Jump to content

Benim tam bir müslüman olmama yardım edebilecek biri var mı?

Recommended Posts

• İleti 387
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Diğer başlığa ileti gönderen müslümanlar neden ateist olmaya çalıştığımı soruyorlar.

Peki o zaman sizde bana müslümanlık hakkında soracağım 100 lerce soruda tatmin edin bende tam bir müslüman olayım.

Öncelik kader konusudur.Varsa iddaası olan buyursun.

Ben iddialıyım bu konuda.

Tüm sorularını sor bakalım.

Elimden geldiği kadar yardımcı olacağım.

Sitelerde Paylaş
İrade ve kader konusunun felsefi bi facia olduğu burada defalarca izah edildi hala gelip bu klasik sünni görüşünü yazıp duruyorsunuz... Alim-i mutlak olan Allah tüm yaratıklarının kaderini ezelden bilmekte ise, tüm yaratıklar ve kaderleri Allah'ın zati ve değişemez bir özelliği demektir. Bu durumda Allah yaratmak zorundadır ve yaratıklar da onun ilmindekileri oynamak zorundadır. "İlim maluma tabi" bile olsa eğer malum ilimden sonra ise aslında ve esasında "malum ilme tabi" bir hale gelmektedir... Olayın bir başka felsefi facia olan yönü ise, Kamil-i mutlak ve Alim-i mutlak bir zatın aslında değişemeyeceği ve yaratamayacağı gerçeğidir; bir şey Alim-i mutlaksa baştan ve ezelden bilir daha fazla bilemez ve daha kamil olmaz; yani statik olmalıdır ezelden... "Biz o istediği için böyle yapmıyoruz, biz böyle yaptığımız için o biliyor" söylemininin içi tamamen boş...Ezelden beri yani zatından olarak, yani biz yaratılmadan önceden beri, yani hep, yani zatından olarak o bizi ve ne yapacağımızı biliyor; çünkü biz aslında oyuz 'a çıkıyor bu söylem...

Kader kavramının net bir şekilde çözümü yoktur islamda; çünkü bu konu felsefi ve mantıksal bir faciadır ve dinin büyük bir uydurma olduğunun en önemli kanıtlarındandır... Kader konusu yüzünden ayrılan büyük mezhepler vardır... Konuyu çözdüm sanan herkes sonunda büyük bir hüsrana uğramıştır; çünkü çözümü yoktur... Her şeyi tüm özellikleri ve tercihleri (irade) ile yoktan yaratan bir Allah varsa, yaratılanları sorumlu tutmak imkansızdır; üstelik hele bir de bu yaratıcı alim-i mutlaksa işler iyice sarpa sarmaktadır... Çünkü alim-i mutlak bir yaratıcı varsa yaratılan her şey onun ilminde ezelden beri var olmak durumundadır. Bu durumda tüm yaratılanlar yaratıcının zati özelliği olurlar...

Sizin bu kader anlayışınız tamamen yanlıştır ve mantıksızdır; defalarca izah edildi burada... Allah Alim-i mutlak ise daha yaratmadan tüm yaratıklarını ve yapacaklarını biliyor ise ve her şeyi tüm sonuçları ile o yoktan yaratıyor ise; yaratılanlar mesul değillerdir bu bir... Ve ikincisi onun ilminde ezelden yaratılanlar ve kaderleri kayıtlı ise o zaman tüm yaratılanlar onun zati özelliği olurlar ve bu durumda yaratılmalarına aslında gerek kalmaz... Eğer yaratılmaları daha ezelden zati özellik olarak belli ise, o zaman da Allah'ın kendi iradesi (yaratıp yaratmama iradesi) ortadan kalkmış olur...Bu durumda o da kendi ilminin kulu olur... Hiç Mutezile diye bir mezhep duydun mu sünni kardeşim?... Bu konuda çok daha mantıklı şeyler söylerler ama batıl kabul edilirler... Yani, Alim-i mutlak olan bir yaratıcı aslında kendisi özgür iradeye sahip olamaz... İyi düşün...

