Jump to content

Entropi Çıkmazı

Recommended Posts

Aklıma takılan bir konuyu sizinle paylaşmak istedim.

Hatam varsa yada kendi tezleriniz fikirleriniz varsa lütfen söyleyin.

Termodinamiğin 3. yasası ''kapalı sistemde entropi artma eğilimindedir'' der.

Evrenin entropisi sürekli artma eğiliminde buna dünyada dahil. Yalnız güneşten gelen enerji düzeni yeniden artırıyor ve entropi azalır. Haliyle dünyayı tek başına değerlendirirsek kapalı bir sistem değil dışarıdan müdahale var. Burda da problem yok..

Fakat evrenin dışından bir müdahale yok (Enerji transferi yok) ki herkes evreni kapalı bir sistem olarak kabul ediyor. Bu da evrenin entropisinin artacağı ve tüm iç enerjimizi evrene yayacağımızı başka bir tabirle gerek termal ısı kaybı gerek nükller tepkimelerdeki kütlenin enerjiye dönüşerek fotonlar halinde evrene yayılması, bir gün gelip mutlak sıfır (-273.3C) sıcaklığında demir atacağımız anlamına geliyor.

Belki evrende boşluğa yayılan enerjinin nereye gittiğini bilseydik bu sorun çözülürdü. Belkide karanlık enerji ve karanlık madde ile ilişkili olabilir.

Fakat bir gerçek varki entropi sürekli artıyor. Evren de sürekli genişliyor. Bigbangin gerçek olma ihtimali aşırı yüksek gibi. Yani içinde bulunduğumuz dünyanın bize öğrettiği kurallar ve gözlemler evrenin başlama noktası olduğu, başlangıcında entropisinin sıfır olduğu, sürekli arttığı ve bir gün tüm yıldızların söneceğini söyler.

Bunlar tek başına bir yaratıcı düşüncesi için yeterlimidir. Değilse nedenleri nelerdir.

Sitelerde Paylaş

Buradaki en büyük hata ki bu sizin değil, son yıllarda düzeltilen bilimle ilgili bir yanlışlık, entropinin yalnız kapalı sistemlerde arttığı inancıdır..

Entropi açık kapalı her sistemde artar.

Entropi düzensizlik değildir. Entropi temel olarak enerjinin kullanılabilirliğinin azalmasıdır.

Bir lokalde durması engellenmeyen enerji etrafa dağılır. Ve bu dağılan enerjinin tekrar bir araya gelerek aynen eski haline dönmesi imkansızdır.

Evren hiç kuşkusuz kapalı bir sistemdir ama açık da olsa değişen birşey yoktur.

Evrende olduğu gibi, dünyada da entropi sürekli olarak artmaktadır.

Enerji yok olmaz. Başka türlere dönüşür.

Entropide de enerji kaybı yoktur. Bir enerji türü başka bir tür enerjiye dönüşürken ısı şeklinde de etrafa yayılır. Bu ısının kullanılabilirliği azdır.

Evrende şimdiye kadar yapılan gözlemlerin hepsi Big Bang'i desteklemektedir.

Sitelerde Paylaş

Buradaki en büyük hata ki bu sizin değil, son yıllarda düzeltilen bilimle ilgili bir yanlışlık, entropinin yalnız kapalı sistemlerde arttığı inancıdır..

Entropi düzensizlik değildir. Entropi temel olarak enerjinin kullanılabilirliğinin azalmasıdır.

Bir lokalde durması engellenmeyen enerji etrafa dağılır. Ve bu dağılan enerjinin tekrar bir araya gelerek aynen eski haline dönmesi imkansızdır.

Entropide de enerji kaybı yoktur. Bir enerji türü başka bir tür enerjiye dönüşürken ısı şeklinde de etrafa yayılır. Bu ısının kullanılabilirliği azdır.

Noktasına kadar kabul ediyorum. Aynı şeyleri söylüyoruz. Açık sistemde de entropi artar katılırım. Benim kastettiğim güneşten alınan enerjinin dünyanın soğumasını engellediği ve dünya yüzeyindeki maddelerde değişikliğe sebep olduğu idi bu da kısmen dünyada ki entropinin artmasının görünen sonuçlarını azaltır. Bu biraz konumuz dışında.

