Jump to content

Müslüman arkadaşlarım, amacınız nedir?

Recommended Posts

Arkadaşlarımın arasında yeterince her düşünce ve inançtan insan var o yüzden sıkıntım merakım pek yoktur.

Sorun sadece Kuran mı?

Diğer dinler ile problem yaşamıyorsanız bu da sevindirici, demek ki İslam'ı seveceksiniz yakın zamanda..

Öldürülmemi emreden bi dini niye seveyim M miyim ben?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 165
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Arkadaşlarımın arasında yeterince her düşünce ve inançtan insan var o yüzden sıkıntım merakım pek yoktur.

Sorun sadece Kuran mı?

Diğer dinler ile problem yaşamıyorsanız bu da sevindirici, demek ki İslam'ı seveceksiniz yakın zamanda..

Kendi adıma konuşayım müslüman bir ülkede yaşamanın sonucunda islamı biliyorum. Hatta imam hatip lisesi, yatılı kuran kursları, abilere gittik sonra abi olduk öğrencilerimiz oldu vs..hayatımın tümünü bunlara harcadım diyebilirim.

Buyrun sorun tartışalım üzerinde.. Ha islam son din olduğu iddiasında olduğu için önceki dinlerde pek faklı olamaz. Ama görünen o ki hiristiyanlık müslümanlıktan çok daha insancıllaştırılmış bir din. Bizim din tamamen gelişime kapalı iken hiristiyanlar bunu aşmış durumdalar..

Tanrı varlığı yada yokluğu üzerine tartışmaları gereksiz buluyorum.. Mesele bu değil. Sizi tehdit eden tanrı değil, insan uydurması dinler olduğunu anlayınca zaten tanrı varlığı yada yokluğu ile işiniz olmayacak.. Anlamadığınız da bu zaten..

Bilimin açıklayamadıkları, uğraştıkları, çözmeye çalıştıkları için her dönem dinlerin cezbedici cevapları olacaktır. Bugün siz ineğe ve güneşe tapanlara gülüyorsanız, yarında size gülecekleri gerçeğini de aklınızdan çıkarmayın. Siz her konuda hikmetine sual olmaz allahım dedikçe, sorunları halının altına süpürdükçe sizi kimse kurtaramaz.. Türkiyedeki islam her ne kadar gerçek islamdan arındırılmış insani bir hal almış olsa de çok fazla safsata saçmalık barındırmakta.

Sitelerde Paylaş

İslam sadece din değildir, -daha çok- sapkın bir siyasi eğilimdir.

İslamın öte dünyadaki düzenlemerinden çok bu dünyadaki düzenlemeleri için uğraşır müslümanlar.

Özellikle türkiyede islam tamamen siyasettir, avrupadaki hristyanlık gibi kendi dini mabedleri içine kapanmış kendi işine bakan bir din değildir. Gerçek manasıyla din bile değildir.

Sitelerde Paylaş

Buradaki ''dost'' müslüman toplumun başına lider, önder, padişah, başbakan, cumhurbaşkanı vs. (ne derseniz diyebilirsiniz) seçerken kafir / gayrimüslim seçmeyin anlamındadır.

Şununda artık farkına varın; Ayetlerden anlam çıkarırken 1400 sene önce ki anlatım diliyle bugün ki anlatım dilinin birbirinden çok farklı olduğunu kavradığınız takdirde iyi sonuçlar çıkarabileceğinize inanıyorum.

1400 sene sonra türlü türlü anlamlar çıkartanlar var evet.. Çıkartmak zorundalar.. Yoksa insanlar bu dinden uzaklaşabilirler.. Onları dinde tutacak sürekli mantılı bir açıklama gerekli.. 2800 sene sonra o ayetleri uzay araçları için bile yorumlayabilirler :)

Pekiii bu kitap değilmiydi apaçık olan, herkesin anlayabileceği şekilde yazılmış olduğunu söyleyen kitap?

Şimdi bile bir ayetin bir dünaya farklı tefsiri var.. Bu mu apaçık? Hani herkes rahatlıkla anlayacaktı? Adamlar kıvıra kıvıra bir hal oldular.. Millet eski tefsirlere inanmak istemiyor..

