Jump to content

İslam'la Ateizm Arasında Bir Uzlaşma Mümkün mü?

Recommended Posts

Bizim çabamız ateist bir ülkede yaşamak değil. Laik ve özgür bir ülkede yaşamak. Bizi bu çabamızda haklı bulan da inanç olarak müslüm, ama siyasi olarak laik büyük bir kesim var.

Biz siyaseten ülkenin laik olmasını istiyoruz. Ateist olmasını değil. Müslümler laik olursa uzlaşırız. Yoksa yok.

Ülke zaten laik.

Ben cocuklari, gelecegi kurtarmak istiyorum!

Sorunun köküne inmek istiyorum.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 141
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

özgürlük ve haklarimizdan verelim demedim

gercekci hareket edelim. hedefler gercekci, yapilabilir olsun.

Her din icin ayri ögretmen!

Bir okul 5 hristiyan,17 alevi 8 ateist vs icin 5-10 ögretmen almak zorundayken, gönderebilecegi müslüman ögretmen sayisi 2-3 de kalir.

Bunlar benim düsüncelerim, ister begenirsiniz begenmezsiniz

Sitem etmenizi, kizmanizi anliyorum

ama

Sizin GERCEKCI bir CÖZÜMÜNÜZ var mi?

Türkiye nasil yasanabilir bir ülke olur?

Gerçekçi olan çözümleri söyledik. Senin çözüm sandığın şeyler, ancak onların ekmeğine yağ sürer, dahası kanını da yanında çay niyetine içerler.

Sitelerde Paylaş
Daha iyi bir cözüm bulunursa

Çözümü söyledim. Şu:

Ramazanda müslümanların karşısına geçip yeyip içmeliyiz. Ezanları okununca ayak ayak üstüne atmalı ve hoparlörlerle insanları rahatsız etmelerinin yasaklanmasını sürekli talep etmeliyiz. Ezan okunduğunda müziğin sesini daha da açmalıyız. Her fırsatta allah arap uydurması bir put ve islam yalan üzerine kurulu demeliyiz.

En sonunda müslümler bunlara tepki vermekten bıkmalı ve vaz geçmeliler. İslamla mücadelenin başka yolu yok. Cesur, devrimci ateistlere ihtiyacımız var. Korkak, edilgen, bukalemun ateistlerin insanlığa hiç faydası yok.

Sitelerde Paylaş

democrossian, on 11 Ağustos 2014 - 07:07 ÖS, said: Ramazanda müslümanların karşısına geçip yeyip içmeliyiz. Ezanları okununca ayak ayak üstüne atmalı ve hoparlörlerle insanları rahatsız etmelerinin yasaklanmasını sürekli talep etmeliyiz. Ezan okunduğunda müziğin sesini daha da açmalıyız. Her fırsatta allah arap uydurması bir put ve islam yalan üzerine kurulu demeliyiz.

En sonunda müslümler bunlara tepki vermekten bıkmalı ve vaz geçmeliler. İslamla mücadelenin başka yolu yok. Cesur, devrimci ateistlere ihtiyacımız var. Korkak, edilgen, bukalemun ateistlerin insanlığa hiç faydası yok.

Bu çözüm değil. Bu ulaşılmak istenen son.

Böyle bir toplumda yaşamak istiyoruz. Bunu nasıl yapmalıyız?

Sitelerde Paylaş

Bence cözümün gercekci degil

Orucun karsisinda yemek yedinmi sana tepki vermeyi birakmazlar, seni öldürürler.

Yazdiklarimin korkaklikla alakasi yok.

Veliler, cocuklarinin islam dersi görmemesi icin bayagi ugrasmasi gerekli. Yani bunun icinde mücadele etmek lagzim.

ilk iletim:

Hmm, uzlasmak?!

Zaten azinligiz, uzlasmak icin verecek neyimiz kaldi da?

Fikirlerimizi, düsüncelerimizi yazabildigimiz tek bu forum var. Onuda mi verelim? Düsüncelerimizi yazmayalim mi?

Bence verecek fazla bir seyimiz kalmadi, alacagimiz var.

