Jump to content

Niçin Peygamber olmasın?

Recommended Posts

bence doğru ve iyi olan ve içinde yaşadığı toplumun sorunlarını çözmeye çalışan kişiler tanrının adamlarıdır...

Bunlara bazen bilge demişler bazen deli demişLer bazen peygamber demişler bazen o kabilenin ulu kişisi olmuş ama her toplumda Böyle insanlar olmuş...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 42
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

bence doğru ve iyi olan ve içinde yaşadığı toplumun sorunlarını çözmeye çalışan kişiler tanrının adamlarıdır...

Bunlara bazen bilge demişler bazen deli demişLer bazen peygamber demişler bazen o kabilenin ulu kişisi olmuş ama her toplumda Böyle insanlar olmuş...

Burada küçük bir ayrıntıyı gözden kaçırıyorsunuz.

Akıllı yada deli olduklarını bilemem, lakin peygamber olduklarını başkaları değil,

bizzat kendileri iddia etmişlerdir. Ki, bu çok farklı bir şeydir ve asırlarca insanların hayatını

etkilemiştir hălă etkilemektedir.

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Allah'ın yarattığı mahlûklarına bir örnek, bir uyarıcı göndermesi çok mu inanılmayacak birşey? Bence gayet normal, hatta gerekli.

Evrendeki diğer canlıların herbirine de uyarıcılar gönderildiğini düşünüyorum.

Bir adam hiçbir sebep yokken (kral değil, padişah değil,toprak peşinde değil, hiçbir zorlama yokken...) canı pahasına, tavuk keser gibi insan kesen topluma karşı,tam onların zıddına giden şeyler anlatıyor.

Üstelik Kur'an'da da, kendi zamanını aşan, olağandışı ifadeler var.

Sitelerde Paylaş

Burada küçük bir ayrıntıyı gözden kaçırıyorsunuz.

Akıllı yada deli olduklarını bilemem, lakin peygamber olduklarını başkaları değil,

bizzat kendileri iddia etmişlerdir. Ki, bu çok farklı bir şeydir ve asırlarca insanların hayatını

etkilemiştir hălă etkilemektedir.

Çevresindeki insanların O'na itaat etmesi, O'nun dediklerini kabul etmek anlamına gelmez mi?

Sitelerde Paylaş

Çevresindeki insanların O'na itaat etmesi, O'nun dediklerini kabul etmek anlamına gelmez mi?

Bu onun peygamber olduğu anlamına hiç gelmez. Peygamberin anlamından bihabersiniz.

Sizin mantığınıza göre bütün hükümdarlar, padişahlar vesaire peygamber olmalı.

Çok sığ bir örnek olacak ama, zamanında yüzbinlerce insan Hitler´e inanmış ve o peşinden gitmişti.

Ayrıca bu durumda Bahaullah´ın da peygamber olduğunu kabul etmeniz gerek.

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Allah'ın yarattığı mahlûklarına bir örnek, bir uyarıcı göndermesi çok mu inanılmayacak birşey? Bence gayet normal, hatta gerekli.

Bir adam hiçbir sebep yokken (kral değil, padişah değil,toprak peşinde değil, hiçbir zorlama yokken...) canı pahasına, tavuk keser gibi insan kesen topluma karşı,tam onların zıddına giden şeyler anlatıyor.

Üstelik Kur'an'da da, kendi zamanını aşan, olağandışı ifadeler var.

Tavuklara da uyarıcılar gelmiş midir acaba? Tavuklara gelen uyarıcıların, görevlerini yerine getiremeden kesildikleri; tilki, çakal vb tarafından avlandıkları olmuş mudur? Tavukların kuranı nasıldır? Onlar tek erkek, çok kadın emrini iyi anlamış görünüyorlar.

tarihinde bir_akil_insan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Yok canım hiç inanımayacak bir şey olur mu, bu o kadar doğal bir şey ki... Yani ne var bunda 1400 yıl önce Allah'ın bütün mekanlarda ve bütün zamanlarda yaşayan insanları uyarmak için çöle melek yollamasında. Ben de anlamıyorum nasıl inanmıyorlar bu kadar gerçekçi bir hikayeye...

