Jump to content

Batı medeniyetinin Çöküşü

Recommended Posts

Cumhuriyet dönemi içinde, bale tiyatro gibi görsel sanatlarımız hem ünversiteler hemde bazı sivil toplumlar tarafından kıyıda beklerdi. Hürriyet gibi bir gazetede aralarda falanca resim sergisi var diye yazar ama milyonlar oraya akın etmez hatta görmezdi. Yazar ancak görmezdi. Bu ilgisizlik aslında ciddiyetinde korunmasını sağladı. Özelliklede devlet eli tarafından. Bu durumun aslında çok faydalı olduğunu görüyoruz. En azından görsel sanatlar bireyselleşme erozyonundan korundu. Şurada bir ucube var mantığı ile başlayan batı sanatına karşı düşmanlık yine koruma kalkanını muhafaza ediyor. (Devletin bütçe kısıtlamaları ve sinema binalarını yok etme gibi kronik hastalıkları konu edinmeden devam ediyorum)

Şimdi hat-tezhip gibi yine ciddilik ve tasavvuf şuuru gerektiren zanaatlar konusunda da her köşe başına kurulan kurslarla popüler deformasyonuna da şahit oluyoruz.

İletişim araçları sanatın vektörel şiddetini belirleyen araçlardır. Bunları yazı, matbaa, telgraf, telefon, gazete, radyo, televizyon şeklinde görüyoruz. Özellikle gazete radyo televizyon araçlarının daha çok bir fikrin yada ideolojinin diğer kitlelere tartışılamaz düzeyde yayımı söz konusudur. Örneğin sosyalist bir gazetenin veya akp yanlısı bir kanalın verdiği enformasyon ve sanat daimi ideolojinin salt doğruluğunu ifade eder.

Oysa bu ateist forum veya başka tematik forumlarda “ideolojinin salt doğruluğu” mümkün değildir. Fikire karşı fikir çatışmaları; hem fikir sahibine hem antitez sahibine fikirlerini değiştirme imkanı sağlar. Aynı zamanda ideolojinin ekseninde olan/olmayan okuyucuya da yeni kazanımları olur.

Bireysel iletişimin PC ile televizyona rakip olması temelinde sanat anlamında ciddi bir çöküş meydana getirdi. Özellikle postmodern sanat, teknik anlamda beyaz yakalı halka yakınlığı sebebiyle sanatçı-eser-toplum ilişkisi ciddi anlamda zarar gördü. Bunu özellikle grafik ile acıklamak mümkün eskiden grafik sanatı yazıtlardan, matbaada kullanılan yeni harf karakterlerine kadar ciddi bilgi ve yetenek isteyen bir husustu. Ancak şimdi word programında “times new roman” gibi hamleler bireysel anlamda erişebilirlik meydana getirdi. Şimdi iki programla tasarımcı, grafikçi, üç boyutçu sanatçılarımız var.

Sanatın bireysel iletişim araçlarındaki çöküşünü mesela hareketli kamera filmlerinde de görebiliriz. Bu video çılgınlığı “tıklanma rekoru” ne kadar çöktüğümüzü ortaya koyuyor. Müzik, edebiyat, şiir vb ciddi anlamda çöküş içinde. Neden çöküş olsun ki sorusuna şöyle cevap verelim.

Bir yapıyı görkemli kılan ihtişamı-kubbesinin büyüklüğü- zamanından önceliği vb. hususlardır. Ancak bu piramitler, ayasofya, çinseddi gibi yapılar aslında çok önemli ve ciddi bilimsel temellere dayanır. Statik hesaplamalar – rüzgar dinamiği gibi çok derinlemesine mühendislik bilgileri gerekir. Bu ciddiyetin olmadığı durumlara yani bireysel yapı sektörüne en çok şahit olan ülkeyiz. İstanbul boğazına baktığımızda gördüğümüz çirkinlikten, Cumhuriyet döneminde yapılan milyon caminin içinden bir tane eser çıkmamasına şahidiz. Laz mütahit kültürümüz var. Deprem sırasında bu yapı ciddiyetsizliğimizin binlerce cana mal olduğunu ve olacağını biliyoruz.

Evet aynı yapı benzerinde olduğu gibi Laz mütahit kültürü ile tıklanma rekoru mantığı aynı çizgidedir. Ve topluma deprem olduğunda çökme etkisinde bulunur. Toplumda bir deprem nasıl olur? Bu deprem ile niteliksiz eserler toplumu nasıl çökertir? ABD-AB toplumları bu sebeple kırılganmıdır?

Bana göre arap baharı ve gezi olayları toplumsal depremlere örnektir. Ancak biz ve rus toplumları sanatsal manada korunma ve ciddiyet içindeler. Ancak Avrupa ve amerikan toplumunda bu yok. Bunun gibi olaylar olduğunda oluşacak değişim ve yaptığı kelebek etkisinin de inanılmaz boyutlara ulaşacağını düşünüyorum.