Daha ezelden tanrı için her şey ve ne olacağı biliniyor; çünkü o Alim-i mutlak ? Yani tüm yaratılmışlar aslında onun ilminde ezelden beri varlar; olmadıkları bir zaman dilimi tanımlanamaz sanal veya gerçek anlamda... Yani aslında yaratılmış bile değiller; onun zati özelliği olarak ezelden beri varlar...

İslamda biraz olsun elle tutulur tek şeyi aslında mutezile akımı söyler (Kader yoktur, insan fillinin faili ve yaratıcısıdır ve Kur'an mahluktur) ama onu da bidat fırkası sayar ehl-i sünnet... Zaten aklı öne alan ve akla uymayan ayetleri tevil eden, hadisleri inkar eden bu akım zamanında pozitif bilimler gelişmeye başlamıştır İslam dünyasında...Aslında kader-ruh-özgür irade gibi konularda mutezile mezhebini bilmeden yorum yapmak zor... Bu konularla çok ilgisi var... Sünni görüş Abbasiler dışında islam dünyasında hep baskın olmuş ve bence bu gibi konularda hiçbir açıklaması mantıklı değil... Zaten islam dünyasında bilim ve felsefeyi de sünni görüş öldürmüştür...

Yine ruhçuluk hüsnü kuruntuları bunlar.

İnsanın özgür iradesinin olması ile seçimini ne yönde yapacagının, birer “yaratık” olan zaman ve mekandan münezzeh Allah tarafından, bilinmesinde bir çelişki falan yok.

Gayet basit, Allah’ın bilmesinin-biliyor olmasının insanın özgür iradesi üzerine bir etkisi yok. Zaten özgür irade ile işleyen sistemi kuran bizzat Allah’ın kendisi.

Ama niçin ısrarla Allah’ın ezeli bilgisinin karşısında insanın bir seçme şansı olmadıgı saçmalıgını öne sürüyorsunuz ve bunu neye dayanarak yapıyorsunuz anlamak mümkün değil doğrusu.

Allah biliyor diye biz o şıkkı seçmiyoruz.

Biz o şıkkı seçeceğimiz için Allah biliyor.

Hayat bir sınav... Kaderimiz karşımıza çıkan sorular (olaylar)

Biz bu sorulara özgür irademizle yanıt veriyoruz.

Geçen gün Vatan gazetesi muhabirlerinin ağzını burnunu dağıttı birkaç kendini bilmez tarikatçı yobaz. Aynı adamlar GS şampiyon oldugunda yoldan geçen araçlara saldıran sarhoş ve fanatik Beşiktaş çarşı tayfası da olabilirdi.

Ya da çok klişe bir örnek vardır assolistliğe giden yol gazinocular kralının yatağından geçer diye... (Bunun herkes için geçerli oldugunu dusundugumden dolayı yazmıyorum ama iyi bir örnek) Ama aynı şekilde sırf akademik kariyer yahut prestij edinmek için prof.larla yatıp kalkan insanlar da tanıyorum.

Ben bu yukarıdaki olaylar arasında bariz bir fark göremiyorum...

İmtihan soruları da birbirlerine denk sorular...

Bu sorulara verilen yanıtlar da eğitim falan dinlemiyor.

Aslolan karakter.. ve karakteri oluşturan şeyler genlerden tutun, aile terbiyesinden tutun, savundugumuz -izmlerden, peşinden gittiğimiz öğretilerden tutun, yediğimiz içtiğimiz şeylere kadar gidiyor...

Kuran da zaten aynen bunu söyluyor...

tarihinde epifun tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Kader ve cüz’-i ihtiyarî, İslâmiyetin ve imanın en son sınırını gösteren, hal ile vaziyet ile alakalı ve vicdan ile alakalı imanın kısımlarındandır. Yoksa ilmî ve teorik değillerdir. Yani mü’min herşeyi, hattâ fiilini, nefsini Cenab-ı Hakk’a vere vere, tâ en sonunda teklif ve mesuliyetten kurtulmamak için “Cüz’-i ihtiyarî” önüne çıkıyor. Ona “Mesul ve mükellefsin” der. Sonra, ondan kaynaklanan iyilikler ve mükemmellikler ile mağrur olmamak için, “Kader” karşısına geliyor. Der: “Haddini bil, yapan sen değilsin.”

