Jump to content

kuran çelişkileri

Recommended Posts

İstese bir anda herşeyi de değiştirebilir. Ama böyle olmamıştır.

evet böyle olmamıştır çünkü muhammedin dilinde sadece bir oyuncaktır Allah... O kadar acizdir ki yeri gelince benim dinim bana seninkisi sana der, yeri gelince tuttuğunuz yerde öldürün der...

Peki bu bahsettiğin nasih-mensuh meselesi, yani bazı ayetlerin bazı ayetlerin hükmünü kaldırdığı meselesine bazı din alimleri neden şiddetle itraz ederler bilir misin? Hiç okudun mu ya da bir yerlerde dinledin mi o alimlerin neden şiddetle senin bahsettiğin kuran anlayışına itiraz ettiklerini?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 53
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

evet böyle olmamıştır çünkü muhammedin dilinde sadece bir oyuncaktır Allah... O kadar acizdir ki yeri gelince benim dinim bana seninkisi sana der, yeri gelince tuttuğunuz yerde öldürün der...

Peki bu bahsettiğin nasih-mensuh meselesi, yani bazı ayetlerin bazı ayetlerin hükmünü kaldırdığı meselesine bazı din alimleri neden şiddetle itraz ederler bilir misin? Hiç okudun mu ya da bir yerlerde dinledin mi o alimlerin neden şiddetle senin bahsettiğin kuran anlayışına itiraz ettiklerini?

Valla İslam bu arkadaşım. İster beğenirsin ister beğenmezsin. Beğenmezsen yol belli. Allah istediğini yapar kimseye de hesap vermez. Bu tutarlı bir eylemdir. Çünkü İslam inancında Allah mükemmeldir hata yapmaz. Hata yapmayan bir varlık da sorgulanmaz.

Yani kendi içinde tutarlıdır. Ama siz tabi dışarıdan baktıgınız için eleştiriyorsunuz. E bir şey diyemem tabi.

Sitelerde Paylaş

Kuranda asla söz edilmeyen bir şeyde havadır. Kuşların hava sayesinde uçabildiğinden ve fizik yasalarından habersiz tanrı, sözde arıdan mucizeler belirtir , evreni genişletmekten söz ettiğiyle övünülür, anne karnında bebek gelişimi hakkında atar tutar (hepsi çarpıtma) amma kuşların nasıl uçtuğunu ve havayı bilmez. Arayın kuranda, kalp, beyin ve gezegen hakkında en ufak bilgisi yoktur bu tanrının.

Nasıl dururmuş havada kuşlar? Tanrı tutuyor, tanrınız hava , bu bilgi yoksunu cümleler tanrıdan inanıyorsanız.

Nahl 79

Gökyüzünde Allah'ın emrine boyun eğerek uçan kuşları görmüyorlar mı? Onları gökte ancak Allah tutar. Şüphesiz bunda inanan bir toplum için ibretler vardır.

Mülk 19

Üstlerinde kanat çırparak uçan kuşlara bakmazlar mı? Onları ancak Rahmân tutuyor. Şüphesiz O her şeyi hakkıyla görendir.

Birde şu ayetlerdeki kim konuşan kısmına bakalım. Öyle bir kitapki her yanı elinizde kalır okudukça.

Mülk 16

Göktekinin sizi yere geçirivermeyeceğinden emin mi oldunuz?) bir de bakarsınız yer yüzü şiddetle çalkalanıyor.

17

Yahut göktekinin, üzerinize taş yağdıran rüzgar göndermeyeceğinden mi emin oldunuz? O zaman, uyarım nasılmış bileceksiniz!

18

Andolsun, onlardan öncekiler de yalanlamıştı. Beni inkar etmenin sonucu nasıl oldu?

Tanrının yeri bulundu, Gökteymiş, ancak bu surelerin tuhaflığı konuşanın kim olduğu meselesi. Hadi bakalım, kim bu ayetlerde konuşan?Gökteki belayı verecek, uyaran haklı beyler:) Arkadaşlar kurandaki nice çelişkiyi görmek istemeyenler şu yalanı sever, “Arapça bilsende anlaman zor”

Bak şu konuşana:) Anlaşılmayan bu dili sırf Araplar araba başka dilde kitap olur mu demesinler diye Arapça indirdik diyen kitabı Araplar bile anlamıyormuşJ Olsa bu tanrı ahanda bu kafir, ayetlerini inkar eden dostlara neler etmezdi? Ama olmadığından konuşan konuşana.

Sevgi saygılar...

Sitelerde Paylaş

Valla İslam bu arkadaşım. İster beğenirsin ister beğenmezsin. Beğenmezsen yol belli. Allah istediğini yapar kimseye de hesap vermez. Bu tutarlı bir eylemdir. Çünkü İslam inancında Allah mükemmeldir hata yapmaz. Hata yapmayan bir varlık da sorgulanmaz.

