Jump to content

Kainatta allahın varlığına deliller

Recommended Posts

Yerde olanların hepsini; sizin için yaratan O'dur. Sonra, göğe doğru yönelerek yedi gök olarak onları düzenlemiştir. O her şeyi bilir.Bakara 29

Ya göye doğru deyilde doğu batı kuzey güney yada tere yönelseydi hala tünel kazıyor olacaktı:D

Sitelerde Paylaş
  • İleti 116
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

36 minutes ago, akılsızşuursuzatom said:

kimse  cevap  veremeyip  alay  etmeyi  seçmiş  sanki. 

Bence sen ona verilmediğini söylediğin cevaplar değil, sana verilmiş cevaplar üzerine düşünmelisin..

Ki bu başlık çok özetle, senin sorduklarına benzer içeriğe sahip zaten..

Sitelerde Paylaş
20 dakika önce, teflon yazdı:

Bence sen ona verilmediğini söylediğin cevaplar değil, sana verilmiş cevaplar üzerine düşünmelisin..

Ki bu başlık çok özetle, senin sorduklarına benzer içeriğe sahip zaten..

bu  arkadaşın  paylaştığı  risalecilerin  kullandığı  en  temel  argumandir  tabiat  risalesi  diye  ve  birbirine  yakın  maddeler  var  (kendi  kendine,sebepler  ,doğa  ve  Allah  diye  ) ama  bu  forumda  bu  argumana  kimse  yanıt  veremez  herhalde. (bana  dediklerinizi  düşündüm  elbette)

Sitelerde Paylaş
8 minutes ago, akılsızşuursuzatom said:

bu  arkadaşın  paylaştığı  risalecilerin  kullandığı  en  temel  argumandir  tabiat  risalesi  diye  ve  birbirine  yakın  maddeler  var  (kendi  kendine,sebepler  ,doğa  ve  Allah  diye  ) ama  bu  forumda  bu  argumana  kimse  yanıt  veremez  herhalde. (bana  dediklerinizi  düşündüm  elbette)

Yukardaki yazı senin gibi müslümanlar için derin ifadeler içermekte olabilir

Ama bizim bu yazıdaki yanlışları yazmamız ve açıklamamız sayfalar sürer. Bu yüzden kısa cevaplarla yazarın ne kadar saçmaladığını forum ahalisi göstermiş.

Hatırladığım kadar sen başka bir sayfada bir soru sormuştun, cevabını da yeterince almıştın.

İstersen yine soruları tek tek sor, biz de cevaplayalım. 

Sitelerde Paylaş
15 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

Evren ve doğa Allahın varlığını kanıtlamayacağı gibi,ona atfedilen Kuranın içeriğindeki yanlışları,eksikleri,tutarsızlıkları ortadan kaldırmaz.Evren ve doğa Kuranın içeriğini doğru ve gerçek yapmaz kısacası.Sen evreni Allahın varlığına kanıt olarak sunarsan,sana şunu söylerler ve sorarlar.Bu Allaha atfedilen Kuranda göklerin yerde olanların hepsinden sonra yaratıldığı,üstümüze yedi kat göğün inşa edildiği yazıyor,ne iş diye.

Yerde olanların hepsini; sizin için yaratan O'dur. Sonra, göğe doğru yönelerek yedi gök olarak onları düzenlemiştir. O her şeyi bilir.Bakara 29

Ve üstünüze, yedi sağlam gök bina ettik.Nebe 12

Ve parıl parıl parıldayan bir kandil yaptık.Nebe 13

Elif, Lam, Ra.Ayetleri muhkem kılınmış, sonra hüküm ve hikmet sahibi ve her şeyden haberdar olan Allah tarafından birer birer açıklanmış bir Kitap'tır.Hud 1

Kuranın tüm ayetleri muhkemmiş.Kuran ayetleri muhkem kılınmış,Allah tarafından birer birer açıklanmış bir kitapmış Hud 1'e göre.