Yani kısaca diyor ki, ben bu konuda abuk subuk, birbirini tutmayan çelişkili şeyler söyleyeceğim, işkembeden sallayacağım. Bunlar içindeki tutarlılığa, söylediklerimin bir anlam ifade etmesine, felsefi değeri olmasına bakılmasın..

Sitelerde Paylaş
Yani kısaca diyor ki, ben bu konuda abuk subuk, birbirini tutmayan çelişkili şeyler söyleyeceğim, işkembeden sallayacağım. Bunlar içindeki tutarlılığa, söylediklerimin bir anlam ifade etmesine, felsefi değeri olmasına bakılmasın..

Ne güzel ifade etmişsin deicide :D

Sitelerde Paylaş
Diğer başlığa ileti gönderen müslümanlar neden ateist olmaya çalıştığımı soruyorlar.

Peki o zaman sizde bana müslümanlık hakkında soracağım 100 lerce soruda tatmin edin bende tam bir müslüman olayım.

Öncelik kader konusudur.Varsa iddaası olan buyursun.

Burlara bosu bosuna sorular soracagniza, gidip forumdaki eski iletileri bir gesseniz, Kaderle ilgili bir sürü baslik bulursunuz.

Al sana son tartisma:

"Kader" konusunu burada tartışalım, kader

Baris ve Güven

Sitelerde Paylaş
Çok güzel samimiyetime inan

Şimdi senin yaptığın doğru yoldan çıkmış bizlere dini anlatarak cennete gitmemize vesile olmak

Yalnız kader konusunun bir çok alt başlığı olmakla birlikte en önemlisi zaten sonumuzun belli olması nasıl belli olandan kaçabiliriz?

: )

selam

dostum senin müslüman olacağın yok.

ama kader soruna cevap vereyim.

sen yaparsın.ama Allaha feyk atamazsın.işte sorun yaptığın kader budur.

sen yaparsın Allah bilir.çünkü o herşeyi bilendir.

Sitelerde Paylaş

Kader tahmin edildiği gibi yaşayacaklarınızın başlangıcınızda belli olmasıdır. Allah herşeyi başlangıcı ve sonuyla aynı anda yaratmıştır, başlangıçta insana ait sonda, Allah insanın ne karar vereceğine karışmaz, karışsaydı sadece cennete gidecek olanlar olurdu. Verdiği ve vereceği kararları ve onu uyguluyacağı zamanı yaratır.

Düzenleme--

tarihinde akrep tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Allah herşeyi başlangıcı ve sonuyla aynı anda yaratmıştır, başlangıçta insana ait sonda,

Allah nazarında herşey olup bitmiş midir yani?

Birde bu hangi ayette yazıyor?

tarihinde DeHRi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Allah nazarında herşey olup bitmiş midir yani?

Hayır, sadece o kadar değil, Allah heryerdedir, zamanın her dilimindedir.

Benim cevabım Kuran'da yazıyor.

Birşeyi okurken üzerinde düşün, hemen aksi cevap vermeye çalışma...

tarihinde akrep tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Allah zamanın her diliminde ise Allah için herşey olup bitmiştirde diyebiliriz. Olayların Allah için zaman içinde sıralı biçimde olup bitmesi şart değil

Zamanı yaratmadan önce (zamanı yaratmadan önce nasıl oluyorsa artık) neredeydi Allah?

Benim cevabım Kuran'da yazıyor.

Birşeyi okurken üzerinde düşün, hemen aksi cevap vermeye çalışma...

Sure/Ayet numarası rica edebilir miyim?

Sitelerde Paylaş
Allah zamanın her diliminde ise Allah için herşey olup bitmiştirde diyebiliriz. Olayların Allah için zaman içinde sıralı biçimde olup bitmesi şart değil

Zamanı yaratmadan önce (zamanı yaratmadan önce nasıl oluyorsa artık) neredeydi Allah?