Pardon, bu muhammet insanlığı hangi konuda uyarmıştı, Muhammet olmadan insanlık neyi akıl edemezmiş? (Tabi aslında Allah diye bir şey olmadığı için bu tartışma gereksiz, ama ben senin kendi bakış açından içinde olduğun çelişkiyi göstermeye çalışıyorum)

Yok canım olur mu öyle şey, Muhammet bütün alemlere rahmet olarak gönderildi. Bu alemler arasında uzaylılar da olmalı..

Erken dönem islam tarihi konusunda en ufak bir fikrin ve bilgin yok değil mi, yoksa var da burada bilmiyor ayağına mı yatıyorsun? Hiçbir sebep yokmuş demek, üstelik tavuk keser gibi adam da kesmemiş müslümanlar :) :)

Üstelik Kur'an'da da, kendi zamanını aşan, olağandışı ifadeler var

Örnek bir ifade alalım şu zamanını aşanlardan...

tarihinde Theravada tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Aklınız var fakat kendinize çalışıyor sanki !

Ahlaklı olmak için başkasına muhtaçsınız.

Yalnız başına yaşadığınız ahlak neyin ahlakı olabilir ki !

Onu kastetmek istemedim. Elbette ki üzerinde düşünülen, tartışılan ve çoğunluk tarafından kabul edilen ahlak kurallarını benimserim. Demek istediğim 1400 yıl önce yaşamış bir Arapın yaptıklarını doğru kabul etmem. Ahlak anlayışımı ona göre şekillendirmem.

Sitelerde Paylaş

Onu kastetmek istemedim. Elbette ki üzerinde düşünülen, tartışılan ve çoğunluk tarafından kabul edilen ahlak kurallarını benimserim. Demek istediğim 1400 yıl önce yaşamış bir Arapın yaptıklarını doğru kabul etmem. Ahlak anlayışımı ona göre şekillendirmem.

Anladım..

Yalnız 1400 yıl önce yaşamış Arpın günümüze gelen yada anlatılan ahlaki kuralları da o günün şartlarına göre tartışılmış toplum tarafından bir karara varılarak uygulanan kurallar olmalı. Ahlaki kurallarınızı onlara göre şekillendirirsiniz ! kötüyü.çirkini güzel ile mantığınıza yatan ile değiştirerek..

Sitelerde Paylaş

Theravada ciddiyetten uzak bir şekilde yazmış:

Yok canım hiç inanımayacak bir şey olur mu, bu o kadar doğal bir şey ki... Yani ne var bunda 1400 yıl önce Allah'ın bütün mekanlarda ve bütün zamanlarda yaşayan insanları uyarmak için çöle melek yollamasında. Ben de anlamıyorum nasıl inanmıyorlar bu kadar gerçekçi bir hikayeye...

Pardon, bu muhammet insanlığı hangi konuda uyarmıştı, Muhammet olmadan insanlık neyi akıl edemezmiş?

'...insanları uyarmak için çöle melek yollamasında....'

Melek değil, uyarıcı gönderdiğini söyledim , çarpıtmışsın.

'...1400 yıl önce Allah'ın bütün mekanlarda ve bütün zamanlarda yaşayan insanları uyarmak için...'

Böyle birşey yok. İlk insandan bugüne her topluma birçok peygamber gönderilmiş, kaç kere yazdık, anlamak istemiyorsunuz.

'...Pardon, bu muhammet insanlığı hangi konuda uyarmıştı, Muhammet olmadan insanlık neyi akıl edemezmiş?...'

Böyle birşey yok. Peygamber sadece aklı kullanmayı hatırlatıyor.

ALINTI

Yok canım olur mu öyle şey, Muhammet bütün alemlere rahmet olarak gönderildi. Bu alemler arasında uzaylılar da olmalı..

Evrenin sahibi Allah olduğuna göre, evrendeki diğer akıllı canlılar için de bir örnek olması normal değil mi? Belki bu örnek bir başka peygamber, belki Muhammed değil.

ALINTI

Erken dönem islam tarihi konusunda en ufak bir fikrin ve bilgin yok değil mi, yoksa var da burada bilmiyor ayağına mı yatıyorsun? Hiçbir sebep yokmuş demek, üstelik tavuk keser gibi adam da kesmemiş müslümanlar :) :)

Bu söylenenler üstün meziyetler değil mi?