Sana Kitab'ı indiren O'dur. Ondaki bir kısım ayetler Kitab'ın temelini oluşturan kesin anlamlı muhkem ayetlerdir. Diğerleri ise müteşabih ayetlerdir. Kalplerinde bir eğrilik bulunanlar, bozgunculuk yapmak ve kendilerine göre yorumlamak amacıyla müteşabih olan ayetlerin üzerine düşerler. Onların yorumunu Allah'tan başka kimse bilemez. İlimde derinleşmiş olanlar ise 'Bunlara iman ettik. Hepsi Rabbimizin katındandır' derler. Şu var ki, akıl sahiplerinin dışındakiler bunlardan ibret almazlar.Ali İmran 7

Ali İmran 7ye göre ise Kuranın bir bölümü muhkem,bir bölümü müteşabihmiş.Müteşabih ayetlerin yorumunu,anlamını da Allahtan başkası bilemezmiş.Hani Kuran ayetleri muhkem kılınmış,Allah tarafından birer birer açıklanmış bir kitaptı?

Evren ve doğa Allah'a atfedilen Kurandaki bu tür çelişkileri ve yanlışları ortadan kaldıramaz,Kuranın içeriğini doğru ve gerçek yapmaz.

Sitelerde Paylaş
22 dakika önce, Buzul yazdı:

Evren ve doğa Allahın varlığını kanıtlamayacağı gibi,ona atfedilen Kuranın içeriğindeki yanlışları,eksikleri,tutarsızlıkları ortadan kaldırmaz.Evren ve doğa Kuranın içeriğini doğru ve gerçek yapmaz kısacası.Sen evreni Allahın varlığına kanıt olarak sunarsan,sana şunu söylerler ve sorarlar.Bu Allaha atfedilen Kuranda göklerin yerde olanların hepsinden sonra yaratıldığı,üstümüze yedi kat göğün inşa edildiği yazıyor,ne iş diye.

Ve üstünüze, yedi sağlam gök bina ettik.Nebe 12

Ve parıl parıl parıldayan bir kandil yaptık.Nebe 13

Elif, Lam, Ra.Ayetleri muhkem kılınmış, sonra hüküm ve hikmet sahibi ve her şeyden haberdar olan Allah tarafından birer birer açıklanmış bir Kitap'tır.Hud 1

Kuranın tüm ayetleri muhkemmiş.Kuran ayetleri muhkem kılınmış,Allah tarafından birer birer açıklanmış bir kitapmış Hud 1'e göre.

Sana Kitab'ı indiren O'dur. Ondaki bir kısım ayetler Kitab'ın temelini oluşturan kesin anlamlı muhkem ayetlerdir. Diğerleri ise müteşabih ayetlerdir. Kalplerinde bir eğrilik bulunanlar, bozgunculuk yapmak ve kendilerine göre yorumlamak amacıyla müteşabih olan ayetlerin üzerine düşerler. Onların yorumunu Allah'tan başka kimse bilemez. İlimde derinleşmiş olanlar ise 'Bunlara iman ettik. Hepsi Rabbimizin katındandır' derler. Şu var ki, akıl sahiplerinin dışındakiler bunlardan ibret almazlar.Ali İmran 7

Ali İmran 7ye göre ise Kuranın bir bölümü muhkem,bir bölümü müteşabihmiş.Müteşabih ayetlerin yorumunu,anlamını da Allahtan başkası bilemezmiş.Hani Kuran ayetleri muhkem kılınmış,Allah tarafından birer birer açıklanmış bir kitaptı?

Evren ve doğa Allah'a atfedilen Kurandaki bu tür çelişkileri ve yanlışları ortadan kaldıramaz,Kuranın içeriğini doğru ve gerçek yapmaz.

kuranı  delil  gösteriyorum  ben  direk  akli  mantiki  yollarla  gidiyorum. Teist  değilim 

Sitelerde Paylaş
On 14.08.2014 at 00:54, anibal yazdı:

Şimdi buradan başlayalım. Neden bu 4 şık var, nedne şu şıklar yok:

5. Şık: Anibalın akşam kuru fasulye yiyip osurması kainatı yaratmıştır.

6. Şık: Kainatı yüce tanrı Quetzelquotal yarattı.