Asıl sorun güneşte, onun enropisinin artması evrenin yada dünyanın entropisinin artmasında çok daha kötü sonuçlar doğuracağı tartışılmaz herhalde..

Aslında termodinamiğin 3. kanunu enerjinin niteliği ile yani bu enerjinin ne kadarının kullanılabileceği ile ilgilenir. Örnek verirsek yakıttaki kimsasal enerjinin %30 unun harekete dönüşebileceği kalan %70 lik kısmının kullanılamayacağı ve ısı olarak radyatörden atılacağı ile ilgilenir. Fakat bu yasanın bir çıkarımı daha vardır: Isının iletim,taşınım ve ışınım ile sürekli dağılma eğiliminde oluşu (entropinin artması diye asıl anlatılan bu) evreni enerjisiz bir sona mutlak sıfıra (-273C) yaklaştırır.

Bu yasayı ben iki ucu ..değneğe benzetiyorum... Sonumuzu hazırlayan kanun aynı zamanda yaşamında sebebi. Şöyle ki; Isı transferi için sıcaklık farkının sıfır olmaması gereklidir. Yani ısı iletimi için entropinin artma eğiliminde olması şarttır. Biri olmasa diğeri de olmazdı. Yani sonumuzu hazırlayan kanun olmasa idi ısı transfer edilemeyecek haliyle canlılıkta olamayacaktı.

Benim aklım buraya kadarını alıyor sonrası yok.. Belki felsefi olacak bu durumun bigbang e işaret etmesi bir kontrolör (asla arap tanrısı değil) çıkarımı yapılabilmesini sağlarmı ?

tarihinde creation tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Yani burada cikarilacak sonuc hem yok olus hem var olusun nedeninin ayni olmasindan.ortaya cikacak Tanri kanitindan ziyade bunun tekrar olmasidir.

Tabi sartlarin hep ayni olacagi dusunursek ayni seylerin tekrar edecegidir.

Yani sonsuz dongu icinde belki suan 1 milyonuncu kez ayni seyi yasiyor olabiliriz.

iste felsefi anlamda bu bizi bir yere getirir nereye? Boyle buyurdu zerduse?

(Benim bilimsel olmadan kisisel kanaatim farklidir)

tarihinde Rhodium tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Kısaca dağılıyoruz.. Bir daha evrenin ışıkları söndüğünde yeniden oluşması için birinin ortama saçılan enerjiyi toplaması gerekir. Görünen gerçek bu..

Şu kuantum mekaniğini tam olarak bir çözebilseydik bir çok soruya yanıt da gelecekti sanırım.

Newton fiziğinin geçerliliğini yitirdiği durumları yorumlamaya insan zekası yetmiyor.. Ortada varsayımlar ve kuramlardan başka birşey yok..

Gök adalarda kütle çekimi ile açıklanamayan fiziksel durumlar var sonra karanlık madde çıkarımı yapılıyor. Peki ya gök adaları bir arada tutan büyük kütleler için fiziksel kanun varsa ve küçük kütleler için hesaplanamayacak düzeydeyse küçük ise biz bu yüzden farkına varamıyorsak. Bundan 400 yıl önce hiç bir kanunu bilmiyorduk. Böyle düşünüldüğünde bilimin süprizlere ne kadar açık olduğu görülür.

ilginç bir düşüncem daha var.

Ayrıca evrende yıldızlar arası mesafeler bizler için korkunç büyükte olması insanın gözünü korkutsa da bu mesafeler kısa sürelerde geçilebilir düşüncesindeyim. Yeterki Işık hızına yakın hızlarda seyahat edebilelim 0.9C gibi. Zaman bizin için duracaktır. Yaşlanmadan gidebiliriz. Biz güneşten çıkan ışığın buraya gelmesi için 8 dakika beklemiş olabiliriz ama o foton için yolculuk saniye bile sürmemiş olabilir.

Albert einstein ın bu çıkarımı nasıl yaptığını merak etmiyor değilim..

Sitelerde Paylaş

fizik, matematiksel dili olan bir bilgisayardir. kuantum ve klasik fizik sadece butunsel bir siniflama. kuantum fizigi aciklamaya yetmedigi diye bir mantik fizikte yoktur. yapilan deneyin sonuclari vardir.

