Jump to content

Ben Kapitalistim...

Recommended Posts

"Kapitalizm çok güzel sende gelsene."

Şu anda Türkiye de bu cümleyi söyleyecek adamın en en az ayda 10.000 tl kazanması lazım (konut giderleri araç giderleri sabit faturalar giyim yeme içme çocukların özel okulu sağlık sigortası vs ) oda bu para ile kapitalist olamazsın anca rahat geçinirsin. Bu paranın altında gelire sahip olanlar ben dahil sistemin çarkına su taşıyanlar; hele akp vahşi kapitalist partilerden medet umanlar aptaldır korkaktır.

Norveç Hollanda Almanya LosAngles Kanada çok güzel kapitalist bize göre rüya gibi ülkeler. Ama bu sistemin enternasyanel çözümü nedir. Belkide adamların böyle bir amacı zorunluğu yoktur böyle bir çözümde yoktur. Benim anladığım Tabiatı bilimi evrimsel boyutu felsefeyi en iyi anlayan batı kapitalizmi bunları kullanıp refah içinde yaşamaktadır. İşin ilginci bu devletlerde refah arttıkça diğer 3 dünya ülkelerinde sefillik yoksulluk artmakta savaşlar katliamlar baş göstermekte.

Mustafa Kemalin marksist sosyalist yorum ile Kemalizmi şekillendirmesi doğru değil Mustafa Kemal bir batı hayranı ve burjuva devrimcisi idi tarihsel şartlar böyledir halkının neredeyse tamamının cahil olduğu işçi köylü sınıfının olmadığı yerde devlet devrimciliği yapıldı. Che nin sırt çantasından Nutuk çıktı vs diye abartmanın alemi yok. Mustafa Kemal belkide yüzyıllarca bir sürede yapılacak belkide yapılamayacak olan Seculer bir devlet kurması bizim için en büyük kazanımdır.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 160
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bu iletini görmemisim...

Ne kapitalizmi, ne komunizmi biliyorsun. Aslinda hic bir seyden anlamayan sanalda zevzeklik yapip palavra yalan atip insanlari yaftalamaktan baska bir ise yaramiyorsun.!

Zevzek,

Hangi gallavi kapitalist ülkeyi gördün sirketlerin iclerine girdin? Nasil islediklerini gördün mü? Hic birisini.! Komunizm sosyalizm konusunda zaten trala lay lomsun. Hangi konuda degilsin ki?

Kapitalizmi savunmamam icin bir sürü nedenlerim var bunlarin hepsi birebir yasayip gördüklerim. Burada sosyalizm, komunizm Marx dallamasi hakkinda yazilar döktürenlerin de konuya, hayatin gerceklerine ve dünya konjoktürüne cok uzak olduklari anlasiliyor.

Yasayacaksin, göreceksin, dokunacaksin, konusacaksin, koklayacaksin, duyacaksin bir yerlerinden tutacaksin.!

Türkiye'nin kendilerini her konuda alim zanneden ama her seyi yalan yanlis internetten ögrenenlerle tartismanin sonlarina dogru gelmis bulunuyorum. Bir aksilik olmazsa cigi eseginin üzerinden semer cikacaka ve senin gibi zevzeklerle bos yere zaman, enerji kaybi da sona erecek.

Yukarida acikladigim tiplerin alayi kendini aldatma kütürünün ürünleridir. Baska hic bir sey degil.!

Sana anlatmaya çalıştığım şey şu.

Ben senin sandığın ve resmettiğin gibi bir kişilik değilim.

Bu forumda bunca yıldır öğrendiğim bir şey olduysa benim herşeye misilleme yaptığımdır.

Sana misilleme yaparsam küfür edeceğim. Öyle az boz küfür değil.

Burada sonlandırılan üyeliklerimin hepsinin sonlanma nedeni küfürdür.

O yüzden bu tartışmaya girmeyi istemiyorum.

İmtina etme nedenim bu.

Yoksa senin o tasvir ettiğin kişilikle alakam yok benim.

Bence senin alakan var.

Onlar senin kendi kişiliğin.

İçinde durdukça seni rahatsız ediyor sen de bir sanal karakter ya da sanal olmasını istediğin karakter yaratıp onu suçluyorsun.

Dediğin kişi sensin cigi.

