Jump to content

Benim tam bir müslüman olmama yardım edebilecek biri var mı?

Recommended Posts

Sevgili matrixx:

Soruna cevap veriyim. Kimse senin geleceğini yazıp çizmiyor, kafasına göre kimi cennete kimi cehenneme atmıyor. Burada anlaşılması gereken tek gerçek şudur.

Tanrı senin düşüncene asla müdahale etmiyor, seçimine asla müdahale etmiyor ancak neyi seçeceğini en baştan biliyor.

Bilmek ile müdahele etmek farklı şeyler, bu iki ayırımı tam oturtursan soruna büyük oranda cevap bulacağından eminim.

Sevgiyle...

İrade ve kader konusunun felsefi bi facia olduğu burada defalarca izah edildi hala gelip bu klasik sünni görüşünü yazıp duruyorsunuz... Alim-i mutlak olan Allah tüm yaratıklarının kaderini ezelden bilmekte ise, tüm yaratıklar ve kaderleri Allah'ın zati ve değişemez bir özelliği demektir. Bu durumda Allah yaratmak zorundadır ve yaratıklar da onun ilmindekileri oynamak zorundadır. "İlim maluma tabi" bile olsa eğer malum ilimden sonra ise aslında ve esasında "malum ilme tabi" bir hale gelmektedir... Olayın bir başka felsefi facia olan yönü ise, Kamil-i mutlak ve Alim-i mutlak bir zatın aslında değişemeyeceği ve yaratamayacağı gerçeğidir; bir şey Alim-i mutlaksa baştan ve ezelden bilir daha fazla bilemez ve daha kamil olmaz; yani statik olmalıdır ezelden... "Biz o istediği için böyle yapmıyoruz, biz böyle yaptığımız için o biliyor" söylemininin içi tamamen boş...Ezelden beri yani zatından olarak, yani biz yaratılmadan önceden beri, yani hep, yani zatından olarak o bizi ve ne yapacağımızı biliyor; çünkü biz aslında oyuz 'a çıkıyor bu söylem...

Kader kavramının net bir şekilde çözümü yoktur islamda; çünkü bu konu felsefi ve mantıksal bir faciadır ve dinin büyük bir uydurma olduğunun en önemli kanıtlarındandır... Kader konusu yüzünden ayrılan büyük mezhepler vardır... Konuyu çözdüm sanan herkes sonunda büyük bir hüsrana uğramıştır; çünkü çözümü yoktur... Her şeyi tüm özellikleri ve tercihleri (irade) ile yoktan yaratan bir Allah varsa, yaratılanları sorumlu tutmak imkansızdır; üstelik hele bir de bu yaratıcı alim-i mutlaksa işler iyice sarpa sarmaktadır... Çünkü alim-i mutlak bir yaratıcı varsa yaratılan her şey onun ilminde ezelden beri var olmak durumundadır. Bu durumda tüm yaratılanlar yaratıcının zati özelliği olurlar...

Sizin bu kader anlayışınız tamamen yanlıştır ve mantıksızdır; defalarca izah edildi burada... Allah Alim-i mutlak ise daha yaratmadan tüm yaratıklarını ve yapacaklarını biliyor ise ve her şeyi tüm sonuçları ile o yoktan yaratıyor ise; yaratılanlar mesul değillerdir bu bir... Ve ikincisi onun ilminde ezelden yaratılanlar ve kaderleri kayıtlı ise o zaman tüm yaratılanlar onun zati özelliği olurlar ve bu durumda yaratılmalarına aslında gerek kalmaz... Eğer yaratılmaları daha ezelden zati özellik olarak belli ise, o zaman da Allah'ın kendi iradesi (yaratıp yaratmama iradesi) ortadan kalkmış olur...Bu durumda o da kendi ilminin kulu olur... Hiç Mutezile diye bir mezhep duydun mu sünni kardeşim?... Bu konuda çok daha mantıklı şeyler söylerler ama batıl kabul edilirler... Yani, Alim-i mutlak olan bir yaratıcı aslında kendisi özgür iradeye sahip olamaz... İyi düşün...

