Jump to content

İnancı üretmenin yolu nedir ?

Recommended Posts

Namaz kıldığım zamanlarda da dikkat ederdim cemaatin hep soluna otururdum. Ulen ben solcu muyum diye de düşünürdüm. Sonraları turan dursun arif tekin muazzez ilmiye çığ ilhan arsel ve etrafımdaki müslümanlara baka baka evrildim.

Şimdi foruma bakıyorum herkes kendine özgü bir din anlayışı tutturmuş gidiyor. Birisi 19 rakamını baz alıyor diğeri cenneti bir kısmı efendilerini baz alıyor. Buna göre nedir bu inancın kaynağı ?

Çocukken dini bilgileri yükleyip çocuğu formatlamak mıdır ? Bana quick format mı attılar ki döndüm ben ?

Bir mucize arayıp buna bel bağlamak mıdır ?

Ölümden korkmak mıdır ?

Beyinde bir yerde mi gizlidir ? neden insan efendiye ihtiyaç duyar. Benim 6 yaşında bir oğlan var bu eyore eşek var mavi pembe uyumak için bu eşeğe ihtiyaç duyabiliyor. BU çocuk da inanca mı sarılacak büyüyünce ?

Büyüdükçe eğitimle şekillenen birşey midir bu inanç ? Tekrar formatlanabilir mi? Ben yaptım ama sola oturmamın etkisi varmıydı ? bunu herkes yapabilir mi ?

Sitelerde Paylaş

Namaz kıldığım zamanlarda da dikkat ederdim cemaatin hep soluna otururdum. Ulen ben solcu muyum diye de düşünürdüm. Sonraları turan dursun arif tekin muazzez ilmiye çığ ilhan arsel ve etrafımdaki müslümanlara baka baka evrildim.

Şimdi foruma bakıyorum herkes kendine özgü bir din anlayışı tutturmuş gidiyor. Birisi 19 rakamını baz alıyor diğeri cenneti bir kısmı efendilerini baz alıyor. Buna göre nedir bu inancın kaynağı ?

Çocukken dini bilgileri yükleyip çocuğu formatlamak mıdır ? Bana quick format mı attılar ki döndüm ben ?

Bir mucize arayıp buna bel bağlamak mıdır ?

Ölümden korkmak mıdır ?

Beyinde bir yerde mi gizlidir ? neden insan efendiye ihtiyaç duyar. Benim 6 yaşında bir oğlan var bu eyore eşek var mavi pembe uyumak için bu eşeğe ihtiyaç duyabiliyor. BU çocuk da inanca mı sarılacak büyüyünce ?

Büyüdükçe eğitimle şekillenen birşey midir bu inanç ? Tekrar formatlanabilir mi? Ben yaptım ama sola oturmamın etkisi varmıydı ? bunu herkes yapabilir mi ?

İnsan ayağının yere sağlam basmasını ister. Bilgi eksik olduğunda, bu güven ihtiyacını inanç doldurur.

Siz bir şeyler öğrendikçe, inanarak kendinizi güvendi hissettiğiniz şeylerin, aslında sizi güvende hissettiremeyecek kadar çürük dallar olduğunu görmüşsünüz. Bunların zır cahil adamların zırvaları ve masalları olduğunu, hiç bir gerçeğe veya akla dayanmadığını anlamışsınız. Sizin güvenle dayanabileceğiniz kadar sağlam yapılar arayışınız elbet bitmiş değil, fakat bunların dinler olmadığını anlamışsınız.

Kimileri ise dinlerin dandik yapılar olmadığını görür gibi olduğunda, daha fazla sorgulamak yerine, onları kendisi güçlendirmeye çalışıyor. 19cu soytarılar, salt kuran deyip, kuranda yazanı okuduğu halde, altına kendileri masallar uyduran müslü ibn la fontaineler işte bu durumda olanlardır. Bunlar ya varsa ve daha da korkuucu olarak ya yoksa korkusu ile insanlıktan çıkıp, apaçık zırvalar olan masallara başka masallar ekleyerek inanılır hale getirip, kendini rahatlatmaya çalışırlar. Ya varsa ve bunlar tanrının ayetlerini yanlış anlamışlarsa, bu kötüdür, evet. Fakat ya yoksa ve bunlar kendilerini masallarla kandırıyorlarsa? Bu durumda kendilerini aslında hiçbir zaman güvenceye almamış ve sadece kendilerini kandırmış olduklarını farkedecekler, daha büyük bir savunmasızlık ve korku hissi ile kendilerini yiyeceklerdir.

İnsanlar inanmak için sebepler bulurlar. Bunları önemsemeyin. Bu sebepleri bulmaya çalışmalarının nedenlerini önemseyin. Neden kendilerini kandırmak ihtiyacı hissettiklerini anlayabilirseniz, bunları ortadan kaldıran hamleler ile, insanlar da otomatikman inançlarından arınırlar.

Sitelerde Paylaş

Arkadaş bahsediyor işte rakamlar var diyor. 19 diyor. Bende nedense hiç kıpırdanma olmuyor.

Finansta kullanılan DOW teorisi var mesela. Elliott teorisi var. İnsan davranışlarını analiz etmek ve gelecekte ne olabileceğine dair tahminlerde bulunmak için sosyonomi var mesela. Burada da fibonacci rakamları var vs. Bunlar ilgimi çekiyor. Ama bunlar mucize değil ki. Ben şimdi burada yazıyorum. SEneye bizim borsa bist 50.000 li rakamlarda işlem görecek diyorum. Bunun gerçekleşmesi mucize midir ? insanları bana inandırır mı ?

