin ya da kanıtlanmasının imkansız olduğu görüşüdür. Agnostik sözcüğü, özde bilgisi olmayan anlamına gelir. Agnostisizm, ateizmin entelektüel bakımdan daha dürüst bir biçimidir. Ateizm, kanıtlanamaz bir düşünce olan Tanrının var olmadığını iddia eder. Agnostisizm, Tanrının varlığının ya da yokluğunun kanıtlanamayacağını, Tanrının var olup olmadığını bilmenin imkansız olduğunu savunur. Agnostisizm bu bakımdan doğrudur. Tanrının varlığı ya da yokluğu deneysel olarak kanıtlanamaz.

Agnostiklere göre tanrının varlıgı meselesi insan aklının ötesinde bir konudur. O halde böyle bir varlık hakkında konuşmak ve hüküm vermek de imkansızdır Dolayısıyla agnostikler tanrı inancı konusunda tarafsız kalmayı tercih etmişlerdir ancak onların bu tarafsızlığı bazen ateizm olarakta değerlendirilmiştir. Hernekadar bazı agnostikler tavırları ve yaşamları onların ateist olduğu izlenimini vermekteysede bir kısmı kendilerinin felsefi açıdan ateist olmadığını ifade etmiştir. Mesela ateist olarak bilinenünlü düşünürlerden Bertrand Russell (1872-1970) felsefi açıdan kendisini agnostik olarak tanımlamıştır .Çünkü ona göre herşeye rahmen tanrının yokluğunu kanıtlıycak bir delil mevcut değildir.

Sitelerde Paylaş

Fikren agnostisizm'i irrasyonel buluyorum.Ateizm bir tezdir, tanrı veya tanrılara inanç da bir tezdir. Bunun ortasında bir tezin oluşu ciddi anlamda mantıksızdır. bir şey ya vardır ya yoktur. Bir şeyin yokluğu da savunulabilir; varlığı da ama bir şeyin transparanlığı savunulamaz. dış görünüş olarak değil ve fakat "varlık" olarak yarı saydam varlık olmaz. Ya vardır ya yoktur.

Sitelerde Paylaş

Fikren agnostisizm'i irrasyonel buluyorum.Ateizm bir tezdir, tanrı veya tanrılara inanç da bir tezdir. Bunun ortasında bir tezin oluşu ciddi anlamda mantıksızdır. bir şey ya vardır ya yoktur. Bir şeyin yokluğu da savunulabilir; varlığı da ama bir şeyin transparanlığı savunulamaz. dış görünüş olarak değil ve fakat "varlık" olarak yarı saydam varlık olmaz. Ya vardır ya yoktur.

Zaten ikisinin ortası değil, iki tezin de kanıtlanamayacağını savunmak ayrı sizin dediğiniz ayrı.

Sitelerde Paylaş

İngilizcesini anlamadım.Ben kendi bulduğum bu tarife katılıyorum.

Agnostizm nedir?

Agnostisizm, Tanrının var olduğunun bilinmesinin ya da kanıtlanmasının imkansız olduğu görüşüdür. Agnostik sözcüğü, özde bilgisi olmayan anlamına gelir. Agnostisizm, ateizmin entelektüel bakımdan daha dürüst bir biçimidir. Ateizm, kanıtlanamaz bir düşünce olan Tanrının var olmadığını iddia eder. Agnostisizm, Tanrının varlığının ya da yokluğunun kanıtlanamayacağını, Tanrının var olup olmadığını bilmenin imkansız olduğunu savunur. Agnostisizm bu bakımdan doğrudur. Tanrının varlığı ya da yokluğu deneysel olarak kanıtlanamaz.