Yine heryerdeydi...

Düşünme şeklini biraz değiştirirsen anlarsın; gidişat sadece başlangıçtan sona doğru olmayabilir, zamanın bir diliminde bazı varlık için herşey bitmiş bazısı içinde daha yeni başlangıcı olabilir,o yüzden Allah için artık herşey olup bitmiştir diye bir şey söz konusu değil,

Sure/Ayet numarası rica edebilir miyim?

Bakara,115

Hicr,86

Sitelerde Paylaş

şeytanın aklında 40 tilki vardır 40 tilkininde kuyruğu bir birine değmez.

Allahın kaderinin durumuda budur.

herşeyi bilendir.herşeyi bilir.

adildir.adil olmak zorundadır.

Allahı anlamak demek onun bu sıfatlarından birini diğeri ile çakıştırmamak demektir.

Allahı matematik olarak anlamak budur.bu matematiksel durumu anlamayan Allaha inanmış onu bilmiş olamaz.

örnek benim babannem der ki.saçının bir teli gözükse 70 bin sene yanacaksın.

oysa Allah ben çok merhametliyim demektedir.

Allahın bu sıfatını bilen yukardaki sözü anında çözer.hadi ordan der.

Allah kimsenin yapacağına karışmaz.bunları sen yaparsın.ama ona feyk atamazsın.

sen yapsanda sen seçsende o bunu bilir.ve ona döndüğün gün.ben değil ! sen ettin sen buldun der.

çünkü adalet gereği olan budur.

Allahın karışmasıda vardır.olaylara karışır.bunu ben iyi anlıyorum ama bunu iyi anlatmam zor.

ince bir iş bu.kalbin mühürlenmesi durumu ile alakalı.buda ayrı bir adalettir diyip geçiyorum.

Kuranı ve onun ışığında hayatı anlayan bunu anlar.anlamayana zaten anlatsanda anlamaz.

Sitelerde Paylaş
İrade ve kader konusunun felsefi bi facia olduğu burada defalarca izah edildi hala gelip bu klasik sünni görüşünü yazıp duruyorsunuz... Alim-i mutlak olan Allah tüm yaratıklarının kaderini ezelden bilmekte ise, tüm yaratıklar ve kaderleri Allah'ın zati ve değişemez bir özelliği demektir. Bu durumda Allah yaratmak zorundadır ve yaratıklar da onun ilmindekileri oynamak zorundadır. "İlim maluma tabi" bile olsa eğer malum ilimden sonra ise aslında ve esasında "malum ilme tabi" bir hale gelmektedir... Olayın bir başka felsefi facia olan yönü ise, Kamil-i mutlak ve Alim-i mutlak bir zatın aslında değişemeyeceği ve yaratamayacağı gerçeğidir; bir şey Alim-i mutlaksa baştan ve ezelden bilir daha fazla bilemez ve daha kamil olmaz; yani statik olmalıdır ezelden... "Biz o istediği için böyle yapmıyoruz, biz böyle yaptığımız için o biliyor" söylemininin içi tamamen boş...Ezelden beri yani zatından olarak, yani biz yaratılmadan önceden beri, yani hep, yani zatından olarak o bizi ve ne yapacağımızı biliyor; çünkü biz aslında oyuz 'a çıkıyor bu söylem...

Kader kavramının net bir şekilde çözümü yoktur islamda; çünkü bu konu felsefi ve mantıksal bir faciadır ve dinin büyük bir uydurma olduğunun en önemli kanıtlarındandır... Kader konusu yüzünden ayrılan büyük mezhepler vardır... Konuyu çözdüm sanan herkes sonunda büyük bir hüsrana uğramıştır; çünkü çözümü yoktur... Her şeyi tüm özellikleri ve tercihleri (irade) ile yoktan yaratan bir Allah varsa, yaratılanları sorumlu tutmak imkansızdır; üstelik hele bir de bu yaratıcı alim-i mutlaksa işler iyice sarpa sarmaktadır... Çünkü alim-i mutlak bir yaratıcı varsa yaratılan her şey onun ilminde ezelden beri var olmak durumundadır. Bu durumda tüm yaratılanlar yaratıcının zati özelliği olurlar...