Eski dj'lerin plağa dokunup kaydırma seslerine benziyor adın

Ci ci ci, gi gi gi, ci gi ci gi gi gi gi ♪ ♫ ♩ ♬ :)

Yansıtmacı.

İçinden onları yansıtarak çıkaramazsın.

Onlar senin parçan.

Suçlu arama.

Ne kadar yavşak ve kötü de olsan o yavşaklığını ve kötülüğünü kucakla.

Gurur duy.

Çıkartma, bırak girdiği yerde kalsın bu özellikler :)

Bana karakter çizip yapıştırmayı da bırak.

Benle alakası yok yazdıklarının.

Alakası olmadığının kanıtı içeriğinin %100 olumsuz ifadelerden oluşması.

%100 olumsuz olmaz. 99 yavşaklık, kötülük, piçlik olsa %1 olumlu bir şey olmalı.

Şu ana kadar bana yaklaşık 1000 mesajda içerik olarak %100 olumsuz şeyler sıraladın.

Bu kesin bir şekilde dediklerinin yanlış ve dayanaksız olduğunu kanıtlar.

O dediklerin sensin.

Üstünden atmaya çalışıyorsun.

Sadece bende değil, bunu karşına çıkan hemen hemen herkeste yapıyorsun.

Ci ci ci, gi gi gi, ci gi ci gi gi gi gi ♪ ♫ ♩ ♬ :)

Sitelerde Paylaş

Norveç Hollanda Almanya LosAngles Kanada çok güzel kapitalist bize göre rüya gibi ülkeler. Ama bu sistemin enternasyanel çözümü nedir. Belkide adamların böyle bir amacı zorunluğu yoktur böyle bir çözümde yoktur. Benim anladığım Tabiatı bilimi evrimsel boyutu felsefeyi en iyi anlayan batı kapitalizmi bunları kullanıp refah içinde yaşamaktadır.

İşin ilginci bu devletlerde refah arttıkça diğer 3 dünya ülkelerinde sefillik yoksulluk artmakta savaşlar katliamlar baş göstermekte.

Konunun özü bold olan cümledir ve oldukca fazla detaylari ile acilimlari bulunmaktadir. Herhangi bir ekonomistin kapitalizm hakkinda egemen güclere yagdanlik yapmasinin nedenlerini cok iyi biliyoruz.

Dedik ki...

Kapitalizmin acimasiz ve gercek cirkin yüzünü görmek isteyenleri AB ülkelerine davet ediyoruz. Buyursunlar görsünler insanlari sahte demokratik hukuksal özgürlükler sablonlari icinde nasil pacavraya cevrildiklerini.

...Tabi Cin'e, Orta Dogu'ya ve Afrika'ya.!

Diyoruz ki...

Göreceksin, yasayacaksin, dokunacak koklayacaksin.!

Kaninla, caninla her seyinle.!

Oturdugun yerden keyif keka yaparak google hazretlerinin palavra atraksiyonlarini saga sola dogruymus gibi satmaya calismak aymazliktan sahtekarliktan baska bir sey degildir.!

Diyorum ki...

Ateist isen ateist gibi yasayacaksin.! Sanalda ateizm ateistlik hakkinda yazdiklarin iskembeyi kübradan sallamaktan baska bir sey degildir.!

Sitelerde Paylaş

"Kapitalizm çok güzel sende gelsene."

Mustafa Kemalin marksist sosyalist yorum ile Kemalizmi şekillendirmesi doğru değil Mustafa Kemal bir batı hayranı ve burjuva devrimcisi idi tarihsel şartlar böyledir halkının neredeyse tamamının cahil olduğu işçi köylü sınıfının olmadığı yerde devlet devrimciliği yapıldı. Che nin sırt çantasından Nutuk çıktı vs diye abartmanın alemi yok. Mustafa Kemal belkide yüzyıllarca bir sürede yapılacak belkide yapılamayacak olan Seculer bir devlet kurması bizim için en büyük kazanımdır.

Che'yi kim takar? Çantadan nutuk çıksa che'nin hayrınadır.

Her anlamda batı hayranı değildir. Bunu dedin mi ayrıntıya girmen gerek. İçe kapalı ve kurucu devlet anlayışı en baştan batının zıttıdır.

Sitelerde Paylaş

Sana misilleme yaparsam küfür edeceğim. Öyle az boz küfür değil.