Daha ezelden tanrı için her şey ve ne olacağı biliniyor; çünkü o Alim-i mutlak ? Yani tüm yaratılmışlar aslında onun ilminde ezelden beri varlar; olmadıkları bir zaman dilimi tanımlanamaz sanal veya gerçek anlamda... Yani aslında yaratılmış bile değiller; onun zati özelliği olarak ezelden beri varlar...

İslamda biraz olsun elle tutulur tek şeyi aslında mutezile akımı söyler (Kader yoktur, insan fillinin faili ve yaratıcısıdır ve Kur'an mahluktur) ama onu da bidat fırkası sayar ehl-i sünnet... Zaten aklı öne alan ve akla uymayan ayetleri tevil eden, hadisleri inkar eden bu akım zamanında pozitif bilimler gelişmeye başlamıştır İslam dünyasında...Aslında kader-ruh-özgür irade gibi konularda mutezile mezhebini bilmeden yorum yapmak zor... Bu konularla çok ilgisi var... Sünni görüş Abbasiler dışında islam dünyasında hep baskın olmuş ve bence bu gibi konularda hiçbir açıklaması mantıklı değil... Zaten islam dünyasında bilim ve felsefeyi de sünni görüş öldürmüştür...

Abbasiler zamanında mutezile bir fikir akımı olmanın ötesine geçmiş ve devletin resmi görüşü haline gelmiştir... Bunun sonucu olarak Ahmed b. Hanbel gibi sünni mezhep kurucularının hapislere atılmaları söz konusu olmuştur bu arada ve bazı sünni alimler de işkence ile hayatlarını kaybetmişlerdir...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 387
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Kader kavramının net bir şekilde çözümü yoktur islamda; çünkü bu konu felsefi ve mantıksal bir faciadır ve dinin büyük bir uydurma olduğunun en önemli kanıtlarındandır... Kader konusu yüzünden ayrılan büyük mezhepler vardır... Konuyu çözdüm sanan herkes sonunda büyük bir hüsrana uğramıştır; çünkü çözümü yoktur... Her şeyi tüm özellikleri ve tercihleri (irade) ile yoktan yaratan bir Allah varsa, yaratılanları sorumlu tutmak imkansızdır; üstelik hele bir de bu yaratıcı alim-i mutlaksa işler iyice sarpa sarmaktadır... Çünkü alim-i mutlak bir yaratıcı varsa yaratılan her şey onun ilminde ezelden beri var olmak durumundadır. Bu durumda tüm yaratılanlar yaratıcının zati özelliği olurlar...

Sizin bu kader anlayışınız tamamen yanlıştır ve mantıksızdır; defalarca izah edildi burada... Allah Alim-i mutlak ise daha yaratmadan tüm yaratıklarını ve yapacaklarını biliyor ise ve her şeyi tüm sonuçları ile o yoktan yaratıyor ise; yaratılanlar mesul değillerdir bu bir... Ve ikincisi onun ilminde ezelden yaratılanlar ve kaderleri kayıtlı ise o zaman tüm yaratılanlar onun zati özelliği olurlar ve bu durumda yaratılmalarına aslında gerek kalmaz... Eğer yaratılmaları daha ezelden zati özellik olarak belli ise, o zaman da Allah'ın kendi iradesi (yaratıp yaratmama iradesi) ortadan kalkmış olur...Bu durumda o da kendi ilminin kulu olur... Hiç Mutezile diye bir mezhep duydun mu sünni kardeşim?... Bu konuda çok daha mantıklı şeyler söylerler ama batıl kabul edilirler... Yani, Alim-i mutlak olan bir yaratıcı aslında kendisi özgür iradeye sahip olamaz... İyi düşün...

Daha ezelden tanrı için her şey ve ne olacağı biliniyor; çünkü o Alim-i mutlak ? Yani tüm yaratılmışlar aslında onun ilminde ezelden beri varlar; olmadıkları bir zaman dilimi tanımlanamaz sanal veya gerçek anlamda... Yani aslında yaratılmış bile değiller; onun zati özelliği olarak ezelden beri varlar...

