Jump to content

İslam'la Ateizm Arasında Bir Uzlaşma Mümkün mü?

Recommended Posts

İslam'la ateizm arasındaki uzlaşmanın derecesini İslam'ın gücü saptar.

Ateizmin gücü bu ilişkide önemsizdir. En önemli kriter İslam'ın günlük yaşamı ne kadar kontrol ettiğidir.

Çünkü ateizm doğası gereği zorba değildir. Bu ateizmin yumuşak karnıdır.

Zorba ateizmi insanlık SSCB'inin Stalin döneminde yaşadı.

Din baskı altındaydı ve günlük yaşamı denetleyemiyordu belki ama, günlük yaşam komünizm baskısı altında inliyordu.

Ne pahasına olursa olsun İslam'dan kurtulmak, zorba ateizm çözüm değil.

Çünkü diktatörlük çözüm değil.

İslam'ı zor kullanarak yok etmeye çalışmak yerine, onun etki alanlarını azaltmaya çalışmak ateizm için mantıklı bir çözüm yoludur.

Ateizmin ilkeleri ile de bağdaşır.

Bu nedenden laikliğe çok daha büyük önem vermek zorundayız.

Ateist olmaktan çok laik olmaya çalışmalıyız.

Ateizmin mücadelesinden çok laikliğin mücadelesini yapmalıyız.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 141
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

İslam'ı zor kullanarak yok etmeye çalışmak yerine, onun etki alanlarını azaltmaya çalışmak ateizm için mantıklı bir çözüm yoludur.

Türkiyede islamın güç kaybetmesi isteniyorsa diyanet işleri ortadan kaldırılmalı.

Türkiyedeki islamın en büyük güç kaynağı diyanet. Diyanet islamın ekonomik kaynağı diyanetin kaldırılması islamın güç kaybetmesine sebep olacaktır.

tarihinde zeus- tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İslam'la ateizm arasındaki uzlaşmanın derecesini İslam'ın gücü saptar.

Ateizmin gücü bu ilişkide önemsizdir. En önemli kriter İslam'ın günlük yaşamı ne kadar kontrol ettiğidir.

Çünkü ateizm doğası gereği zorba değildir. Bu ateizmin yumuşak karnıdır.

Zorba ateizmi insanlık SSCB'inin Stalin döneminde yaşadı.

Din baskı altındaydı ve günlük yaşamı denetleyemiyordu belki ama, günlük yaşam komünizm baskısı altında inliyordu.

Ne pahasına olursa olsun İslam'dan kurtulmak, zorba ateizm çözüm değil.

Çünkü diktatörlük çözüm değil.

Ateizmin ilkeleri ile de bağdaşır.

Bu nedenden laikliğe çok daha büyük önem vermek zorundayız.

Ateist olmaktan çok laik olmaya çalışmalıyız.

Ateizmin mücadelesinden çok laikliğin mücadelesini yapmalıyız.

Bu yaygın olarak islamın olduğu toplumlarda hiç bir halta yaramaz. Hele çoğunlukta olduğu toplumlarda.

İşte malum türban meselesi. Türbanlıyı okula sokmamak zorbalık değil miydi?

Eğer gücünüz varsa, islamla uğraşmanın tek yolu, müslümanların sapına kadar islamı yaşamasını sağlamaktır.

Mesela, kurayla seçilecek şanslı kişilerin eline peygamberleri gibi kılıç verilerek, tanklara karşı cihat etmeleri ve şehit olup cennetlik olmaları sağlanmalıdır.

Mesela, evrim teorisinin bir yalan olduğu hakikatini kabul etmeleri engellenmemeli, yalancı, madrabaz evrimcilerin icadı olan ilaç falan kullanmaları engellenip mübarek şifa kaynağı olan deve sidiği gibi şeyleri kullanmaları sağlanmalıdır.

Mesela, evlenen her erkeğe, nikah esnasında bir sopa hediye edilmelidir.

Ha, bunları yaparken, hiç kimseyi islam olmaya zorlamamalıdır. Kocaman açık bir kapı bırakılıp, bu kapıdan çıkarak islamdan kurtulanlar sapsağlam bir korumaya alınmalıdır.

İşte bu yapılırsa, ancak o zaman her iki tarafta gayet mutlu ve mesut olacaktır. Bırakalım islamı dibine kadar yaşasınlar, bize ne?

Sitelerde Paylaş

Valla başınıza bomba mı yemek istiyorsunuz. Railgunları var Amerikanın. Bir sürü gizli teknolojileri var. Üç beş çekik gözlü köpeği halleder

ABD ekonomisi çıkmaza gireli çok oldu.O silahları imha eder artık Amerika.

tarihinde sosyaldemokrat tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Laik olmak zaten bir zorunluluk. Laik olmamak diye bir seçenek zaten yok. Eğer demokrasi ise. Tiranlık, sultanlık, diktatörlük ise o zaman laik olmak gerekmeyebilir.

