Jump to content

Recommended Posts

Sayın Hacı,

Ben felsefenin bu soruna çözüm getireceği iddiasında değilim.Felsefe konusu açan sizsiniz..

Siz bilimin fanteziye kaymış şu hali ile, soruna çözüm bulacağınız mı düşünüyorsunuz ? Felsefe bilimi yarattı ve günümüz bilimi haline getirdi.Keza, bilim de felsefeyi günümüz felsefesi haline getirdi..

"Felsefe ile hiç bir sorun halledilemez" derseniz eğer , bilim de yapmayın.

Yaratıcı güç felsefeden gelir.Felsefesiz bilim olamaz..

Sanırım birbirimizi yanlış anlıyoruz..Aksi halde, yalancı zerre karşıtları nedir sorumun spekülasyonunu yapmaya devam ederdik..

Sitelerde Paylaş
  • İleti 98
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Yani siz felsefenin bu sorunu çözeceğine mi inanıyorsunuz?

Felsefenin en büyük özelliği hiç bir soruna kesin bir çözüm bulamamasıdır.

Tabii bir sorunu çözmek endişesi yoksa onun felsefesinin yapılması neşeli bir uğraşdır.

Hacı bey,

Felsefe hakkında bu kadar önyargılı olmayın. Bir çok yazınızda bunu hissetdim. :) Felsefenin olgusallığı açıklarken deneysel verilerden bağımsız bir şeyler yapmaya muktedir olmadığı konusunda haklısınız. Fakat veri analizi zaten felsefenin çözümleyiciliği ile gerçekleştirilir. Hipotez kurulur, denenecek öngörüler mantıksal çıkarsamalar yardımı ile ortaya konur ve yeniden deney ya da gözlem... Yani bilim olgusallığı açıklarken felsefe ile iç-içedir. Karşı olmamız gereken olgusallık hakkında salt spekülasyonlardır.

Fakat olgusallık her şeyi içermiyor. Mantık, matematik felsefesi, ahlak, bilgi, varlık felsefesi ve s. ne olacak? Bunlardaki kavram çözümlemeleri hepten mi boş? Bu da biraz aşırı pozitivizme kayıyor ki, çok da doğru bulmuyorum.

Sitelerde Paylaş

Sayın rexino verdiğiniz destek için teşekkür ederim..

Keza sayın Atesh beyin de aşağıdaki cümlesi takdir gerektirir ;

metafiziksel kavramlar... Bilimsel olarak doğrulanabilirlikleri veya yanlışlanabilirlikleri yok...
Sayın atesh bey ;"Metafizik nedir" sorusunun cevabını kendisi vermiş.

Bilim felsefesi açısından, doğrulanabilirlik veya yanlışlanabilirlik kavramları olmasa idi , nerede olurduk ?

Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar:

Herşeyden önce ben felsefe kötüdür demedim.

Felsefe ile bilimsel bir soruna kesin yanıt bulunamaz dedim.

Felsefenin çözdüğü ve bir sonuca bağladığı tek bir bilimsel olgu var mı?

Varsa bilelim.

Yoksa devam etmeyin bu tür tartışmalara..

Çünkü onlar da bir sonuca ulaşamayacak..

Sevgili Davinci...

Benim yazdıklarımla senin referansın birbirleri ile çelişmiyor.

Tam tersine benim yazdıklarımı destekliyor..

Ben evrende vaküm enerjisi olduğundan bahsediyorum.

O da benim uydurmam değil zaten..

Bu yazı benim bu konuda yazdığım bütün yazılarla mükemmel bir şekilde örtüşüyor.

Evrende madde, enerji ve çekim gücünün toplamı sıfırdır.

Ama bu demek değildir ki hiçbirşeylik içinde enerji yoktur.

Vardır.. Vaküm enerjisi vardır.

Nedeni de virtual particle lardır..

Her yalancı zerrede bir fotondaki enerjinin yarısı kadar bir enerji vardır.

Dolayısıyla, evrendeki enerji ile, hiçbirşeylik içindeki enerjiyi birbirine karıştırmamak gerekir.

Hiçbirşeylikten kastım Big Bang öncesi enerjidir.

Onlar çok ayrı kavramlardır..

Bu konuda eski bilim forumunda çok sayıda ileti asmışımdır..

Onları tekrar yayınlamanın zorunlu olduğunu görüyorum.

Selamlar..

HACI

Sitelerde Paylaş

Sevgili Hacı,

Ben de zaten sadece sonsuz enerjiden bahsetmişsin ona karşı çıktım. Öyle birşey yok bu teoriye göre. Kuantum dalgalanmasıyla oluşan ve hemen yok olan enerjiden bahsediyor yalnızca.

Onun dışında bu yazı senin anlattıklarınla tamamen örtüşüyor zaten. O konuda haklısın.

Sitelerde Paylaş
sayın Hacı, katkınız için teşekkür ederim,

Boşlukta enerji derken ,boşluktaki kelimesi hiç'lik anlamına mı geliyor ? Yoksa, uzay boşluğu bu boşluk mu ?