Burada sonlandırılan üyeliklerimin hepsinin sonlanma nedeni küfürdür.

Suratima karsi küfür edebilmelisin. Eger bunu yapmak istersen sana bu firsati zevkle taniyacagim.

tarihinde cigi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Halkı işe karıştırmayayım mı? Nasıl yani?

Kemalizmin halktan uzak olduğunu, tepeden inmeci olduğunu, dayatmacı olduğunu falan mı düşünüyorsun? Eğer anlatmaya çalıştığın buysa fena. Çünkü bu taşkafalı sağın tezidir.

Atatürk öğretmenlere, cumhuriyet sizden fikri hür, vicdanı hür nesiller ister deyince dayatmacı oluyor. Ama tayyibin biri öğrencilere, dininize kininize sahip çıkın deyince halk adamı oluyor öyle mi? Böyle demediğini tahmin ediyorum ama bunu diyenlerin tuzağına düşmüşsün.

Nasıl ki "halk"ın kansere çare bulmasını beklemiyorsak, demokrasi getirmesini, toplumu geliştirip ilerletmesini de bekleyemeyiz. Halkın büyük bir kütle halinde siyasetin öznesi olmasını beklemek hatadır. Halk, belli koşullarda, belli siyasi yönelimlerin motoru olur, ama asla direksiyonu olmaz.

Kemalizm devletten halka yön izlemiştir, o yüzden Marksisttir demen saçma olmuş. Bak, Iran sünni bir toplumdu ama Safevi iktidarı altında Şii oldu. Şii devlet, halkını Şiileştirdi. E, senin mantığına göre safeviler de Marksistti! Hatta bugün AKP iktidarı da devlet erkini kullanarak dindar nesiller yetiştirmek istiyor. O zaman AKP de Marksist!

Kemalist sistemde kitlesel veya bireysel ne olduğu farketmez öznelliğe yer yoktur.

Marksizmden gelir bu.

Öznellik nedir? Halkın iradesi bir öznelliktir.

Marksizm halk iradesini denetler.

Kapitalist ekonomilerin olduğu idare biçimlerinde ise halk iradesi sembolik olarak denetlenir.

Kemalizm diğer marksizm yorumlarından farklıdır.

İçeriğinde din ve ırk da vardır.

Ama iskelet marksizm yorumudur.

Mülkiyet devlettedir.

Tek parti vardır.

Sen şimdi Kemalizmi kötülediğimi falan mı sanıyorsun?

Bunlar sana neden kötü geliyor?

Marksizmin tüm yorumları hemen hemen böyledir.

Sadece Sovyetler farklıdır.

Sovyetlerde geniş bir halk katılımı sağlanırdı.

Diğer yorumlar kapalı halka.

Ben objektif bakıyorum.

Neyse onu diyorum.

Kemalizm Marksizm iskeletine sahip.

Onun bir yorumu.

1980'lere kadar devlet kontrollü ekonomi vardı Türkiyede.

Özel mülkiyet mi vardı doğru dürüst?

Bazen öyle bir tablo çiziyorsunuz ki sanki Türkiyeden değil de başka yerden bahsediyorsunuz.

Sitelerde Paylaş

Suratima karsi küfür edebilmelisin. Eger bunu yapmak istersen sana bu firsati zevkle taniyacagim.

Suratından bana ne?

Bu kadar abarttığın ne olabilir ki?

Suratına karşı küfür etsem bu dünyada daha önce olmamış bir olay mı olacak?

Küfür ettiğim anda mavi bir ışın demeti beni uzay gemisinde bir yere mi ışınlayacak?

Hayır.

Bildik şeyler olacak.

Gırtlak gırtlağa, yumruk yumruğa, yaka paça kavga dövüş.

Bu gökyüzü altında hiç olmamış bir şeyler olacağının sözünü verirsen gelip edeyim.

Mavi ışın demetiyle ışınlanma var mı? Ondan bahset.

Yoksa yokum öyle banallığın içinde.

Gider boks yaparım daha heyecanlı.

İlginç değilsin cigi.

Kabul et bunu.

Aslında abarttığın şeyler hiçbir şey.

Büyüttüğün şeylerin hiç ilgi çekici bir yanı yok.

Banal şeyler.

Bunlardan nedne çekineyim ki?

Eğer dersen ki, 20 tane manken gibi kadınla, çıplak parti vereceğiz.