İslamda biraz olsun elle tutulur tek şeyi aslında mutezile akımı söyler (Kader yoktur, insan fillinin faili ve yaratıcısıdır ve Kur'an mahluktur) ama onu da bidat fırkası sayar ehl-i sünnet... Zaten aklı öne alan ve akla uymayan ayetleri tevil eden, hadisleri inkar eden bu akım zamanında pozitif bilimler gelişmeye başlamıştır İslam dünyasında...Aslında kader-ruh-özgür irade gibi konularda mutezile mezhebini bilmeden yorum yapmak zor... Bu konularla çok ilgisi var... Sünni görüş Abbasiler dışında islam dünyasında hep baskın olmuş ve bence bu gibi konularda hiçbir açıklaması mantıklı değil... Zaten islam dünyasında bilim ve felsefeyi de sünni görüş öldürmüştür...

Abbasiler zamanında mutezile bir fikir akımı olmanın ötesine geçmiş ve devletin resmi görüşü haline gelmiştir... Bunun sonucu olarak Ahmed b. Hanbel gibi sünni mezhep kurucularının hapislere atılmaları söz konusu olmuştur bu arada ve bazı sünni alimler de işkence ile hayatlarını kaybetmişlerdir...

sevgili andromeda

bu konu defalarca bu sitede tartışıldı ve cevapladığın halde anlamamalarının sebebi anlattıklarını tam kavrayamamaları ve ezberledikleri cümleleri

tekrar yazmalarına neden oluyo bak ben anlayacakları bi dilde sordum adam ameliyata başlıyoruz dedi bir saattir piyasada yok

tarihinde matrixx tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
sevgili andromeda

bu konu defalarca bu sitede tartışıldı ve cevapladığın halde anlamamalarının sebebi anlattıklarını tam kavrayamamaları ve ezberledikleri cümleleri

tekrar yazmalarına neden oluyo bak beden anlayacakları bi dilde sordum adam ameliyata başlıyoruz dedi bir saattir piyasada yok

Abisine sormaya gitmiştir...3-5 cümle ve klişe ezberlemişler; daha fazlası kafa çalıştırma gerekiyor çünkü...

Sitelerde Paylaş
acil bir işim çıkmıştı. geldim ve tam sevgili matrixe cevap yazacaktım; bir de ne göreyim.

30 dk önceki matrix gitmiş, yerine saldırgan ve alaycı bir matrix gelmiş

aynaya bak matrix.

ve kendi kendine "neden bu kadar iki yüzlü olduğunu" sor.

ben seni samimi zannedip çok güzel cevaplarla aklındaki şüpheleri izale edecektim.

sen benim hakkımda neler yazmışsın.

acaba sana hangi kötüğü yaptım ki bana birden düşman kesildin.

yazık ki ne yazık.

seni buradaki atesit dostlarınla baş başa bırakıp;

samimi delikanlı insanlarla başka ortamlarda seviyeli sohbetlere devam edeceğim.

Yazıcam dedin yazmadın. Milletin işi gücü var 40 dakka seni mi bekleyecek?

En azından "işim çıktı, birazdan gelirim" diye bilirdin. Senin Allah'ın bizlere Kuran'da ağza alınmayacak küfürler ediyor.

Bırak biraz biz eleştirlim sizi.

Sitelerde Paylaş
acil bir işim çıkmıştı. geldim ve tam sevgili matrixe cevap yazacaktım; bir de ne göreyim.

30 dk önceki matrix gitmiş, yerine saldırgan ve alaycı bir matrix gelmiş

aynaya bak matrix.

ve kendi kendine "neden bu kadar iki yüzlü olduğunu" sor.

ben seni samimi zannedip çok güzel cevaplarla aklındaki şüpheleri izale edecektim.

sen benim hakkımda neler yazmışsın.

acaba sana hangi kötüğü yaptım ki bana birden düşman kesildin.

yazık ki ne yazık.

seni buradaki atesit dostlarınla baş başa bırakıp;

samimi delikanlı insanlarla başka ortamlarda seviyeli sohbetlere devam edeceğim.

sadece beni düşünme bu forumu takip eden ve bu soruları soran müslümanlar için de cevapla

ateitlerde kaçtığını düşünüp alay etmesinler hepsini mat et

ayrıca takip ettim ilk 15 dakika aktiftin insan işim çıktı diye yazar

beni müslüman yaparak çok büyük bir sevaba erişecektin belkide terazide bu hatan pahalıya patlıyacak

Sitelerde Paylaş
hemen kapatıp çıktında 15 dakika nasıl seni aktif olarak gördüm

asıl benim o zaman senin samimiyetine güvenim kalmadığı için onları yazdım istersen devam edelimde birbirimize olan

güvenimizi onaralım

ok.

sırf samimi olma ihtimalini dikkate alarak, sadece sana yönelik yazacağım. senin haricinde gelen sorulara cevap yazmayacağım. samimiyete gölge düşürecek bir hareketin olursa orada kesip bırakacağım.

anlaştık mı ?