Toplumsal çöküş;

• Yerel kahraman dinamikleri toplumsal bağlayıcılığını yitirdi. Hitlerlere, krallıklara inanan yok. Edebiyat bir iki vampirden ibaret.
  • Fransız bayrağının bikini olduğu bir durumda ihtilalinde ifadesi kalmadı.
  • Yine devletin üniformalı mevcudiyeti karşısında – bir araya gelebilen ve küresel insan hakları ile korunan birikmeler var.
  • Bankalar artık para muhafazası değiller. Banka artık ev araba gibi eşitsiz mülklerin koordinasyon merkezi. Hiçbir filmde başrol oyuncusu parasız değil.
  • Süpermarket-avm içinde üreticiler zehir ve gereksiz bütün çöpleri yığmışlar.
  • Televizyonlar gazeteler bu çöpleri almaları için 126 çekirdekli telefonlarını gözlerin içine içine sokmaya devam ediyorlar.
  • Reklam artık bilgi değil enayi zombiliği.
  • İlaçlar ve sağlık, çikolata ve obezite, üçgeni açığa çıkmış.
  • Müzik popo ve yanık bakışlardan ibaret. En yakışıklı en güzel sesli yarışmaları artık gençleri uyutmuyor.

Sitelerde Paylaş

Ben çöken bir batı göremiyorum..Aksine adım adım ilerleyen bir batı var..Ekonomik olarak son yıllarda ciddi sıkıntı içindeler sadece..Bunu da bir şekilde çözecekler..Asıl çöken yer,ortadoğudur..Bizde bu çöküşün baş aktörlerindeniz..

Sitelerde Paylaş

Ben çöken bir batı göremiyorum..Aksine adım adım ilerleyen bir batı var..Ekonomik olarak son yıllarda ciddi sıkıntı içindeler sadece..Bunu da bir şekilde çözecekler..Asıl çöken yer,ortadoğudur..Bizde bu çöküşün baş aktörlerindeniz..

Yazı, İran'ı örnek göstererek, Türkiye'deki Batılı yaşamın çöküşünü aktarıyor.

Sitelerde Paylaş

Batı çökecek. Yakında batıda müslüman olacak. Batı ülkelerindeki müslümanlar fare gibi çoğalıyor.

Batılılar müslümanları ülkelerinden kovmasa batı medeniyeti bok çuruna gidecek ve tüm dünya müslüman olacak.

Tüm dünyanın sonu islamın karanlığıdır.

tarihinde zeus- tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Yazı, İran'ı örnek göstererek, Türkiye'deki Batılı yaşamın çöküşünü aktarıyor.

Ben İran filan göremedim..Nerede yazıyor İran?

Türkiye'de batılı yaşam filan yoktur,olmamıştır..Batıdaki insanlar gibi giyinip,onların gittiği turistik yerlere gitmekle batılı yaşama ayak uydurulmuş olunmaz..Yani şu beyaz Türkler,batılı filan değildir..Zengin ortadoğulardır bunlar..

Arkadaş batıda sanat ciddi olarak yapılmıyor diyor...Ben mi yanlış anlıyorum..Şurada bunu demek istemiyor mu?

Bana göre arap baharı ve gezi olayları toplumsal depremlere örnektir. Ancak biz ve rus toplumları sanatsal manada korunma ve ciddiyet içindeler. Ancak Avrupa ve amerikan toplumunda bu yok.
Sitelerde Paylaş

yazdigim yazida ulkemizdeki cokusten bahsetmiyorum cunku ulkemizde sanat ilgisizlik korumasi altinda yada yok.

Ancak bati medeniyetinde sanat yerini iletisim teknolojileri sebebiyle yetkin olmayan ellere birakti. Bununda bati medeniyetinin sonu oldugunu soyluyorum. Hatta kapitalizmin sonu oldugunu soyluyorum.

Anlatilmasi biraz uzun ve butunlugu zor olan bir mesele oldu.

Sitelerde Paylaş

Türkiye batılı ülkele değil istesede olamaz. Müslüma bir ülke batılı olamaz.

Kız çocuklarının başını kapatan erkek çocuklarını sünnet ettiren ahmakların yaşadığı ve allah ne mükkemmel yaratmış insanı diyen gerzeklerin yaşadığı bir ülke batılı olamaz.

Türkiye islam kültüründen kurtulmadığı sürece bir bok olmaz. Türkiye şeriatla yönetilmelmeyen ama islamın her türlü sapıklığının ve gerzekliğin yaşandığı bir ülkedir.

Sitelerde Paylaş

yazdigim yazida ulkemizdeki cokusten bahsetmiyorum cunku ulkemizde sanat ilgisizlik korumasi altinda yada yok.