Sonnra da grup seks yapacağız gel.

Bak bu çok daha fazla çekinmeme neden olur.

İnsan ister istemez kendi çıplaklığından yetersizlik hissedebilir.

Ben senin yüzüne küfür edeceğim de sonra senle şiddet dolu anlar yaşayacağız.

Bunun nesi korkutucu? Nesi ilginç? Nesi dehşet verici?

Bırak bu işleri. Topla kendini.

Varsa bir seks partisi, ondan bahset.

Yoksa bırak.

Sitelerde Paylaş

Ben senin yüzüne küfür edeceğim de sonra senle şiddet dolu anlar yaşayacağız.

Bunun nesi korkutucu? Nesi ilginç? Nesi dehşet verici?

Bırak bu işleri. Topla kendini.

Varsa bir seks partisi, ondan bahset.

Yoksa bırak.

Triskodan sahte bir kisiliksin baska hic bir sey degilsin. Burada aklinca kendini tatmin etmeye calisan hastalikli bilgisiz bir kisilik.

Daldigi her basligin her tartismanin icine eden bir virüs...

Ayrica ahlaksizin dik alasisin... Sex partisi istiyen onun icin göbek atan ahlaksiz pislik.!

Yanlis bir forumda oldugunu trafik kazasi ile buraya düstügünü bilmiyorsun ama forumun formati seni tolere ediyor bunu da aklindan cikarma ahlaksiz pislik.!

Sitelerde Paylaş

amerikan emperyalizminin olmadigini savunan birisiyle niye kapitalizmi tartisayim

Ben emperyalizm var veya yok demiyorum. Elbette var. Ama kendi geri kalmışlığını emperyalistlerle açıklayan bir zihniyeti bütün varlığımla kınıyorum.

Suçu emperyalistlerde değil, onların önünde domalan Osmanlıda ve Müslüman ülkelerinde arıyorum.

Avruğa kapılarında Osmanlı az mı dilendi. Ülkeyi onlara az mı peşkeş çekti.

Şimdi bile AB kapılarında yere mendil serip dilenenler kimler?

Sen hala emperyalist ülkeleri suçla dur..

Önlerinde domalan sensin. Senin geri kalmışlığından sorumlu değil onlar. Onlar herşey olabilir.

Peki ya sen? Neden bu kadar gerisin? Neden bu kadar onursuzsun? Neden tembelsin?

Neden sorunları kendinde değil de başkalarında arıyorsun?

Sitelerde Paylaş

Ben emperyalizm var veya yok demiyorum. Elbette var. Ama kendi geri kalmışlığını emperyalistlerle açıklayan bir zihniyeti bütün varlığımla kınıyorum.

Suçu emperyalistlerde değil, onların önünde domalan Osmanlıda ve Müslüman ülkelerinde arıyorum.

Avruğa kapılarında Osmanlı az mı dilendi. Ülkeyi onlara az mı peşkeş çekti.

Şimdi bile AB kapılarında yere mendil serip dilenenler kimler?

Sen hala emperyalist ülkeleri suçla dur..

Önlerinde domalan sensin. Senin geri kalmışlığından sorumlu değil onlar. Onlar herşey olabilir.

Peki ya sen? Neden bu kadar gerisin? Neden bu kadar onursuzsun? Neden tembelsin?

Neden sorunları kendinde değil de başkalarında arıyorsun?

ezilen halklarin sorunu erken anlamamaktir cahildirler bilimden sapmisdirlar ancak hic mi adalet yoktur ki bir insan afrikanin gobeginde dogar ve ölür hic mi adalet yokturki insanlarini degistiremez nasil kendi malini uretemez evet haklisin onlar cahil anlamazlar ancak anlayanlarda var ve bunu obez olup kosu bandlarinda kosmak icin,saunaya gitmek icin umursamiyor ustune tum dunyayi kendine istiyor egitim icin para lazim ekmek lazim aş lazim

ha bana hakaret edeceksen amerikan emperyalizmine karsiyim diye cevap isteme

Sitelerde Paylaş

Kapitalizmin acimasiz cellat yüzünüde kolaylikla görebilir / gösterebiliriz. AB buna en güzel örnektir...Gümrüklerin (sınırların) kalkmasi, para birligi (Euro),ortak anayasa hazirliklari, serbest dolasim, vergi sistemi irdenelirse anlasilir diye düsünüyorum.

abiciğim,anladığım kadarıyla kapitalist bir Avrupa ülkesinde yaşıyorsun,kendini özgür hissediyormusun?hissetmiyormusun?

