Jump to content

Müslümanlar Artık İslamdan Utanıyor

Recommended Posts

Cinayetin islamla alakası yokmu ? islam , aldatan eş kadınsa bırakınız yapsın mı demiştir?

islamda zinanın cezasının ne olduğunu ikimizde biliyoruz. o cezanın uygulanması için şartları da ikimizde biliyoruz. anlaşamadığımız nokta ne? öyle soruyla cevap olabilirmi. al sana cevap o zaman islam kapınıza gece yarısı bir erkek gelirse hem karınızı hem de kapıya gelen adamı vurun mu demiş.

tarihinde whynot tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 408
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

islamda zinanın cezasının ne olduğunu ikimizde biliyoruz. o cezanın uygulanması için şartları da ikimizde biliyoruz. anlaşamadığımız nokta ne? öyle soruyla cevap olabilirmi. al sana cevap o zaman islam kapınıza gece yarısı bir erkek gelirse hem karınızı hem de kapıya gelen adamı vurun mu demiş.

Haberi saptırmışsın sadece o yazmıyordu. Sence bu namus ve töre cinayetlerinin önemli sebeplerinden bir taneside zinaya verilen suç olabilirmi?

Sitelerde Paylaş

bu fırkalara bölünmek mi oluyor. ben şimdi Hanefi mezhebine göre ibadet ediyorum mesela bu şafi mezhebinin yanlış ibadet ettiğini falan düşünmüyorum. fırkalara ayrılma konusu bence çok daha farklı bir konu. burada Müslüman olup olmadıklarını bile anlamadığım din savunucuları var. kuranın değiştirilmiş olduğunu düşünenler. hadisleri reddedenler. dışarıdan bakıldığında herkes Müslüman ama şu da var. imanın şartlarından birini bile reddeden kafir olur. bir adam kuran değişmiştir inanmam ya da peygambere inanmam derse. onunla aynı fırkadan olmak gibi bir gayem olamaz. sen diyebilirsin kuranda fırkalara ayrılmayın diyor diye. ama ben de bu tür şeyleri savunan bir insanın islamla bağının kopmuş olduğunu düşünüyorum. yoksa diğer türlü hiçbir Müslümanın görüşünü reddettiğim yok. islamdan çıkmış küfre girmiş fikirlerle aynı fırkada olmaya gerek yok.

Yazınızda altını çizdiğim ve belirttiğim yerlere göre yorumumuzu yapalım.

Hanefi, şii, sünni ve benzeri bir çok mezhep mevcut.

Bu mezheplerde bir çok şey farklıdır.

Müslümanların neredeyse hepsi dinini Kuran'dan ziyade nurcu kitapları, mezhep kitapları yada kulaktan dolma bilgiler ile öğrenmeye çalışır.

Tabi sonuç olarak belli başlı mezheplerin ortaya çıkması kaçınılmazdır.

En basitinden bir örnek vereyim.

Mesela hanefi mezhebinde dişine kesinlikle dolgu yaptıramazsın kaplattıramazsın.

Kaplattırır yada dişini doldurtursan namazın abdestin kabul olmaz.

Mezhepcilik ırkçılığa çok benziyor. Hatta mezhepçilik ve ırkçılık arasında neredeyse hiçbir fark yok.

Nitekim suriye de yaşananları görüyoruz ve izliyoruz. Belliki mezhepçiliğin ne kadar kötü birşey olduğunu anlamamış yada üzerinde hiç düşünmemişsiniz.

Bakın bu video'yu araplar çekmiş. Türkçe çevirisi mevcut izleyin.

Bir insan peygambere inanmıyorsa, zaten kafir olarak nitelendirilir.

Kafirlik, müşriklik ile mezhepçiliğin birbirinden tamamen ayrı kavramlar olduğunu bilmelisiniz.

Ben burada Kuran da mezhepçiliğe yer olmadığını yazıyorum, ayet gösteriyorum siz hala kendi kafanızda oluşturduğunuz İslam'ı bana anlatmaya çalışıyorsunuz.

ben buraya yazmaya başladığım ilk yazılardan beri bir din alimi olmadığımı. sadece sıradan bir Müslüman olduğumu yazmıştım. yani ben size bir konuda cevap veremezsem yada yanlış cevap verirsem bu islamın değil benim eksikliğimdendir.