Sizin bu kader anlayışınız tamamen yanlıştır ve mantıksızdır; defalarca izah edildi burada... Allah Alim-i mutlak ise daha yaratmadan tüm yaratıklarını ve yapacaklarını biliyor ise ve her şeyi tüm sonuçları ile o yoktan yaratıyor ise; yaratılanlar mesul değillerdir bu bir... Ve ikincisi onun ilminde ezelden yaratılanlar ve kaderleri kayıtlı ise o zaman tüm yaratılanlar onun zati özelliği olurlar ve bu durumda yaratılmalarına aslında gerek kalmaz... Eğer yaratılmaları daha ezelden zati özellik olarak belli ise, o zaman da Allah'ın kendi iradesi (yaratıp yaratmama iradesi) ortadan kalkmış olur...Bu durumda o da kendi ilminin kulu olur... Hiç Mutezile diye bir mezhep duydun mu sünni kardeşim?... Bu konuda çok daha mantıklı şeyler söylerler ama batıl kabul edilirler... Yani, Alim-i mutlak olan bir yaratıcı aslında kendisi özgür iradeye sahip olamaz... İyi düşün...

Daha ezelden tanrı için her şey ve ne olacağı biliniyor; çünkü o Alim-i mutlak ? Yani tüm yaratılmışlar aslında onun ilminde ezelden beri varlar; olmadıkları bir zaman dilimi tanımlanamaz sanal veya gerçek anlamda... Yani aslında yaratılmış bile değiller; onun zati özelliği olarak ezelden beri varlar...

İslamda biraz olsun elle tutulur tek şeyi aslında mutezile akımı söyler (Kader yoktur, insan fillinin faili ve yaratıcısıdır ve Kur'an mahluktur) ama onu da bidat fırkası sayar ehl-i sünnet... Zaten aklı öne alan ve akla uymayan ayetleri tevil eden, hadisleri inkar eden bu akım zamanında pozitif bilimler gelişmeye başlamıştır İslam dünyasında...Aslında kader-ruh-özgür irade gibi konularda mutezile mezhebini bilmeden yorum yapmak zor... Bu konularla çok ilgisi var... Sünni görüş Abbasiler dışında islam dünyasında hep baskın olmuş ve bence bu gibi konularda hiçbir açıklaması mantıklı değil... Zaten islam dünyasında bilim ve felsefeyi de sünni görüş öldürmüştür...

Yine ruhçuluk hüsnü kuruntuları bunlar.

İnsanın özgür iradesinin olması ile seçimini ne yönde yapacagının, birer “yaratık” olan zaman ve mekandan münezzeh Allah tarafından, bilinmesinde bir çelişki falan yok.

Gayet basit, Allah’ın bilmesinin-biliyor olmasının insanın özgür iradesi üzerine bir etkisi yok. Zaten özgür irade ile işleyen sistemi kuran bizzat Allah’ın kendisi.

Ama niçin ısrarla Allah’ın ezeli bilgisinin karşısında insanın bir seçme şansı olmadıgı saçmalıgını öne sürüyorsunuz ve bunu neye dayanarak yapıyorsunuz anlamak mümkün değil doğrusu.

Allah biliyor diye biz o şıkkı seçmiyoruz.

Biz o şıkkı seçeceğimiz için Allah biliyor.

Hayat bir sınav... Kaderimiz karşımıza çıkan sorular (olaylar)

Biz bu sorulara özgür irademizle yanıt veriyoruz.

Geçen gün Vatan gazetesi muhabirlerinin ağzını burnunu dağıttı birkaç kendini bilmez tarikatçı yobaz. Aynı adamlar GS şampiyon oldugunda yoldan geçen araçlara saldıran sarhoş ve fanatik Beşiktaş çarşı tayfası da olabilirdi.

Ya da çok klişe bir örnek vardır assolistliğe giden yol gazinocular kralının yatağından geçer diye... (Bunun herkes için geçerli oldugunu dusundugumden dolayı yazmıyorum ama iyi bir örnek) Ama aynı şekilde sırf akademik kariyer yahut prestij edinmek için prof.larla yatıp kalkan insanlar da tanıyorum.