Eğer hissetmiyorsan kapitalizme laf et,anlarım..eğer hissediyorsan ki büyük ihtimal öyle,çeneni kapat o zaman..

Yine eğer diycem kusura bakma,özgür ama huzursuzum,başkalarından çalarak yaşayamam diyorsan,o zaman yanlış yerdesin ve ömrünü boşa harcıyorsun..

Kısacası; masal okuma.

tarihinde Tremor tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

abiciğim,anladığım kadarıyla kapitalist bir Avrupa ülkesinde yaşıyorsun,kendini özgür hissediyormusun?hissetmiyormusun?

Eğer hissetmiyorsan kapitalizme laf et,anlarım..hissediyorsan ki büyük ihtimal öyle,çeneni kapat o zaman..

Masal okuma.

Aynen öyle. Bir insan göz göre göre nankörlük yapmamalı..

Avrupa kapitalisttir. Ama aynı zamanda sosyal demokratik ilkelere de bağlıdır.

Sosyal demokrasilerde ekonomik sistem komünizm değildir. Kapitalizmdir.

Sosyal olan tarafı fakirlik ve düşkünlüğün önlenmesi için alınan önlemlerdir.

Örneğin Holanda'da açlık yoktur. Sefalet yoktur. Hastalıklar tedavi edilir. Hastalar sokağa atılmez. Hastaneler tarafından reddedilmez Bizde olduğu gibi.

Avrupalı onurlu ve gururludur. Haklarını bilir ve alır.

Vergi adaleti vardır. Herkes payına düşeni verir.

İnsan haklarına uyulur. Irkçılık suçtur. Tekelcilik suçtur.Rekabete önem verilir.

Akıllı ve üstün zekalı insanların zengin ve başarılı olmalarına olanak sağlanır.

Onlar sayesinde toplum zenginleşir.. Yaşamın kalitesi artar.

Avrupa'da kapitalizmin en ufak bir kötü tarafını bulamazsınız.. Ama bizde uygulanan kapitalizm iğrençtir. Vahşidir. Çağdışıdır.

Çünkü ahlaksız bir milletiz.. Köşeyi yalnz kendimiz için dönmek isteriz. Benciliz.. Hainiz..

Sitelerde Paylaş

KAPITALIZM diyince nedense aklima FERENGILER geliyor :)

Ferengiler:

Star Trek the next generation evreninde tüccar ırk.

Ferngiler'in ana dünyası Ferenginar, ince atmosferli bir gezegendir. Ferengi kültürü tamamiyle kapitalizm üzerine kurulmuştur.

Sosyal sınıflar, askeri rütbeler ve politik statüler tamamen parayla ve onun satın alabildiği etkilerle elde edilir. Fernginar'ı ziyaret edecek birinin bolca latinum'u olmalıdır, bunun dışındakiler değersizdir.

Ferenginar'ın en yüksek binası Ticaret Kulesi'dir. Burası aynı zamanda Ferengi Ticaret Otoritesi'nin de karargahıdır. Ferengiler güçlü bir onur geleneğine bağlıdır, bu onurun etiği diğer ırklar tarafından sorgulanabilir olsa da.

Kazanç Kuralları adını verdikleri 285 maddelik ticaret prensipleri sayesinde galaksinin en başarılı girişimcileri olmuşlardır. Tüm Ferengi ticareti binlerce yıldır bu kurallara bağlı olarak sürmektedir.

Şu kafaları tamamen kulaktan oluşanlar mı?

Sitelerde Paylaş

Eğer hissetmiyorsan kapitalizme laf et,anlarım..eğer hissediyorsan ki büyük ihtimal öyle,çeneni kapat o zaman..

Yine eğer diycem kusura bakma,özgür ama huzursuzum,başkalarından çalarak yaşayamam diyorsan,o zaman yanlış yerdesin ve ömrünü boşa harcıyorsun..

Kısacası; masal okuma.

Cenemi kapatirsam hosuna gitmeyen düsünceleri görüp okumayacaksin ve mutlu olacaksin öyle mi? Müslüman zihniyetine ne kadar cok benziyor degil mi? Müslümanlar islam, kuran allah hakkinda olan elestirileri gördüklerinde onlari görmemek, duymamak icin yok olmalarini arzu ederler.

