Jump to content

Benim tam bir müslüman olmama yardım edebilecek biri var mı?

Recommended Posts

arkadaşlar özgür irade konusu bir sonraki adımımız olacak ve dahada uzun süreceğine eminim

ama ilk önce şuna bir kesin teşhis koyalım Allah'ın yazdığı, bilgisi değişirmi?

Aynı zaman parelelindemi yaşıyoruz?Dua ettiğimizde yazgımız değişir mi?

ikisi de degismez....

ileti 121 e de katiliyorum...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 387
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bencede ters bu yüzden bu konunun üstünde duruyorum çünkü değişebileceğini söyleyenleri haklı çıkaran Kuran'da bir kıssa var

Hızır ile Musa'ın yolculuğu anlatılırken Hızır'ın bir çocuğu öldürdüğünü Musa'nın sebebini sorduğunda büyüseydi kötü bir evlat olup anne babasını yoldan çıkaracak

onlara eziyet verecek olmasının yerine küçükken öldürüldüğünü söyler

imtihan olsaydı cehennemi hak edecek birinin küçükken öldürülerek cennete gitmesini nasıl açıklıyorsunuz?

bu öyle olsa bile, Allah kacinilmaz sonucu biliyordu! hizira yaptirdi yapacagni, Allahin belirledig kacinilmaz sonuc ollsun diye..

Sitelerde Paylaş
Bak akıllı çocuk; zannettiğin gibi suçludan intikam alınmakla adalet yerine gelmez. Çünkü suçluya ceza verilince adamın yaptığı şey onarılmaz, geri alınmaz. Arabana hasar veren hasarı ödeyip sanki hiç hasar vermemiş gibi yapabilir ama bir çocuğun ırzına geçene ne ceza verilirse verilsin, zavallı çocuğun yaşadıkları geriye alınamaz. Tecavüzcüye verilen cezanın çocuğa bir yararı yoktur; intikam hislerini tatmin etme dışında. Ama tecavüzden aldığı hasar kalıcıdır; zavallı, bütün ömrü boyunca zihninde onun yarasını taşır. Acısı zamanla dinse, unutulsa, bilinçaltının derinliklerine atılsa bile yaşanmışlığı gerçektir, somuttur ve acısı da yanına kalmıştır. Çocuğa verilen ödül de onun yaşadıklarını yaşanmamış kılmaz.

Adalet suça ceza vermek, dişe diş sökmek, göze göz akıtmak değil, suçu ta en başından, kaynağından önlemek, suça mahal vermemektir. Suça eğilimli insanı eğitmek, onu suçtan uzak tutmak, masumu kollamak, suçludan uzak tutmak, her türlü önlemi almaktır. Yoksa iş olup bittikten sonra feriştahı gelse adaleti tesis edemez.. Senin yarım akıllı zikir yapmaktan zihni dimağı uyuşmuş alimlerin, şeyhlerin, hocaefendilerin anlamaz bunu. Gerçekten merak ediyorsan, kafanı bu sapık risalelerden, menkıbelerden, dua kitaplarından kaldır da biraz kriminoloji, ceza hukuku oku.

Kaldı ki çoğu suçun cezası gerçekten, tam olarak verilemez. Adalet intikama bırakılır, intikamla adalet tesis edileceği sanılırsa, intikamın sonu gelmez. Birisi birinin çocuğunu öldürdüğünde çocuğu öldürülen, "hayır bu adamın öldürülmesi, işkence edilmesi yetmez, evlat acısı bunların hiçbirine benzemez. Aynı acıyı o da yaşasın, onun da çocuğunu ben öldüreyim" diyecek olursa, senin anlayışına göre ne denmeli?!

amacın artislik yapmak ve beni mat etmek ise, hiç yorulma; ben mat olmaktan rahatsız olmam. ve haklı çıkıp, üste çıkmak gibi bir endişem yok.

fakat, insan çok saçma bir şeyi okuduğu zaman kendini tutamıyor.

adalet; her hak sahibine hakkını vermektir. bunun içerisinde suçluları cezalandırmak ta vardır.

sapla samanı birbirine karıştırmayalım.

konu "adalet" konusu.

fakat siz konuyu öyle bir noktaya getiriyorsunuz ki; mutlak adaletin olması için, yeryüzünde hiçbir kötülük olmaması gerekiyor. bu tam bir saçmalıktır.

o zaman konu "imtihan konusu" tartışmasına döner. ortada "imtihan" varsa, elbette suçlar, zülümler olmak zorundadır. aksi takdirde imtihan olması söz konusu olamaz.