'...Erken dönem islam tarihi konusunda en ufak bir fikrin ve bilgin yok değil mi,...'

Sen söyle de öğrenelim.

ALINTI

Üstelik Kur'an'da da, kendi zamanını aşan, olağandışı ifadeler var

Örnek bir ifade alalım şu zamanını aşanlardan...

Enbiya 30:

30. İnkâr edenler, göklerle yer bitişik bir halde iken bizim, onları birbirinden kopardığımızı ve her canlı şeyi sudan yarattığımızı görüp düşünmediler mi? Yine de inanmazlar mı?

Müminun 14:

14. Sonra nutfeyi alaka (aşılanmış yumurta) yaptık. Peşinden, alakayı, bir parçacık et haline soktuk; bu bir parçacık eti kemiklere (iskelete) çevirdik; bu kemikleri etle kapladık. Sonra onu başka bir yaratışla insan haline getirdik. Yapıpyaratanların en güzeli olan Allah pek yücedir.

Zariyat 47:47. Göğü kendi ellerimizle biz kurduk ve biz (onu) elbette genişleticiyiz.

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...

Bu onun peygamber olduğu anlamına hiç gelmez. Peygamberin anlamından bihabersiniz.

Sizin mantığınıza göre bütün hükümdarlar, padişahlar vesaire peygamber olmalı.

Çok sığ bir örnek olacak ama, zamanında yüzbinlerce insan Hitler´e inanmış ve o peşinden gitmişti.

Ayrıca bu durumda Bahaullah´ın da peygamber olduğunu kabul etmeniz gerek.

Dogru oyle bakarsak ilk adama kadar peygamberlik gider mantga gore hayvanlarin basina elci olarak gonderilmistir belkide adem oyle degilmi?

Sitelerde Paylaş

"Niçin peygamber olmasın?" sorusunun cevabı için, şöyle bir getirilen dinlere bakıp, düşünmek lazım.

Bu durumda ilk olarak şu sorular sorulmalı;

Bu dinler, herşeyi bilen ve doğru yolu gösteren tanrıdan geliyorsa, neden din adına bu savaş ve katliam yapılmıştır?

Din, ahlakı, iyiyi güzeli öğretiyorsa, din adına neden bu kadar zulum ve ayrımcılıklar yapılmıştır ve yapılmaktadır?

Sitelerde Paylaş

"Niçin peygamber olmasın?" sorusunun cevabı için, şöyle bir getirilen dinlere bakıp, düşünmek lazım.

Bu durumda ilk olarak şu sorular sorulmalı;

Bu dinler, herşeyi bilen ve doğru yolu gösteren tanrıdan geliyorsa, neden din adına bu savaş ve katliam yapılmıştır?

Din, ahlakı, iyiyi güzeli öğretiyorsa, din adına neden bu kadar zulum ve ayrımcılıklar yapılmıştır ve yapılmaktadır?

Savasmadan barisla bir yerlere varmayi emin ol herkez ister gunumuzde savaslar Allah,Islam icinden cok kisisel cikarlar icin.

O donemlere gelecek olursak islamiyetin yayilma surecindeki savaslarin kışkırtıcılari musriklerdir.

Sitelerde Paylaş
  • 1 month later...

Peygamber ahlakını uygulamaya kalksak günümüzde ahlaksızın teki oluruz.

50 yaşındayken 9 yaşında kızla evlenmek ve 4 karımız bize itaat edecek. Evlâtlık almayacağız almayı düşünürsek kız terçih edip nikahımıza alacağız çok ahlaklı maşallah.

Sitelerde Paylaş

1400 sene önceki zalim sapık ve cani olan insana yıllar içinde yardım sever çağdaş ve dürüst oluvermiltir. Şaşırmamalıyız ananıda algit, tek din tek dil, ayakkabı kutuları, tapeler, adalete müdahalen, günümüzdeki bu insanı inançlılar peygamber yaptı zaten. Allah'ın tüm sıfatlarını onda gördüler.

1400 sene önce bunların daha fazlasını yapan kesin peygamberdir zaten.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...