Jump to content

Agnostizm

Recommended Posts

• İleti 351
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

NE bilgisi sağduyu. yazılanları oku ilk başta adam ne oldugunu dahi bilmiyor kalkmış bilgiden söz ediyor :)

Senin bilgi dediğin şey ne?Evrenin tek yaratıcısı ve yöneticisi tanrının sözlük anlamıdır.Benim bilgi dediğim bu.Senin dediğin ne?

Sitelerde Paylaş

Bilinemez demek de varlamaktır.

Yani var demektir.

O yüzden Agnostisizmin geçerliliği yok.

Varlamanın bir çeşididir.

Yoklama ile işi olmaz.

Yoklama yapabilecek mantık ilkelerini göremediklerinden ve kullanamadıklarından dolayı en az bir teist kadar bilinçlerinde dengesizlik mevcuttur.

Bilinçleri her türlü maniplasyona açıktır.

Tekrar teizme geri dönebilirler, intihar komandosu yapılabilirler, yani herşeye ikna edilebilirler.

Sitelerde Paylaş

Bakın arkadaşlar size şöyle bi örnek vereyim.

Mesela çölde arabanız bozuldu ve yardıma ihtiyacanız var.Ve oradan yüzyıl boyunca hiç insan geçmedi diyelim.Siz dua ediyorsunuz tanrım varsan beni kurtar diye.Ve o anda bir araba gelip sizi alıyor.

Şimdi,bunun milyonda bir ihtimalde olsa tesadüf olmadığı iddia edilemez.Ama bunun tesadüf olduğu da iddia edilemez çünkü milyonda bir ihtimalin bu duadan sonra gerçekleşmesi araştırmaya değer bişeydir ve arkasında hesap edilemeyen sebepler olabilir.Bana göre buda bilimsel düşüncedir ve eminim bilimadamları da aynı fikirdedir.Bu yüzden bu sorunun cevabı yoktur.İşte agnostik bu şekilde düşünür.Ateist ise birinci seçeneği iddia eder.Aramızdaki fark bu.

tarihinde harhorin tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

pembe boynuzlu at da akılötesi ama varlığını kabul etmezsin değilmi? o zman tanrıyı akılötesi bir şekilde olduğunu neye göre temellendireceksiniz ?

Pembe boynuzlu at akılötesi bişey değildir.Hayal ürünüdür.Çünkü fiziksel tanımı yapılmıştır.İnsan aklında canlandırabilir.Fiziksel tanımı yapıldığından bilinen fizik kuralları içerisinde değerlendirilir ve uymuyorsa elenir.Bu kadar basit.

Sitelerde Paylaş

Pembe boynuzlu at akılötesi bişey değildir.Hayal ürünüdür.Çünkü fiziksel tanımı yapılmıştır.İnsan aklında canlandırabilir.Fiziksel tanımı yapıldığından bilinen fizik kuralları içerisinde değerlendirilir ve uymuyorsa elenir.Bu kadar basit.

Olayı çok basit ele alıyorsun forumda biraz dolaş derim
Sitelerde Paylaş

Mesela çölde arabanız bozuldu ve yardıma ihtiyacanız var.Ve oradan yüzyıl boyunca hiç insan geçmedi diyelim.Siz dua ediyorsunuz tanrım varsan beni kurtar diye.Ve o anda bir araba gelip sizi alıyor.

Şimdi,bunun milyonda bir ihtimalde olsa tesadüf olmadığı iddia edilemez.Ama bunun tesadüf olduğu da iddia edilemez çünkü milyonda bir ihtimalin bu duadan sonra gerçekleşmesi araştırmaya değer bişeydir ve arkasında hesap edilemeyen sebepler olabilir.Bana göre buda bilinsel düşüncedir ve eminim bilimadamları da aynı fikirdedir.Bu yüzden bu sorunun cevabı yoktur.İşte agnostik bu şekilde düşünür.Ateist ise birinci seçeneği iddia eder.Aramızdaki fark bu.

Olmamış, olmayacak bir durumun nesini örnek veriyorsun? Bütün iddiaların hayali senaryolara dayanıyor.

Sitelerde Paylaş

Şimdi,bunun milyonda bir ihtimalde olsa tesadüf olmadığı iddia edilemez.Ama bunun tesadüf olduğu da iddia edilemez çünkü milyonda bir ihtimalin bu duadan sonra gerçekleşmesi araştırmaya değer bişeydir ve arkasında hesap edilemeyen sebepler olabilir.Bana göre buda bilimsel düşüncedir ve eminim bilimadamları da aynı fikirdedir.Bu yüzden bu sorunun cevabı yoktur.İşte agnostik bu şekilde düşünür.Ateist ise birinci seçeneği iddia eder.Aramızdaki fark bu.

mantik hatasi bu ornekte net bir sekilde ortaya konmus. Sacma on kabuller yaparak yanlis sonuca ulasiyorsunuz. Bahsettiginiz colde kalan 1000 kisiden ancak bir tanesi yardim bulabilir ve bu tamamen tesaduftur. olasiliklara gore eger bahsettiginiz bu adam 1 de 1 yaptiysa bundan sonraki 999 kisi yardim bulamadan olup gidecektir.

Sitelerde Paylaş

İşte senin tanrı dediğin şey de hayal ürünü.

Sitelerde Paylaş

mantik hatasi bu ornekte net bir sekilde ortaya konmus. Sacma on kabuller yaparak yanlis sonuca ulasiyorsunuz. Bahsettiginiz colde kalan 1000 kisiden ancak bir tanesi yardim bulabilir ve bu tamamen tesaduftur. olasiliklara gore eger bahsettiginiz bu adam 1 de 1 yaptiysa bundan sonraki 999 kisi yardim bulamadan olup gidecektir.

Hepsi yardım bulsa tanrıya inanacak mısın?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...