Yani kendi içinde tutarlıdır. Ama siz tabi dışarıdan baktıgınız için eleştiriyorsunuz. E bir şey diyemem tabi.

Bu tutarlılık değil, bildiğin zırvalıktır.

Allah mükemmeldir. Nerden biliyon? Çünkü Allah öyle diyor.

Bu tutarlı mı yani sence? O zaman tecavüzcü coşkunda mükemmeldir, neden olmasın? Tek yapması gereken "ben mükemmelim" demesi zira.

Sitelerde Paylaş

Cehennemde kapışma var hadi herkes taraflarını toplasın :lol: :D

Alak/ 15-18. And olsun ki onu perçeminden, yalancı ve günahkar perçeminden cehenneme sürükleriz. O zaman taraftarlarını çağırsın. Biz de zebanileri çağıracağız.

dinsizler allahsızlar nerede toplanıo ? :D

Sitelerde Paylaş

Tutarlılık deyince ne anlıyorsun bilemiyorum ama tutarlılık böyle bir şey değildir. Verdiği hükmün sonradan işe yaramayacağını bilmeyen bir tanrı tasarımı, yapılan tanımlarıyla tutarlı bir tasarım değildir. Eğer kadir-i mutlak, her şeye gücü yeten gibi özellikleri olmasaydı hükümlerinin sonradan çöp olacağını bilmemesi tutarlı olarak karşılanabilirdi.

23 yılda sürekli değişen şartlar ve olaylar var ve hükümler de buna göre değişmiş. Allah 23 yıllık değişimle bile başa çıkamamış, bazı hükümlerini çöp olmaktan kurtaramamış. Peki sen nasıl olur da kuran hükümlerinin hala günümüze hitap ettiğini savunabilirsin? 1400 yılda nelerin değiştiğinden haberin var mı?

Sitelerde Paylaş

Tutarlılık deyince ne anlıyorsun bilemiyorum ama tutarlılık böyle bir şey değildir. Verdiği hükmün sonradan işe yaramayacağını bilmeyen bir tanrı tasarımı, yapılan tanımlarıyla tutarlı bir tasarım değildir. Eğer kadir-i mutlak, her şeye gücü yeten gibi özellikleri olmasaydı hükümlerinin sonradan çöp olacağını bilmemesi tutarlı olarak karşılanabilirdi.

23 yılda sürekli değişen şartlar ve olaylar var ve hükümler de buna göre değişmiş. Allah 23 yıllık değişimle bile başa çıkamamış, bazı hükümlerini çöp olmaktan kurtaramamış. Peki sen nasıl olur da kuran hükümlerinin hala günümüze hitap ettiğini savunabilirsin? 1400 yılda nelerin değiştiğinden haberin var mı?

Mesela içki ilk başta az için dendi. Bu o dönem için iyi bir şeydi. Yavaş yavaş kaldırılması daha iyi olmuştur. Bunun gibi düşün.

Sitelerde Paylaş

Mesela içki ilk başta az için dendi. Bu o dönem için iyi bir şeydi. Yavaş yavaş kaldırılması daha iyi olmuştur. Bunun gibi düşün.

Nooldu çevirdin birden bire? Bahsettiğim şey aşamalılık değil, bir hükmün diğerini iptal etmesi meselesinden bahsediyorum. O dediğin içkideki aşamalılık meselesiyse farklı bir komedi. Normalde haram olmayacakken Ömer'in zorlamasıyla yazılmıştır o ayetler. Ömer'in lakaplarından birisinin neden ayet indirten Ömer olduğunu anlatmayayım burada uzun uzun, o farklı bir mesele....

Sitelerde Paylaş

Nooldu çevirdin birden bire? Bahsettiğim şey aşamalılık değil, bir hükmün diğerini iptal etmesi meselesinden bahsediyorum. O dediğin içkideki aşamalılık meselesiyse farklı bir komedi. Normalde haram olmayacakken Ömer'in zorlamasıyla yazılmıştır o ayetler. Ömer'in lakaplarından birisinin neden ayet indirten Ömer olduğunu anlatmayayım burada uzun uzun, o farklı bir mesele....

Evet onu biliyorum. Bazı ayetler Hz Ömerin isteğiyle inmiştir. İptal meselesi de ilk helal sonra haram olabili.r Daha iyisi veya benzer iile değiştiririz diyor ayet.

Sitelerde Paylaş

Abi tamam ya. Sen git bunu islam devletinde de de bak başına ne geliyor :D

İçki kumar şeytan işi pisliktir diyor.

Ayrıca İslam Kurandan ibaret değil

içki kelimesi YOK KURANDA şarap var sadece --onun için de sadece günah diyor...HARAM falan demiyor....aç kurana bak kardeşim.....hadisleri baz alacaksan eğer - ayeti keçinin yemesi hadisini de SS kuralı ile kabul etmek zorundasın...çünkü o da SAHİH BUHARİ de geçiyor. hatta ayşenin 9 yaşında gerdeğe girmesini de kabul edeceksin....daha bir sürü şeyi kabul edeceksin....