İslamın gerçekten eksiksiz olduğunu düşünüyorsunuz. Kat etmeniz gereken yol çoook uzun.

kuranda recm yok. sen de destekledin zaten ispatı kolay bir konu kuranda recm yok. ama dinde recm olmadığını savunan ben değildim. hele dinde yok o yüzden yapmam yapamam hiç demedim. eleştirirken daha dikkatli olmanı rica ediyorum. ben burada başka bir ateistin söylediği bir şeyi seninkilere birleştirip seni eleştirsem bu sana haksızlık olur. bu yaptığında bana haksızlık.

Tebrik ederim. yemleme başarıyla gerçekleşmiş. Kuran da recmin olmadığını biliyoruz bende yazdım. Altını çizdiğim yerden anlaşılacağı üzere hacı hocanın gazıyla pekala yapabilirsiniz. Üstte yazdığım gibi dininizi çevrenizden kulaktan dolma bilgiler ile yaşıyorsunuz.

Oysaki recm kuran da yoksa bir müslüman'ın bunu yapmaması yapamaması gerekir.

Bakın ne yazmışsınız?

anlatmak istediğim recm in dinde var olup olmadığı ya da doğru olup olmadığı değil yani. kadınları eziyorsunuz erkekleri yüceltiyorsunuza örnek olmayacağını anlatmaya çalışıyorum yani gerek recm gerek se 100 sopa cezası sonuçta ikisi de hem erkek hem de kadın için var vurgulamak istediğim nokta bu.

Peki soralım size o zaman.

Bahsi geçen 100 sopa cezası evli iken yapılan zina da verilen ceza mıdır?

Yoksa, evli yada değil fark etmez her halükarda verilen ceza mıdır?

Belli ki, buraya birşeyler öğrenmek için gelmişsiniz. Az yada çok düşünmenizi sağlayabilirsek ne mutlu bize.

mesela ben kuranın hiçbir yerinde rüşvet verebilirsiniz yazdığını ya da rüşvete izin verdiğini okumadım

Kuran da rüşvet olmadığını yazmışsın peki o zaman bu konuda kendini biraz geliştir.

Müellefe-i kulub bunu özellikle araştır bak bakalım ne anlama geliyormuş?

Tevbe suresi 60. ayette geçer.

Kalbleri İslam'a ısındırılacaklar için sadaka verilmesinden bahseder.

Yorumlamak size kalmış.

Sitelerde Paylaş

Yav bu ne saçma bir zihniyet! Kadınlar hiç evden çıkmayacakmış. Hiç mi empati kurmuyorsun? Genç müslüman bir kızın yerine koy kendini. Bütün demokrasi ülkelerinde kızlar gezip tozarken arkadaşlarıyla cafelere giderken sinemaya tiyatroya giderken sosyalleşirken sen bütün gün evinde oturmak zorundasın. Dışarı çıksan bile üzerine -40 derece sıcakta- kara çarşaf baban ile birlikte çıkmak zorundasın.

Bütün demokratik ülkelerde herkes sevdiği ile evlenirken ailen seni zorla istemediği bir adama verecek ve ondan da dayak yiyeceksin. Kendini bir onların yerine koy bakayım.

Ne saçma bir şey bu kadınlar mal mı ki evde saklayacakmışız. Bu korumak falan değil. Bu sadece bir takıntı. Benim kapı kollarına dokunmayan obsesif öğretmenimden hiçbir farkı yok.

tarihinde Deist Adam tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Haberi saptırmışsın sadece o yazmıyordu. Sence bu namus ve töre cinayetlerinin önemli sebeplerinden bir taneside zinaya verilen suç olabilirmi?

işte sorun burada ben bir şeyi saptırmaya çalışmıyorum bir konu tartışırken beni yalanlamayı bırakıp fikirlerimi çürütmeni beklerdim. sen diyorsun ki orada 5 6 ayrı olayın hepsini aynı anda çürüt. bende bu işlerin böyle olamayacağını söylüyorum. hiç kimse bir karpuzu bir lokmada yutamadığı için o karpuz yenemez diyemez. dilimlersin lokma lokma yiyebilirsin. bende senin tüm iddialarını hepsini aynı anda tartışamam birer birer cevaplarım. bunun neresi çarpıtma? ben sana tek tek sorduğum halde cevaplamıyorsun. ama benden hepsine birden cevap vermemi bekliyorsun.