7. Şık: Kainatı, zamabalop yaratma deneyi yapan, ama beceremeyip eline yüzüne bulaştıran, habara evrenindeki bir ilkokul öğrencisi yarattı. Kainat deney tüpünün dibinde dururken o da şimdi misketleriyle oynamaya gitti.

Neyse, uzatmaya gerek yok, neden bu şıklar olmuyor da, seninkiler oluyor? Bu şıklar olmaması için ne sebep var, hakikatin?

güzel  dalga  geçmişsiniz  ama  açıklama  yok  her  zamanki  gibi  tahkir  var. (teistler  her  şeyi  ateistlere  sorarak  aslında  bilimden  anlamadıklarını  veya  bilimle  alakası  olmadıklarını  veyahut  bilimi  sadece  Allah'a ulaşmaktaki  araç  olarak  kullandıklarından ilerleme  kaydedeme  ihtimalimiz  çok  yüksek)

Sitelerde Paylaş
Şimdi, akılsızşuursuzatom yazdı:

kuranı  delil  gösteriyorum  ben  direk  akli  mantiki  yollarla  gidiyorum. Teist  değilim 

Bir yerde İslamın tanrısı Allahtan söz ediliyorsa,orada ona atfedilen Kurandan söz ediliyor demektir.Evren,doğa Allah'ın varlığına kanıt diye sunuluyorken,ona atfedilen Kuran'a değinmemek olmaz.

Sitelerde Paylaş
Şimdi, Buzul yazdı:

Bir yerde İslamın tanrısı Allahtan söz ediliyorsa,orada ona atfedilen Kurandan söz ediliyor demektir.Evren,doğa Allah'ın varlığına kanıt diye sunuluyorken,ona atfedilen Kuran'a değinmemek olmaz.

arkadaşın  açtığı  konudan  kuran  ve  peygamber  kavramlarını  çıkarın  sorduğu  soruya  nasıl  yanıt  verirdiniz  salt  fizik  yasaları  mı  ?

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

Evet biz bu muazzam argümanlara yanıt verecek bir ilime sahip değiliz ne yazık ki :0_80cbc_37a71a73_L::0_80cbc_37a71a73_L:

Sana biz yüz kere açıkladık.  Daha ne istiyorsun  sana putunun  verdiğini düşündüğün  aklını kullanamazsan tabi anlayamazsın.  

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, Charles dawkins yazdı:

Evet biz bu muazzam argümanlara yanıt verecek bir ilime sahip değiliz ne yazık ki :0_80cbc_37a71a73_L::0_80cbc_37a71a73_L:

Sana biz yüz kere açıkladık.  Daha ne istiyorsun  sana putunun  verdiğini düşündüğün  aklını kullanamazsan tabi anlayamazsın.  

teist  kişi  konuyu  öğrenmek  için  soru  sormaz  ki  bu  forumda  tasarım  kanitiyla  ilgili  ki  teistlerin  en  çok  kullandığı  argüman  şüphesiz  bi  tanesinide  dememiştir  ki  yok  ya Tanrı  yaratmadı  doğa  yaptı  Ateistler  haklı  galiba  evrim  bunu  açıklıyor  veya  maddede  bu güç  ve bilgi  var  deyip  bir  kisiyi  ikna edebilmişliginiz  var  mi  (ikna  veya  tatmin  etmek  zorunda  değilsiniz) gerçekten  böyle  birileri  oldu  mu  bu  forumda?

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

teist  kişi  konuyu  öğrenmek  için  soru  sormaz  ki  bu  forumda  tasarım  kanitiyla  ilgili  ki  teistlerin  en  çok  kullandığı  argüman  şüphesiz  bi  tanesinide  dememiştir  ki  yok  ya Tanrı  yaratmadı  doğa  yaptı  Ateistler  haklı  galiba  evrim  bunu  açıklıyor  veya  maddede  bu güç  ve bilgi  var  deyip  bir  kisiyi  ikna edebilmişliginiz  var  mi  (ikna  veya  tatmin  etmek  zorunda  değilsiniz) gerçekten  böyle  birileri  oldu  mu  bu  forumda?

