Jump to content

Teistlerin kahramanı (!) Einstein'ın ölmeden bir yıl önceki mektubu

Recommended Posts

:)

Einstein ha yahudi olmuş ha ateist..Biri İlah ı yok sayıyor diğeri Tanrı(lar) ı İlah yapıyor..islam a göre ikiside aynı..

Kitap yüklü bir eşek ile kitap yüklü bir insan arasındaki fark nedir?

Eşek yükünü insana yükleyemez ama insan yükünü eşeğe yükleyebilir..

Sitelerde Paylaş
Yahudiler seçilmiş değil

Bu mektubu yazdıktan bir yıl sonra 76 yaşında ölen Einstein, kendisi de Yahudi olmasına rağmen eleştiri oklarını Yahudilerin inancı Museviliğe karşı yöneltmekten çekinmiyor.

Yahudilerin Tanrı tarafından seçilmiş bir kavim olduğu şeklindeki inancı geçersiz bulan Einstein, “Bence Musevilik de tıpkı öteki dinler gibi en çocukça hurafelerin yeniden canlandırılmasından başka bir şey değil. Mensubu olmaktan memnuniyet duyduğum ve zihnen bana çekici gelen Yahudiler de öteki insanlardan farklı özelliklere ve meziyetlere sahip değil” diyor.

adam basbaya müslüman olmuş işte : )

bakın deha dediğimiz adamın bile aklı Kuranla çakışmakta işte.

fatiha neden ALEMLERİN RABBİ der.çünkü Allahın özel bir milleti yok.kafası basan ve Allaha inanan Allahın özel kuludur.

herkez Kuranı arar.onu yaşamak ister.

akıl Kuranı söyler.

atatürk atatürk dediğinizde yüzünü mescidi harama dönmüştür.bu dar parantez içinde namazı kılmıştır.ama namaz kıl kıl bitmez !

einstein dediğinizde hurafe dinini eleştirmiş onların saçmalığını anlamıştır.demek ki kafası çalışıyormuş.

aferin ona : ) o da dar parantez içinde namazı kılmıştır.

sizde namazı kılıyorsunuz.ama maun suresindeki namaz üzerinesiniz.o namaz namaz değil.

Kuranın namazını arıyor söylüyor ama bir türlü kılmıyorsunuz.

ne kadar saçma konuşuyorum değil mi !

işte size saçma geliyor.tıpkı eisntein gibi.

Kurandan bihaber olursan öyle olur.

Sitelerde Paylaş
:)

Einstein ha yahudi olmuş ha ateist..Biri İlah ı yok sayıyor diğeri Tanrı(lar) ı İlah yapıyor..islam a göre ikiside aynı..

Kitap yüklü bir eşek ile kitap yüklü bir insan arasındaki fark nedir?

Eşek yükünü insana yükleyemez ama insan yükünü eşeğe yükleyebilir..

Şimdi de eşek oldu rahmetli... Hadi müslümanlar ha gayret...:)... Ne çabuk unuttunuz kahramanınızı...:)

Sitelerde Paylaş
Einstein ateist çıktı !

Ateistleri de müslüman yaptın ya sen çok yaşa...

dostum sen benim demek istediğimi anlayamadın.

bak !

geçen italyadan gelen bir kadın burda tecavüz edilip öldürüldü.

ama o işiyle tam bir namaz kılmaktaydı.barış için uyluklarını hareket ettirdi.güzel bir iş için cesurca kötülükler üzerine yürüdü.

ve bana göre tam manası ile bu Kuranın namazıdır.olması gereken tek birşey vardır.Tek bir Allaha inanmak.

burda insanın diliyle ben müslümanım demesini kastetmiyorum.ama işiyle Kuranın istediklerini yapıyor insanların çoğu.

yapmasada onu kesinlikle arıyorlar.çünkü ona muhtaçlar.insanlar kötülükleri yüzünden birilerinin cesurca yüzünü mescidi haramlara dönmesine ihtiyacı var.kötülük düzeni ile savaşılmasına insanların ihtiyacı var.aksi insana mutluluk getirmez.

o yüzden dili ile ben müslümanım demesede insanlar işi ile Kuranı tatbik etmektedirler.

einsteinin Kuranı okuduğunu sanmıyorum.herhalde göğün genişlediğini yazdığını bilse eminim müslüman olurdu.

izafiyet teorisini ondan önce cümlelerle anlattığını bilse eminim müslüman olurdu.

güneşin ayın ve dünyanın içinde geçtiği ayetleri görse eminim olurdu.

ama görememiş bilememiş.fakat sözünde aslında müslümanlığı tatbik etmiştir.