Sitelerde Paylaş

Yav bu ne saçma bir zihniyet! Kadınlar hiç evden çıkmayacakmış. Hiç mi empati kurmuyorsun? Genç müslüman bir kızın yerine koy kendini. Bütün demokrasi ülkelerinde kızlar gezip tozarken arkadaşlarıyla cafelere giderken sinemaya tiyatroya giderken sosyalleşirken sen bütün gün evinde oturmak zorundasın. Dışarı çıksan bile üzerine -40 derece sıcakta- kara çarşaf baban ile birlikte çıkmak zorundasın.

Bütün demokratik ülkelerde herkes sevdiği ile evlenirken ailen seni zorla istemediği bir adama verecek ve ondan da dayak yiyeceksin. Kendini bir onların yerine koy bakayım.

Ne saçma bir şey bu kadınlar mal mı ki evde saklayacakmışız. Bu korumak falan değil. Bu sadece bir takıntı. Benim kapı kollarına dokunmayan obsesif öğretmenimden hiçbir farkı yok.

Uzun zamanındır üzerinde düşünürüm.

İslam erkeğe daha fazla önem verir huriler, ganimetler, cariyeler ve daha bir çok şey. Kadın her zaman ikinci sınıftır.

Hatta iki değil üç bile diyebiliriz.

Tüm bunlara rağmen gözlemlediğim, dinsiz yada ateist olan insan sayısı kadın-erkek olarak baktığım zaman erkeler çok daha fazla.

Bu hakikaten çok garip.

Acaba adam akıllı insanlık yararına çok büyük bir buluş yapmış kadın olmamasının bununla bir ilgisi var mı? Cidden merak ediyorum.

Sitelerde Paylaş

Yazınızda altını çizdiğim ve belirttiğim yerlere göre yorumumuzu yapalım.

Hanefi, şii, sünni ve benzeri bir çok mezhep mevcut.

Bu mezheplerde bir çok şey farklıdır.

Müslümanların neredeyse hepsi dinini Kuran'dan ziyade nurcu kitapları, mezhep kitapları yada kulaktan dolma bilgiler ile öğrenmeye çalışır.

Tabi sonuç olarak belli başlı mezheplerin ortaya çıkması kaçınılmazdır.

En basitinden bir örnek vereyim.

Mesela hanefi mezhebinde dişine kesinlikle dolgu yaptıramazsın kaplattıramazsın.

Kaplattırır yada dişini doldurtursan namazın abdestin kabul olmaz.

Mezhepcilik ırkçılığa çok benziyor. Hatta mezhepçilik ve ırkçılık arasında neredeyse hiçbir fark yok.

Nitekim suriye de yaşananları görüyoruz ve izliyoruz. Belliki mezhepçiliğin ne kadar kötü birşey olduğunu anlamamış yada üzerinde hiç düşünmemişsiniz.

Bakın bu video'yu araplar çekmiş. Türkçe çevirisi mevcut izleyin.

Bir insan peygambere inanmıyorsa, zaten kafir olarak nitelendirilir.

Kafirlik, müşriklik ile mezhepçiliğin birbirinden tamamen ayrı kavramlar olduğunu bilmelisiniz.

Ben burada Kuran da mezhepçiliğe yer olmadığını yazıyorum, ayet gösteriyorum siz hala kendi kafanızda oluşturduğunuz İslam'ı bana anlatmaya çalışıyorsunuz.

İslamın gerçekten eksiksiz olduğunu düşünüyorsunuz. Kat etmeniz gereken yol çoook uzun.

