Jump to content

Agnostizm

Recommended Posts

temel roma hukuku: müddei ispatla mükelleftir.; ispat iddia makamına aittir.

biri bana hırsız derse (veya başka bir suç isnat ederse, ne olursa), ben hırsız olmadığımı ispat etmek zorunda değilimdir. o hırsız olduğumu ispat etmelidir. ya neyse kime konuşuyoruz.

Agnostisizmin ana felsefesi bu.

Emin olamazsın.

Ben uçuk kaçık bir şey demiyorum:

Sizin gündeme aldıklarınıza kıyasla çok da olası bir şey diyorum.

Yavşak olup olmadığını kesin bir şekilde bilemezsin.

Belki o bedenin içine girerek beyne yerleşmiş bir küçük canlısın.

Belki zamanla beyne o kadar adapte oldun ki kendi bedenin eriyerek beyne absorbe oldu.

Bilemezsin.

Bu da Agnostisizm dahilinde.

Yavşak olma ihtimalin olmama ihtimalin kadar var.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 351
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Yok canım, neden çelişiyormuş, kocası hamile bırakmış, o da evreni doğurmuş ve yönetiyor şimdi. Böyle olmadığını iddia ediyorsan buyur kanıtla olmadığını.

Aklının eremeyeceği fizik ötesini kabul etmeyip madem dünya mantığıyla düşüneceğim diyorsun,evrenin sahibinin karısı olabileceğini sanıyorsun yani suda olduğunu asla farkedemeyecek balık gibisin,öyleyse sana şunu söyleyim.tanrının bir değil bin karısıda olabilir.evet buna inanıyorum aksini ispatla hadi.

Sitelerde Paylaş

Fizik ötesi var olabilir.

Fizik ötesi olamaz.

İki tane yapı taşı var (aslında bir tane)

Bu madde (iki tane olunca madde ve enerji, ancak geleneksel adıyla madde)

Her şey bu madde-enerji etkileşimlerinden oluşuyor

Her şey.

Buna boşluklar da dahil.

Başka bir malzeme yok.

O nedenle tanrı da dahil metafizik hiçbir şey yok.

Bu kesin biliniyor.

Sitelerde Paylaş

Aklının eremeyeceği fizik ötesini kabul etmeyip madem dünya mantığıyla düşüneceğim diyorsun,evrenin sahibinin karısı olabileceğini sanıyorsun yani suda olduğunu asla farkedemeyecek balık gibisin,öyleyse sana şunu söyleyim.tanrının bir değil bin karısıda olabilir.evet buna inanıyorum aksini ispatla hadi.

Aksini niye ispatlasın adam zaten var diyor karısı. Bir şey mi kaçırdım yoksa ? :)
Sitelerde Paylaş

İnan, çok da umurumda sanki. Fizikötesi diye bir zırva atıp onun arkasına saklanmayı da iyi biliyorsun. İlk önce fizikötesi bir şeyler ortaya koyacaksın ki biz de kabul edelim.

Ayrıca sen evrenin sahibi olduğunu sandığın uyduruk tanrının karısından değil kocasından bahsediyoruz. Ne o, putuna yakıştıramıyorsun bir kocası olmasını?

Evrenin sahibiymiş de, falanmış da filanmış da, bir iki sorudan sonra hemen putunun olduğunu belli ediyorsun.

Sitelerde Paylaş

Fizik ötesi olamaz.

İki tane yapı taşı var (aslında bir tane)

Bu madde (iki tane olunca madde ve enerji, ancak geleneksel adıyla madde)

Her şey bu madde-enerji etkileşimlerinden oluşuyor

Her şey.

Buna boşluklar da dahil.

Başka bir malzeme yok.

O nedenle tanrı da dahil metafizik hiçbir şey yok.

Bu kesin biliniyor.

Evrende zamanın durduğu yerler var.Herşeyi dünyadaki fizikten ibaret sanmıyosundur umarım.

Sitelerde Paylaş

İnan, çok da umurumda sanki. Fizikötesi diye bir zırva atıp onun arkasına saklanmayı da iyi biliyorsun. İlk önce fizikötesi bir şeyler ortaya koyacaksın ki biz de kabul edelim.

Ayrıca sen evrenin sahibi olduğunu sandığın uyduruk tanrının karısından değil kocasından bahsediyoruz. Ne o, putuna yakıştıramıyorsun bir kocası olmasını?

Evrenin sahibiymiş de, falanmış da filanmış da, bir iki sorudan sonra hemen putunun olduğunu belli ediyorsun.

Herneyse kocası diyelim.Bin tane kocası olabilir ne olmuş.

Sitelerde Paylaş

Tanrıların olması tanrının varlığına aykırıdır.Ayrıca zaten sayıları bile yaratan tanrıdır.

İyi ki tanrı bilinemez diyorsun, bir de bilinir desen sülalesini, öğle yemeğinde neler yediğini bile sayacaksın.

Madem bilinemez diyorsun, ne diye her iddiaya olamaz diye atlıyorsun?

Sitelerde Paylaş

Bakın sevgili non-tesitler.

Ateizmin (aslında Materyalizmin, günümüzdeki adıyla Fizikalizmin) dedikleri bir iddia veya inanç değildir.

Bir tespittir.

Fizikalizm (eski adıyla Materyalizm) derki her şey madde/enerjiden oluşur.

Bundan başka bir yapıtaşı yoktur.

Buna idea da dahil (idea denilen şey sizin benlik dediğiniz o düşünen, gözlemleyen varlık)

Buna karşı çıkmanız için malzeme tarifiyle birlikte var dediğiniz o şeyi sunmanız lazım.

Sorun sizin neye var dediğiniz değil.

Sorun, var dediğiniz şeylerin varlık tarifine uymaması.

Varlığın tarifi bellidir.

O yüzden komik duruyorsunuz.

o yüzdne sizle dalga geçiyoruz.

O yüzdne sizi zerre dikkate almıyoruz.

Tamamen ful dökme demir bir küpün içinde bir şey var diyorsunuz :)

Sayıyoruz, küpün ağırlığında yok var dediğiniz şey,

şeklinde yok

lime lime ediyoruz yine yok.

Ve siz halen daha küstah küstah olabilir diyorsunuz.

Bu davranışlar ahlakınızı ve insanlığınızı bozuyor.

İddia ettikleriniz yok.

Kabullenin bunu.

Sitelerde Paylaş

Evrende zamanın durduğu yerler var.Herşeyi dünyadaki fizikten ibaret sanmıyosundur umarım.

Sen zamanın ne olduğunu biliyor musun?

gerçekten soruyorum.

teknik olarak zaman nedir biliyor musun?

teknik olarak da açıklamana gerek yok, anladığın haliyle zaman tam olarak nedir biliyor musun?

Sitelerde Paylaş

:D Böyle agnostisizm olmaz! Sayıları yaratan tanrı diyerek agnostik olunmaz! Teist olunur! :)

Çok söyledik, sen agnostik filan değilsin dedik ama dinlemiyor! :lol: İlla olmadığı bir şey olduğu iddiasında ısrarcı!

bak democrossian'ın dilinde tüy bitmiş bnm de aynı şekilde :D
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...