Söyle bir durumda var...

Insan önce sorular sorar dikkat cekilen konular hakkinda bilgi sahibi olmaya calisir ve tartisma bu sekilde devam eder.

Haci'da yüzeysel bilgilerle AB ülkeleri ve Hollanda hakkinda tartisip kapitalizmi savunmaya calismakta.Ayrica bir ülkede yasayan bir kisi o ülkenin sistemini kanunlarini kurallarini elestirmekle nankörlük yapmis olmaz.! Böyle basit bir bakis acisi olabilir mi?

Hollanda'da yönetimde olmayan partiler kanunlari, kurallari, uygulamalari ve sistemi elestirmekteler ve nasil olmasi gerektigini söylemektedirler. Haci'nin bakis acisina göre sistemi elestirenlerin hepsi nankör.

Hollanda dünyada en agir ve adaletsiz vergi sistemi olan bir ülkedir.% 52 - 55 vergi sistemi olan baska bir ülke var mi?Kiracinin oturdugu eve ev vergisi, su vergisi, (su parasi degil) cöp vergisi, oto park vergisinin oldugu bir ülke? Örnegin 2000 model VW Golf 4 dizel bir arabanin senelik vergisinin 1320 euro oldugu bir ülke? Benzin 1,70 dizel 1,45 euro...

Buna karsilik calisilirsa 1200 euro calisilmazsa 1000 euro issizlik parasi olan bir ülke? ( isci ücretlerinin geneli baz alinmakta) Normal evlerin ortalama kiralari ise 450 / 650 euro arasidir.

ABD baskani Obama Hollanda´yi gelip görüp inceleyip bilgi sahibi oldugunda "Hollanda vergi cenneti bir ülke" diyerek tespitte bulununca Hollanda'da yasayanlarin takdirini kazanmistir. Sanirim hic bir zaman unutulmayacak.

Örnegin para birligi euro'da kapitalizmin cirkin bir oyunudur.Gümrüklerin kalkmasi da, ortak anayasa calismalari da...Hepsi egemen güclere köleler yaratmak isin tasarlanmistir.Ögrenmek isteyen olursa bunlari da detaylari ile aciklarim.

Haci,

Kapitalizm senin gördügün anladigin gibi insanlara toz pempe seker helvasi dagitan bir sistem degildir. Ayilip bayildigin ülkelerin Kuzey Afrika, Orta Afrika, Orta Dogu ve Orta Asya'da bulunan enerjilerin olduklari ülkelerde ne isleri var?

Neden o ülkelerin ic islerine karisip terör gruplari olusturup askerler gönderip insanlari birbirlerine kirdirmaktadirlar? Bir yandan silah satabilmek icin teröristlere uyusturucu imal ettirsinler, enerjilerin baslarina cöreklensinler, milyonlarca kadini cocugu yasliyi erkegi katledip iskencelere tabi tutsunlar ondan sonra kapitalizm toz pempe seker helvasi öyle mi?

Savaslarin, katliamlarin nedeni kapitalizmin cirkinligi acimasizligi degilde nedir?

Sen bir bilim insanisin umarim bunlari göz ardi etmezsin.

ABD Afganistan'a girip dogal gaz enerjilerinin baslarina cöreklenir cöreklenmez o zamana kadar hasbel kader haş haş yani baz morfin üretip satip cok az para kazanabilen Taliban nasil olduysa baz morfini isleyip eroin üretebilecek kimyasal maddelere ve suyuna kavusup tonlarca eroin üretimine baslayip dünyaya pazarlayip modern silahlar almaya basladi. Ne garip degil mi?

Kapitalizm hakkinda anlattiklariniz makyajli kamuflajdir.

Sitelerde Paylaş

Benim kapitalizmi savunmama gerek yok. Kapitalizm ne ise o. Bilinmeyen tarafı da şu:

Bir kapital biriktirip iş yeri açan kimse için kapitalist diyebilirsiniz. O bir girişimde bulunmuştur.

O girişimin büyüklüğü ve küçüklüğü bir sorun oluşturmaz.

Ekonomik sistem buna izin veriyorsa, kapitalisttir.