Tebrik ederim. yemleme başarıyla gerçekleşmiş. Kuran da recmin olmadığını biliyoruz bende yazdım. Altını çizdiğim yerden anlaşılacağı üzere hacı hocanın gazıyla pekala yapabilirsiniz. Üstte yazdığım gibi dininizi çevrenizden kulaktan dolma bilgiler ile yaşıyorsunuz.

Oysaki recm kuran da yoksa bir müslüman'ın bunu yapmaması yapamaması gerekir.

Bakın ne yazmışsınız?

Peki soralım size o zaman.

Bahsi geçen 100 sopa cezası evli iken yapılan zina da verilen ceza mıdır?

Yoksa, evli yada değil fark etmez her halükarda verilen ceza mıdır?

Belli ki, buraya birşeyler öğrenmek için gelmişsiniz. Az yada çok düşünmenizi sağlayabilirsek ne mutlu bize.

Kuran da rüşvet olmadığını yazmışsın peki o zaman bu konuda kendini biraz geliştir.

Müellefe-i kulub bunu özellikle araştır bak bakalım ne anlama geliyormuş?

Tevbe suresi 60. ayette geçer.

Kalbleri İslam'a ısındırılacaklar için sadaka verilmesinden bahseder.

Yorumlamak size kalmış.

tebrik ediyorum. keşke herkes böyle eleştirse de ben de ne yazacağımı bilsem. size de verecek cevaplarım var ama size diğer arkadaşlara verdiğim gibi cevap vermek istemiyorum. onlar üstünkörü yazdıklarımı daha doğru düzgün okumadan sadece saldırmak için yazıyorlar bende onlara anladıkları dilden yazıyorum. sana aynen senin yaptığın gibi sadece senin söylediklerine cevap olacak şekilde cevap vermek istiyorum o yüzden hemen cevaplayamayacağım en kısa zamanda cevap yazmaya çalışacağım.

Sitelerde Paylaş

işte sorun burada ben bir şeyi saptırmaya çalışmıyorum bir konu tartışırken beni yalanlamayı bırakıp fikirlerimi çürütmeni beklerdim. sen diyorsun ki orada 5 6 ayrı olayın hepsini aynı anda çürüt. bende bu işlerin böyle olamayacağını söylüyorum. hiç kimse bir karpuzu bir lokmada yutamadığı için o karpuz yenemez diyemez. dilimlersin lokma lokma yiyebilirsin. bende senin tüm iddialarını hepsini aynı anda tartışamam birer birer cevaplarım. bunun neresi çarpıtma? ben sana tek tek sorduğum halde cevaplamıyorsun. ama benden hepsine birden cevap vermemi bekliyorsun.

5-6 ayrı olay? sorduğum soruların hepsi aynı konu ile ilgili. İslam kapıya gelen adamı vur demez ama zina yapan kadını öldür der. Bende sana namus ve töre cinayetlerinde islamdaki zinaya verilen cezanın önemini sordum. Çünkü bu cinayetleri işleyenler muhafazakar-dindar kesim.

tarihinde kuralsız tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

mantıkla her şeyin doğrusunu bulacağını savunuyorsun. o zaman şu karmaşayı bir çöz lütfen. aynı anda farklı fikirler farklı kişilere hatta bazen aynı kişiye farklı zamanda mantıklıyken mantıksız gelebilir. o halde mantıklı gelmesi yeter diyorsan bende sana verdiğim örneklerde bu kuralların kadınları korumak için olduğunu söylüyorum bunlar bana mantıklı geliyor. o halde senin mantığına göre mantıktan yola çıkarsak sen haksız oluyorsun. tedbir almak başka bir şey obsesif öğretmeninin takıntısı başka.

Sitelerde Paylaş

Uzun zamanındır üzerinde düşünürüm.

İslam erkeğe daha fazla önem verir huriler, ganimetler, cariyeler ve daha bir çok şey. Kadın her zaman ikinci sınıftır.

Hatta iki değil üç bile diyebiliriz.

Tüm bunlara rağmen gözlemlediğim, dinsiz yada ateist olan insan sayısı kadın-erkek olarak baktığım zaman erkeler çok daha fazla.

Bu hakikaten çok garip.

