Jump to content

Teizmin ahlaksizligindan cikan sonuc

Recommended Posts

Kisaca:

Önce, Ahlak nedir?

Birine göre mini etekle gezmek ahlaksizliktir. Baskasina göre, milyonlarca euro vergi kacirmak ahlaksizlik degildir!

Ya da

Ahlak, yardimlasma gibi bir sey mi?

Yardimlasma/sosyallasmanin insanlara faydali oldugu zaten ispatlanmis bir sey. Bunun icin bir tanri gerekmez.

Peygamberlerin cogu savasmis, insanlarin öldürülmesini emredmisler vs. Bu haraketleriyle yazilan bütün iyi seyleri gecersizlestirmisler. Aralarinda savasmayan bir Isa varmis, adamida asmislar!

Bir tanri, sadece iyi ahlaklariyla bir seyler basarmis, peygamberler gönderse daha inandirici olurdu.

Dinler, ahlak kurallari koymuslarmis mis?!?

Ahlaksizligi, ahlak gibi gösterenler var ya, ben en cok onlara kiziyorum.

tarihinde poiuz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 52
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Kisaca:

Önce, Ahlak nedir?

Birine göre mini etekle gezmek ahlaksizliktir. Baskasina göre, milyonlarca euro vergi kacirmak ahlaksizlik degildir!

......

Önce ahlakın göreliliğinden dem vuruyorsun...

Sonrada sana göre ahlaksızca olan şeyleri başkalarının savunmasını eleştiriyorsun....

madem ahlak göreceliyse ve sen bunu kabul ediYorsan başkalarının onlara göre ahlaki olan ama sana göre olmayan davranışlarını eleştiremezin....

Sitelerde Paylaş

keskin uslup seninle ayni dusunmeyen insanlarin senin fikirlerini anlamaya degil de tik olarak reddetmeye neden olur.

Dostum, hayatta onun muhatap olacağı tek kişi ben değilim. Benden başka bir sürü ılımlı din karşıtı ile de muhatap olacaklar. Eğer araştırmacı bir düşünce yapısına sahipseler. O yüzden, ben kimsenin ruhunu çalacak ve onu ebedi hüsrana itecek şeytan değilim. Ya da irşad edip ebedi cennete katacak mehdi değilim. Böyle safsata halisünasyonlar anca dinlerde olur. Bir bardak çeperleri buzlanmış soğuk suya imanını çalan ve cehenneme iten şeytanlar ve insanüstü mürşitler anca din efsaneleri içinde yer alır. Böyle safsatalara inandıkları için dindarlara acıyorum. Ömürleri safsata içinde boğularak son buluyor.

Franz Kafka der ki: "Beyninize şimşek gibi inecek kitaplar okuyun. Bir kitap sizi sarsarak uyandırmamışsa hiç bir işe yaramamıştır."

Benden kaçarsa başka ılımlıya takılacak ve benim beynine indirdiğim şimşek işine yarayacaktır. Düşünüyorum, o halde varım... Bu kadar net ve açık... Gülüyorum, o halde varım. Radikalim, o halde varım. Öfkeliyim, o halde varım. Impossible is nothing...

tarihinde democrossian tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Önce ahlakın göreliliğinden dem vuruyorsun...

Sonrada sana göre ahlaksızca olan şeyleri başkalarının savunmasını eleştiriyorsun....

madem ahlak göreceliyse ve sen bunu kabul ediYorsan başkalarının onlara göre ahlaki olan ama sana göre olmayan davranışlarını eleştiremezin....

Birbirini seven (homo veya hetro) iki kisiyi ahlaksizlikla suclayan ve bu kisileri cezalandirmayi ahlak sayan...

Carsafla gezmeyi ahlak sayan...

Recmi, kafa kesmeyi normal gören...

Bütün batiyi ahlaksizlikla suclayan...

vs.

Biz körmüyüz? Görüyoruz iste, her sey ortada!!!

Sitelerde Paylaş

Birbirini seven (homo veya hetro) iki kisiyi ahlaksizlikla suclayan ve bu kisileri cezalandirmayi ahlak sayan...

Carsafla gezmeyi ahlak sayan...

Recmi, kafa kesmeyi normal gören...

Bütün batiyi ahlaksizlikla suclayan...

vs.

Biz körmüyüz? Görüyoruz iste, her sey ortada!!!

sana göre ahlaksız olan başkasına göre doğru...

Ee napcaz şimdi...

Sitelerde Paylaş

sana göre ahlaksız olan başkasına göre doğru...

Ee napcaz şimdi...

senelerdir sana, iyi, kötü, ahlak, vicdan vs.

insandan insana, toplumdan topluma degistigini yaziyoruz. Bir tanriyla alakasi olmadigini yaziyoruz.

Anlayamiyorsun saniyordum. Meger anliyor ama, isine gelmediginden, anlamiyor gibi yapiyormussun!

Bak isine geldimi nasil anladin.

Burda konu "ahlak" oldugu icin bu kelimeyi sectim, genelde kullandigim bir kelime degil.

Aslinda, insanlari taslamak, öldürmek, kücük cocuklarla evlenmek vs. ahlaksizlik degil...

bir INSANLIK SUCU. Buna ahlaksizlik diyerek bu sucu hafifletiyoruz!!!

Bir de aklima geldi: hic bir ateist, carsafli bir kadini ahlaksizlikla suclamaz. Ama müslümanlar carsafsiz kadini ahlaksizlikla suclayabilir cünkü böyle ögrenmisler!!!

Sanirim, yillardir ne demek istedigimizi anlayabiliyormussun ama ....