İbrahim gibi içinde olduğu toplumun dinine kafa tutmuş.bunlar batıyor demiş.ben batanları sevmem demiş.

işte insan sözü ile ben müslümanım demesede.işi ile bizzat Kuranı tatbik eder.iyiliğe giden akla giden yok mutlak suretle Kurana dokunur.onun içinden yolu geçer.yada o yol Kuranda emredilir.

sözü ile olmasada işi ile bizzat Kuranı tatbik etmiş ve onun istediği sözleri söylemiştir.

en azından bu yazıda alıntılanan kısımda !

Sitelerde Paylaş
einsteinin Kuranı okuduğunu sanmıyorum.herhalde göğün genişlediğini yazdığını bilse eminim müslüman olurdu.

izafiyet teorisini ondan önce cümlelerle anlattığını bilse eminim müslüman olurdu.

güneşin ayın ve dünyanın içinde geçtiği ayetleri görse eminim olurdu.

ama görememiş bilememiş.fakat sözünde aslında müslümanlığı tatbik etmiştir.

İbrahim gibi içinde olduğu toplumun dinine kafa tutmuş.bunlar batıyor demiş.ben batanları sevmem demiş.

işte insan sözü ile ben müslümanım demesede.işi ile bizzat Kuranı tatbik eder.iyiliğe giden akla giden yok mutlak suretle Kurana dokunur.onun içinden yolu geçer.yada o yol Kuranda emredilir.

sözü ile olmasada işi ile bizzat Kuranı tatbik etmiş ve onun istediği sözleri söylemiştir.

Terliksi, bakiyorum meydani bos buldun galiba ha bire ufuruyorsun.

Ibrahim aya bakmis, yildizlara bakmis, gunese bakmis, "batanlari sevmem!" demis. Kac yasindaymis bunu dediginde?

Einstein on yillarca yildizlari, gezegenleri incelemis, binlerce fizik matematik formulleri icinde bogusmus, "Haaa Allah var!" dememis te, taaa fi tarihindeki Ibrahim adindaki zat-i muhterem aya bakmis, gunese bakmis, iki dakikada cozmus olayi. Baya bi zekiymis bu muhterem. Hatta Einstein'dan bile.

Soyle bakalim, bu 'ay, yildiz, gunes, Allah' muhabbetinde kac yasindaydi Ibrahim?

Sitelerde Paylaş
Şimdi de eşek oldu rahmetli... Hadi müslümanlar ha gayret...:)... Ne çabuk unuttunuz kahramanınızı...:)

Kahraman bir eşşekte olabilir .Ama bu onun eşşekliğini gidermez..Yalnız bir de şu varki eşşekler rahmetli olmaz...Fatih/çarşamba ekolü molla ateizmini okumak eğlenceli oluyor..Neyse.. :) Yeri gelmişken bir hikaye aktarayım..Kahramanımız gençlik yıllarında neymiş:

Bir universite profesöru ogrencilerine su soruyu sorar; "Var olan herseyi Tanri mi yaratti?" 

Cesur bir ogrenci ayaga kalkar ve yanitlar: "Evet herseyi Tanri yaratti!" 

Profesor sorusunu yineler ve ogrenci yine: "Evet efendim!" diye yanitlar. 

Profesor devam eder; "Eger herseyi yaratan Tanri ise ve seytan var olduguna gore seytani da Tanri yaratmis olur ve calismalarimizda uyguladigimiz 'Kesinlestirme' ilkesine gore de Tanri seytandir. 

Ogrenci boyle bir onerme karsisinda sasirir ve yerine oturur. Profesor ise ogrencilerine bir kez daha Tanri'nin icindeki kaderin bir efsane oldugunu kanitlamaktan oturu oldukca mutludur. Bu arada baska bir ogrenci ayaga kalkar ve: - Bir soru sorabilir miyim hocam? der. Profesor sorabilecegini soyler. 

Ogrenci ayaga kalkar ve: "Soguk var midir?" diye sorar. Profesor; "Nasil bir soru bu boyle, tabiiki vardir!" diye yanitlar. "Sen hic soguktan usumedin mi?" der. Ogrenci; "Aslinda, fizik yasalarina gore soguk yoktur. Yasamda, gercekte biz sogugu sicakligin yoklugu olarak dusunuruz. Herkes veya nesneler o enerji oradaysa veya bir sekilde enerji iletiyorsa onu deneyimler. Ornegin, Mutlak sogukluk ( sifir derece) (- 273 C. / - 460 F) sicakligin kesin yoklugudur (hic olmadigi seviyedir). Tum maddelerin bu seviyede tepkime verme ozellikleri bozulur ve degisir. Soguk yoktur, o yalnizca sicakligin yoklugunda duyumsadiklarimizi tarif etmek icin yarattigimiz bir 
sozcuktur!"der ve devam eder... 