Sana tavsiyem azap-50 ile başla araştırmaya kutsal kitabını araştırmaya..

tarihinde creation tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

1400 sene sonra bile türlü türlü anlamlar çıkartanlar var evet.. 2800 sene sonra o ayetleri uzay araçları için bile yorumlayabilirler :) Bu kitap değilmiydi apaçık olan, herkesin anlayabileceği şekilde yazılmış olduğunu söyleyen kitap?

Şimdi bile bir ayetin bir dünaya farklı tefsiri var.. Bu mu apaçık? Hani herkes rahatlıkla anlayacaktı? Adamlar kıvıra kıvıra bir hal oldular.. Millet eski tefsirlere inanmak istemiyor..

Sana tavsiyem azap-50 ile başla araştırmaya kutsal kitabını araştırmaya..

Ben kaçıncı kez farklı farklı tesfirleri okudum bir bilsen o hoo..

O çağda insanlar inanmış öyle değil mi? Demek ki o devirde insanların anlayabileceği dil niteliğinde yazılmıştır.

O çağ ile bugünün çağı arasında ne fark var diye sorarsan eğer, diller arasındaki fark ve o zaman ile şimdi ki zaman arasında dillere eklenmiş binlerce yeni kelime ve eş anlamlar bugün tesfiri zorlaştırıyor olduğunu anlamış oluruz değil mi?

Bak sana kıyak geçeyim, Karahanlı Devleti'nin Türkçeleştirdiği kuran'dan ve Kaşgarlı'nın divanı lügat'ında çevirmeleri ve arap/türkçe eşleşmeleri analiz edersen bugün ki düşünceden daha farklı düşüncelere sapabilirsin haberin olsun : )

tarihinde Murat Uzun tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

O çağda insanlar inanmış öyle değil mi? Demek ki o devirde insanların anlayabileceği dil niteliğinde yazılmıştır.

O çağ ile bugünün çağı arasında ne fark var diye sorarsan eğer, diller arasındaki fark ve o zaman ile şimdi ki zaman arasında dillere eklenmiş binlerce yeni kelime ve eş anlamlar bugün tesfiri zorlaştırıyor olduğunu anlamış oluruz değil mi?

Bak sana kıyak geçeyim, Karahanlı Devleti'nin Türkçeleştirdiği kuran'dan ve Kaşgarlı'nın divanı lügat'ında çevirmeleri ve arap/türkçe eşleşmeleri analiz edersen bugün ki düşünceden daha farklı düşüncelere sapabilirsin haberin olsun : )

Türkçü bi arkadaş gibi görünüyorsun dürüstçe cevap ver İsrail vatandaşı olarak doğsaydın İslamı seçer miydin?

Sitelerde Paylaş

muslumanlikta kuran evrenseldir ve tum zamanlar icindir her hangi bir anlam kaymasi var ise kitap kendiyle celisir bu insan yazimi oldugunu aciklar

Sitelerde Paylaş

Varsayımlara göre hareket etmiyor ve düşünmüyorum.

Peki İsrailli olarak doğanların veya aile bireyleri islami örgütler tarafından katledildiği için islamdan nefret eden insanların suçu ne niye cehennemde yanacak bunlar niye fırsat eşitliği yok senin dininde ve bunun evrensel olduğunu savunuyosun ??

Sitelerde Paylaş

Varsayımlara göre hareket etmiyor ve düşünmüyorum.

Forumda gez, oku ,yorumla, kendini sorgula

Bıktık artık Müslümanlardan onun için burda seni ikna edicek değiliz.

Teker teker hepinizle uğraşamayız.

Uğraştırma bizi

Sitelerde Paylaş

Ben kaçıncı kez farklı farklı tesfirleri okudum bir bilsen o hoo.

Hangi ayetlerin tefsirlerini okudun azap suresini baştan aşağı oku istersen 50 den itibaren oku.. Sonra kaç farklı tefsiri var bakalım..

Hem bu kitap değilmi arkadaş kıyamete kadar korunacak eşsiz benzersiz ve apaçık olan kitap.. kendi iddiası ile çelişen bir durum yokmu?

Sitelerde Paylaş

Bu foruma senin gibi ZIRCAHİL müslümanlar,birşeyler bildiklerini ima etmek için geliyorlar..Geleni de postalayıp geri yolluyoruz ^_^

Bak ben seni şimdi yolluyorum..