Sitelerde Paylaş

poiuz kendi çelişkini farketmemek için çaba mı gösteriyorsun...

Ahlak hem göreli deyip hemde başkalarını ahlaksızlıla suçlayamazsın...

Ama savunduğun bir ahlak olursa başkalarını buna uymadıkları için suçlayabilirsin ancak ve ahlakın göreli olmadığInı da kabul etmen şartıyla...

Sitelerde Paylaş

"Ahlak = insanlık" manasında ele alırsak, ahlakın temelleri şunlardır;

1-Sevgi ve saygı

2-Vicdani düşünce ve empati

3-Akılcı ve eleştirel düşüncedir

(aslında bunlar birbirleriyle etkileşimli kavramlar)

Ahlaksızlığın temelleri ise;

1-Nefret ve öfkenin, sevginin önüne geçmesi

2-Dogmatizm, dincilik ve gelenek-görenekçilik

3-Fanatiklik (birşeye aşırı taraf olma)

3-Düşüncesizlik

4-Cehalet

5-Menfaatçilik

6-Kibir

Cehalet - düşüncesizlik - dincilik - gelenekçilik ve bir konuda aşırı taraftarlık da birbirleriyle oldukça etkileşimli tutumlar.

Burada "düşüncesizlik" kavramını, kabalık ve sabit fikirlilik olarak 2'ye de ayırabiliriz.

Sitelerde Paylaş

poiuz kendi çelişkini farketmemek için çaba mı gösteriyorsun...

Ahlak hem göreli deyip hemde başkalarını ahlaksızlıla suçlayamazsın...

Ama savunduğun bir ahlak olursa başkalarını buna uymadıkları için suçlayabilirsin ancak ve ahlakın göreli olmadığInı da kabul etmen şartıyla...

Kirec, yazilanlari okumuyormusun?

Neden "ahlak" kelimesini kullandigimi yazdim.

O kadar istiyorsan YANLIS kelime sectigimi söyleyebilirim.

Acikcasi

PEDOFILLIK, SADISTLIKLE SUCLUYORUM!

"Ahlak" diyerek insanlarin özgürlüklerini kisitladiginiz icin, insanlarla iskence ettiginiz icin, akli ermeyen cocuklari dedeleri yasinda erkeklerle evlendirdiginiz icin sucluyorum, siz müslümanlari!!!

Anladin mi?

Sitelerde Paylaş

Kirec, yazilanlari okumuyormusun?

Neden "ahlak" kelimesini kullandigimi yazdim.

O kadar istiyorsan YANLIS kelime sectigimi söyleyebilirim.

Acikcasi

PEDOFILLIK, SADISTLIKLE SUCLUYORUM!

"Ahlak" diyerek insanlarin özgürlüklerini kisitladiginiz icin, insanlarla iskence ettiginiz icin, akli ermeyen cocuklari dedeleri yasinda erkeklerle evlendirdiginiz icin sucluyorum, siz müslümanlari!!!

Anladin mi?

Anladım da sen yine çelişkini tekrar etmişsin...

Ha bir davranışı ahlak dışı bulmuş sun ha suçLamışsın...

Bu aynı şey...

İyi kötü doğru yanlış göreceli dediğin için Başka birini yanlışlıkla kötülükle suçlaman çelişki...

Ama iyi şudur kriteri de budur deyip buna göre başkaLarını iyi kötü dersen bir çelişki kalmaz...

Ozaman senin kriterini tartışırız...

Sitelerde Paylaş

Anladım da sen yine çelişkini tekrar etmişsin...

Ha bir davranışı ahlak dışı bulmuş sun ha suçLamışsın...

Bu aynı şey...

İyi kötü doğru yanlış göreceli dediğin için Başka birini yanlışlıkla kötülükle suçlaman çelişki...

Ama iyi şudur kriteri de budur deyip buna göre başkaLarını iyi kötü dersen bir çelişki kalmaz...

Ozaman senin kriterini tartışırız...

Yine beynin, bir müslüman gibi, tek yöne calisiyor.

Bir seyin SUC olmasi icin bir tanridan gelmesi gerekmez!!!

Toplum, kendini/bireyi korumak icin kurallar koyar ve bu kurallara uymayan suc islemis olur.

kanunlar, okul kurallari, parti kurallari vs. bir cok kural vardir, bunlara uymayanlar cezalandirilir.

Futbol macinda rakibine sert faul yaparsan kirmizi kart alirsin, müslüman-hristiyan, dogru veya yanlis bulman fark etmez.

Bu kurallar tanridan gelmemistir. Örnegimizdeki kural futbolcularin sagligini korumak icindir.

Kücük bir cocukla cinsel iliskiye girersen, kücük cocugun haklarini korumak icin cezalandirilirsin, müslümanlikta serbest olsada!!!!

Toplumun belirledigi ahlak kurallari da vardir ve bunlar da tanrisal degildir. Muhammed zamaninda 9 yasinda bir cocukla evlenmek ahlaksizlik olmasa bile günümüzün toplumu icin bir ahlaksizliktir!!! Senin Allahinla hic bir alakasi yoktur, toplum belirlemistir.

Ne kadar "siz ateistsiniz, size göre ahlaksizlik yok. bu ahlaksizlik sayilmaz" desen de bir cok topluma göre bu ahlaksizlik ve SUCTUR!!!

Ne yazik, senin beynin "müslümanca" calistigi icin, her seyin bir tanridan geldigini sanip, sadece tek yönü görebiliyorsun.

yazismamiz anlamsiz.

iyi günler :)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...