Jump to content

Ceza neden verilir?

Recommended Posts

Bir hakimin bir kişi hakkında karar vermesi saçmalık..İnsanlık tarihi boyunca hep bir veya bir kaç kişi,içinde bulundukları toplum adına karar vermişlerdir ama verdikleri karar toplumun yararına olmamıştır..Çünkü ceza verilmesine rağmen,suçlar azalmamıştır..

Cezayı hakim vermemeli,bizzat toplumun kendisi vermeli..Bunu yapmanın bir yolunu bulmalı..Suç işleyen kişiye toplumsal bir tepki olursa,aynı suçu başka birinin işlemesi çok zordur..

Mesela bir tecavüzcüyü ele alalım..Bu kişiye 10 yıl hapis vermenin mantığı nedir?Tam bir saçmalık bu..Bunun yerine bu kişiyi sınır dışı etsek nasıl olur?Bence süper olur..Sonuçta sınır dışı etmekte bir cezadır ama diğer cezalardan çok farklıdır..Bu sınır dışı etmek mevzusu,hayvanların yaptığı bir taktiktir..İnsanlar gerçekten çok aptallar..Yanı başlarındaki hayvanların yaşamlarını hiç önemsemiyorlar..Çünkü kendilerini hayvanlardan üstün görüyorlar..

Sen sınırdışı etsen başka bir ülke onu kabul edecek mi? Yada senin sınırlarının dışına ayakbasmasına izin verecek mi? Pratikte imkansız bir şeyden bahsediyorsun bence. Doğa hakkında verdiğin örnek gayet tabi doğru ama.

Konuyu açan arkadaş "Alınan cezadan Allah'ın faydası ne?" diye sormuş. Mikro ölçekte düşününce: cellat birini idam ediyor. Ancak bundan cellada faydası ne kadar yok gibi görünse de var. Bir tecavüzcüyü idam ettiğinde hem toplumu hem kendini o suçludan korumuş oluyor. Ancak asıl soru Allah'ın faydası ne? Bence herhangi bir faydası yok. Hatta bundan fayda da gözetmiyor. Tanrı'ya böyle pragmatist yaklaşmak çoğu zaman teistler tarafından "onun hiçbir şeye ihtiyacı yoktur." "senin iraden cüzi onun ki değil" "zaten her şeyin yaratanı ve sahibi" tarzında cevaplarla geçiştirilir.

Sitelerde Paylaş

Sen sınırdışı etsen başka bir ülke onu kabul edecek mi? Yada senin sınırlarının dışına ayakbasmasına izin verecek mi? Pratikte imkansız bir şeyden bahsediyorsun bence. Doğa hakkında verdiğin örnek gayet tabi doğru ama.

Konuyu açan arkadaş "Alınan cezadan Allah'ın faydası ne?" diye sormuş. Mikro ölçekte düşününce: cellat birini idam ediyor. Ancak bundan cellada faydası ne kadar yok gibi görünse de var. Bir tecavüzcüyü idam ettiğinde hem toplumu hem kendini o suçludan korumuş oluyor. Ancak asıl soru Allah'ın faydası ne? Bence herhangi bir faydası yok. Hatta bundan fayda da gözetmiyor. Tanrı'ya böyle pragmatist yaklaşmak çoğu zaman teistler tarafından "onun hiçbir şeye ihtiyacı yoktur." "senin iraden cüzi onun ki değil" "zaten her şeyin yaratanı ve sahibi" tarzında cevaplarla geçiştirilir.

Müslümanları veya teistleri bu yöntemle sıkıştıramazsınız..Allah'ın işine karışılmaz der ve geçerler :)

Ben toplum açısından değerlendirdim konuyu..

Ben şu ifadenize karşı çıkıyorum;

Bir tecavüzcüyü idam ettiğinde hem toplumu hem kendini o suçludan korumuş oluyor.

Tecavüzcüleri böyle yok edemezsiniz..Korkutarak insanları düzgün birer birey yapamazsınız..Bu verilen cezalar bireyseldir ve değersizdir..Asıl cezayı toplum kesmeli..Toplumun kesmediği cezalar,ceza değildir..

Sınır dışı etmek kolay..Sınır kapısına gelip tekmeyi basacaksın sadece..Karşı tarafta ne yaparsa yapsın..

Sitelerde Paylaş

Müslümanları veya teistleri bu yöntemle sıkıştıramazsınız..Allah'ın işine karışılmaz der ve geçerler :)

Ben toplum açısından değerlendirdim konuyu..

Ben şu ifadenize karşı çıkıyorum;

Tecavüzcüleri böyle yok edemezsiniz..Korkutarak insanları düzgün birer birey yapamazsınız..Bu verilen cezalar bireyseldir ve değersizdir..Asıl cezayı toplum kesmeli..Toplumun kesmediği cezalar,ceza değildir..