Ben bu yukarıdaki olaylar arasında bariz bir fark göremiyorum...

İmtihan soruları da birbirlerine denk sorular...

Bu sorulara verilen yanıtlar da eğitim falan dinlemiyor.

Aslolan karakter.. ve karakteri oluşturan şeyler genlerden tutun, aile terbiyesinden tutun, savundugumuz -izmlerden, peşinden gittiğimiz öğretilerden tutun, yediğimiz içtiğimiz şeylere kadar gidiyor...

Kuran da zaten aynen bunu söyluyor...

Kusura bakmayın ama yazdıklarımın tek bir cümlesinin, tek bir kelimesinin, tek bir harfini bile anlamamışsınız... Tekrar ve tane tane, anlayarak okumayı ve sindirmeyi deneyin...

Sitelerde Paylaş
Bakara - 115- Bununla beraber, doğu da Allah'ın, batı da Allah'ındır. Artık nereye dönerseniz dönün, orası Allah'a çıkar. Şüphe yok ki, Allah(ın rahmeti) geniştir, O, her şeyi bilendir.

Hicr-86- Şüphesiz Rabbin kemaliyle yaratandır ve iyi bilendir.

Bu ayetlerin neresinden Allah'ın zamanın her anında birden oldugu sonucunu çıkardın?

Yine heryerdeydi...

Zaman ve mekan yok iken heryer neresi idi?

Düşünme şeklini biraz değiştirirsen anlarsın; gidişat sadece başlangıçtan sona doğru olmayabilir, zamanın bir diliminde bazı varlık için herşey bitmiş bazısı içinde daha yeni başlangıcı olabilir,o yüzden Allah için artık herşey olup bitmiştir diye bir şey söz konusu değil,

Zamanın bütün anları biribirinden bağımsızmıdır?

Benim şu anım ile bir önceki anım veya bir sonraki anım arasında nasıl bir ilişki vardır

Zaman içinde anlar ayrık ve Allah bu ayrık anların hepsinde ayrı ayrı mı varoluyor?

Zaman içinde benim varolmadıgım ama Allah'ın varoldugu bir an varmıdır? yani Allah beni belli bir anda yaratmış mıdır? Yaratmıştır diyelim. Allah zamandan münezzeh olsun, ama ben zamandan münezzeh değilim. Ben daha var değil iken, ben varolduktan sonra yapacaklarımı Allah biliyor peki ama ben nasıl belirlemiş olabilirim bu yapacaklarımı henüz ben var bile değildim ve ben zamanın her anında birden aktüel olarak varolabilen bir varlık değilim?

Sitelerde Paylaş
Kusura bakmayın ama yazdıklarımın tek bir cümlesinin, tek bir kelimesinin, tek bir harfini bile anlamamışsınız... Tekrar ve tane tane, anlayarak okumayı ve sindirmeyi deneyin...

Hayır gayet iyi anladım.

O yüzden ruhçuluk hüsnü kuruntuları dedim.

Ayrıca bu masalları da daha önce çok okudum. ;)

Ama hiçbir dayanağı olmayan "ruhçu" saçmalamalar bunlar.

Sitelerde Paylaş
Bu ayetlerin neresinden Allah'ın zamanın her anında birden oldugu sonucunu çıkardın?

Zaman ve mekan yok iken heryer neresi idi?

Zamanın bütün anları biribirinden bağımsızmıdır?

Benim şu anım ile bir önceki anım veya bir sonraki anım arasında nasıl bir ilişki vardır

Zaman içinde anlar ayrık ve Allah bu ayrık anların hepsinde ayrı ayrı mı varoluyor?