Acaba adam akıllı insanlık yararına çok büyük bir buluş yapmış kadın olmamasının bununla bir ilgisi var mı? Cidden merak ediyorum.

Marie Curie var.

Bir tek İslamda değil ki batıda da hep kadınlar ezildi. Son 100-200 senedir kadınlar erkek eşit.

Sitelerde Paylaş

İslam kapıya gelen adamı vur demez ama zina yapan kadını öldür der.

ben aksini iddia etmedim bunu daha önce de cevapladığım gibi kadın erkek ayırt etmeden zinanın cezası belli. zina yapan erkek içinde durum aynı. bir defa sadece kadını söyleyerek konuyu manipüle ediyorsun. evet islam zinanın cezası ölümdür der bu cezanın nasıl uygulanacağını söyler ( bunun doğru yanlış olduğu ayrıca tartışılabilecek bir konudur. bunu tartışmak istiyor olabilirsin ama bu defa diğer konu havada kalıyor. ben daha buradayım o konularıda tartışmak isterim ama dediğim gibi birer birer tartışalım bütün yutmaya çalışmayalım.). kimsenin zina yaptığından şüphelendiği için bir kadını veya erkeği öldürme hakkı yoktur. islam böyle bir hakkı vermediği halde bu cinayetleri islama yıkamazsınız. töre ve namus cinayetlerinin kaynağı olarak islamı suçlamanız doğru değil.
Sitelerde Paylaş

ben aksini iddia etmedim bunu daha önce de cevapladığım gibi kadın erkek ayırt etmeden zinanın cezası belli. zina yapan erkek içinde durum aynı. bir defa sadece kadını söyleyerek konuyu manipüle ediyorsun. evet islam zinanın cezası ölümdür der bu cezanın nasıl uygulanacağını söyler ( bunun doğru yanlış olduğu ayrıca tartışılabilecek bir konudur. bunu tartışmak istiyor olabilirsin ama bu defa diğer konu havada kalıyor. ben daha buradayım o konularıda tartışmak isterim ama dediğim gibi birer birer tartışalım bütün yutmaya çalışmayalım.). kimsenin zina yaptığından şüphelendiği için bir kadını veya erkeği öldürme hakkı yoktur. islam böyle bir hakkı vermediği halde bu cinayetleri islama yıkamazsınız. töre ve namus cinayetlerinin kaynağı olarak islamı suçlamanız doğru değil.

yahu sordum işte varmı diye. Laf kalabalığı etmede evet veya hayır diye bir cevap ver bari :)

Sitelerde Paylaş

yorum yaparken önce yazılanları okumanı tavsiye ederim. ben hiçbir yerde dinde recm yok demedim zaten. kuranda yazmıyor dedim. tartışmanın ortasına balıklama dalıp daha ne dediğime bile bakmadan yorumda bulunmuşsun. bende dinde recm yok demedim hiç bir yerde.

Bende genel olarak recam islamda var dedim ama sen üzerine alındın.Madem tartışmaya atladığımı düşünüyorsun.Neden kuranda recem YOK uygulma var islamda? müslümanlar kuranı hiçemi sayıyor yoksa?

Sitelerde Paylaş

mantıkla her şeyin doğrusunu bulacağını savunuyorsun. o zaman şu karmaşayı bir çöz lütfen. aynı anda farklı fikirler farklı kişilere hatta bazen aynı kişiye farklı zamanda mantıklıyken mantıksız gelebilir. o halde mantıklı gelmesi yeter diyorsan bende sana verdiğim örneklerde bu kuralların kadınları korumak için olduğunu söylüyorum bunlar bana mantıklı geliyor. o halde senin mantığına göre mantıktan yola çıkarsak sen haksız oluyorsun. tedbir almak başka bir şey obsesif öğretmeninin takıntısı başka.