Ancak bati medeniyetinde sanat yerini iletisim teknolojileri sebebiyle yetkin olmayan ellere birakti. Bununda bati medeniyetinin sonu oldugunu soyluyorum. Hatta kapitalizmin sonu oldugunu soyluyorum.

Anlatilmasi biraz uzun ve butunlugu zor olan bir mesele oldu.

Teknolojinin ilerlemesi sanatı olumsuz yönde etkiler diyemeyiz..Sanat stabil bir olgu değil..Sanat yaşama ayak uydurmak zorunda..Teknoloji geliştiyse,o zaman sanatta buna paralel değişecektir..Önemli olan sanatın o toplumun vazgeçilmezi olmasıdır..Batı toplumu için sanat vazgeçilmezdir..

Ben sinemayı yakından takip ederim..Sinemada öyle bir gerileme filan yok..Her sene müthiş filmler çekiliyor yine..Teknolojinin gelişmesi,sinemayı olumsuz yönde etkilemedi kesinlikle..

tarihinde NOLAN tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sinema yeni bir sanat ancak onda dahi sinematik duruslar vardir. Kamera acisi oyku anlatim teknigi vb. son yillarda birkac film disinda iyi bir film izlemedim. o birkac filmde arjantin uzak dogu gibi populeritesi az yerlerdendi. sinema efekt uc boyut genel abd sinema konulari hicde hayata ayak uydurabilmis degiller.

Nazim siirlerini laptopta yazmiyordu artik twet var sanatsal twetlermi atalim.

sorun sanatin ozellikle batida niteliksiz olmasidir. Bu ab medeniyetlerinin son yikilis sancilaridir.

Sitelerde Paylaş

Sinema yeni bir sanat ancak onda dahi sinematik duruslar vardir. Kamera acisi oyku anlatim teknigi vb. son yillarda birkac film disinda iyi bir film izlemedim. o birkac filmde arjantin uzak dogu gibi populeritesi az yerlerdendi. sinema efekt uc boyut genel abd sinema konulari hicde hayata ayak uydurabilmis degiller.

Nazim siirlerini laptopta yazmiyordu artik twet var sanatsal twetlermi atalim.

sorun sanatin ozellikle batida niteliksiz olmasidir. Bu ab medeniyetlerinin son yikilis sancilaridir.

100 yıl az değil..Sinema yeni,tiyatro yeni deyip sanırım en eski sanat olan duvar resimlerini baz alıyorsunuz..

Size 2013 yapımı iki film öneriyim..

1-Prisoners

2-Gravity

Özellikle ilk film müthiştir..Sanatın hasıdır..

Sizin mantığınıza göre şiirlerini taşlara-papirüslere yazan şairler Nazım'dan daha iyi sanatçılar..Çünkü o insanların Nazım gibi kalemi-kağıdı yoktu.. :)

Sitelerde Paylaş

Ben İran filan göremedim..Nerede yazıyor İran?

Türkiye'de batılı yaşam filan yoktur,olmamıştır..Batıdaki insanlar gibi giyinip,onların gittiği turistik yerlere gitmekle batılı yaşama ayak uydurulmuş olunmaz..Yani şu beyaz Türkler,batılı filan değildir..Zengin ortadoğulardır bunlar..

Arkadaş batıda sanat ciddi olarak yapılmıyor diyor...Ben mi yanlış anlıyorum..Şurada bunu demek istemiyor mu?

Konuyu, başka bir konuyla karıştırdım. Özür dilerim. Bir sâniyelik dikkatsizlik. :wub:

Sitelerde Paylaş

Klasik sanatlar bitti bitiyor. Çünkü çoktan zirvelere ulaşıldı. Çok iyi bir ressam olsanız ne olacak? Leonardo'yu aşabilecekmisiniz? Veya benzerlerini? En fazla onlar kadar olursunuz ki kimse de size dönüp bakmaz. Keza müthiş bir heykeltraş olsanız ne yazar? Mikelanj zaten bire bir insan anatomisini yapmış. ötesi teknik olarak mümkün değil.

Aynı şeyler edebiyat, müzik ve felsefe içinde geçerli. Gökkubbenin altında söylenmedik söz kalmadı. Sıkıntı büyük...

Sitelerde Paylaş

Klasik sanatlar bitti bitiyor. Çünkü çoktan zirvelere ulaşıldı. Çok iyi bir ressam olsanız ne olacak? Leonardo'yu aşabilecekmisiniz? Veya benzerlerini? En fazla onlar kadar olursunuz ki kimse de size dönüp bakmaz. Keza müthiş bir heykeltraş olsanız ne yazar? Mikelanj zaten bire bir insan anatomisini yapmış. ötesi teknik olarak mümkün değil.

Aynı şeyler edebiyat, müzik ve felsefe içinde geçerli. Gökkubbenin altında söylenmedik söz kalmadı. Sıkıntı büyük...