Enistein soyledigi sey 10 sayfa bol bol diferansiyal. cumle icermiyor. onun felsefi zaman ifadesi sonucta yaptigi yorumdur ama hem fizikciler hemde fizik icin zaman yorumu dikkate deger degil matematigi dikkate degerdir.

bizim yok iki astronutu koymusuz yok kediye isin vermisiz enerjiyi duzmusuz bunlar son derece felsefe 0,99c ile gidecekmisiz nereye gidiyorsun?

Sitelerde Paylaş

bunlar son derece felsefe 0,99c ile gidecekmisiz nereye gidiyorsun?

Konu dışı ama bu konuda yanılıyorsun. Yeterli ivmeyi verebilecek bir sistem kurtuduğun anda o hızlar elde edilir. Bugün parcacıklara yapılan yarın daha büyük kütlelere yapılabilirse bu hızlara çıkılabilir. Cern'de yapılan deneyde şehir büyüklüğünde hızlandırıcı kullanıldı burada parçacıkları elektriksel alan kullanarak hızlandırılıyor. Asıl sorun zaman ne kadar genişleyecek bunun bir denklemi varmı gibi sorular olmalı..

Konuya dönecek olursak her türlü gözlem bize bigbang i işaret ediyor dedik. Orada tıkanıp kaldık. Öncesinde ne olduğunu bilmiyoruz. Zamanı maddeyi ve ışığı anlamakla uğraşıyoruz.

Sorularıma yanıt bulamadım, modern bilim biz ölmeden bulursa çok mutlu olacağım.

Sitelerde Paylaş

otomobili yapmaktan daha masrafli olan oyoyolu yapmaktir.

Biz günümüz bilgi gözlemleriyle otoyol yapmamız gerektiğini düşünüyoruz.. Elbette bir insanın hızlanıdırıcıya girmesi mümkün değil. Ya otoyol yapmamıza gerek yok ise. Biraz daha geniş düşünelim Herşey o kuvveti oluşturacak fizik kanunların uygun şekilde ilgili aracın üzerine etki etmesi ile başlar diyoruz.. Bugün kütleyi ivmelendirmek için elektrik alanını kullanıyoruz. Yarın başka bir yol neden bulmayalım. Herşeyi çözdüğümüzü hiç sanmıyorum..

Karanlık madde denklemin eksik kalan yanıdır dediler, bu teori yanlış çıkarsa astronomi 50 yıl geriye gider dediler ardından karanlık madde ile ilgili tatmin edici bir açıklama gelmedi. Bence hala bir çok sorun ve eksik parça var.

Daha fazla rastgele deney ve gözlem yapıp yeni çıkarımlar elde etmeye zorlamadıkça sürpriz sonuçlar gelmez.. Süpriz sonuçlar bilimin doğasında var bunu kabul etmek lazım.

Sitelerde Paylaş

Sizin dilnizden konuşmak isterim:)

Kullanılabilir enerjimiz azalıyor Hacı Bey.. Dışarıdan bir gücün bu enerjiyi yeniden kullanılabilir hale sokması gerek yoksa herşey bitecek..

Tabi bu 5 duyu 1 beyinle insanın yaptığı yorum. Arka plan çok karmaşık olabilir.. Yanılma payımız her zaman var.

Sitelerde Paylaş

Aklıma takılan bir konuyu sizinle paylaşmak istedim.

Hatam varsa yada kendi tezleriniz fikirleriniz varsa lütfen söyleyin.

Termodinamiğin 3. yasası ''kapalı sistemde entropi artma eğilimindedir'' der.

Evrenin entropisi sürekli artma eğiliminde buna dünyada dahil. Yalnız güneşten gelen enerji düzeni yeniden artırıyor ve entropi azalır. Haliyle dünyayı tek başına değerlendirirsek kapalı bir sistem değil dışarıdan müdahale var. Burda da problem yok..

Fakat evrenin dışından bir müdahale yok (Enerji transferi yok) ki herkes evreni kapalı bir sistem olarak kabul ediyor. Bu da evrenin entropisinin artacağı ve tüm iç enerjimizi evrene yayacağımızı başka bir tabirle gerek termal ısı kaybı gerek nükller tepkimelerdeki kütlenin enerjiye dönüşerek fotonlar halinde evrene yayılması, bir gün gelip mutlak sıfır (-273.3C) sıcaklığında demir atacağımız anlamına geliyor.

Belki evrende boşluğa yayılan enerjinin nereye gittiğini bilseydik bu sorun çözülürdü. Belkide karanlık enerji ve karanlık madde ile ilişkili olabilir.