Sınır dışı etmek kolay..Sınır kapısına gelip tekmeyi basacaksın sadece..Karşı tarafta ne yaparsa yapsın..

Sınır dışı etmek öyle düşünürseniz kolay. Ancak bir Ortadoğu ülkesi olduğumuzu düşünüyorum. Ve önümüze bu konuda yasal olarak engeller koyacak onlarca ülke var. Diplomatik açıdan imkansız olduğunu düşünüyorum.

Korku insanı genelde tetikler. Korkutarak sadece kaybedecek birşeyleri olan insanları düzgün birer birey yapabiliriz. Ancak kaybedecek hiç bir şeyleri olmayan insanlar hakkında haklısın. Korku onlara komik gelebilir.

Sitelerde Paylaş

Sınır dışı etmek öyle düşünürseniz kolay. Ancak bir Ortadoğu ülkesi olduğumuzu düşünüyorum. Ve önümüze bu konuda yasal olarak engeller koyacak onlarca ülke var. Diplomatik açıdan imkansız olduğunu düşünüyorum.

Korku insanı genelde tetikler. Korkutarak sadece kaybedecek birşeyleri olan insanları düzgün birer birey yapabiliriz. Ancak kaybedecek hiç bir şeyleri olmayan insanlar hakkında haklısın. Korku onlara komik gelebilir.

Toplumsal tepki verelim veya ağır suç işleyen herkesi sınır dışı edelim demek kolay tabi.. :)

Bu biraz günümüz Türkiye'sini düşünürsek tam bir fantezi..

Ben insanlık tarihi boyunca suçlulara verilen cezaların,aslında hiç bir işe yaramadığını söylüyorum..Eğer suçlulara verilen cezalardan insanlar korksalar idi,günümüzde hiç suç işlen(e)mezdi..

Korkutarak insanları eğitemezsiniz ama insanları dışlıyarak toplumları hizaya getirebilirsiniz..Hayvanlar böyle yapıyorlar..Sürü halinde yaşayan aslanları ele alalım..Bu hayvanlar içlerindeki güçsüz aslanları genelde dışlarlar ve böylelikle sürünün gücü korunmuş olur..Sparta filmini düşünün..300 kişiden birkaç kişinin boyunun kısa olması,o grubu güçsüz kılar..Doğal seçilimi tam anlamıyla uygulamak lazım..Öyle bir hakimin asın veya atın bunu demesiyle,toplum hizaya gelmez..

tarihinde NOLAN tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

idamın hem iyi hem kötü yanı vardır...

babyknıght ve tremor ıkısıde haklıdır...

tecavüzcüyü idam edersenız toplum ondan kurtulacaktır.. ve bu adam bırdaha kızlara tecavuz edemeyecektır bu ıyı yanıdır..

tecavuzcu ıdam edılerek bu onun ıcın bır ödülldür...Yaptıgı yanına kar kalacaktır...buda ısın kötu tarafıdır... :)

Sitelerde Paylaş

Bence çoğunuz ceza konusunda yanılıyorsunuz. Aranızda idealistler var. Ben de uzun zaman yanıldım..

Ceza cezadır arkadaşlar. Amacı suç işleyenin yaşamını olumsuz olarak değiştirmek ve bir süre için özgürlüğünü kısıtlamaktır.

Cezanın caydırıcılığı yoktur. Ayrıca ceza eğitmek için de verilmez.

Ceza ceza vermek için verilir.

İdam cezasının bile caydırıcılığı yoktur. İnsanlar idam edilmemeye dikkat etmezler.

Hem de hiç aldırmazlar. Sapıklar sapıklıklarını yapacaklardır. Onları hiçbir şey durdurmaz.

Toplumun yaklaşık yüzde 2,5 kadarı suç işleme eğilimindedir. Her toplumda suç işleyenler vardır.

Sitelerde Paylaş

Bence çoğunuz ceza konusunda yanılıyorsunuz. Aranızda idealistler var. Ben de uzun zaman yanıldım..

Ceza cezadır arkadaşlar. Amacı suç işleyenin yaşamını olumsuz olarak değiştirmek ve bir süre için özgürlüğünü kısıtlamaktır.

Cezanın caydırıcılığı yoktur. Ayrıca ceza eğitmek için de verilmez.

Ceza ceza vermek için verilir.

İdam cezasının bile caydırıcılığı yoktur. İnsanlar idam edilmemeye dikkat etmezler.

Hem de hiç aldırmazlar. Sapıklar sapıklıklarını yapacaklardır. Onları hiçbir şey durdurmaz.

