Jump to content

İslam'la Ateizm Arasında Bir Uzlaşma Mümkün mü?

Recommended Posts

• İleti 141
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Diyanet benim de diyanetim olmayı isteyebilir ama ben bir diyanetim olmasını istiyor muyum bakalım? Elbette istemiyorum.

Diyanet olmaması gereken, lüzumsuz bir kurumdur. Atatürk kurmuştur ama o zamanın şartlarında şeriye bakanlığını, hilafeti lağvedip bunu kurmak devrimdi. Zaman içinde diyanet bir ejderha gibi bütçenin önemli bir kısmını yutan parazit bir sülük halini aldı. Bu sülüğün koparılıp atılması şarttır. Yoksa laiklik olgunlaşamaz.

Din dersleri derhal kaldırılmalıdır. Laik bir ülkede din dersi diye bir şey olmaz.

İnanç bazında islama tavizden, uzlaşmadan bahsedilmesi beni şiddetle rahatsız eder. Böyle bir uzlaşıya asla, ölüm söz konusu olsa yine girmem. Onurumla ölürüm, inanç bazında müslümlerle bir mikrogramlık bir konu üzerinde bile uzlaşmam.

Laiklik zemininde ise uzlaşmanın bir sınırı bile yoktur. Her konuda ortak bir davranış biçimi geliştirebiliriz. Bu konuda ise hiç bir sorun yok. Ben allah yok din yalan derim, müslüm allah vardır ve birdir der. Hiç sorun değil. Çıkarılacak yasalarda uzlaştıktan sonra en küçük sorun olmaz. Ne zaman ki kuranda yazdığı biçimde yasa yapalım, kuran anayasamız olsun derse, şiddetli bir zıtlaşma ve çatışma ortaya çıkar.

Eğer kurana uygun yasa yapmayı bir şekilde kabul ettirebilirse ve böyle yasa yapılırsa, ikimiz aynı ülkenin havasını soluyamayız. Birimizden biri terkedecek. Ülkeyi veya yaşamı...

Sitelerde Paylaş

Diyanet işleri başkanı birgün biz ateistlerin de diyaneti olmak istiyoruz demişti..

Bununla ne demek istemişti dersiniz?

Bu cümle ile İslam ateizme elini mi uzatıyor?

Diyanet ateistlerin diyaneti nasıl olabilir ki... Belki öldükten sonra yakılmak isteyenlere ücretsiz krematoryum kurabilirler ya da gömülme ve cenaze için yer tahsis edebilirler... Aklıma başka bir şey gelmiyor.. :)

Sitelerde Paylaş

Diyanet ceset yakılmasının caiz olduğuna dair bir fetva yayınlayabilir mi?

Bence bu olabilir. Bu fetva evet bir yumuşama sağlar ve inanç özgürlüğüne, laikliğe katkıda bulunur. Türkiye'de bir krematoryum açılması laiklik bakımından geliştirici bir adım olacaktır.

Diyanet böyle fetvalar üretmekle kendini ateistlere sevdirebilir ve örneğin benim diyanet neyse kapatılmasın dememi sağlayabilir mi? Hayır. Diyanet lağvedilmelidir. Zamanı geldi, geçti bile...

Sitelerde Paylaş

Diyanet ceset yakılmasının caiz olduğuna dair bir fetva yayınlayabilir mi?

Bence bu olabilir. Bu fetva evet bir yumuşama sağlar ve inanç özgürlüğüne, laikliğe katkıda bulunur. Türkiye'de bir krematoryum açılması laiklik bakımından geliştirici bir adım olacaktır.

Diyanet böyle fetvalar üretmekle kendini ateistlere sevdirebilir ve örneğin benim diyanet neyse kapatılmasın dememi sağlayabilir mi? Hayır. Diyanet lağvedilmelidir. Zamanı geldi, geçti bile...

ÖZELLEŞTİRSİNLER :D

Sitelerde Paylaş

Sen daha önce bu forumda dindar takılan biri misin yoksa? mustafa216 mıydı neydi? Birkaç kişi daha var. Herşeyden haberi olan, herşeyi bilen.

Yok. Ben hep materyalist bir bakış açısıyla yazdım bu forumda hep.

Ya da diğer liberal ateistler ve non-teistler (teistlerin) dediği adla yobaz ateisttim hep.

Dindarları çağrıştırıyorum sana?

Sitelerde Paylaş

Yani, elbette. Bir mahalle halkı allahlarına tapınacakları bir cami mi istiyorlar, hemen bir cami derneği kurarlar. Parayı toplar, arsayı alır, temeli atar, yaptırırlar. Yaptırdıkları camilerinde allahlarına taparlar. Su elektrik parası mı ödenecek caminin? Aidatları toplar öderler. Camiye gidip allahına tapınacaksan elektriğini suyunu ödeyeceksin. Öyle beleşe, milletin cebinden tapınma yok! Asalak parazitler sizi! Benim ödediğim vergiyle niye inanmadığım allaha tapıyorsunuz? Bu asalak parazitler derhal yapıştıkları yerden sökülüp atılmalı.

Sitelerde Paylaş

Yani, elbette. Bir mahalle halkı allahlarına tapınacakları bir cami mi istiyorlar, hemen bir cami derneği kurarlar. Parayı toplar, arsayı alır, temeli atar, yaptırırlar. Yaptırdıkları camilerinde allahlarına taparlar. Su elektrik parası mı ödenecek caminin? Aidatları toplar öderler. Camiye gidip allahına tapınacaksan elektriğini suyunu ödeyeceksin. Öyle beleşe, milletin cebinden tapınma yok! Asalak parazitler sizi! Benim ödediğim vergiyle niye inanmadığım allaha tapıyorsunuz? Bu asalak parazitler derhal yapıştıkları yerden sökülüp atılmalı.