- Hocam, karanlik var midir? 

- Profesor; - "Tabii ki vardir!" 

Ogrenci yanitlar; - "Korkarim yine yaniliyorsunuz hocam!" der, "Cunku 
karanlik da yoktur!" Yasamda / gercekte karanlik isigin yoklugudur. Biz isik uzerinde calisabiliriz ama karanligi calisamayiz / inceleyemeyiz. Gercekte, biz Newton'un prizmasini kullanarak beyaz isigi kirar ve renklerin cesitli dalga uzunluklari uzerinde calisabiliriz. Ama karanligi olcemeyiz. Bir basit isik isini karanlik bir mekani aydinlatarak karanligi kirmis olur, yani karanligi gecersiz kilar. Siz belli bir mekanin / uzayin ne kadar karanlik oldugundan nasil emin olursunuz? Isigin miktarini olcersiniz!Bu dogrudur degil mi? Karanlik insanlik tarafindan , isigin olmadigi yer / mekan icin kullanilan bir sozcuktur. 

Son olarak ogrenci profesore yine sorar; 

- Hocam seytan var midir? Bu kez profesor pek emin olamamakla birlikte yanitlar; 
- Tabiiki, acikladigim gibi, biz onu her gun, her yerde onu goruruz. Seytan/kotuluk bir kisinin baska bir kisiye her gun sergiledigi insan disiliginin ornegidir. O, dunyadaki islenmis tum suclarda, siddette yer alir. Bunlarin tumu seytanin kendisinden baska bir seyde degildir!" 
der. 

Ogrenci devam eder; - "Seytan yoktur efendim. Yani o kendi basina yoktur." "Seytan basit olarak Tanri'nin yoklugudur. O aynen 
karanlik ve soguk ta oldugu gibi insanin tanrinin yoklugunu tarif etmek 
uzere yarattigi bir kelimeden ibarettir. Tanri seytani yaratmadi. Seytan / kotuluk insanin tanrisal sevgiyi yureginde duyumsamadigi zaman 
deneyimlediklerinin bir sonucudur. O aynen sicakligin olmadigi yere gelen soguk ya da isigin olmadigi yere gelen karanlik gibidir." 

Profesore dünyayi dar eden, yerden yere vuran, sasirtan, afallatan,ogrencinin adi Albert Einstein'dir.

Sitelerde Paylaş
Terliksi, bakiyorum meydani bos buldun galiba ha bire ufuruyorsun.

Ibrahim aya bakmis, yildizlara bakmis, gunese bakmis, "batanlari sevmem!" demis. Kac yasindaymis bunu dediginde?

Einstein on yillarca yildizlari, gezegenleri incelemis, binlerce fizik matematik formulleri icinde bogusmus, "Haaa Allah var!" dememis te, taaa fi tarihindeki Ibrahim adindaki zat-i muhterem aya bakmis, gunese bakmis, iki dakikada cozmus olayi. Baya bi zekiymis bu muhterem. Hatta Einstein'dan bile.

Soyle bakalim, bu 'ay, yildiz, gunes, Allah' muhabbetinde kac yasindaydi Ibrahim?

senin anlayışına hayranım fireewill.yine güldürdün beni.

benim söylediğimle senin söylediğinin ne alakası var be adam.

ben einstenin fizikçi yanı ile ilgili bir kıyas yapmadım.hayata bakışı açısından yaptım.

ama ! onuda yapalım !

eisntein dediğin dahide tabularından dolayı.evren genişlemesin diye ona sabit koyandı !

oysa 1400 sene önce Allahın çöl bedevisi o evreni genişletiyordu !

izafiyet teorisini buldu diye adamdan sayıldı.

Oysa yine aynı bedevi

Allah katında bir gün sizin saydıklarınızdan şu kadar eder

melekler süresi şu kadar olan bir günde şuraya çıkar

kıyamet günü kabirde kalanlara ne kadar kaldın diye sorulunca bir gün yada biraz az der

Allah evreni 6 günde yaratır

vs vs bunlar formülle olmasada cümlelerle izafiyeti anlatmıyorda neyi anlatıyor.

üstelik Allah katındaki izafiyet ifadesi birebir bu işin ruhunu veriyor.

neyse.sana laf anlatmak zor.bunuda başka türlü anlarsın.sonra birde o türlü anlayışın için anlatta anlat.

işim gücüm var !

senle uğraşamam.sen okuduğunu anlamıyorsun daha !

