Jump to content

Agnostizm

Recommended Posts

Cahil adam Einstein bunların üzerinde düşünmedi mi zannediyorsun? Einstein materyalist mi zannediyorsun?

Genel görelilik kuramında zaman bir yanılsamadır.

Hadi git şimdi materyalist olmaya devam et.

Matrix mi hayal edersin. Yoksa aslında bizim çoktan yaşayıp cennet yada cehennem gibi bi yerde mi olduğumuzu hayal edersin ne hayal edersen et. :D

Verdiğiniz cevapların hepsi saçma.

Küçücük beyninle Einsteini amacına alet etmeye kalkışma.

Sadede gel. Enerji çok değerlidir boşa harcama, tüm enerjini "E=m.c²"yi yok etmek için kullan.

Ana tanrım enerji, baba tanrım maddedir. Bak, benimde tanrım var hem de iki tane...

Ayrıca o termodinamiğin kanunu.

:D :D :D

Yok ya, gerçekten mi? İyi ki söyledin de cehaletimi giderdin.

Anlaşılan termodinamikçisin. Madem öyle, termodinamiğin kaçıncı kanunu olduğunu da söyle.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 351
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

O şimdi kendi bilinç mekanizmasıyla Ateizmi canlandırıyor kafasında.

Sonra bu canlandırdığı örnek üzerinden hareket ediyor.

Ateizmin neyini kafada canlandıracam iyice komedi oldunuz ha.Hadi sen bu yazıdaki iddiayı çürütte görelim.Al sana kapı gibi yazı.Çok zekice bir tespit tam kafamdaki gibi.En babayiğit ateist çıksın çürütsün hadi.Hep mantıktan dem vuruyodunuz.Alın size mantık.

tarihinde harhorin tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ateizmin neyini kafada canlandıracam iyice komedi oldunuz ha.Hadi sen bu yazıdaki iddiayı çürütte görelim.Al sana kapı gibi yazı.Çok zekice bir tespit tam kafamdaki gibi.En babayiğit ateist çıksın çürütsün hadi.Hep mantıktan dem vuruyodunuz.Alın size mantık.

Dünya üzerinde "Allah karpuzun içine yazı yazmış" diye düşünen inananlar olduğu gibi senin gibi inananlar da var.

Her ikisinin de ortak özelliği: "En babayiğit Ateist gelsin açıklasın bunu"

Anladın mı?

Sitelerde Paylaş

Tamam havalar sıcak gidiyor da biraz cool olmalısınız. Yoksa kapak contası yanar. Yokuş yukarı o kadar gaz vermeyin.

Bir kere bir ateist olarak ben diyorum ki ateizmin bir felsefe olduğunu da, inanç olduğunu da söylemek ateizme hiç bir eksiklik getirmez. Ben bunları rahatlıkla kabul ederim ve ateizmime bir zarar geldiğinden hiç endişe duymam. Sapına kadar ateistim. Çünkü tanrı olamayacağı için kesinlikle yoktur. Felsefenin neyini beğenmiyorsunuz? Ateizm elbette bir felsefedir. Çünkü bilim tanrı iddiasına dönüp bakmaz bile. Böyle saçma sapan iddialarla bilim ilgilenmez. Bu iddiayı eline bile alıp elinde evirip çevirmeye bile tenezzül etmez. Bilim açısından tanrı zaten yok. Tanrı diye bir iddia bilimin tenezzül edeceği bir zırva olamaz ve değildir.

Bilim bu işe bakmaz! Dönüp bir göz bile atmaz! Bilim açısından bakarsanız tanrı zaten yoktur.

Felsefe ise böyle yapmaz. Felsefe her iddia ile ilgilenir. Felsefenin doğası gereği ilgilenmeyeceği hiç bir konu yoktur. Felsefede sınır, standart, yasak olamaz. Felsefe bir iddiayı ele alır, olup olamayacağına bakar. Niye olabilip niye olamayacağını söyler.

Aradaki farkı anlatabildiğimi sanıyorum. Bilim ve felsefenin doğaları böyledir ve farklıdır.

Felsefi açıdan ise tanrı olamayacağı için yoktur. Neden olamayacağını da açıklar. Bilim zaten olmayan bir şeyle ilgilenmez. Neden olamayacağının açıklanmasını da felsefeye bırakır. Tanrı işine bilim bakmaz. Baksa, kanatlı insan başlı uçan atlar var mı diye de bakması gerekir. Alev soluyan ejderhalar var mı diye de bakması gerekir ve işin de ipin de ucu kaçar. Cin var mı melek var mı şeytan var mı, peri var mı, ifrit var mı bir sürü safsataya boğulmak bilimin işi değildir. Bunlar zaten yok. Niye olamayacaklarını açıklamak felsefenin görevidir. Bilim gökyüzü niye mavi, kan niye kırmızı ve niye memeli bir tür zeka geliştirdi, bu gibi konulara bakar.