Fakat bir gerçek varki entropi sürekli artıyor. Evren de sürekli genişliyor. Bigbangin gerçek olma ihtimali aşırı yüksek gibi. Yani içinde bulunduğumuz dünyanın bize öğrettiği kurallar ve gözlemler evrenin başlama noktası olduğu, başlangıcında entropisinin sıfır olduğu, sürekli arttığı ve bir gün tüm yıldızların söneceğini söyler.

Bunlar tek başına bir yaratıcı düşüncesi için yeterlimidir. Değilse nedenleri nelerdir.

Yazının sonundaki soru beni hiç ilgilendirmedi. Çünkü gereksiz bir soru.

İşaretlediğim yerler ise hemen dikkat çeken kaba hatalardır. Ya yanlış bilgiden kaynaklanıyor ya da yanlış ifade ifade edilmiş cümlelerdir.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş

Sevgili DMA

Sanırım Creation Zeroth kanununu başa aldığı için entropi üçüncü termodinamik yasa oluyor.

Aslında Zeroth konunu birinci olması gerekir ama en son tanımlaman termodinamik kanundur.

O nedenen dördüncü termodinamik kanun olarak bilinir.

Sitelerde Paylaş

Ortada bir anlam karmaşası var sanırım.

Ben bize öğretildiği şekilde sıralayayım. Gerçi 8 Sene oldu ama termo bizim kutsal kitabımız unutmayız:)

0.Yasa: Isı akısı oluşabilmesi için sıcaklık farkının olmasını şart koşar.

1.Yasa: Enerjinin korunacağını ve yok olamayacağını.

2.Yasa: Enerjinin tümünün yararlı işe çevrilemeyeceğini söyler..

Fakat entropinin artma eğiliminde oluşu 2. ve 0. yasayı doğurmuş gibi görünüyor. Entropinin artma eğilimi tek başına bir yasa değil. Dağılma, difüzyon, enropi artışı bunlar yasa değil.

Böyle düşünüyorum peki ya sizce?

Sitelerde Paylaş

Yazının sonundaki soru beni hiç ilgilendirmedi. Çünkü gereksiz bir soru.

İşaretlediğim yerler ise hemen dikkat çeken kaba hatalardır. Ya yanlış bilgiden kaynaklanıyor ya da yanlış ifade ifade edilmiş cümlelerdir.

Sevgiler

Biraz insafsızca bir eleştiri olmadı mı? Mesala bana evrenin başlanğıcında neden entropi sıfır olamaz onu anlatın..

Entropi sıfır kabul edilir derken görece olarak bugün entropisine bakarak sıfır kabul edeilir. Mutlak sıfır olduğunu iddia etmiyorum bunu kimse ispat edemez de zaten.

Benim yazımdaki ana gaye yaratıcı düşüncesine sahip olduğumu göstermek yada yaymak değil. Felsefeye girmeyi sevmiyorum ama sonuçlar için neden aranır. Her konuda bir nedensellik söz konusu olamaz bu şekilde düşünürüm. Fakat evrenin kullanılabilir enerjisinin sürekli azalması nedensellik durumunu çağrıştırır.

Evren için her ihtimal söz konusudur demek istiyorum çözülmesi zor, çok bilinmeyenli denklem gibi .. Bizi ilgilendirmemesi konusuna katılmıyorum en azından beni ilgilendiriyor.

Sitelerde Paylaş

Termo sonucta malzeme ile ilgili. Bu durum bing bang ve surekli artan enrropi seklinde degil. kuantum fiziginde bir dil ve yasalar ile isliyoruz. Ancak bu adimlar termo dalga denklemleri gibi step adimlar. Siz kuantum mekanigine bakip burdan termoya bakiyorsunuz. Burdanda felsefik anlamlar olusturmaniz normal.

Bakiniz sadece einstein nin uzay~Mekan olayinin ve yercekiminin sarkacla ispatlanmasi 40~50 yil surdu ve milyarlarca dolar harcandi.

Sitelerde Paylaş

Entropiyi enerjinin dağılması ve kullanılabilirliğinin azalması paradigması olarak düşünürsek Big Bang nasıl bir başlangıçtır?

Big Bang sırasında doğası hakkında hiç bir şey bilinmeyen bir enerji madde ve anti-maddeye dönüşmüştür. Bu dönüşüm eşit değildir.