Diger sayfada da yazmistim, ilk almamiz gereken HAK egitimde olmali. Sunni olmayan cocuklarin (alevi,hristiyan,ateist vs) din dersi yerine ahlak dersleri almalari.

Hacinin da yazdigi gibi inanc özgürlügü. HERKEZE!

Ve LAIKLIK.

Ayrica, dinlere taninan haklardan yararlanabilmek icin ateistligin bir din gibi görülmesi, algilanmasi beni rahatsiz etmez.

Ve bu yazdiklarimi bir "ilkesizlik" olarak görmuyorum:-)

Sitelerde Paylaş

Bu çözüm değil. Bu ulaşılmak istenen son.

Böyle bir toplumda yaşamak istiyoruz. Bunu nasıl yapmalıyız?

Çok baştan savma gibi oldu.

Dinler, toplumların hak ve güzellik arayışı ile ortaya çıkmazlar. Din, mevcut toplum düzeninin altına alıp ezdiği kitlelerin bir tepkisi olarak ortaya çıkar. Bugün belki din çıkmıyor gibi görünse de, şu nurculuk, nakşilik falan aslen hepsi birer dindir.

Şu anda, ortalık bu minik dinlerle doldu malum. Ama muhakkak bu düzende altta kalanlar var, tonla hemde. Hatta bakarsanız, en bir dindar olanlar gibi görünürler. Zira, aslında böyle yaparak pastadan pay kapabileceklerini sanırlar.

İşte oynamanız gereken o kişilerdir. Dinler, sorgulamaya bağışıksızdır. Dinlerini sorgulamaya çıkarsanız, patır patır dökülürler. Hemen değil, sihirli değnek yok, bir süreç bu. Siz bugün, "sabah sabah tepemde ne bu gürültü" diyebilirseniz bir ateist olarak, bunu henüz söyleyemeyen pek çoklarının sesi olursunuz. Onlar hemen akın akın ateist olacak filan değiller. Ama birilerinin bunları sorguluyor olduğunu görünce, işin rengi değişmeye başlar. Dediğim gibi, yavaş yavaş.

Sitelerde Paylaş

Bence cözümün gercekci degil

Orucun karsisinda yemek yedinmi sana tepki vermeyi birakmazlar, seni öldürürler.

Yazdiklarimin korkaklikla alakasi yok.

Veliler, cocuklarinin islam dersi görmemesi icin bayagi ugrasmasi gerekli. Yani bunun icinde mücadele etmek lagzim.

ilk iletim:

Çünkü ahmakça ve yanlış taraftan gidiyorsun. Ona diyeceğin şey: Ben "Karşıma geçip oruç tutmaya utanmıyor musun?" diyor muyum sana?

Ve bunu söyleyeceksin, onlar seni dövmeye gelmeden.

Sitelerde Paylaş

Çünkü ahmakça ve yanlış taraftan gidiyorsun. Ona diyeceğin şey: Ben "Karşıma geçip oruç tutmaya utanmıyor musun?" diyor muyum sana?

Ve bunu söyleyeceksin, onlar seni dövmeye gelmeden.

Konyada yasayan ateist arkadas böyle konusamaz ama sana göre ahmakca olabilir.

Acaba MÜSLÜMANLAR NASIL BIR UZLASMA DÜSÜNÜYOR?

Forumdaki müslümanlar da yardim ederse sevinirim

tarihinde poiuz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Konyada yasayan ateist arkadas böyle konusamaz ama sana göre ahmakca olabilir.

Acaba MÜSLÜMANLAR NASIL BIR UZLASMA DÜSÜNÜYOR?

Forumdaki müslümanlar da yardim ederse sevinirim

Nasıl bir uzlaşma mı? Gayet adil: Öl veya müslüman ol.

Oruç tutmuyor ve en doğal ihtiyacı olan yemek ve su ihtiyacını karşıladığın için seni dövmeye çıkan adamla ne uzlaşmasından bahsediyorsun ki?

Ve şuna dikkat et: Onlar seni dövmeye gelmeden bunu söylemelisin. Dövmeye geliyorlarsa, hiç bir şeyi dinlemezler, gökten allah inse, onu bile takmazlar, hatta bir sopada ona atarlar. Tomurcuk memeli hurilerle sübyancılık yapma ateşiyle, birer vahşi mahluk olurlar. O zaman yapabileceğin iki şey var: Gücün yetiyorsa, bir temiz döveceksin, yetmiyorsa, süratle kaçacaksın.

tarihinde anibal tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Bunu nasıl yapmalıyız?