Şimdi siz bilime sorabilir misiniz kanatlı atlar nasıl insan başı geliştirdi? İnsan başlı at mı var da bilime böyle saçma sapan bir soru soruyorsun? Tanrı diye bir şey mi var da bilime tanrı var mı, olabilir mi diye soracaksınız? Tanrı yok ki?

Ateizm felsefe değildir derseniz bilimle felsefeyi karıştırırsınız. Bilime tanrının niye olmadığını açıklama gibi lüzumsuz bir misyon yüklersiniz. Bilim olmayan bir şeyin niye olmadığı sorunu ile uğraşmaz. Olan bir şeyin niye olduğu ile uğraşır. Bilimle felsefeyi karıştırmak ise bilime de zarar verir, felsefeye de.

Ateizm inanç değil derseniz bu sefer de inanç özgürlüğüne zarar verirsiniz. Tanrı var demek de yok demek de tamamen inanç özgürlüğü kapsamı içinde bir konudur. Kimseyi inançlarından dolayı yargılayamazsınız. Teisti de ateisti de...

İnsanları eylemlerinden dolayı yargılarsınız. Konu böyledir. İdeolojinin, inanç, düşünce, fikir yargılamanın önünü açarsanız, insanlık bundan zarar görür. Toplumları ideolojiler yönetemez. Toplumları sadece ve sadece bilimin ışığında yürüyen, inanç, ideoloji gibi başka yol göstericilere bakmayan insanlar yönetmelidir. Aksi felaket olur.

Hayatta tek yol gösterici bilimdir. Başka yol gösterici aramak uyuşukluk, sapkınlık, hatta ihanettir. Atatürk noktayı koymuş. Başka da söze gerek yoktur.

Sitelerde Paylaş

Kutunun arkasında ne var sorusuna verilecek bir cevabı seçiyorsunuz.

Bu söylem insanı agnostik yapar. Olabilirsiniz tabii, olamazsınız diye bir şey yok. Bilin diye söylüyorum.

Ortada kutu mutu yok. Tanrı da yok. Felsefede son söz, ateizmdir. Bunun kaçarı yoktur. Agnostisizm ile hiç bir yere varılmaz ve lüzumsuz bir fikirdir. Hatta zararlıdır. Agnostisizmin bir yararı varsa bir şemsiyedir, çok kişiyi altına toplar ve insanları konuşturur, tartıştırır. Bir yelpazeye de benzetilebilir. Geniştir, renklidir, çeşitlidir. Benim iddiam müslümlerin bile çok büyük çoğunluğunun agnostik olduğudur. Ateistlerin de öyle. O halde müslümle ateist agnostisizm şemsiyesi altına gelip tartışabilirler. Onları gölgesinde bir araya getirir.

Burada sosyolojik bir olgudan bahsettik. Felsefi açıdan ise tek çıkış ateizmdir. Başka çıkış yoktur. Öbürleri oyalanmak, çelik çomak oynamaktır. Devrimleri daima radikaller gerçekleştirir. Belirsizlikte yüzen sıradanların milyarlarcası bir araya gelse hiç bir devrim yapamazlar. Aynı hamamlarda aynı taslar şıngırdar durur.

Sitelerde Paylaş

Ya ateistsindir ya da teist. Bu işin ortası falan degildir agnostisizm, ayrı bir eklentidir.

Ben hem ateistim hem de agnostigim mesela. Şöyle ki, mutlak bilinç ve güce sahip bir ilk sebep (tanrı) falan yoktur diyorum çünkü saçma ve hatta gereksiz geliyor ama eger cidden varsa bile bunun bilinemeyecegini (kanıtlanamayacagını) düşünüyorum. Yaşantımda bir ateist gibi, içimde zerre kadar ''belki tanrı vardır'' şüphesi olmadan veriyorum kararlarımı. Ne ibadet ederim ne de dini kuralları takarım... ama iş lak lak etmeye geldiginde tanrı denilen şeyin bilinemeyecegini, aslında hakkında bile konuşulamayacagını düşünüyorum çünkü anlatılanalra göre tanrı mantıgı da bilgiyi de kapsamak zorunda.

Sitelerde Paylaş

Dostoyevskinin üntihar teması üzerine yazılmış.Tolstoy ve dostoyevskinin salak olduğunu sanmıyorum.Hem kimin söylediği de önemli değil son derece mantıklı.Bu iddiayı çürütecek bir babayiğit varsa çıksın.