Evet tabi ki de farklı düşünceler ortaya çıkacak. Önemli olan çağın ve çoğunluğun gerektirdiği. Bütün gelişmiş toplumlarda kadın ile erkek eşittir, aynı haklara sahiptir. Tekrar ediyorum kadınlar geri zekalı değildir -İslam öyle görüyor gerçi- dolayısıyla kendini korumaktan aciz değil. Kadın bir dakika bile yalnız kalsa tecavüze uğrayabilir o zaman hadi kadınları eve kapatalım demek çözüm değil. Bakkala giderken bile bir tinerci gelip seni bıçaklayabilir. O zaman kimse çocuğunu bakkala göndermesin. Hayatta her zaman riskler var. Ayrıca benim öğretmenimin ne farkı var o da mikrop kapmamak için tedbir alıyor işte.

Richard Dawkins'in ahlakla ilgili bir videosu vardı. Orada da adam söylüyor mesela. Bu kanunlar oturup masa başında 5 dakikada hazırlanmıyor ki. Üzerinde defalarca kez tartışılıyor, fikir alışverişi yapılıyor, araştırılıyor, inceleme yapılıyor vb. en sonunda çoğunluğun dediği oluyor. Mantık bu.

Sitelerde Paylaş

Marie Curie var.

Bir tek İslamda değil ki batıda da hep kadınlar ezildi. Son 100-200 senedir kadınlar erkek eşit.

Resmini görünce bu kadını daha önce gördüğümü fark ettim.

İsmini unutmuşum.

Oran olarak baz alırsak, erkek ve kadın gibi kadınlar buluş yapmada erkeklerden çok geride gözüküyor. %1 bile değil.

Dünya genelinde bir çok ülkede kadın ve erkeğin son 100-200 yılda eşit olduğunu varsayalım.

Yapılan buluşlarında son 100-200 yılda çığır açacak buluşlar olduğu su götürmez bir gerçektir.

Kadın erkek eşitliği ve çığır açan buluşlarında bahsedilen ülkelerde olduğunu göz önüne alırsak, Kadınlar hala buluş yapma konusunda erkeklerden çok geri gözüküyor.

Sitelerde Paylaş

whynot zina cezasını kabul ediyorsun ama töre cinayetleriyle islamın alakası yok diyorsun. Bence tutarsız bir düşünce. Birsürü gereksiz şey yazıp yorma kendini boşver anladım ben seni.

tarihinde kuralsız tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bende genel olarak recam islamda var dedim ama sen üzerine alındın.Madem tartışmaya atladığımı düşünüyorsun.Neden kuranda recem YOK uygulma var islamda? müslümanlar kuranı hiçemi sayıyor yoksa?

Daha recm yazmaktan bir haber insanın recm konusunda tartışması çok komik.

Bu konudaki diğer başka mesajlarında da doğru düzgün yazamadığını fark ettim.

Sitelerde Paylaş

Daha recm yazmaktan bir haber insanın recm konusunda tartışması çok komik.

Bu konudaki diğer başka mesajlarında da doğru düzgün yazamadığını fark ettim.

Resmini görünce bu kadını daha önce gördüğümü fark ettim.

İsmini unutmuşum.

Başka ne fark ettin.Sanane nasıl yazarsam yazarım okumasın olur biter.senin yazdığını ben okumuyorsam sende okuma.

tarihinde güven tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

whynot zina cezasını kabul ediyorsun ama töre cinayetleriyle islamın alakası yok diyorsun. Bence tutarsız bir düşünce. Birsürü gereksiz şey yazıp yorma kendini boşver anladım ben seni.

evet bir kısmını anlamışsın ama yine de anlatmaya çalıştığım şeylerin tamamı anlaşılamamış. ben de seni anlıyorum sende zinanın cezası islamda ölüm ise namus cinayetlerinin sebebi islam diyorsun. ilk bakışta doğru gibi geliyor. ama arada ki farkı görmek aslında çokta zor değil. benim anlatmak istediğim fark aslında çok basit. Amerika da idam cezası var mesela orada birisi gelip babamı öldürse ben de gidip onu öldürsem diyebilir miyim o adamı öldürdüğüm için beni suçlayamazsınız zaten yasalara göre o adamım ölmesi gerekiyordu. böyle bir savunma söz konusu değil yasada idam cezası olması bana birini öldürme hakkı vermez. islamda, zina suçunun cezasının ölüm olması kimseye bir kadın öldürmesi için bahane olamaz diyorum.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...