Jump to content

Ceza neden verilir?

Recommended Posts

5 yaşında kız çocuğuna tecavüz eden ve sonra yakarak öldüren bir sapık düşleyin ve bunu seri olarak yapıyor yani en az 10 çocuğa bunu yapmış bir sapık düşleyin.

Bu kişiye idam, ağırlaştırılmış müebbet, hapis vs... cezalar hangi sebeplerle verilir?

Herhangi bir varlığa, herhangi bir cezanın verilme sebebi nedir? neler olabilir?

Sitelerde Paylaş

Cezanin ozelligi caydiricilik, toplumun korunmasi gibi sebeplerdir. cehennemin amaci nedir?

Cehennem, toplumsal adaleti sağlamayan yöneticilerin halkı kandırmak için kullandığı saçmalık.

tarihinde zorlu tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bazı suçluları caydırmak mümkün değildir.

Bu başlığın ilk iletisindeki sorunun cevabı açık...

Amaç o kişiyi toplumdan en emin bir şekilde uzaklaştırmaktır.

Bu da onu ancak öldürmekle başarılır.

Her insanın yaşama hakkı yoktur.

Sitelerde Paylaş

Mesela bu ilk iletideki kisiyi idam ettik ve toplumu bu kisiden koruduk. Bunu yapmaya yeltenecek kisileri de korkuttuk ki bunu yapmayi akillarina getirmesinler... veya bir hirsizi hapse attik ki hem kendisi akillansin hem de ayni sekilde bazi insanlar ibret alsin...

Goruldugu gibi ceza, hep bir amac icin veriliyor. Bu amac hep gelecege yonelik toplumsal bir fayda beklentisi ile veriliyor. Bu durumda musluman arkadaslara soruyorum:

Sonsuza kadar cehennemde kalma cezasi ile Allah'in bekledigi fayda nedir? ne olabilir? eger buna cevabiniz yok ise, bu cezanin sebebi sadece intikam almak olacaktir ki bu tamamen insani bir yanilsamadir.

İnsani bir yanilsama olan ve hicbir fayda saglamayacak olan sonsuz cehennem cezasi, tamamen insani bir fantazidir ve bir tanrinin bundan sadece zevk alacagini bilmek, ne kadar kendinizi inandirmaya calissaniz da koca bir yalandan baska hicbir sey degildir.

Yarattiklarindan intikam alan bir tanri...

tarihinde BabyKnightt tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İdam, ölüm bir ceza mıdır ?

Özellikle de ilk iletideki suçlu profili için

evet cezadir. unutmaki ceza o kisi aci ceksin diye verilmez. onu veya ona benzeyenleri yola getirmek ve ayni zamanda toplumu bu kisilerden korumak icin verilir. Ornekteki kisiyi yola getirmek mumkun gorulmediginden yok edilip olay kapatilmalidir. Dedigim gibi salt amac hicbir zaman o kisiye aci cektirmek degildir.

Sitelerde Paylaş

evet cezadir. unutmaki ceza o kisi aci ceksin diye verilmez. onu veya ona benzeyenleri yola getirmek ve ayni zamanda toplumu bu kisilerden korumak icin verilir. Ornekteki kisiyi yola getirmek mumkun gorulmediginden yok edilip olay kapatilmalidir. Dedigim gibi salt amac hicbir zaman o kisiye aci cektirmek degildir.

Idam ceza filan değildir,hatta bu suçlu için bir ödüldür,niye dersen? suçlu öleceği ana kadar acı çekecek ve ölecek,sonrası zaten boşluk..

Böyle adamları sosyal hayatın olmadığı bir cezaevinde,dört duvar arasında ölene kadar tutacaksın..cezayı tadacak..hücrelerine kadar acıyı tatmalı..

Toplum açısından düşünürsek ise idam yine çözüm değil,idamlık suçlular her zaman var olacaktır.

tarihinde Tremor tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Idam ceza filan değildir,hatta bu suçlu için bir ödüldür,niye dersen? suçlu öleceği ana kadar acı çekecek ve ölecek,sonrası zaten boşluk..

Böyle adamları sosyal hayatın olmadığı bir cezaevinde,dört duvar arasında ölene kadar tutacaksın..cezayı tadacak..hücrelerine kadar acıyı tatmalı..

Toplum açısından düşünürsek ise idam yine çözüm değil,idamlık suçlular her zaman var olacaktır.

intikam hisleri ile hareket ediyorsun. o adami yillarca dort duvar arasinda tutup beslemenin kimseye bir faydasi olamaz. Eger maksadin bu adama benzeyen diger insanlari korkutmaksa, o adami oldurmek yine daha buyuk bir korku verecektir. Bu adama aci cektirmek sana sadece bir yanilsama yasatir... intikam. tamamen insan olmaya ozgu bir hata, anlamsiz bir tatmin duygusu.

Sitelerde Paylaş

intikam hisleri ile hareket ediyorsun. o adami yillarca dort duvar arasinda tutup beslemenin kimseye bir faydasi olamaz. Eger maksadin bu adama benzeyen diger insanlari korkutmaksa, o adami oldurmek yine daha buyuk bir korku verecektir. Bu adama aci cektirmek sana sadece bir yanilsama yasatir... intikam. tamamen insan olmaya ozgu bir hata, anlamsiz bir tatmin duygusu.

Asmayalım da besleyelim mi diyorsun yani? Bu cümle faşist bir insanı hatırlattı bana..

Bu ülkede suçsuz yere idam edildi diye bir kavram var,suçu olmayan bir adam idam edilebiliyor yani..

İdam edilmiş,ama sonra suçsuz olduğu anlaşılan bir insanı affetsen de ne değişir ki?