Kapitalizmin en tipik manifestasyonu küçük iş yerleridir. Kapital biriktirip bir iş yeri açmak bu ekonomik sistem için vazgeçilmezdir.

Olmazsa olmazıdır. ABD'de mevcut büyük şirketlerin birçoğunun başlangıcı evlerin garajıdır. Bill Gates öyle başlamıştır. Apple'ın da başlangıcı öyledir.

Ortam bu şirketlerin gelişmesine uygun ise, bundan herkes yararlanır.

Böyle bir sistemi eleştirmek ahmaklıktır. Adalet adına bile böyle bir şey yapılamaz.

Kapitalizmi eleştirirken somut delillere dayanmanız gerekir. Bu eleştiri yalnız lafla yapılmaz.

Ülkemizde kapitalizmin uygulanması yanlıştır. Daha da ötesi ahlaksızlıktır.

Ama ABD ve Avrupa ülkelerinde ve bu arada Hollanda da, kapitalizm sağdır ve salimdir. Yaygındır. Başarılıdır.

Sen daha içinde yaşadığın ülkeyi tanımıyorsun. Holanda kapitalist bir ülkedir. Bunu bilmiyorsan sana ne denir bilmiyorum...

Sitelerde Paylaş

Kapitalizm senin gördügün anladigin gibi insanlara toz pempe seker helvasi dagitan bir sistem degildir.

Ne kadar aptalca bir yorum..

Sanki öyle bir sistem varmış gibi..

Kapitalizm helva dağıtmaz. Ama sana rahatlıkla helva almanı sağlar.. Komünist sistemde aç gezdiğini unutturur..

Yaptığın kapitalizm eleştirisi zırva dolu.. Duyduğun yalanlara, şehir efsanelerine ve komplo teorilerine inanıyorsun. Kafanı kullanmıyorsun. Yok da ondan sanırım.

Sitelerde Paylaş

Kapitalizmi eleştirirken somut delillere dayanmanız gerekir. Bu eleştiri yalnız lafla yapılmaz.

Ama ABD ve Avrupa ülkelerinde ve bu arada Hollanda da, kapitalizm sağdır ve salimdir. Yaygındır. Başarılıdır.

Sen daha içinde yaşadığın ülkeyi tanımıyorsun. Holanda kapitalist bir ülkedir. Bunu bilmiyorsan sana ne denir bilmiyorum...

Gercekleri, dünyada gelisen olaylari görmezlikten gelmek aymazliktir. Eger bunu bir bilim insani yapmakta ise demek ki olay gercekten cok vahim.

Laf salatasi üretmiyorum kapitalizmin acimasiz cirkin insanlari, dogayi ve diger canlilari mahveden gercek yüzünü kanitlari ile sunuyorum. Istersen sana bu konuda belgeleri kanitlari ile 2 saatlik brifing veririm.

Bill Gates emmiyi diger amcalari dayilari baldiri ciplak göt bacak gösterisi yapan kokanalari ve bunlarin nasil zengin olduklarini biliyoruz, Sen sadece kafayi calistirip buluslar yapan insanlari kapitalizm sisteminin ortaya cikarttigini sanmaktasin.

Kapitalizm bunlara olanak saglamazsa yaptigi insan katliamlarini, dogayi diger canlilari mahvettigini nasil kamufle edecek?

Hollanda hakkinda acikladilarim gerceklerdir ve hepsini kanitlarim.Altini cizdigim AB ülkeleri hakkinda olan diger konularla ilgili sorula sormuyorsun sorda bak insanlarin nasil kölelistirildiklerini saat ücreti 3 euro'ya pacavra gibi kullanildiklarini yasam standartlarinin kapitalist oyunlar ile nasil asagilara cekildiklerini de kanitlari ile aciklayayim.

Sen var ya dünyadan bir haber oturdugun yerden ahkam kesmekten onu bunu yaftalamaktan baska bir sey yapmiyorsun cünkü sanki baska bir planette yasar gibisin.!

Örnegin Isvicre AB ülkesi degil ama nasil bir ülke oldugunu neyle ayakta durdugunu biliyor musun? Keza Luksemburg, Lichtenstein?

Amerika'nin Afganistan'da ne isi var? Irakt'a, Libya'da, Somali'de,Misir'da, Suriye'de, Türkmenistan'da. Kirgizistan'da,Türkiye'de,Özbekistan'da. Azerbaycan'da vs vs vs....