şimdi "Allah neden bizi imtihan ediyor ?" sorusunu soracak kadar akıldan istifa etmiş akıl hastaları ve şizofrenleri bir kenara bırakacak olursak (çünki, her havlayan ite bir taş atsaydık dünyada taş kalmazdı) burada sorgulanması gereken, imtihanın "adil" olup olmamasıdır.

işte burada zafer islamındır. çünki islam, cennet ve cehennem inancı ile bu adaleti tam izah eder. amma kafirlerin verecekleri hiçbir cevap yoktur.

ve o yavrucağa sunacakları tek şey; üstadları olan avrupa kafirlerinin kanunları uyarınca o sapığı 20 sene haiphanede besleyip serbest bırakmak ve o kızada; "şansına küs" demekten başka sunacakları hiçbir şey yoktur.

elbette o masum; eğer yaşıyor olursa; zerre miktar aklı varsa, kendi hukukunun müdafası için, bütün ruhuyla cehennemin var olmasını isteyecektir ve islamın safını seçecektir. asla "şansına küs" diyen salakların lafına kulak asmayacaktır.

neyse.

bu formdaki ateistleri yeteri kadar köşeye sıkıştırdım.

beni formdan ata ata bir hal oldu zavallı yöneticiler.

sizleri bu çöplükte debelenmeye terk edip, müslüman kardeşlerimle seviyeli sohbetlerin yapıldığı formlara gideceğim.

yöneticilerde zahmet etmesinler beni silmek için.

artık yazmayacağım çünki.

KAİNATIN ZERRELERİ ADEDİNCE O ALLAH'A HAMD VE ŞÜKÜR EDİYORUM Kİ; BENİ İMAN VE İSLAM İLE MÜŞERREF ETMİŞ.

SEYYİDÜL MÜRSELİN OLAN FAHRİ KAİNAT (A.S.M) EFENDİMİZE DE, KUR'AN'IN OKUNMUŞ VE OKUNACAK HARFLERİ SAYISINCA SALAT VE SELAM OLSUN.

SON SÖZÜM :

ZALİMLER İÇİN YAŞASIN CEHENNEM !!!!!!!!!!!!!!!!!!

Sitelerde Paylaş
Ama bize seçim hakkı verdiği konularda bizi imtihana tutacak..Çoktan seçmeli bir sınavdayız..değişik şıklar var..Bu şıklar içinden istediğimizi işaretleme yeteneğini ve iradesini bize vermiş..önümüze bir sofra kurulsa hangi yemekleri yeme tercihini kendimiz yapıyoruz, ve irademizle belirliyoruz..Bir kişinin malını gaspetsem mi gaspetmesem mi diye biz irade ediyoruz, bugün ne kıyafeti giysem diye biz tercih yapıyoruz,hangi mesleği seçeyim diye biz irade ediyoruz..Örnekler uzatılabilir..

(Allahü teâlâ, onların yaptıklarının hepsini soracaktır.) [Hicr 92, 93]

(İsteyen iman etsin, dileyen inkâr etsin. İnkâr edenlere Cehennem ateşini hazırladık.) [Kehf 29]

Demek ki, Allahü teala imtihanda olan biz insanlara isteme ve dileme hakkı vermiş bir ölçüde..İşte buna cüzi irade diyoruz..

İnsan bu cüzi irade ile bilinçli olarak yaptığı işlerden ve eylemlerden sorumludur..

İnsan cüzi iradesi ile irade ediyor , Allahü teala da yaratıyor..Çünkü imtihan..

İmtihan gereği, çoktan seçmeli sorularda yanlış cevaplar da olacak ki, imtihan olsun..İmtihan

düsüncede bir hata var,

Ilk defa filim seyredilirken, Ilk sene olusurken, Yani tekarlanmaya baslamdanki ilk durumumun sonucu ne oldugnu bilmiyormuydu allah?