Sitelerde Paylaş

üstelik koyduğu sabit huble tarafından çökertilmeseydi.o dahinin sabiti yüzünden Kuran yanlış diye bas bas bağırırdınız

onlarıda hesaba katmıyorum.dua ette arkasını birileri topladı.yada biz dua edelim.arkasını toplamasalardı başımıza ekşirdiniz : )

Allah huble den razı olsun !

Sitelerde Paylaş
işim gücüm var !

senle uğraşamam.sen okuduğunu anlamıyorsun daha !

Canin sagolsun terliksi, ugrasma onemli degil.

Ama su soruma bir cevap, Allah rizasi icin:

Terliksi,

Ibrahim aya bakmis, yildizlara bakmis, gunese bakmis, "batanlari sevmem!" demis.

Kac yasindaymis bunu dediginde?

Sitelerde Paylaş
Tam yasli olmasi sart degil tabi. Bazilari 40 dan sonra kendini peygamber bile sanabiliyor. Cok haklisin.

SAYGILAR

ince bir espri yaptığını mı sanıyorsun.

einstein ile muhammed arasında ilişki kurduğunun farkında mısın..

biri hayatı boyunca aytnı şeyleri söylüyo.

diğeri yani einstein gençliğinde başka yaşlılıkta başka.

olay budur.

gerçi muhammedin ne yaptığı pek umrumda değil ya.

Sitelerde Paylaş
Ateistlerin "einstein ateistti, bilmeyen mi kaldı" demesini komik buluyorum. Ateist olup da politik olarak saklayacağını da...

deist agnostik ya da panteistleri siz ateistten mi sanıyorsunuz... ne kadar bencilce...

"İncil çocuksu, yahudi üstün değil" deyip dinden uzaklaşıyorsa ateist mi oluyor, o zaman ben de ateistim. aynı şeyleri ben de müslüman hezeyanları için söylerim. ateizm bu deildir. Einstein'ın ateist olduğunu bildiren bir ifadesi Y O K tur.

Sitelerde Paylaş
Canin sagolsun terliksi, ugrasma onemli degil.

Ama su soruma bir cevap, Allah rizasi icin:

Kuranda yaş ve tarih yok.ama yaşın ve tarihin önemide yok.kıssadan hisse alınacaksa yaşın pek önemi yoktur.

bu yaş meselesini sormanın sebebini yarı anladım yarı anlamadım.bakalım arkasından ne çıkacak.

ben sana istediğin asisti yaptım.sırf ardından ne gelecek duymak istediğim için yaptım.blokta koyabilirdim.

ama sen bi gol girişiminde bulun.bende bi yaşıma daha gireyim.belki yeni bişey öğrenirim.

Sitelerde Paylaş
ince bir espri yaptığını mı sanıyorsun.

einstein ile muhammed arasında ilişki kurduğunun farkında mısın..

biri hayatı boyunca aytnı şeyleri söylüyo.

diğeri yani einstein gençliğinde başka yaşlılıkta başka.

olay budur.

Konustukca bilmedigini bilmedigin anlasiliyor. Muhammed aynimi sanki oda gencliginde baska yasliliginda baska. Benim icin Einstein daha üstün. Bir seyin arkasinda cok kisinin olmasi önemli degil önemli olan kimin kalici olacagi. Bence Muhammed bir gün unutulacak Einstein unutulmayacak. Uzay ile ilgi arttikca adamin degeri kat kat artiyor. Bence sende "1,5 milyar inaniyor bu kadar insan aptalmi" diyerek inananlardansin. Sen hemen sigara icmeye basla ozaman "3 milyar insan sigara iciyor" bu kadar insan aptalmi ?

SAYGILAR

Sitelerde Paylaş
üstelik bu adam, din ile ilgili olumlu görüşlerini beyninin en iyi çalıştığı en verimli yaşlarında söylemiştir.

yaşalanıp da bunadığında söylediği sözlerin arkasına sığınmak ve üstelik buna sevinmek bir ateisttin düşebileceği en aşağılık durumdur.

başlığı açan arkadaş umarım bunların farkındadır.

Einstein'ın dinle ilgili olumlu bir görüşünü söyleyebilir misiniz?

Bir defa einstein ateist değildi. Birçok kez cümle aralarında deist bakış açısını sunmuştur.

Çoğu deistin takındığı tavır da einstein'ınki gibidir. Din seçmezler, dinlere de hoş bakmazlar.

Çoğu insanın din kavramını da çok güzel özetlemiş. Kendi acizliğini örtbas etmeye çalışmak.

Dediklerini adamın bunaklığına verirseniz tabii onu anlayamazsınız.

Bir ateist olarak haberi de yanlı buluyorum. Zaten çeviridir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...