Zaman içinde benim varolmadıgım ama Allah'ın varoldugu bir an varmıdır? yani Allah beni belli bir anda yaratmış mıdır? Yaratmıştır diyelim. Allah zamandan münezzeh olsun, ama ben zamandan münezzeh değilim. Ben daha var değil iken, ben varolduktan sonra yapacaklarımı Allah biliyor peki ama ben nasıl belirlemiş olabilirim bu yapacaklarımı henüz ben var bile değildim ve ben zamanın her anında birden aktüel olarak varolabilen bir varlık değilim?

bu konudan sıkıldım.sorularda iç içe giderek sarpa sarıyor.bence tuhaf sorular ama neyse.

Kurandan cevap istiyorsan.

onun gücü herşeye yetendir yeterli.

herşeyi bilendir yeterlidir.

üstelik büyük balık küçük balığı yutar.küçük bir aklın ürettiği sorular büyük bir akıl için zor değildir.zaten soruların sebebi küçük aklın büyük akla şaşmasıdır.

sorulara cevap veririm ama gerçekten sıkıldım.

Sitelerde Paylaş

arkadasa yardım etmeye calısayım:

dostum sen dunyaya sih hindistanda, zerdüşt pers imparatorlugunda, konfüçyüsçü çinde, komunist rusyada, avustralyada, guney amerikada, eski kartacada gelebilir ve kuran kelimesini hic duymadan olebilirdin. ama allah seni sevdiginden kıyak gecti ki o allahın gene cok sevdiginden yarattıgı milyonlarca kafirin yanı yerine seni muslumanlıgın yaygın cografyasına gonderdi. sen supheye dustugun icin uzulme, o seni sevdiginden supheye dusurttu. bizim gibi ateistlere de bakma, allah bizi de seviyormus ki bizim de inanmamızı, o kadar ibadet zahmetine katlanmamızı dilememis, o dilemedikce biz bin dereden su getirsek imana kavusamazmısız. buna da adalet deniyormus. haşa! allahın adaletini tartmak bizim neyimize, biz uslu uslu ibadetimizi kılıp, yahudimizin boynunu vurup kapagı cennete atmaya bakacagız. allah bizi ibadet ederken gormeyi sever, tatmin olur. zaten ayar kacmıs, kitap indirecez derken binlerce kavimden birtek nedense sadece ümmet-i muhammed orjinal baskıyı kaybetmemis, birakın onların namazını da seyretsin adamcagız. sen git binlerce sene daga tasa kitap indir dur, bir allahın hristosu, yahudisi iki dakka kabeye ugramasın, bi iade-i tesekkur etmesin. ateistler olarak uzuluyoruz ama elimizden birsey gelmiyor. bu aralar depresyonda mıdır nedir, çini salladı gene, 20 bin kisi daha gerekti cehenneme heralde. bir zaman sonra aleminizi allah yarattı demicem kazanda mı ne yakıcam diyor, umarım o zaman tatmin olur, sabreden allah muradına erer. peki siz bugun allahınız icin ne yaptınız, kabeye gidip bir evini ziyaret etmediyseniz, ayıp oldu..

Sitelerde Paylaş
Hayır gayet iyi anladım.

O yüzden ruhçuluk hüsnü kuruntuları dedim.

Ayrıca bu masalları da daha önce çok okudum. ;)

Ama hiçbir dayanağı olmayan "ruhçu" saçmalamalar bunlar.

Kusura bakma epifun, okumamissin Andromeda'nin yazisini. Ya da anlamamissin. Ozellikle de su bolumu:

"...bir şey Alim-i mutlaksa baştan ve ezelden bilir daha fazla bilemez ve daha kamil olmaz; yani statik olmalıdır ezelden..."

Yani, benim zaman eksenimde karar degistiremeyen bir tanri! Dusun biraz.

"Allah'a inanmak mantiga sigmaz (irrasyonaldir), ama ben yine de inanirim" diyorsaniz yapilacak bir sey yok. Ama bunu derseniz de bir daha hic bir zaman "allah akilla bulunur" diye ortaya cikmayin.

Basligi acan arkadasimiz "Benim tam bir müslüman olmama yardım edebilecek biri var mı?" diye sormus. Musluman olmana ne yardim eder bilemiyorum ama ,yeri gelmisken, yukarida ki argumanin musluman olmaman icin yetecegini dusunuyorum.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...