Sitelerde Paylaş
bu öyle olsa bile, Allah kacinilmaz sonucu biliyordu! hizira yaptirdi yapacagni, Allahin belirledig kacinilmaz sonuc ollsun diye..

YOK ÖYLE BİR CÜMLEYLE GEÇİŞTİRME

KISSAYA HANGİ AÇIDA BAKARSAN BAK 10LARCA SORU ÇIKAR

İmtihan için gönderdiğin insan büyüdüğünde cehennemlik olacaksa neden küçükken öldürülüp cennete gidiyo

Diğer cehennemliklerin suçu ne küçükken öldürülmediler İstediğini cennete alıcaksa imtihanın ne anlamı var

Dilediğini cehenneme dilediğini cennete alsın

tarihinde matrixx tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
İmtihan için gönderdiğin insan büyüdüğünde cehennemlik olacaksa neden küçükken öldürülüp cennete gidiyo

şu Allah ın büyüklüğüne bakki hem o çocuğu cehennem ateşinden koruyor

hemde o çocuğu öldürterek insanlara zarar vermesini engelliyor

Sitelerde Paylaş

DOSTUM senin yorumlarını takip ediyorum(17 aylık bebek hakkındakinide)hep bir açıdan bakıyorsun

Bizimde amacımız anlamak Allah niyetimi biliyor adaletini görmeye çalışıyorum beni affetsin

Ama bu kadar anlamsızlığın olması benim suçum değil

Sitelerde Paylaş
İŞTE ARKADAŞIM BENDE DİYORUMKİ BENİM CEVAPLARIMI OKU ANİBALIN CEVABINI OKUYAN MÜSLÜMANLARI DEĞİŞTİREMEZ DAHADA HIRSLANDIRIRSIN

BENİMKİNİ OKUYANDA MANTIKSIZLIĞI KAVRAR VE DÖNME İHTİMALİ OLUR

Güzel demissin, katiliyorum...

Ama bunu ateislerden de teistlerden de anlayan az.

Karalama degil aydinlanma olsun! Kiskirtarak poarize etmek degil, ayni nokalarimizi bularka dogruda birlesmek olsun maksadimiz..

Baris ve güven

Sitelerde Paylaş

mümkünse büyük değil,

adil olsun.

her saçmalıktan

ve kusurdan gene onun büyüklüğüne

pay çıkarmak

kolay olmasa gerek.. ;)

Sitelerde Paylaş
ULEN bizde değiştirmeyeceğini iddaa ediyoruz sen iddaa edenlere konuş

VE HIZIR KISSASINI BİR DAHA OKU orada büyüseydi denen çocuk küçükken öldürülüyo

daha yavas yavas okuyordum :)

Yeni anca bu iletine geldim...

Ben de degistirmiyecegini kabul ediyorum.... Yani mutlak sonuc belli...

Sitelerde Paylaş
YOK ÖYLE BİR CÜMLEYLE GEÇİŞTİRME

KISSAYA HANGİ AÇIDA BAKARSAN BAK 10LARCA SORU ÇIKAR

Diğer cehennemliklerin suçu ne küçükken öldürülmediler İstediğini cennete alıcaksa imtihanın ne anlamı var

Dilediğini cehenneme dilediğini cennete alsın

Tabiki diledigni diledig yere atar. Cennem cennet belitini bile kendisi koymus, aci zev belitini kendisi koymus, senin anliyacagin. biz kuklayiz. Simdi gelip biri allah kendi zevki icin mi kurmus kainati der.

Senin zevk belitini kim koydu?

Yani birakin Allahi insani bir bicime sokmayi, doga denen seyi neden hic insani bir düsünce tarzina sokan yok?

Baris ve güven

Sitelerde Paylaş
Tabiki diledigni diledig yere atar. Cennem cennet belitini bile kendisi koymus, aci zev belitini kendisi koymus, senin anliyacagin. biz kuklayiz. Simdi gelip biri allah kendi zevki icin mi kurmus kainati der.