Ateist olmak ise tamamen tercihe bağlı.

Bu ikisi arasında bir öncelik de yok, ilişki de yok. Laik olmak siyasi bir tavır. Ateist olmak ise felsefi bir tavır.

Ateist olmanın gerekliliği şu nedenden kaynaklanıyor: Ateizmin özgürlüğü, inanç özgürlüğünün tam olarak sağlanması için şart. Ben ateist olmayı bir insanlık görevi olarak değerlendiriyorum. Şu ortamda insanlığa yapılacak en büyük hizmet, ateist olmaktır.

Çin halkının ateizmi temsil ettiğini hiç düşünmüyorum. Çin neyi simgeler o da belirsiz. Çin deyince benim aklıma hiç ateizm gelmez. Çin'de hiç ateist var mı onu da bilmiyorum. Bence Çin, hınca hınç kalabalıktan başka bir şeyi temsil etmiyor. Bu kalabalıkta kimin ne olduğu tamamen belirsiz. Dinli midirler, dinsiz midirler nedirler ben şahsen bilemiyorum. O kalabalıkta bir şey olunmaz. Hayatta kalmaya çalışılır sadece. Akrep, böcek yiyerek de olsa hayatta kalmaya çalışılır. Berbat bir durum. Ateist olsa ne, dindar olsa ne... Bunların bir önemi olduğunu sanmıyorum. Çin bir kabus. İnsan, insan, insan, insan denizi... Bu berbatlığın içinde ateist olsan ne, dinli olsan ne... Hiç bir anlamı yok.

Sitelerde Paylaş

Hmm, uzlasmak?!

Zaten azinligiz, uzlasmak icin verecek neyimiz kaldi da?

Fikirlerimizi, düsüncelerimizi yazabildigimiz tek bu forum var. Onuda mi verelim? Düsüncelerimizi yazmayalim mi?

Bence verecek fazla bir seyimiz kalmadi, alacagimiz var.

Diger sayfada da yazmistim, ilk almamiz gereken HAK egitimde olmali. Sunni olmayan cocuklarin (alevi,hristiyan,ateist vs) din dersi yerine ahlak dersleri almalari.

Hacinin da yazdigi gibi inanc özgürlügü. HERKEZE!

Ve LAIKLIK.

Ayrica, dinlere taninan haklardan yararlanabilmek icin ateistligin bir din gibi görülmesi, algilanmasi beni rahatsiz etmez.

Ve bu yazdiklarimi bir "ilkesizlik" olarak görmuyorum:-)

tarihinde poiuz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Hmm, uzlasmak?!

Zaten azinligiz, uzlasmak icin verecek neyimiz kaldi da?

Fikirlerimizi, düsüncelerimizi yazabildigimiz tek bu forum var. Onuda mi verelim? Düsüncelerimizi yazmayalim mi?

Bence verecek fazla bir seyimiz kalmadi, alacagimiz var.

Diger sayfada da yazmistim, ilk almamiz gereken HAK egitimde olmali. Sunni olmayan cocuklarin (alevi,hristiyan,ateist vs) din dersi yerine ahlak dersleri almalari.

Hacinin da yazdigi gibi inanc özgürlügü. HERKEZE!

Ve LAIKLIK.

Ayrica, dinlere taninan haklardan yararlanabilmek icin ateistligin bir din gibi görülmesi, algilanmasi beni rahatsiz etmez.

Ve bu yazdiklarimi bir "ilkesizlik" olarak görmuyorum:-)

Hala ilkesiz davranıyorsun.

Madem öyle, neden bizim çocuğumuz ahlak dersi alsın, biz ahlaksız mıyız? Onlar dinlerini öğretiyorsa, bizde aynen öğretebilmeliyiz.

Sitelerde Paylaş

Haklisin yanlis, sadece ahlak yazdim.

Tabi diger dinleride TARAFSIZCA ögrenmeliler.

Ahlaksizlikla ilgisi yok. Diger cocuklar da dinsiz degil

Hristiyan hristiyanligi, alevi aleviligi de ögrenebilmeli

tarihinde poiuz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Çünkü kendi ilkelerini koymuyor, onların ilkelerine tabi olmayı kabul ediyorsun.

Cocuklarin egitimini cok önemli buluyorum ve ilk hamlenin buraya yapilmasi gerektigini düsünüyorum.

Bu mu ilkesizlik?

Nüfusun %1i olarak,ezani susturmak istemek, din derslerini kaldirtmaya calismak mi ilkelilik?

Uzlasma diyorduk!

Yoksa degisimin illa "kanli"mi gelmesi gerekiyor?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...