Ben böyle düşünmüyorum..Bir doymuşluk var gibi gözüküyor ama işte öyle değil..Batı sürekli kendini yenilemek zorunda..Özellikle de sanatta..Çünkü sanat durursa,toplumda durur..Batı bunu çoktan idrak etmiş..

Bilim-sanat-spor..Bu üç olgu birbiri ile alakalı..Bilimin olduğu yerde üretim olur..Üretimin olduğu yerde tüketim olur..Tüketici sürekli yenilik ister ve burada sanat devreye girer..Yani toplum,sanatçılar üzerinde bir baskı kurar..Bu baskı sonucu sanat farklı şekillerde de olsa kendini tüketiciye tekrar tekrar kanıtlamalıdır..Spor da aynı şekilde..Üreten toplumlar sporun her branşına ilgi duyarlar..Bu da sporun kendini yenilemesini gerektirir..Mesela her geçen sene Formula 1 arabaları daha da muazzamlaşıyor..Çünkü bu spora talep var ve talebin olduğu yerde Dünya rekorları kırılmaya devam edilir..

Batıyı eleştireceksek,ekonomik olarak eleştirebiliriz ancak..Ekonomiler kötüleşti ama sanata-spora tesir edecek kadar kötü değil..

Sitelerde Paylaş

Söylediklerim batı eleştirisi değil. Genel anlamda söyledim. Dünyanın neresinde olursanız olun ortaya koyduğunuz eserler kaçınılmaz olarak en iyileri ile kıyaslanacaktır. Sporda ki gelişmeler ilerleyen teknolojiye bağlı olarak devam edebilir. Tabiki sadece batının değil insanlığın büyük felaketi ekonomi olacaktır.

Bunu bir kaynak sorunu olarak bir başlıkta ısrarla sordum ama antikomünist arkadaşlar göz ardı ettiler.

Sitelerde Paylaş

Söylediklerim batı eleştirisi değil. Genel anlamda söyledim. Dünyanın neresinde olursanız olun ortaya koyduğunuz eserler kaçınılmaz olarak en iyileri ile kıyaslanacaktır. Sporda ki gelişmeler ilerleyen teknolojiye bağlı olarak devam edebilir. Tabiki sadece batının değil insanlığın büyük felaketi ekonomi olacaktır.

Bunu bir kaynak sorunu olarak bir başlıkta ısrarla sordum ama antikomünist arkadaşlar göz ardı ettiler.

Bu kıyaslama acımasızlık..Batı bunu yapmaz..Resim sergisi gezen birisi,resimlere bakarken ''aklıma X ressamını getirdim ve seni yetersiz buldum'' demez..

Veyahut,Nolan filmini izleyen bir sinema eleştirmeni,Nolan'ı Kubrick ile kıyaslamaz..Bunu yapmaya hakkı yok..Böyle bir şey yapmaya kalkarsa rezil ederler bu eleştirmeni..

Sitelerde Paylaş

Nasil günümüzde oynanan futbol 10-20 sene önce oynanan futbol degilse, teknik-taktik degisiyorsa

Sanatta yeni tekniklerle degisiyor. Picassonun resimleri, eski resimlere kiyas, daha degisik bir teknikle cizilmisdir!

Ayrica, bildigim kadar, sanat bir nevi kendini ifade etme seklidir. "En güzel insan resmi cizilmis artik ugrasmak gerekmez" denmez cünkü amac bu degildir!

Sitelerde Paylaş

Bu kıyaslama acımasızlık..Batı bunu yapmaz..Resim sergisi gezen birisi,resimlere bakarken ''aklıma X ressamını getirdim ve seni yetersiz buldum'' demez..

Veyahut,Nolan filmini izleyen bir sinema eleştirmeni,Nolan'ı Kubrick ile kıyaslamaz..Bunu yapmaya hakkı yok..Böyle bir şey yapmaya kalkarsa rezil ederler bu eleştirmeni..

Benmi anlatamıyorum acaba? Mesele bir sanat galerisinde eleştiriye maruz kalıp kalmamak değil. Mesele, sanat da daha öncekilere göre ilerlemenin olup olmayacağı.

Sitelerde Paylaş

Nasil günümüzde oynanan futbol 10-20 sene önce oynanan futbol degilse, teknik-taktik degisiyorsa

Sanatta yeni tekniklerle degisiyor. Picassonun resimleri, eski resimlere kiyas, daha degisik bir teknikle cizilmisdir!

Ayrica, bildigim kadar, sanat bir nevi kendini ifade etme seklidir. "En güzel insan resmi cizilmis artik ugrasmak gerekmez" denmez cünkü amac bu degildir!

Endüstriyel futbol, futbolun ruhunu emdi.

Endüstriyel sanat diye bir şey çıkar mı acaba?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...