Keza Ingiltere,nin, Almanya,nin, Hollanda,nin. Fransa'nin ne isleri var bu ülkelerde? Insanlara saglik, demokrasi, yiyecek, giyecek, icecek mi dagitamaktalar yoksa enerjilerin baslarina hep birlikte oturup sömürebilmek icin kadin coluk cocuk yasli erkek ve kendi askeri demeden dünyanin icine mi etmektedirler?

ISID'i El-Kaide'yi, Talibani, PKK yi ve diger terör örgütlerini dogurup besleyip ellerine silahlari neden vermektedirler.

ISID'in elinde ki silahlarin Amerikan ve Alman yapimi olduklarindan haberin var mi? Ve de en son yapilmis silahlar.! Her gün Orta Dogu'da kac tane insanin katledildigini bilmiyor musun yoksa kapitalizmi allayip pullayabilmek icin gözrmezlikten gelip insanlik sucu isleyenlere destek olmaya mi calisiyorsun?

Yada rahat keyifli bir hayat sürdügünden ve kapitalizmin gerceklerine ulasamadigindan bilmediginden Bill Gates, iletisim, modern hayat makaralari sarmaktasin.Zaten bilsen yazdiklarinin kapitalizmin makjajli kamuflajlari olmazsa olmazlari olduklarinin bilincinde olman gerekirdi.

Kapitalizmin cirkinligi serefsizligi pislikleri ahlaksizliklari ile milyonlarca insan herkesin gözleri önünde katledilmekte sen bunlari görmezlikten gelip Bill Gates, bodrum kati edebiyati yapmaktasin.!

Bil Gates, Facebook, bodrum katlari, son model telefonlar, tv ler, ve diger lüks araclar gerecler oldugundan villalar'da modern yasam alanlarinda oturup keyif keka yapip yemeklerini yerlerken kadinlarin, cocuklarin kafalarinin nasil kopardildiklarini onlara tecavüz edildiklerini rahatca izleyebilmektir kapitalizm.!

Yasadigin ülkede neden siyah derili Afrika'lilar var? Amerika'nin yerlilerine ne oldu nerdeler?Güney Afrika'da Hollanda ve Ingiltere'nin ne isi vardi? Mandela'dan önceki ülke baskanii De Klerk kimdi?

Shell, BP, Mobil, Esso, Exson, Penzoil, Total, Q8, Unilever, Akzo, DOW, Genereal Electrik plastik, Bayer, Roch, neler yaparlar ve kimlerindir?

Avustralya, Yeni Zelanda'da, Orta Asya'da, Amerika'da Ingilizlerin, Hollandililarin, Ispanyollarin, Portekizlilerin, Fransizlarin, Belcikalilarin neden kolonileri vardi ve hala var?

Kaucukun gercek hikayesini ögrenen kapitalizmin gercek yüzünü kolaylikla görür. Tabi yukarida yazilanlari detaylica arastiranlarda.

Otrudugun ülke basta Ingiltere olmak üzere diger kraliyet ailelerinin kuçu kuçusudur bunu da biliyor muydun?

Kapitalizmi övmek gercekleri gözrmezlikten gelmek ateist bir bilim insanina yakismiyor.

tarihinde cigi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ne kadar aptalca bir yorum..

Sanki öyle bir sistem varmış gibi..

Kapitalizm helva dağıtmaz. Ama sana rahatlıkla helva almanı sağlar.. Komünist sistemde aç gezdiğini unutturur..

Yaptığın kapitalizm eleştirisi zırva dolu.. Duyduğun yalanlara, şehir efsanelerine ve komplo teorilerine inanıyorsun. Kafanı kullanmıyorsun. Yok da ondan sanırım.

Ironik sekilde yazilani anlamamisin,

Duydugum hic bir sey yok.! Ben yasiyorum, birebir görür gözlemler bilgi ve tecrübe sahibi olurum cünkü sokak insaniyim canli mücadelede yetistim ve ona inanirim.

Gel birlikte Hatay'a gidelim oradan Suriye'ye gecer daha sonra Erbil, Musul'u görür sonra AB ülkelerinde kisa bir tur yapariz. "Varim" de hemen ayarlamalari yapacagim. Bunun icin "kafan yok' dersen uyar diger yazdiklarina uymamis.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...