Senin zevk belitini kim koydu?

Yani birakin Allahi insani bir bicime sokmayi, doga denen seyi neden hic insani bir düsünce tarzina sokan yok?

Baris ve güven

sen müslümanlığı bilmiyorsun galiba cennet cehennemi biz yaptıklarımızla hak ediyormuşuz biz kukla değilmişiz

Sitelerde Paylaş

Selam,

kader konusunu Dini ya da görüs acisindan degil de bilim acisindan tartissak?

"Kader" konusunu burada tartışalım, kader bu konuda bagzi Ateistlerin bile kabul etig kader var. Bilim bunu destekleyince karsi cikan yok ama din derse öcü oluyor...

O kunudan alinti:

Her sey bir formül üzerine calisiyor (beynimiz bile), biz hepsini bilmedigmizden ve anlamadigmizdan tesadif kafvramini uydurmusuz. Mehrsem o bilmediklerimiz de bir pilana/formüle uyuyor.

Bir zari hep ayni verilere bagli (zaman, derece, basinc, atis hizi, atis yönü, dünyanin posisyonu, evrenin posisyonu vs.) bir sekilde atarsan, daima ayni sayi cikar...

Simdi her formülü ve veriler bir süper Bilgisayara yüklesen, ve bu da Dünya makinasindan, dahada evren makinasindan daha hizli hesaplasa, gelecegi hesaplaya bilirsin.....

Bu kader degil de ne?

Su söz üzerine de bir düsünün!

Atilan tasin bilinci olsaydi, "ben istiyorum, onun icin ucuyorum" derdi.

Blaise Pascal/ 1623-1662

Lütfen surayi da okuyunuz!

Özgür irade bir ilizyondur!!!

http://www.uludagsozluk.com/k/ozgur-irade-bir-iluzyondur/

Newton fiziği aslında tamamen bir kaderciliktir..zira özgür iradeyi dışlar..

katılıyorum galiba...

kesinlikle kader var

Tanrı'ya inanıyorum ama onun rollerimizi belirleyerek bizimle oynadığına

kaderin var olmasını Tanrı'nın yokluğuda değiştirmez

herhangi birzamandaki bir evren ve onu yöneten yasalar verili ise

tek bir mümkün gelecek vardır

bahanelerin sebebide kaderdeki adaletsizliği göstermek

Selam,

Görüyorum kader konusunda hemfikiriz.

Adaletsizligin/Esitliksizligin bu dünyada olmadigi hangi din savunuyor?

Ben öbür dünyadan da bahsediyorum(cennet cehennem)

Örneklerdeki adaleti dolayısıyla bahanelerin geçersizliğini anlatırmısın?

konu dagilmasin diyorum.

Istersen yeni bir baslik ac?

Su kadarini söyleyebilirim, benim savalli beynimle tüm dünyadaki esitsizligi öbür dünyada nasil giderilecegin tasarimini yapmaya kalkisamam.

Tanrinin isini ben elime almaya kalkismam yani!

Bekleyip görecegiz.

Cennet ve Cehennem anlatislari Birer Mecazdır

2:26 ALLAH bir sivrisineği hatta onun üzerindekini örnek vermekten çekinmez. İnananlar, bunun Rab'lerinden gelen bir gerçek olduğunu bilir. İnkarcılar ise "ALLAH bu benzetme ile neyi amaçladı," derler. O, bununla birçok kişiyi saptırır ve birçok kişiyi de doğruya iletir. O, bununla sadece fasıkları saptırır.

2:27 Onlar ki ALLAH ile yaptıkları anlaşmaya bağlılık sözü verdikten sonra onu bozarlar, ALLAH'ın birleştirilmesini emrettiği şeyi keserler ve yeryüzünde bozgunculuk yaparlar. İşte onlar kaybedenlerdir.

13:35 Erdemlilere söz verilen cennetin örneği şudur: Altından ırmaklar akar, yemişi de süreklidir gölgesi de. Bu, erdemlilerin sonudur. Kafirlerin sonu ise ateştir.