Sen ilkönce kimin söylediğine karar ver, Tolstoy mu, Dostoyevski mi?

Asıl saçmalık hayatı olduğu gibi göremeyip hayal ürünü putlara tapmaktır. Sen niye film seyrediyorsun? Nasıl olsa film de bitecek. Ne gerek var bitecek bir şeyi seyretmeye?

tarihinde sağduyu tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

gençlik izmler üzerinde bu kadar keskin birbirinizi yerken sizler, neden x partisi bir bütün olamıyor diye kafa yormayın. Kimileri göt kılı olup sadece 1001 çeşit allahları adına dahi bir olurken, hala egolar konuşsun dursun. Bir varmış bir yokmuş diye diye bir elma uğruna parti bölenlerin dünyasıdır felsefe ile kafa yorarken bütünü görememek. Basamakları teker teker çıkmak dururken zirvede olduğunun savaşına girmek...

Sitelerde Paylaş

Bir insan Einstein'in genel görelilik kuramını bilip, (bu adamın bilmediğine eminim) onun bulduğu bir formülle kendisini nasıl materyalist olarak tanımlar hala aklım almıyor.

Yetmez...

Ana tanrım enerji, baba tanrım maddedir. Bak, benimde tanrım var hem de iki tane...

Der..

Ama bilmezzz...

Maddenin aslında enerjinin kabuklaşmış hali olduğunu...

Bende sadece YUH! diyorum.

Mesiiih sen misin???

Yoksa sen haaalaaa materyalizmin saçmalık olduğunu anlayamadın mı???

Ben sende beyin ölçümlendiremiyorum o zaman YOK!

Bundan daha başka abiyane tabirle nasıl anlatılır bilemiyorum.

tarihinde Cavalry tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sen ilkönce kimin söylediğine karar ver, Tolstoy mu, Dostoyevski mi?

Asıl saçmalık hayatı olduğu gibi göremeyip hayal ürünü putlara tapmaktır. Sen niye film seyrediyorsun? Nasıl olsa film de bitecek. Ne gerek var bitecek bir şeyi seyretmeye?

Dostoyevski ama tolstoyunda ateistkenintiharın eşiğinden döndüğünü ve inanınca tanrı orada oluyor dediğini hatırlatırım.

Ayrıca filmi beğenmezsen kapatırsın.Ve gerçek değildir zaten.

Sitelerde Paylaş

Dostoyevski ama tolstoyunda ateistkenintiharın eşiğinden döndüğünü ve inanınca tanrı orada oluyor dediğini hatırlatırım.

Ayrıca filmi beğenmezsen kapatırsın.Ve gerçek değildir zaten.

Bana ne bu iki yazarın görüşünden? Herkesin kişiliği farklıdır, kiminin gerçekleri olduğu gibi görecek cesareti vardır, kiminin yoktur hayallere sarılmayı tercih eder.

Peki sen neden filmi kapatmıyorsun, sana hayallerin gerçek olmadığını göstermedik mi?

Sitelerde Paylaş

Bana ne bu iki yazarın görüşünden? Herkesin kişiliği farklıdır, kiminin gerçekleri olduğu gibi görecek cesareti vardır, kiminin yoktur hayallere sarılmayı tercih eder.

Peki sen neden filmi kapatmıyorsun, sana hayallerin gerçek olmadığını göstermedik mi?

Yoo,ben hala agnostiğim.

Sitelerde Paylaş

Tüm bu söyledikleriniz başkalarının fikirlerini yok saymaktan öteye geçmez.

Bir tanrı saçmalığının olup olamayacağına karar veremeyeceksek tükanı kapatıp gidelim. Öyle şey olmaz. Senin onun bunun kafası çalışmıyor diye benimki de mi çalışmasın? Benim kafam çalışıyor. Düşündüğüm zaman tanrının olamayacağı için olmadığını gayet net görebiliyorum. Sizin göremeyişiniz beni hiç bağlamaz.

Agnostisizmin bir tek yararı var. Bu limana dincisi de sığınır tanrısızı da... Bu limanda herkes toplandığı için iletişim artar.

Her zaman iddia ediyorum: Müslümlerin bile ezici çoğunluğu agnostiktir. Belirsizliğe sığınmadan saçma sapan bir allahı savunmalarına olanak yoktur. Agnostisizm limanı bunların teknelerine mazot verir, ikmal yapar. Dinsizlere, tanrısızlara da verir. Agnostisizmin böyle bir özelliği var. Bu limana herkes uğrar.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...