Sitelerde Paylaş

içki kelimesi YOK KURANDA şarap var sadece --onun için de sadece günah diyor...HARAM falan demiyor....aç kurana bak kardeşim.....hadisleri baz alacaksan eğer - ayeti keçinin yemesi hadisini de SS kuralı ile kabul etmek zorundasın...çünkü o da SAHİH BUHARİ de geçiyor. hatta ayşenin 9 yaşında gerdeğe girmesini de kabul edeceksin....daha bir sürü şeyi kabul edeceksin....

Kabul ediyorum zaten.

Bu mızrak bu çuvala sığmıyor.

İslam bu işte. Seveceksiniz. Yoksa cehennem var.

Sitelerde Paylaş

Evet onu biliyorum. Bazı ayetler Hz Ömerin isteğiyle inmiştir. İptal meselesi de ilk helal sonra haram olabili.r Daha iyisi veya benzer iile değiştiririz diyor ayet.

Elimizde ne var?

Geleceği göremediği için hüküm koymayı beceremeyip sonra değiştirmek zorunda kalan bir Allah,

Ömer'in keyfine göre ayet indiren Allah (sadece içki meselesi değil, Muhammet Ömer'le ne zaman tartışsa korkusundan Ömer'in istediklerini ayet olarak söylemek zorunda kalmıştır.)

Ayetlerini Keçilere yediren Allah... Hatta hadis işine girersek trajı komik durumları burada saymakla bitiremeyiz...

Sen şimdi bütün bunlara rağmen Kuran'ı tanrısal bir kitap olarak kabul edebiliyorsun öyle mi?

Bana trol gibi gelmeye başladın..

Tabi belirteyim ki Kuran çelişkisiz bir kitap olsa, çok beğendiğim kurallar olsa, süper bilimsel gerçekler olsa (öyle değil) bile tanrısal olmasının önünde bir dünya engel vardır bu da farklı bir mesele...

tarihinde Theravada tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bir tanede nahldan koyalım.

Nahl-8

Hem binesiniz diye, hem de süs olarak atları, katırları ve merkepleri de yarattı. Bilemeyeceğiniz daha nice şeyleri de yaratır.

İnsan bilmeyince şaşıyor elbette bu müthiş bilgi karşısında. Burdaki saçmalık bir tanrı düşünün melezleme hayvanı yarattım diyor:)) Ulan kısır bu hayvan, üreyemez, nasıl yarattın ?diyen yok. Bu tanrının bilgisi insanı hayretlerde bırakıyor.

Bide şu Ad ve Semud kavmi hikayesindeki çelişkiye göz atalım.

Fussilet

13- Eğer y üz çevirirlerse onlara de ki, "Ben sizi Âd ve Semûd kavimlerini çarpan yıldırım gibi bir yıldırıma karşı uyardım."

15-Âd kavmi ise yeryüzünde haksız olarak büyüklük taslamış, "Bizden daha güçlü kim var?" demişlerdi. Onlar, kendilerini yaratan Allah'ın onlardan daha güçlü olduğunu görmediler mi? Onlar bizim âyetlerimizi inkâr ediyorlardı.

16-Biz de onlara dünya hayatında zillet azabını tattırmak için o mutsuz kara günlerde üzerlerine dondurucu bir rüzgâr gönderdik. Ahiret azâbı elbette daha rezil edicidir. Onlara yardım da edilmez.

17-Semûd kavmine gelince biz onlara doğru yolu göstermiştik. Ama onlar körlüğü hidayete tercih etmişler ve yaptıklarına karşılık, alçaltıcı azap yıldırımı onları çarpmıştı.

18-İnananları ve Allah'a karşı gelmekten sakınanları kurtardık.

Hakka

4-Semûd ve Âd kavimleri, yüreklerini hoplatacak olan büyük felaketi (Kıyameti) yalanladılar.

5-Semûd kavmi korkunç bir sarsıntı ile helâk edildi.

6-Âd kavmine gelince onlar da uğultulu ve dondurucu şiddetli bir rüzgarla helak edildi.

Necm 51

Şüphesiz O, önce gelen Âd kavmini ve Semûd kavmini helak etti ve hiç kimseyi bırakmadı.

1-Ad kavmini yıldırımlarla mı yoksa dondurucu soğuk ve rüzgarla mı yok etti?

2-Semud kavmini yıldırımlarla mı yoksa korkunç sarsıntılarla mı(depremlerle) yok etti?

3-Herkesi mi yok etti, yoksa sadece belli bir kesimi mi yok etti? Bir dediği bir dediğini tutmuyor, okudukça eskilerin masallarının nasıl özensizce kutsal kılıfla insanlığa yutturulduğunu daha net görebiliyorsunuz.

Sevgi saygımla...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...