Şöyle:

Ramazanda müslümanların karşısına geçip yeyip içmeliyiz. Ezanları okununca ayak ayak üstüne atmalı ve hoparlörlerle insanları rahatsız etmelerinin yasaklanmasını sürekli talep etmeliyiz. Ezan okunduğunda müziğin sesini daha da açmalıyız. Her fırsatta allah arap uydurması bir put ve islam yalan üzerine kurulu demeliyiz.

Sitelerde Paylaş

Müslümanlarla ateistler uzlaşması imkansızdır.

Türk ateistlerinin yapması gereken Türkiyedeki ateist sayısını artırmak.

Türkiyede ateist sayısı artırmak için islama karşı internet üzerinden propaganda yapılmalı.

Türkiyede daha çok ateist site açılıp islamın ne kadar pislik din olduğu anlatılmalı. Google islamla ilgili aramalarda ilk sırlarda ateist siteler çıkmalı.

Türkiyede müslüman sayısı azaldıkça islam gücünü kaybedecektir

Sitelerde Paylaş

Sevgili haci,

Bana pek mümkün gibi görünmüyor.

Nedeni hem Müslümanlarla, hem de ateistlerle ilgili.

Bir diğer nedeni de İslam...

Doğası gereği İslam, ateizm söz konusu olunca, ilkelerinden ödün vermiyor.

Ama ilginç olarak teorik ya da gerçek bir dış kuvvet tarafından saldırıya uğrayıp, ilkeleri eleştirilmez, ritüelleri tehdit edilmez, Müslümanlar tahrik edilmezlerse, daha ılıman bir çehreye bürünebiliyor. Ya da aşırı tarafını saklayabiliyor.

İlginçtir, İslam Ateizm kavramını bilmez. Kuruluşundan itibaren "başka Tanrılara inananlarla" uğraşmış, bunlara kafir demiş, bunlarla savaşmıştır. Kuran'da Tanrıya inanmayanlara ilişkin tek kelime geçmez. İslam mensupları bunu bilmez, bilinçsizce ve haksızca Ateistlere saldırır durur. Ateistlerin şirk ve küfür içinde olduğunu, şeytanla işbirliği yaptıklarını iddia eder.

Şirk, "Allaha eş koşma, ortak koşma", yani Allah'ın yaratmada ve yürütmede tek oluşuna karşı çıkma, başka Tanrıların da yaratma ve yürütmede işlevi olduğunu iddia etme, veya Allahın değil başka bir Tanrının/Tanrıların yaratmasını, yürütmesini iddia etme anlamını taşır. Ateistler Tanrıları tümden reddettiğinden Ateizmin şirkle ilgisi yoktur.

Küfür, "bilinen bir gerçeği gizleme, inkar etme" anlamını taşır. Ateistlere kafir demek, Allah Ateistler tarafından bilinen bir gerçekmiş ve bunu inkar ediyormuş anlamını taşır. Bu elbette bilgisizlikten, düşüncesizlikten kaynaklanan bir ithamdır. Ateizmin küfürle, kafirlikle ilgisi yoktur.

Ateistlerin şeytanla işbirliği içinde olduğunu iddia etmek, sözde semavi dinlerin uyduruk Tanrılarını reddeden bir görüşün uyduruk şeytanlarını reddetmemesi anlamını taşır, ki hakikaten aşırı bilgisizlik, düşüncesizlik abidesidir. Günümüzde İslam öğretisinin profesör doktor ünvanı almış kişileri bile bu tarifsiz, açıklaması imkansız cahilliği gösterebilmektedirler.

Düşünebilme kırıntısı olan bir Müslümanın Ateistlere bulaşmaması, hakaret etmemesi, efendi gibi tebliğini yapıp geri çekilmesi gerekir. Çünkü Kuran'da ve İslamda Ateizm kavramı, haliyle herhangi bir yaptırımı yoktur.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...