Bunu yıllardır öneriyoruz ama, dinleyen yok. İlginç olarak bazı ateistler de bu çözüme yanaşmak istemiyorlar.

Rahat bırakın şu İslam'ı diyorum. ben. Laik kanunların hükmettiği bir ülkede İslam'dan korkmak için bir neden yok.

Tabii laik kanuların uygulanmayacaklarından korkuyor ateistler. Bence bu korku yersiz. İslam halkın malı olursa ve din adamlarının maaşını halk cebinden öderse, çok daha kaliteli bir İslam'ın pratik edileceğine eminim. Biz İslam'ı denetim altına almaya çalışacağımıza ona özgürlük tanımalıyız. Laik kanunlarla çelişmeyen her İslam'sal etkinliğe izin vermeliyiz..

Sitelerde Paylaş

İslam'la ateizm arasında gizli bir uzlaşmanın zaten var olduğunu biliyoruz.

Uzlaşma olmasaydı, bunlar arasında kanlı mücadeleler olurdu. Olmuyor.

Bu apatinin nedeni nedir diye sorunca kimse cevap vermek istemedi.

Oysa nedeni meydanda..

İslam ve ateizm ülkemizde birbirlerini ihmal ediyorlar. Birbirlerine önem vermiyorlar. Birbirlerini sıcak mücadeleler yapacak kadar tahrik etmiyorlar.

Tabii buna birbirlerinin tahrikine aldırmıyorlar gibi bir neden de ekleyebiliriz. Aslında bu bir tür toleransdır.

Bu tolerans daha çok ateizmde var ama, Türk Müslümanları tarafından simgelenen İslam da tümden toleranssız bir din değil.

Türk Müslümanları arasında hoşgörülü bir çoğunluk var.

Bu nedenlerden dolayı, bu iki birbirlerine düşman eğilim bir arada durabiliyor.

Bu iyi bir uzlaşma değil ama.. Etken değil, edilgen.

Bunu etken bir uzlaşmaya nasıl çevirebiliriz?

Bu sadece eğitimle mümkün. Ama bir yöntem daha var ki, o da çok yararlı..

Onu kısaca şöyle özetleyebiliriz.

Toplumun sürekli olarak ateistik düşüncelere maruz kalması, toplumda zamanla ateizme karşı bir toleransın ortaya çıkmasını sağlayabilir.

Müslüman çoğunluk günlük yaşamında maruz kaldığı ateistik çözümlere, aşırı tepkiler göstermeyebilir.Ve zamanla onları adapte edebilir.

Ateizm temasını sürekli olarak işlemenin yararlarından biri de bu olabilir.

Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Sitelerde Paylaş

İslam'la ateizm arasında mevcut apatiye bağlı kararsız uzlaşmayı ve hassas dengeyi İŞİD ateizm aleyhine bozabilir.

Yörede radikal İslam'ın tırmanması her türlü toleransı yok edecektir.

İŞİD'in ezilmesi şart. Korkarım yok edilmesi imkansızdır Orta doğuda daha çok kan dökülecektir.

Sitelerde Paylaş

İslam'la ateizm arasında mevcut apatiye bağlı kararsız uzlaşmayı ve hassas dengeyi İŞİD ateizm aleyhine bozabilir.

Yörede radikal İslam'ın tırmanması her türlü toleransı yok edecektir.

İŞİD'in ezilmesi şart. Korkarım yok edilmesi imkansızdır Orta doğuda daha çok kan dökülecektir.

Kendin çal kendin oyna.

Başlık açıyorsun ama kimseye haklısın demiyorsun.

Herkes haksız sen haklı.

Bir de ara sıra burada küfürbaz bir kaç kişiyle ittifak yapıp diğer herkesi aptal ilan ediyorsun.

Hoşuna gidiyor mu muhalefetsiz tartışma?

Devam et.

Sitelerde Paylaş

Kendin çal kendin oyna.

Başlık açıyorsun ama kimseye haklısın demiyorsun.

Herkes haksız sen haklı.

Bir de ara sıra burada küfürbaz bir kaç kişiyle ittifak yapıp diğer herkesi aptal ilan ediyorsun.

Hoşuna gidiyor mu muhalefetsiz tartışma?

Devam et.

Sen varsın ya.. Senin köçekliğin yeter..
Sitelerde Paylaş

Hatırlatmakta yarar var.

Ülkemizde İslam'la ateizm arasında zaten bir uzlaşma var.

Olmasaydı Ateist derneğin lafı bile edilemezdi.

Ateistler ortalıkda dolaşamazlardı.

Bu gözlem Türkiye'nin diğer Müslüman ülkelerden farklı olduğunun kanıtıdır.

Bu uzlaşmayı nasıl daha geniş bir tabana oturtabiliriz?

Bu tabanı genişletmeden insan hakları, özgür düşünce ve gerçek demokrasi konularında ilerleyemeyiz.

Ateizme karşı olan tolerans bunların ölçüsüdür.

Ateizmi bir kriter veya ölçü olarak düşünebilirsiniz.

Ateizme gösterilecek tolerans insan hakları, demokrasi ve özgür düşünce ile doğru orantılıdır.

Sitelerde Paylaş

İnsan hakları, demokrasi ve özgür düşünceyle sorunu olanlar Ateistler değil Müslümanlar.

Onlara hitaben yapsana bu konuşmalarını?

Kurbanlara katillerle uzlaşma öğüdü verir gibi bir şey senin yaptığın.

Madem Müslümanlarla uzlaşılabilir, onlara hitap etsene?

Ne diye Ateistlere hitap ediyorsun?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...