Jump to content

Evliya kerametleri

Recommended Posts

Dini takvimlerin arkalarında yazar,  bu evliya kerametleri. Çocukken okurdum onları da, gerçek zannedip duygulanırdım. Ne kadar saçmaymış. Çocukların zihinlerini allak bullak eden saçmalıklar ve hikayeler. Yok gölün üzerinde yürümüş, yok kuşlar gibi uçmuşlar, balık gibi yüzmüşler...mk kuş beyinliler ! 

Sitelerde Paylaş
  • İleti 42
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

On ‎12‎/‎1‎/‎2016 at 08:01, impressivo yazdı:

Dini takvimlerin arkalarında yazar,  bu evliya kerametleri. Çocukken okurdum onları da, gerçek zannedip duygulanırdım. Ne kadar saçmaymış. Çocukların zihinlerini allak bullak eden saçmalıklar ve hikayeler. Yok gölün üzerinde yürümüş, yok kuşlar gibi uçmuşlar, balık gibi yüzmüşler...mk kuş beyinliler ! 

Suda yürüme konusunda Hintlilerin öyle bir hikayesi var. Bir Hindu rahip adayı ustasından rica etmiş "lütfen bana suda yürümeyi öğretin" diye. Ustası da ona bazı mantralar, meditasyonlar filan önermiş, sonunda adam suda yürümeyi başarmış. Ustası da "10 rupilik kazancın oldu" demiş. Rahip adayı hemen sormuş "Neden acaba*" demiş. Ustası: -"nehrin kenarındaki kayıkçıya söyleseydin, seni de on rupiye karşıya geçirirdi" demiş.

- Bu tür konuların gerçek inançla ya da gerçek kerametle hiçbir ilgisi olmadığı varsayılır.

Sitelerde Paylaş

Keramet, meramet yok. Hepsi insanların uydurdrukları zırvalar.

Eski devirlerde  radyo, televizyon, internet´mi vardı ?

Can sıkıntısından, hava kararınca birbirlerine bol bol masal anlatmıslar.

Tabii bundan dinlerde nasibini almıslar.

Bu yüzden kutsal kitaplarda gerçek vakalarla alakası olmayan ne ararsan var. 

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 1 month later...

Şeyh Şerafettin Dağıstani hazretleri vefat ettiği zaman Şeyh Abdullah Dağıstani hazretleri onu yıkıyordu. Yıkayıp onu kefenledikten sonra ellerinden su fışkırmaya başladı. Şeyh Şerafettin hazretlerinin ellerinden parmaklarından su fışkırmaya başlayınca, onu yıkamakla görevli orada bulunan zatların hepsi, yapışmışlar Şeyh Şerafettin'in ellerine, o ellerinden fışkıran suyu içmişler. Şeyh Şerafettin Dağıstani öldükten sonra cereyan ediyor bu olay. Peygamberimiz dünyada ellerinden nasıl sular fışkırtmışsa Şeyh Şerafettin'in de aynı o şekil ellerinden su gelmeye, su akmaya başlayınca, hemen oradaki zatlar da "Büyük evliyadır Şerafettin Dağıstani, birazcık bereketlenelim ondan" diyerek Şeyh Şerafettin'in eline yapışmışlar ve parmaklarından çıkan o suları içmişler. Ölü Şeyh'in parmaklarını emen müslüman iğrenir mi, iğrenmez.  

tarihinde Engse Hohol tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İşin trajikomik yönü şu ki:

* Kırk yıl günde beş vakit namaz kılmış olsan,

* Ramazan orucunu çocukluktan beri kaçırmamış olsan,

* Üç kere hacca gidip gelmiş olsan,

* Zekatını eksiksiz vermiş olsan,

* Ağzından hiç Allah lafını eksik etmesen,

* Meleklere, kadere, kıyamete vb. şeksiz şüphesiz inanıyor olsan,

...........................................................

ama bu masalların birinde bir mantık hatası bulup kuşkuyla karşılasan:

Anında kafir ilan edilirsin. Hatta 'imansızlığın' nedeniyle recm edilmeye kadar yolun var.

Ezcümle, din o derece hassastır ki bunlara inanmamakla bile 'elden gidebilir.'

Sitelerde Paylaş

islamın kerametleri müslümanların sürünme sebebi aslında

Leonardo DaVinci 1452 - 1519.
Martin Luther 1483 - 1546.

Şeyh Şaban Veli hazretleri 1481 - 1569.
Mahmud Hüdayi Hazretleri 1541 - 1628.

Avrupalı rönesansçılarla Osmanlı eviyaları kabaca aynı çağın insanları.

Leonardo DaVinci ile Şeyh ŞabanVeli.
Martin Luther ile Mahmud Hüdayi.