Son bir sorum olacak ;

Bu boşlukta virtual particle denen yalancı zerreler vardır.

Onlar karşıtları ile birlikte bir kıvılcım gibi açığa çıkarlar

Yalancı zerrelerin karşıtları nedir ?

Gözümden kaçmış..

Yalancı zerrelerin karşıtları nedir?

Negatif yalancı zerrelerdir!

Evrendeki uzay bir hiçlik değildir.

Uzayın bir dokusu vardır.

Yani içinde bazı güçler barındırır..

Uzayın içine genişlediği boşluk ise hiçliktir..

Ama orada bile yalancı zerreler yanıp sönerler..

Bizim evren onlardan birinin false vacuum olmasının ürünüdür.

HACI

Sitelerde Paylaş
Sevgili Hacı,

Ben de zaten sadece sonsuz enerjiden bahsetmişsin ona karşı çıktım. Öyle birşey yok bu teoriye göre. Kuantum dalgalanmasıyla oluşan ve hemen yok olan enerjiden bahsediyor yalnızca.

Onun dışında bu yazı senin anlattıklarınla tamamen örtüşüyor zaten. O konuda haklısın.

Enerjinin ne kadar olduğunu bilemeyiz.

Onun için hiçlik içindeki enerji sonsuzdur diyebiliriz

Yalancı zerreler her yerdedirler. Ve bir fotondaki enerjinin yarısı kadar enerji içerirler.

Şimdi birisi enerji şu kadardır diyebilir mi?

Önemli olan yalancı zerrelerdeki enerjinin doğadan borç alınması ve 10^-21 saniye sonra doğaya iade edilmesidir.

Bu durumda alınan ve verilen enerjiler aynıdır.. Dolayısıyla sonuç sıfırdır..

Ama bu demek değildir ki vakümde bir enerji yoktur..

Çünkü vardır. Ve o enerjinin miktarı sonsuzdur..

Yalancı zerrelerden biri aldığı borcu doğaya iade edemeden, Heisenberg'in belirsizlik yasasına uyarak, aninden genişlemiştir.

Buna false vacuum deniyor..

Ve bu sureç sırasında Big Bang'in fiziği bölümünde açıkladığım süreçler birbirini izleyerek, enerji faz değişiminden geçip, maddeye dönüşmüştür.

Şu andaki inanış bu yönde...

Evrende mevcut enerji gelip geçen bir enerji olsa da, miktarı sonsuzdur..

Sanırım bu açıklamaları her zaman yapamadığım için konu bazan yanlış anlaşılıyor..

Yani.. Ex nihilo başlangıç yoktur.

Yoktan var olunmamıştır.

Olan bir enerji evrenin bildiğimiz şekilde ortaya çıkmasına neden olmuştur.

Ve evrenin ortaya çıkış fiziği de ilahi falan değildir. Somut bir fiziktir ve anlaşılabilir.

HACI

Sitelerde Paylaş
Sayın haci...

Sürekli Vaküm den bahsediyorsunuz...

Ancak benim bildigim kadarı ile Maddenin ve enerjinin olmadıgı yerde Vacüm den de bahsedilemez... Yanlış mı biliyorum?

Bence yanlış biliyorsunuz..

Vakümde basınç negatiftir.

Aslında false vacuum terimi de yanlış anlaşılıyor.

False yanlış demek değildir. Geçiçi demektir.

Vacuum da negatif basınç demektir.

Genişleme sırasında bir yalancı zerre aniden false vacuum olmuştur demek, kısa bir zaman içinde zerrenin içindeki basınç negatif bir değer kazanmıştır demektir.

HACI

Sitelerde Paylaş
Enerjinin ne kadar olduğunu bilemeyiz.

Onun için hiçlik içindeki enerji sonsuzdur diyebiliriz

Yalancı zerreler her yerdedirler. Ve bir fotondaki enerjinin yarısı kadar enerji içerirler.

Şimdi birisi enerji şu kadardır diyebilir mi?

Önemli olan yalancı zerrelerdeki enerjinin doğadan borç alınması ve 10^-21 saniye sonra doğaya iade edilmesidir.

Bu durumda alınan ve verilen enerjiler aynıdır.. Dolayısıyla sonuç sıfırdır..

Ama bu demek değildir ki vakümde bir enerji yoktur..

Çünkü vardır. Ve o enerjinin miktarı sonsuzdur..

Yalancı zerrelerden biri aldığı borcu doğaya iade edemeden, Heisenberg'in belirsizlik yasasına uyarak, aninden genişlemiştir.

Buna false vacuum deniyor..

Ve bu sureç sırasında Big Bang'in fiziği bölümünde açıkladığım süreçler birbirini izleyerek, enerji faz değişiminden geçip, maddeye dönüşmüştür.

Şu andaki inanış bu yönde...

Evrende mevcut enerji gelip geçen bir enerji olsa da, miktarı sonsuzdur..

Sanırım bu açıklamaları her zaman yapamadığım için konu bazan yanlış anlaşılıyor..

Yani.. Ex nihilo başlangıç yoktur.