Ben bu siteyi okuyarak dinden çıktım.  Bu siteyi keşfetmem büyük bir milad oldu.  Sanırsam bu da ikna olmak sayılır.

Biliyorum ki bu site daha bir çok kişi dinden çıkardı. Ve kim bilir daha kimler vardır? 

Tabi tartışmaları soruyorsan  benim kullanicilik sürecimde olmadi. Ama eminim bir süreç başlatmıştır. 

Bu siteler bilgiyi  ve karşı görüşleri sunar. Ve argümanları çürütür. Gerisi ise teist zihinlerin objektiflikleri ve mantığına kalır...

Sitelerde Paylaş
6 dakika önce, Charles dawkins yazdı:

Ben bu siteyi okuyarak dinden çıktım.  Bu siteyi keşfetmem büyük bir milad oldu.  Sanırsam bu da ikna olmak sayılır.

Biliyorum ki bu site daha bir çok kişi dinden çıkardı. Ve kim bilir daha kimler vardır? 

Tabi tartışmaları soruyorsan  benim kullanicilik sürecimde olmadi. Ama eminim bir süreç başlatmıştır. 

Bu siteler bilgiyi  ve karşı görüşleri sunar. Ve argümanları çürütür. Gerisi ise teist zihinlerin objektiflikleri ve mantığına kalır...

siteye  gitme nedenim açıkçası  bu  karşıt  fikirler  hani  o  hep  korktuğumuz karşıt  fikirler. Meselâ  konuyu  açan  arkadaşın  argümanı  size  neden  saçma  gelmeye  başladı nasıl  çözdunüz  daha  doğrusu?

Sitelerde Paylaş
Şimdi, akılsızşuursuzatom yazdı:

siteye  gitme nedenim açıkçası  bu  karşıt  fikirler  hani  o  hep  korktuğumuz karşıt  fikirler. Meselâ  konuyu  açan  arkadaşın  argümanı  size  neden  saçma  gelmeye  başladı nasıl  çözdunüz  daha  doğrusu?

Hepsine tek tek cevap vermemi mi istiyorsun  ? Istersen veririm tabi şuan işim yok sıkıntı olmaz benim için.

Sitelerde Paylaş
Şimdi, Charles dawkins yazdı:

Hepsine tek tek cevap vermemi mi istiyorsun  ? Istersen veririm tabi şuan işim yok sıkıntı olmaz benim için.

verirseniz  benim gibi  kafası  karışık birini  belki  aydınlatmiş  olursunuz  pek  ümitli  değilim  ama  kendimden  olsun. 

Sitelerde Paylaş
20 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

Uçamayan papağan türü kakapo.Bu papağan türü evrimsel süreçte uçma özelliğini yitirmiştir.Ama bir müslümana göre ise bu papağan Allah tarafından uçamayacak bir şekilde tasarlanarak,yoktan var edilmiştir.Bu kakapo 50 milyon önce yoktan var edilmiştir,yaratılış sayıları da 2500dür.Al sana tasarım kanıtı.

https://gaiadergi.com/ucamayan-papagan-kakapo/

tarihinde Buzul tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Müslümanlara şu soruları soracaksın.

Soyu süren ve tükenen tüm canlılar aynı anda mı yaratıldı?

Yoktan birdenbire var etme sürüyor mu?

Yoktan birdenbire var etme sürüyorsa,yoktan var edilen yeni bir tür gördünüz mü?Hadi yeni bir türün puff diye yoktan var edildiğini,birden gözünüzün önünde bittiğini görmeyin.Savana düzlüklerinde bir sabah kalkıyorsun,kedigiller ailesinden yeni bir tür var ortada.Sayıları da atıyorum 3000.Dersin ki,dün böyle bir canlı yoktu.Bunlar nereden çıktı.Ama ne birdenbire yoktan var edilmeyi ne gören vardır,ne de bir sabah kalkıp burada böyle bir canlı yoktu ki,bunlar nasıl var olmuş ki diyen.Ama bu müslümanlar bunu pek dile getirmezler.Ama evrime karşı çıkmak demek,canlılar puff diye birdenbire yoktan var ediliyor demektir.

tarihinde Buzul tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...