Çağdaşlar ama zaman olarak çağdaşlar sadece, kafa olarak çağdaş değiller. Martin Luther ve Leonardo DaVinci 1500'lü yıllarda Avrupa'da rönesans başlatırken, Şeyh Şaban Veli gibi evliyalar Osmanlı'da el-etek öpmenin halveti yolunun yürümeyi seçmişler. Evliyalar keramet sahipleri olsaydılar, yaşadıkları çağda avrupalı filozof akranlarıyla - yaşıtlarıyla eşit cesurlukta ve eşit zeki fikirlerde keramet gösterebilirlerdi. Avrupa'da bilim ve teknik, anlık olarak gelişmedi sonuçta, öncülüğünü rönesans ve reformlardan aldı. Osmalı'da da o zamanlar bir şeyler yapılsaydı 21.YY'a iyi bir temel atılmış olacaktı. Ama Leonardo DaVinci akranı Osmanlı Evliyaları, dergahlarda zikir çekmekten başka bir şey yapmamışlar. Büyük kerametler gösteren bu evliyaların bugüne kadar türbelerinin tadilatına harcanan paralarla, kaç tane üniversite kurulurdu, orasını da ayrı hesap etmek lazım. Hiç kimselere faydası olana Şeyh Şaban Veli ve Mahmud Hüdayi evliyaları nere, Martin Luther ve Leonardo DaVinci nere!

Sitelerde Paylaş
  • 1 year later...

Ben de bazı kerametler gördüm ve yaşadım. Vicdanım inkar etmeye izin vermiyor. Hani şahit olmasam belki derim, bu gözler şahit. Ben olmasam benim dışımda insanlar şahit oldular.

Vicdanım izin vermediği için daha fazla inkar edemeyeceğim. Kabul ediyorum. Tanrı var. 

Adına şimdilik Allah demiyorum. Üzerine gidecek, idrak etmeye çalışacağım. 

Pişmanım forum, umarım Tanrı affeder, sizlere de vesile olur. 

Hoşçakalın. ?

Sitelerde Paylaş
19 hours ago, beş kalır said:

Ben de bazı kerametler gördüm ve yaşadım. Vicdanım inkar etmeye izin vermiyor. Hani şahit olmasam belki derim, bu gözler şahit. Ben olmasam benim dışımda insanlar şahit oldular.

Vicdanım izin vermediği için daha fazla inkar edemeyeceğim. Kabul ediyorum. Tanrı var. 

Adına şimdilik Allah demiyorum. Üzerine gidecek, idrak etmeye çalışacağım. 

Pişmanım forum, umarım Tanrı affeder, sizlere de vesile olur. 

Hoşçakalın. ?

???

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...

Konuyu açan arkadaş Merhaba ;

Bana yardımcı olursanız sevinirim.Örneğin ;

Bir çocuk valideye veli olamaz ama Valide velede (çocuğa) veli olabilir çünkü velilik donanımlarına sahiptir o halde ,

Allah'ın veli kulları yoktur aksine Allah'ın velilik yaptığı kullar vardır...

Çünkü hiç bir kul Allah'a valideler gibi velilil yapamaz zaten Allah'ın yarattığı bir kulun veliliğine ihtiyacı yoktur

İşte ben sizlere bunun gibi bilgiler versem ve sizde müslümanlara karşı kullansanız olur mu ?

Saygılarımla

Sitelerde Paylaş
On ‎10‎.‎06‎.‎2018 at 11:43, Gizli yazdı:

Konuyu açan arkadaş Merhaba ;

Bana yardımcı olursanız sevinirim.Örneğin ;

Bir çocuk valideye veli olamaz ama Valide velede (çocuğa) veli olabilir çünkü velilik donanımlarına sahiptir o halde ,

Allah'ın veli kulları yoktur aksine Allah'ın velilik yaptığı kullar vardır...

Çünkü hiç bir kul Allah'a valideler gibi velilil yapamaz zaten Allah'ın yarattığı bir kulun veliliğine ihtiyacı yoktur

İşte ben sizlere bunun gibi bilgiler versem ve sizde müslümanlara karşı kullansanız olur mu ?

Saygılarımla

KURANI KERİME İMAN EDİYORSANIZ KURANI KERİMDEN DELİLLER GETİREYİM.........

Sitelerde Paylaş
6 saat önce, Gizli yazdı:

Mikelanjo007 ( Meal üzerinden olmasın )

Sorgu ; Valide kelimesi müennes ise neden eril olan baba içinde valide denmektedir gibi

islam dininde EVLİYALIK MAKAMI olduğunu herkes bilir.......kadındanda erkektende evliya olabilir.... evliya veli dost demektir.... EVLİYAULLAH ALLAHDOSTU.. EREN ERMİŞ

Allahın ÖZEL LÜTUFLARINA MASHAR OLMUŞ KİŞİLERDİR. YOKSA SİZİN ZANNETTİĞİNİZ GİBİ..ALLAH tealadan DAHA ÜSTÜN GÜçLERİ OLAN KİŞİ FALAN DEĞİLDİR VELİLER:D TÖVBE TÖVBE...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...