Toplumun yaklaşık yüzde 2,5 kadarı suç işleme eğilimindedir. Her toplumda suç işleyenler vardır.

Bu durumda islamın tanrısı da cezayı, ceza için veriyor diyebilir miyiz? Farklı olarak bir süreliğine değilde sonsuza kadar?

Sitelerde Paylaş

Bu durumda islamın tanrısı da cezayı, ceza için veriyor diyebilir miyiz? Farklı olarak bir süreliğine değilde sonsuza kadar?

Elbette. Dahası da var. Allah cezayı dünyada da veriyor. Öte dünyayı beklemiyor.

Bu dünyada recm. Öte dünyada sonsuza kadar cehennem azabı.. Ne kadar zalim bir Allah var..

Sitelerde Paylaş

Elbette. Dahası da var. Allah cezayı dünyada da veriyor. Öte dünyayı beklemiyor.

Bu dünyada recm. Öte dünyada sonsuza kadar cehennem azabı.. Ne kadar zalim bir Allah var..

Hayır hayır bu dünyada vermiyor...

Sevdiği kullarına bu dünyada verip onları kurtarıyor.

Bizi bekletiyor ucunda. :D

Sitelerde Paylaş

Aslında bu konuda istatistikler ne diyor, ona bakmak lazım.

Bir araştırma sonucuna göre Almanya´da sadece her üç suçludan biri tekrar

cezaevine girmiş. Bu suçluya verilen cezanın caydırıcı olabileceğini ortaya koymaktadır.

Kaynak: http://www.spiegel.de/panorama/justiz/kriminalitaetsstudie-von-drei-straftaetern-wird-einer-rueckfaellig-a-953533.html

Sitelerde Paylaş

o halde gercek olayimiza donelim. Bu adama muebbet verdik. keske yakalanmasaydim diyor hergun. Boyle birsey yaptigi icin pisman cunku yakalandi ve aci cekiyor. aslinda yaptigi icin pisman olmasinin sebebi yakalanmis ve artik disari cikamayacak olusu...

yada biraz Polyannacilik oynayalim. adam muebbet yedi ve icerde dusundu dusundu ve kotu birsey yaptigini, insanlara zarar vermemesi gerektigini anladi. kopek gibi pisman. intihar etmek istiyor. her gun intihar girisimlerinde bulunuyor...

yasamayi hak etmeyen bir hayvan oldugunu dusunuyor, kendine yabancilasti kendi kendisinin dusmani oldu...

peki soruyorum. bunlarin kime ne faydasi oldu? Bu adamin bir aci cekmesi veya cekmemesi bize ne tur bir fayda sagladi?

yahu bir suç işlediğinde herkes ceza alacağını biliyor , bu % 100 etkili değil ama etkili.. nasıl etkisiz dersin?kimse dört duvar arasında yaşamak istemez. Bence çok büyük bir cezadır,kimse ,sevdiği şeylerden uzun bir süre ayrı kalmayı,suç işlemeye tercih etmez.Korkar..

Senin birleştirmeyi planladığın şey ayrı bir kategori,Allah'ın cezaları absürd ve komik,insanların ki ise ciddi ve objektif.. Fark çok fazla.

Sitelerde Paylaş

yahu bir suç işlediğinde herkes ceza alacağını biliyor , bu % 100 etkili değil ama etkili.. nasıl etkisiz dersin?kimse dört duvar arasında yaşamak istemez. Bence çok büyük bir cezadır,kimse ,sevdiği şeylerden uzun bir süre ayrı kalmayı,suç işlemeye tercih etmez.Korkar..

Senin birleştirmeyi planladığın şey ayrı bir kategori,Allah'ın cezaları absürd ve komik,insanların ki ise ciddi ve objektif.. Fark çok fazla.

Suçlu yakalanacağını bilmez ama. Yakalanmayacağından emindir. Yoksa suç işlemez. Eneyi mi işlesin..

Ve zaten çoğu kere yakalanmaz. Kaç cinayet suçunda katil yakalanıyor? Kaç hırsızlıkta? Kaç rüşvette?

Sitelerde Paylaş

Aslında bu konuda istatistikler ne diyor, ona bakmak lazım.

Bir araştırma sonucuna göre Almanya´da sadece her üç suçludan biri tekrar

cezaevine girmiş. Bu suçluya verilen cezanın caydırıcı olabileceğini ortaya koymaktadır.

Kaynak: http://www.spiegel.d...g-a-953533.html

Ceza bazıları için bir dereceye kadar caydırıcı olabilir.

Benim için örneğin, kesin olarak caydırıcıdır. Ben bir gün için bile özgürlüğümü yitirmek istemem.