Elliott a inanıyorum ama ona tapmıyorum. Tapmak için sanıyorum çok daha etkili bir inanç üretmek lazım benim için.

Belki çok ağır bir hastalık olabilir mi ? Hiiiiiiiiiiiiiii. Allah vermesin :)

Çaresizlik inanç için iyi bir temeldir. Birçoğumuzu etkileyebilir. Bir ümit dua vs. yönelebilir misiniz mesela ? ölmekte olan çok sevdiğiniz birisi için veya kanser olup 6 ay ömrünüz kaldı derlerse ???

tarihinde ayyaşgezer tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

bir de tersten bakalım. kabeyi yıkmaya gelmiş el bağdadi. Bunun karşısına birileri çıkıp yapamazsın diyecek belki de ölecek. Bu adamı bu işi yapmaya iten güdü ne ile beslenmektedir. Çocukluğunda aldığı eğitim midir ? cennete gitme beklentisi midir? Bonzai midir ? Allah ile hiçbir alakası yok ama sadece bağdadiye duyduğu öfke midir ? Sanata ve tarihe olan aşk mıdır ?

19 cular bağdadinin önüne atlayacak inanca sahip midirler ? Türkiyedeki dindar kesimin yüzde kaçı bunu yapabilir ? İşide katılmak için 3000 kişi gitti diyorlar mesela. Bu adamlar kimdir ?

Sitelerde Paylaş

Bir çocuğa büyükler dini konulardan hiç bahsetmezlerse ve bu çocuğun etrafında da dini konulara dair en ufak bir argüman yoksa,bu çocuk dindar olabilir mi?

Hepimizi zamanında içinde yaşadığımız toplum ZORLA dindar yaptı..Bizler tıpkı sigarayı bırakan insanlar gibi,dini bırakmayı denedik ve başardık..Bu gerçekten böyle bir toplumda büyük başarıdır..

Sitelerde Paylaş

Bir çocuğa büyükler dini konulardan hiç bahsetmezlerse ve bu çocuğun etrafında da dini konulara dair en ufak bir argüman yoksa,bu çocuk dindar olabilir mi?

Hepimizi zamanında içinde yaşadığımız toplum ZORLA dindar yaptı..Bizler tıpkı sigarayı bırakan insanlar gibi,dini bırakmayı denedik ve başardık..Bu gerçekten böyle bir toplumda büyük başarıdır..

Çocukken böyle yapmalarının nedeni nedir? Çok ağır travmalarda bir ümit, mutlak bir güçten yardım isteyerek travmayı atlatmasını sağlamak mıdır ? boşluğa düşmeden. Dediler ki kansersin. bu durumu nasıl atlatabilirsin ? Bir ateistin bu çaresiz durumda çıkış noktası nedir ?

Sitelerde Paylaş

Çocukken böyle yapmalarının nedeni nedir? Çok ağır travmalarda bir ümit, mutlak bir güçten yardım isteyerek travmayı atlatmasını sağlamak mıdır ? boşluğa düşmeden. Dediler ki kansersin. bu durumu nasıl atlatabilirsin ? Bir ateistin bu çaresiz durumda çıkış noktası nedir ?

Sırf "ölüm"den sözediyorsun. Bu forumda "ölüm korkusu" ile ilgili sayısız konu var. "Arama" bölümünü kullan.

Arap'ın dîni, seni fecî etkiledi. Senin adına üzülüyorum.

İstatistiksel olarak 6 ilâ 18 aylık ömrüm kaldı. Bu durumda, "ölüm", beni korkutabilir mi?

Sitelerde Paylaş

Tanıdığım bir aile var, gayet medeniler, koca sosyal görüşlü, dinci değiller.

Bir tane oğulları var ve bu oğlu tam bir yobaz oldu.

Bir başka aile duydum, dinci değil, ama kızları bir arap kızınla arkadaşlık

yapmış, kız aşırı dinci olmuş.

Çocukları dinden uzak yetiştirmek yetmiyor, onlara islamiyetin pisliklerini

Vahşiliklerini vesaire anlatmak gerekiyor.

Sitelerde Paylaş

Ebeveynlerin,çocuklarının ölüm konusunda kendilerini çaresiz hissetmemeleri için,çocuklarına dini empoze ettiğini mi ima ediyorsun?

Kansersem kanserimdir demek..Bu durumda kendimi iyi hissetmek için,arapların tanrısından yardım isteyecek kadar aciz bir duruma sokmam kendimi..Hiçbir ateistte,kendini zorda bulduğu zaman,farklı zırvalardan yardım istemez..

Tanıdığım bir aile var, gayet medeniler, koca sosyal görüşlü, dinci değiller.

Bir tane oğulları var ve bu oğlu tam bir yobaz oldu.

Bir başka aile duydum, dinci değil, ama kızları bir arap kızınla arkadaşlık

yapmış, kız aşırı dinci olmuş.

Çocukları dinden uzak yetiştirmek yetmiyor, onlara islamiyetin pisliklerini

Vahşiliklerini vesaire anlatmak gerekiyor.

Aslında en iyisi hiç çocuk yapmamak :)

Bir ateistin çocuğu dindar birisi olabilir..Bunun önüne geçemezsiniz..Çünkü insanlar her şeye erişebilir bu zamanda..Bir tıkla,istediğinize sanal ortamda erişebiliyorsunuz..

Benim demek istediğim,hiç bir şekilde dine dair en ufak bir bilgiye ulaşamayan bir çocuk,dinden bihaber olacaktır..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...