Daha tefsir kelimesini bile doğru yazmaktan acizsin ama ''ooohoooo'' diyebilecek kadar da ukalasın..Tesfirmiş :lol:

Bir de kıyak geçiyor bize :lol:

Sitelerde Paylaş

Durun vurmayın garibime!! En azından buraya gelme cesarti göstermiş çoğunda o bile yok..

Arkadaşlar haklılar aslında senin aklının alabileceğinden çok daha fazlası burada tartışıldı. Geçmişe dönüp araştırabilirsin. Anlamadığın takıldığın olursa elbette sor soruştur fikrini ortaya koy. Ama önce lütfen...

Sitelerde Paylaş

Peki İsrailli olarak doğanların veya aile bireyleri islami örgütler tarafından katledildiği için islamdan nefret eden insanların suçu ne niye cehennemde yanacak bunlar niye fırsat eşitliği yok senin dininde ve bunun evrensel olduğunu savunuyosun ??

Bu düşüncenin aynısı diğer dinler içinde geçerli değil mi ? Geçerli, o yüzden sadece İslamı suçlamanı anlayamıyorum.

Sitelerde Paylaş

Bu foruma senin gibi ZIRCAHİL müslümanlar,birşeyler bildiklerini ima etmek için geliyorlar..Geleni de postalayıp geri yolluyoruz ^_^

Bak ben seni şimdi yolluyorum..

Daha tefsir kelimesini bile doğru yazmaktan acizsin ama ''ooohoooo'' diyebilecek kadar da ukalasın..Tesfirmiş :lol:

Bir de kıyak geçiyor bize :lol:

Goygoy yapmakla beni postaladığı sanıyorsun ya evrimin beyindeki etkisi böyle mi oluyor : )

Sitelerde Paylaş

Forumda gez, oku ,yorumla, kendini sorgula

Bıktık artık Müslümanlardan onun için burda seni ikna edicek değiliz.

Teker teker hepinizle uğraşamayız.

Uğraştırma bizi

Bu forum uğraşmak adına açılmadı mı ?

Yoksa ateizm veya evrim adına birbirinize yeni bilgiler yeni teoriler yeni kanıtlar sunarak Tanrı'ya olan inançsızlığınızı pekiştirmek adına mı buradasınız ?

Uğraşacaksınız tabii ki!

Sitelerde Paylaş

Bu düşüncenin aynısı diğer dinler içinde geçerli değil mi ? Geçerli, o yüzden sadece İslamı suçlamanı anlayamıyorum.

Aynen öyle binlerce din var dünyada ve teistler sanki her şeyi çözmüş gibi kendilerinden eminler .Sen müslüman olduğun için sana onun hakkında soruyorum başka bi dinden olsaydın onun hakkında sorardım.

Sitelerde Paylaş

Bu forum uğraşmak adına açılmadı mı ?

Yoksa ateizm veya evrim adına birbirinize yeni bilgiler yeni teoriler yeni kanıtlar sunarak Tanrı'ya olan inançsızlığınızı pekiştirmek adına mı buradasınız ?

Uğraşacaksınız tabii ki!

Uğraşın uleeen.. :) Ne diye size para ödüyorum:) çalışın çok çalışın.. :)

Peki ağam..

Al bakalım sana tefsir..

http://www.kuran-ike...rticle&aid=2278

İki kez oku..

İlk okuyuşunda bunlar bir tanrı lafzı olarak.

Sonra acaba bunlar bir insan uydurması olabilirmi acaba gözü ile oku..

Şimdi sen müslümanlıkla tanışmak isteyen birisisin.. Düşünüp karar vereceksin.. oku ve ne düşünüyorsan söyle..

Ahzap ın sonra başka bir tefsirini vereceğim sana önce bunu oku..

tarihinde creation tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Aynen öyle binlerce din var dünyada ve teistler sanki her şeyi çözmüş gibi kendilerinden eminler .Sen müslüman olduğun için sana onun hakkında soruyorum başka bi dinden olsaydın onun hakkında sorardım.

Dediğim gibi varsayımlara göre düşünmüyorum.

Evrime göre sen hala balık olsaydın yarın seni yiyor olabilirdim belki de..

Fazla kurcalama bence : )

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...