Agnostiklere göre tanrının varlıgı meselesi insan aklının ötesinde bir konudur. O halde böyle bir varlık hakkında konuşmak ve hüküm vermek de imkansızdır Dolayısıyla agnostikler tanrı inancı konusunda tarafsız kalmayı tercih etmişlerdir ancak onların bu tarafsızlığı bazen ateizm olarakta değerlendirilmiştir. Hernekadar bazı agnostikler tavırları ve yaşamları onların ateist olduğu izlenimini vermekteysede bir kısmı kendilerinin felsefi açıdan ateist olmadığını ifade etmiştir. Mesela ateist olarak bilinenünlü düşünürlerden Bertrand Russell (1872-1970) felsefi açıdan kendisini agnostik olarak tanımlamıştır .Çünkü ona göre herşeye rahmen tanrının yokluğunu kanıtlıycak bir delil mevcut değildir.

Agnostic theism

Bir ilahın varlığını bildiğini iddia etmeyen ama yine de bir ilahın varlığına inanan kişilere agnostik teist deniyormuş.

Sitelerde Paylaş

Agnostic theism

Bir ilahın varlığını bildiğini iddia etmeyen ama yine de bir ilahın varlığına inanan kişilere agnostik teist deniyormuş.

Evet,süper işte bu.İşte o kişi benim.

Sitelerde Paylaş

olamayan bir şey zaten kanıtlamanaz orta da kalmak bilinemez bilmem ne demek çok saçma......

Arkadaşım,bişeyden bahsetmiyoruz tanrıdan bahsediyoruz.yani akıl ötesi bişeyden bahsediyoruz.Arada kaldığımız bişey yok.Arada kalmak farklı bişey.Bi doktor hastanın yaşayıp yaşamayacağı bilinemez diyorsa sadece bilinemez diyordur daha fazlasını demek istemiyordur.Yani bu yaşarmı ölürmü diye arada kaldığı anlamına gelmez.

tarihinde harhorin tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Agnostizm nedir?

Agnostisizm, Tanrı’nın var olduğunun bilinmesinin ya da kanıtlanmasının imkansız olduğu görüşüdür.

Agnostizmin bu tanımında yanlış nerede?

Bir şeyin var veya yok olduğunun bilinmesinin imkansız olduğunu ileri sürmek, ancak o şey hakkında yeterince bilgi sahibi olmakla mümkündür.

O şey hakkında hiçbir şey bilinmiyorsa, onun bilinmesinin imkansız olduğunu bilmek de imkansızdır.

Agnostizm saçmalıktır.

Sitelerde Paylaş

Agnostizmin bu tanımında yanlış nerede?

Bir şeyin var veya yok olduğunun bilinmesinin imkansız olduğunu ileri sürmek, ancak o şey hakkında yeterince bilgi sahibi olmakla mümkündür.

O şey hakkında hiçbir şey bilinmiyorsa, onun bilinmesinin imkansız olduğunu bilmek de imkansızdır.

Agnostizm saçmalıktır.

Benim söylediğimde bu kapıya çıkar ama anlamadı galiba arkadaşımız.
Sitelerde Paylaş

Arkadaşım,bişeyden bahsetmiyoruz tanrıdan bahsediyoruz.yani akıl ötesi bişeyden bahsediyoruz.Arada kaldığımız bişey yok.Arada kalmak farklı bişey.Bi doktor hastanın yaşayıp yaşamayacağı bilinemez diyorsa sadece bilinemez diyordur daha fazlasını demek istemiyordur.Yani bu yaşarmı ölürmü diye arada kaldığı anlamına gelmez.

doktorun bilinemez demesinin sonucunda yinede olay gerceklesir ve adam yasarsa yasamis, olmusse olmus olur. sonuc gozlenebilecektir. sizin bilinemez iddianiz isi bitaz fantaziye kacirmak oluyor. Allaha bilinemez demek, kup seklinde bir kurenin var olabilecegini ancak bunu hic bir zaman bilemeyecegimizi soylemekle aynidir. 2 iddia da kendi paradokslarini barindirir ve 2 side teklif edildikleri anda zaten yanlis yapilmis olur. Eger herhangi bir konuda bilinemezlik iddiasini ortaya atarsaniz sonsuz tane bilinemez iddia olusturulabilir ve siz tum bu sacmaliklara "dogru da olabilir ama biz kavrayamayiz" demis olursunuz ki boylelikle sacmaliklarin tamamina prim vermis olursunuz.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...