Bir milyar bir maddeye karşı, bir milyar anti-madde sentez edilmiştir. Onlar birbirlerini nötralize edince geride yalnız madde parçacıkları kalmıştır.

Evren varlığını onlara borçludur.

Bu durumda Big Bang entropinin maksimum olduğu bir dönemi simgeliyor diyebilir miyiz?

Sitelerde Paylaş

Entropiyi enerjinin dağılması ve kullanılabilirliğinin azalması paradigması olarak düşünürsek Big Bang nasıl bir başlangıçtır?

Big Bang sırasında doğası hakkında hiç bir şey bilinmeyen bir enerji madde ve anti-maddeye dönüşmüştür. Bu dönüşüm eşit değildir.

Bir milyar bir maddeye karşı, bir milyar anti-madde sentez edilmiştir. Onlar birbirlerini nötralize edince geride yalnız madde parçacıkları kalmıştır.

Evren varlığını onlara borçludur.

Bu durumda Big Bang entropinin maksimum olduğu bir dönemi simgeliyor diyebilir miyiz?

Evet üstünde düşünmeye değer bir fikir. Entropiyi benden daha iyi tanımlamışsınız. Anti-maddeden kastınız karanlık madde değil sanırım.

Sitelerde Paylaş

Haci abi

Bu forumda, big bang yanlıştır diyen birisi vardı. O kimdi acaba? Hala bu görüşünü savunuyor mu? Sizin düşünceniz nedir?

Sitelerde Paylaş

Haci abi

Bu forumda, big bang yanlıştır diyen birisi vardı. O kimdi acaba? Hala bu görüşünü savunuyor mu? Sizin düşünceniz nedir?

Bu forumda Big Bang yanlıştır diyen olmadı da, alternatif teorilerin olabileceğine kuvvetle inananlar oldu.

Mantık ve Anibal onların ikisi. Başka kim var bilmiyorum.

Sitelerde Paylaş

Evet üstünde düşünmeye değer bir fikir. Entropiyi benden daha iyi tanımlamışsınız. Anti-maddeden kastınız karanlık madde değil sanırım.

Olaya şöyle bakmamız lazım.

Big Bang sırasında doğası bilinmeyen bir enerji faz değişiminden geçiş maddeye dönüşürken madde ve anti madde birlikte açığa çıktı. Bu bir zorunluk. Tutum yasalarına göre enerji direkt olarak maddeye dönüşemiyor. Madde ve anti madde birlikte ortaya çıkıyor. Bu ilginç zorunluk bugün için bile geçerli.

Radyoaktif çürümelerin bazılarında bozunma sırasında çekirdekte elektron açığa çıkıyor. Ama aynı anda pozitron da açığa çıkıyor. Elektron ve pozitron, ikisinin de toplamı kadar bir enerjiye dönüşerek, birbirlerini nötralize ediyorlar.Kütle ve enerji tutumu yasaları yüzünden ne madde kayboluyor ne de enerji.

Big Bang sırasında enerji madde ve anti madde parçacıklarına dönüşürken bir milyar antimaddeye karşı bir milyar bir madde parçacıkları sentez ediliyor.

Geride kalan madde ve anti madde birbirlerini yok ediyorlar. Ama bu tümden yok olmak değil. Madde ve anti madde birleşince müthiş bir enerji açığa çıkıyor. Yani en başta mevcut enerji yok olmuyor. Onun büyük kısmı enerji olarak kalıyor.. Madde fazlası evreni oluşturuyor. Enerjiye ne olduğu belli değil..

Bu senaryoya göre Big Bang'in ilk anlarında madde ve antimaddenin birbirlerini yok etme süreci maddeden oluşan bir evren yarattığı için, bu olayın bir entropi olduğunu düşünebiliriz. Bu süreç sırasında enerjinin kullanılabilirliği azalıyor. Evrenin ortaya çıkma sürecini entropi olarak kabul edebiliriz. Yani evren bir yan ürün ve entropiden dolayı var..

Daha da ilginci madde açığa çıkarken onunla aynı değeri olan negatif çekim kuvveti de açığa çıkıyor. Bu ikisinin toplamı sıfır. Ama onların bir araya gelmesi mümkün değil. Bu da bir entropi olayı..

Ben böyle düşünüyorum.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...