Bence idam ilkel bir ceza ,göze göz,dişe diş mantığı yani bildiğin kısasa kısas anlayışı..intikam mantığı asıl olarak idam cezasında var.

Sitelerde Paylaş

Ben diyorumki bu adamin aci cekmesinin hicbir anlami yok. Ayni sekilde cehennemde sonsuza kadar yanmanin da bir anlami yok. Bunlara "intikam" gibi duygular ile anlam yukleyen, bizim yanilgilarla dolu beynimiz.

Ayni sekilde idami savunanlar da bunu intikam duygusu ile verilebilecek en buyuk ceza oldugunu dusundukleri icin savunuyorlar. ben isin intikam kisminda hic olmadim. olen kisinin hicbir aci cekmemesi ile cekmesi arasinda benim icin bir fark yok. ben sadece yoketmekten yanayim.

Sitelerde Paylaş

Ben diyorumki bu adamin aci cekmesinin hicbir anlami yok. Ayni sekilde cehennemde sonsuza kadar yanmanin da bir anlami yok. Bunlara "intikam" gibi duygular ile anlam yukleyen, bizim yanilgilarla dolu beynimiz.

Ayni sekilde idami savunanlar da bunu intikam duygusu ile verilebilecek en buyuk ceza oldugunu dusundukleri icin savunuyorlar. ben isin intikam kisminda hic olmadim. olen kisinin hicbir aci cekmemesi ile cekmesi arasinda benim icin bir fark yok. ben sadece yoketmekten yanayim.

Sırf inanmıyor diye bir insanı sonsuza kadar yakmak tabiki saçma ve günümüz değerlerine göre oldukça absürd,bizim bahsettiğimiz çocuklara tecavüz edip yakmış bir gerçek suçlu..

Bir suçun tabiki psikolojik faktörleri de var,bunlar zaten modern hukukta dikkate alınıyor.

Tamamen normal bir beyinin işlediği vahşet tabiki cezasız kalmamalı,yaptıklarının kötü bir şey olduğunu farketmeli,bunun acısını beyni algılamalı,bunu da o insanı yok ederek sağlayamazsın..

Sitelerde Paylaş

Sırf inanmıyor diye bir insanı sonsuza kadar yakmak tabiki saçma ve günümüz değerlerine göre oldukça absürd,bizim bahsettiğimiz çocuklara tecavüz edip yakmış bir gerçek suçlu..

Bir suçun tabiki psikolojik faktörleri de var,bunlar zaten modern hukukta dikkate alınıyor.

Tamamen normal bir beyinin işlediği vahşet tabiki cezasız kalmamalı,yaptıklarının kötü bir şey olduğunu farketmeli,bunun acısını beyni algılamalı,bunu da o insanı yok ederek sağlayamazsın..

o halde gercek olayimiza donelim. Bu adama muebbet verdik. keske yakalanmasaydim diyor hergun. Boyle birsey yaptigi icin pisman cunku yakalandi ve aci cekiyor. aslinda yaptigi icin pisman olmasinin sebebi yakalanmis ve artik disari cikamayacak olusu...

yada biraz Polyannacilik oynayalim. adam muebbet yedi ve icerde dusundu dusundu ve kotu birsey yaptigini, insanlara zarar vermemesi gerektigini anladi. kopek gibi pisman. intihar etmek istiyor. her gun intihar girisimlerinde bulunuyor...

yasamayi hak etmeyen bir hayvan oldugunu dusunuyor, kendine yabancilasti kendi kendisinin dusmani oldu...

peki soruyorum. bunlarin kime ne faydasi oldu? Bu adamin bir aci cekmesi veya cekmemesi bize ne tur bir fayda sagladi?

en basta dedigim gibi ceza, kisinin aci cekmesini ve bu yolla bir sekilde duzelip (1. yada 2. paragraflarda belirttigim gibi) topluma duzelmis bir sekilde geri donmesi icin verilir. eger kisinin normale donemeyeceginden emin isek Amerika'daki gibi idam edilir. Ama ne olursa olsun bunlarin tumu toplumun gelecekteki faydasi icindir.

Ben burda sadece musluman arkadaslara su soruyu sormak icin bu basligi actim:

Eger sonsuz bir cehennem azabi varsa yani giren bir daha cikmayacaksa bundaki amac ceza degil sadece intikamdir ve bu da insani bir yanilsamadir. Tanri, insanin dusebilecegi bir hataya nasil dusuyor?

Sitelerde Paylaş

Bir hakimin bir kişi hakkında karar vermesi saçmalık..İnsanlık tarihi boyunca hep bir veya bir kaç kişi,içinde bulundukları toplum adına karar vermişlerdir ama verdikleri karar toplumun yararına olmamıştır..Çünkü ceza verilmesine rağmen,suçlar azalmamıştır..

Cezayı hakim vermemeli,bizzat toplumun kendisi vermeli..Bunu yapmanın bir yolunu bulmalı..Suç işleyen kişiye toplumsal bir tepki olursa,aynı suçu başka birinin işlemesi çok zordur..

Mesela bir tecavüzcüyü ele alalım..Bu kişiye 10 yıl hapis vermenin mantığı nedir?Tam bir saçmalık bu..Bunun yerine bu kişiyi sınır dışı etsek nasıl olur?Bence süper olur..Sonuçta sınır dışı etmekte bir cezadır ama diğer cezalardan çok farklıdır..Bu sınır dışı etmek mevzusu,hayvanların yaptığı bir taktiktir..İnsanlar gerçekten çok aptallar..Yanı başlarındaki hayvanların yaşamlarını hiç önemsemiyorlar..Çünkü kendilerini hayvanlardan üstün görüyorlar..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...