Sitelerde Paylaş
ok.

sırf samimi olma ihtimalini dikkate alarak, sadece sana yönelik yazacağım. senin haricinde gelen sorulara cevap yazmayacağım. samimiyete gölge düşürecek bir hareketin olursa orada kesip bırakacağım.

anlaştık mı ?

ANLAŞTIK(dikkat edersen başka birşeyde yazmadım samimiyetimden şüphe etmemen için bu korkuyla nasıl tartışacağım)

Sitelerde Paylaş
ANLAŞTIK(dikkat edersen başka birşeyde yazmadım samimiyetimden şüphe etmemen için bu korkuyla nasıl tartışacağım)

kendi yazdıklarınla çelişkiye düşme yeter.

yani bana Allah'a iman ettiğini söyledin.

eğer ileride, Allah'ı inkar ettiğine dair bir mesaj yazarsan, bu yalancı olduğunu gösterir.

ve asla dalga geçmeyecek, ciddi olacaksın.

Sitelerde Paylaş

eğer ileride, Allah'ı inkar ettiğine dair bir mesaj yazarsan, bu yalancı olduğunu gösterir.

tamam 19:00 a kadar vaktim var(09:00-19:00 her gün)başlayalım

Sitelerde Paylaş

Bu arada fikir değiştirirse ne olacak?

Sitelerde Paylaş

Kendinden başka kimseye güvenme.

Bir kağıt al eline ve kağıdı müslümanlık ve ateizm diye ikiye böl.Diğer dinleri ve felsefe düşünceleri de ekleyerek çoğaltabilirsin.

Yukarıdan aşağı sorularını yaz.Müslümanlık ve ateizmin verdiği cevapları yaz.

Bu verilen cevaplardan hangisi aklına yatkınsa onları işaretle.

Çoğunluk hangi tarafta ise sen o sun.

Sitelerde Paylaş

üstadım affet bir maruzatım var hani diyorum ben bunları zamanında(10 yıl)okudum senin o değerli zamanını almayayım parmakların dert görmesin

bu günün kalan vakti saati içerisinde benim soruma bi ışık tutsanız

Sitelerde Paylaş
Hiç devam etme, kalsın. Hem kendine yazık hem de bize.

Ben de ciddi bişeyler yazıcak da okuyacaz diye ümitlenmiştim.

arkadaşım acele etme forum böyle yarım yamalak kimin haklı kimin haksız olduğu teşhisi konmadan sonlanan

sohpetlerle dolu bırak anlatsın sonra soracaz soruları kim haklıysa çıksın meydane

Sitelerde Paylaş

matrixx, nurcunun şu ana dek yazdıklarından ne anladın? kadere inamaya başladın mı? En azından bir işaret var mı?

Bunların mantığı "boş olsun ama çok olsun" dur. Çok yazdıkça yazdıkları şeyin kıymetinin artacağını sanıyorlar.

Deli said bu yolu izlemiştir. Bunlar da deli saidin peşinden gidiyorlar.

Sitelerde Paylaş
matrixx, nurcunun şu ana dek yazdıklarından ne anladın? kadere inamaya başladın mı? En azından bir işaret var mı?

Bunların mantığı "boş olsun ama çok olsun" dur. Çok yazdıkça yazdıkları şeyin kıymetinin artacağını sanıyorlar.

Deli said bu yolu izlemiştir. Bunlar da deli saidin peşinden gidiyorlar.

anlamazmıyım 10 yıldır uğraşıyorum dedim ya bekle sabret saygı göster yeri gelince mecburen türkçe cevap verecek

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...