Benim gibi milyonlar vardır mutlaka. Ama öyle suçlular vardır ki ceza onlara vız gelir. Suçu mutlaka işlemelidir.

Sitelerde Paylaş

sınır dışı etmekle kişiyi bulunduğu toplumdan izole etmiş oluyorsunuz.

Sınır dışı edilmekle ilgili hayatımda duyduğum en tuhaf yorum. Toplumsal değil ama siyasal bir olay sınır dışı edilmek. Izole etmek ayırıp bir kenarda tutmak demek.

Sitelerde Paylaş

Ilk mesajdaki örnekteki adamı ele alıyoruz değil mi? 10 cocuğu tecavuz ederek yakan bu extreme örnekteki şahsın bir daha topluma salınamayacağı konusunda hem fikiriz galiba?

Peki topluma geri salınamayacak olan bu kişinin, hayatı bitene kadar hapiste tutulması ve belki bir gün gerçekten yürekten pişman olması sonucunda ne değişebilir? Elimizde pişman bir mahkum olur sadece. Pişman pişman yatan mahkum ile yakalandığına pişman olan mahkumun farkı nedir? ikiside ömür boyu yatacak.

Çocuklara verilen cezalar ile çocuklar eğitilebilir.

Bazı insanlar cezayı görerek yapmayı planladıkları şeyden vazgeçebilir.

Bazıları ne olursa olsun suç teşkil eden eylemini gerçekleştirir, hiçbir şekilde vazgeçmez.

Ama ceza, kişinin hayatının sonuna kadar sürecekse yani kişinin suçunu anlaması veya anlamamasının artık bir ehemmiyeti kalmayacaksa

Yokedilmelidir.

Sitelerde Paylaş

Bir kac gün önce, hatirladigim kadar, Belcikada (5-10 kisiye) tecavüzden ömür boyu mahkum olan bir kisi, (hic bir zaman hapisten cikamayacagi kesinlesince) mahkemeden " ölüm izni" ister ve hakli bulunur. Ve mahkeme bu adama "kendini öldürme hakkini" verir.

tarihinde poiuz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bir kac gün önce, hatirladigim kadar, Belcikada (5-10 kisiye) tecavüzden ömür boyu mahkum olan bir kisi, mahkemeden " ölüm izni" ister ve hakli bulunur. Ve mahkeme bu adama "kendini öldürme hakkini" verir.

Adamlar gelişmiş işte adamın tecavüzcüsü bile anlamsızlığın farkında.

Sitelerde Paylaş

5 yaşında kız çocuğuna tecavüz eden ve sonra yakarak öldüren bir sapık düşleyin ve bunu seri olarak yapıyor yani en az 10 çocuğa bunu yapmış bir sapık düşleyin.

Bu kişiye idam, ağırlaştırılmış müebbet, hapis vs... cezalar hangi sebeplerle verilir?

Herhangi bir varlığa, herhangi bir cezanın verilme sebebi nedir? neler olabilir?

Bence burada sorun istatistiktir. Toplumun %2,5 suçlu olmasıdır. Suçun burada bitmemesi ve aynı kişi yada kişilerce tekrarıdır. Tecavüzcünün yok edilmesi (idam) yada izolasyonu (ömür boyu hapis) cezasının verilme sebebi mağdurların ve toplumun vicdanınıdır ama çözüm değildir. Aslında mağdurlar için başkasının başına gelmesin sebebiyle ceza isterler. Başkasının başına gelmemesinin yolu da suçluyu izole etmekten çok topluma ceza verilmesidir.

Sitelerde Paylaş

Evet basliktan cikan sonuc ve benim yorumlamama gore bir kisiye verilen belirli sureli cezalar; o kisiyi akillandirarak veya korkutarak yola getirme, benzer kisilerin gozunu korkutma ve bu sayede toplumu bir nebze rahatlatma amaci guderken, omur boyu hapis ve idam gibi kalici cezalar; kisiyi toplumdan soyutlama ve benzer ozellikteki kisilerin gozunu korkutma yolu ile toplumu korumaya yonelik verilmekte.

Gecici ve kalici cezalarin ortak yonu toplumu korumak.

Bu durumda, insanligin ceza verme sebebi ve dolayisi ile cezanin anlami, yoluna devam eden insanliga huzur ve istikrar saglamak iken Allah'in verdigi sonsuz cehennem cezasi, bu amaclarin hicbirini saglamaya yonelik olarak gorunmedigi icin aslinda bir ceza degildir.

Cehenneme girip sonsuza kadar yanacak kisinin yanmasinin yada yanmamasinin hicbir anlami yoktur. Bu, ceza degil olsa olsa bir intikamdir ve aslinda bir yanilsamadir.

Yanilgilar yasayan bir Allah.

Basarilar dilerim.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...