Yoktan var olunmamıştır.

Olan bir enerji evrenin bildiğimiz şekilde ortaya çıkmasına neden olmuştur.

Ve evrenin ortaya çıkış fiziği de ilahi falan değildir. Somut bir fiziktir ve anlaşılabilir.

HACI

Sonsuzluk ile ilgili iddialarına katılmıyorum. Teorik olarak da böyle birşeyden bahsedilmiyor zaten. Ortada böyle bir argüman yok.

Sitelerde Paylaş
Bence yanlış biliyorsunuz..

Vakümde basınç negatiftir.

Aslında false vacuum terimi de yanlış anlaşılıyor.

False yanlış demek değildir. Geçiçi demektir.

Vacuum da negatif basınç demektir.

Genişleme sırasında bir yalancı zerre aniden false vacuum olmuştur demek, kısa bir zaman içinde zerrenin içindeki basınç negatif bir değer kazanmıştır demektir.

HACI

Bence dedin olmadı sayın Hacı...

Bilimin bencesi sencesi olmaz... Olsa bile en azından bence dedirtebilecek kadar kanıt gerektirir... Bana Maddenin ve enerjinin olmadıgı durumda (ki bu durumda zamanda yoktur) Vaküm denen şey nasıl varolabilir... Biz zaten şimdiye kadar maddeden bağımsız vaküm gözlemliyemedik... Vaküm denen olayı daima bir atomun icinde gözlemliyebildik... Eğer ortada bir atom yoksa vakümde yoktur...

Sitelerde Paylaş

Bilimin bencesi sencesi olmaz... Olsa bile en azından bence dedirtebilecek kadar kanıt gerektirir... Bana Maddenin ve enerjinin olmadıgı durumda (ki bu durumda zamanda yoktur) Vaküm denen şey nasıl varolabilir... Biz zaten şimdiye kadar maddeden bağımsız vaküm gözlemliyemedik... Vaküm denen olayı daima bir atomun icinde gözlemliyebildik... Eğer ortada bir atom yoksa vakümde yoktur...

Burada kullanılan vakumun ne olduğunu bilmeden neye göre konuşuyorsun anlamadım. Kuantum mekaniğinde vakumun ne anlama geldiğini biliyor musun? İstersen buraya bir göz at da ondan sonra yorum yapmayı dene.

Sitelerde Paylaş

Bilimin kesen ucunun bencesi de olur sencesi de..

Bu öyle bir bilim..

Kanıtı yok henüz.. Ya da yeterince güçlü değil..

Kozmoloji diğer bilimler gibi bir bilim dalı değildir.

Bilim demek bile yanlıştır aslında..

Gözlemleri değerlendirmek gözlemi yapana bağlıdır ve yorumlar çeşitlidir..

HACI

Sitelerde Paylaş
Burada kullanılan vakumun ne olduğunu bilmeden neye göre konuşuyorsun anlamadım. Kuantum mekaniğinde vakumun ne anlama geldiğini biliyor musun? İstersen buraya bir göz at da ondan sonra yorum yapmayı dene.

Sizin bahsettiginiz Vaküm nedir bilmiyorum... Ancak benim bildigim ve şimdiye kadar bilimin gözlemleyebildigi tek vaküm atom altı seviyede maddenin icinde görülen vakümdür...

Bu aralar Hayali terimler çok moda... Hayali Zaman, İlkel Madde, İlkel enerji, Yalancı zerre vs.vs... Mesela sürekli Madde-Enerji dönüşümünden bahsedilir... Maddenin enerjiye dönüşmesi tamam, ama henüz enerji maddeye cevrilemedi!!

tarihinde AteshBey tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
ama henüz enerji maddeye cevrilemedi!!

Emin misin ?

Parçaçık hızlandırıcılarda parçaçıkların sahip oldugu kinetik enerji başka parçaçıkların oluşmasına neden oluyor

istersen biraz araştır

tarihinde DeHRi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Emin misin ?

Parçaçık hızlandırıcılarda parçaçıkların sahip oldugu kinetik enerji başka parçaçıkların oluşmasına neden oluyor

istersen biraz araştır

Başka parçacıkların oluşmasına neden olmak ayrı şey, başka parçacıklara dönüşmek ayrı şeydir...

Sitelerde Paylaş

İfade edemedim galiba

O kinetik enerjinin kendisi parçaçık olur

Çarpıştırılan parçaçıklar sadece kendi yapıtaşlarına ayrışmaz

arada çarpıştırılan parçaçıkların kinetik enerjilerinin parçacığa dönüşmüş halleride ortaya çıkar

Sitelerde Paylaş
Başka parçacıkların oluşmasına neden olmak ayrı şey, başka parçacıklara dönüşmek ayrı şeydir...

Ayrı şeyler değildir AteshBey..

Birbirlerine hızla çarpan parçacıklar, önce saf enerjiye dönüşürler.

Ondan sonra yeni parçacıklara dönüşürler..

Bunu daha önce açıklamıştım.

Yine açıklayacağım..

HACI

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...