17:60 Rabbinin insanları kuşatmış olduğunu sana bildirmiştik. Fakat sana gösterdiğimiz görüntü ile ve Kuran'da lanetlenen ağaçla* sadece insanları denedik. Biz onları uyarırız, ancak bu, onların azgınlığına büyük bir katkıda bulunmaktan başka sonuç vermiyor.

47:15 Erdemlilere söz verilen cennetin örneği şudur: İçinde arı sudan ırmaklar, tadı bozulmayan sütten ırmaklar, içenlere lezzet veren sarhoş edici maddelerden oluşan ırmaklar2 ve süzme baldan ırmaklar vardır. Onlar için orada her türlü ürün ve Rab'lerinden bir bağışlanma vardır. Bunların durumu, ateşte sürekli kalan ve bağırsaklarını yırtan kaynar bir sudan içirilen kimselerin durumu gibi olur mu?

*Cehennem ateşi içinde biten Zakkum ağacına değiniliyor (37:62-66). "Cehennem ateşi" ifadesini mecazi olarak anlamak istemeyenler, "ateşin içinde ağaç mı yetişir?" diyerek inkarlarında fanatikleştiler. Tanrı, ikiyüzlülere ve inkar etmek isteyenlere özellikle bahane verir (2:26; 3:7; 17:82; 74:31).

Bu konuda tekrar Kader olayini tarisma istegine bir neden veremiyorum! Zaten bir önceki Kader Konusunda Kader var demissin!

Adalet konusunu acsaydin anlayacaktim, neyse bu baslikta da gelmissin dolayli yollaral o konuya...

Ve

Tanri Axiomum: Ilk ve sonsuz, her maddeyi ve kanunu var eden, insanin düsünce kapasiteinin ötesinde var olan....

Senin bu konular icin Axiomun ne?,

Su konuya da cevap verebilirsin

Kitap yok

Baris ve güven

Sitelerde Paylaş
sevgili tas konuyu baştan beri okuyorsun ve gelip yazdığın bumu

kaderin olup olmadığını tartışmıyoruz konumuz sonumuz belliyse cehennemden nasıl korkabiliriz

Sevgili matrixx:

Kimse sonunun ne olacağını bilmez, bilemez, kestiremez. Bunu neden anlamak istemiyorsun ki...

Sitelerde Paylaş
sen müslümanlığı bilmiyorsun galiba cennet cehennemi biz yaptıklarımızla hak ediyormuşuz biz kukla değilmişiz

Yapmak yaptirmak belirtisini kim ortaya koydu? Allah degilmi?

Gölenin günes tarafina neden düsmedigni tartisalim istersen?

Gögen nasil doganin/kanunlarinin kuklasi, biz de ister istemez Allahin kuklalariyiz! Bizi programlayan O ve programin sonucu da onda! Cünki programin icindekinlere Zaman diye bir funksion koymus. Biz de evet evet zaman var, Tanri da zamani bizim gibi bekliyor düsüncesindeyiz. Bu düsünceye dalacagmizi bile biliyor, bunu biliyor yazacagmi bile biliyor.... Sonsuza kadar sürdürebiliriz...

Istedigni cennete istemedigni cehenneme atar! Kimse bu belirti var diye kendisini ben zaten cennetligim veya cehennemligim diyemez, derse bunu da Tanri zaten biliyordu öyle diyecegini.... Ve yinede tanri kendi yaptigi Hak kanunlarini bize hak diye göstererek o istedigni istedig duruma sokacak...

Baris ve Güven

Sitelerde Paylaş
sevgili tas konuyu baştan beri okuyorsun ve gelip yazdığın bumu

kaderin olup olmadığını tartışmıyoruz konumuz sonumuz belliyse cehennemden nasıl korkabiliriz

Sen kader tartismasina dalmissin tekrar, onun icin!

Kader var mi yok mu sana göre?

Baris ve Güven

Sitelerde Paylaş
Sen kader tartismasina dalmissin tekrar, onun icin!

Kader var mi yok mu sana göre?

Baris ve Güven

Sevgili Tas:

Bu konudaki düşüncelerimi bu başlıkta yazmıştım, okudunmu onları, okuduysan mesele yok... Aynı düşünüyorum...

Sevgiyle...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...