Jump to content

Dinlerin getirileri

Recommended Posts

En canlı konu olduğu için buraya yazıyorum. Size ihtiyacım var. Bir arkadaşimla kuranın insan uydurması olduğu üzerine tartışıyoruz. Kendisi bir çok hocanın ismini vererek, bu adamlar kadar Kuran konusunda bilgili olamazsın. senin görüp onların göremediği ne olabilir ki diyor. son çare olarak hocaların ipine sarıldı. Sizce arkadaşı tatmin edecek nasıl bir cevap verilebilir.

Önemli olan bilmek değil,anlamaktır..Bir martı da Güneş'in var olduğunu biliyor,bende bunu biliyorum ama martı Güneş'in varlığının anlamını bilemez ama ben bunu biliyorum..Martı için Güneş'in ne anlama geldiği önemli değildir,Güneş'in kendisi önemlidir..

Hocalar için de İslami öğretilerin(şeriatın) kendisi önemlidir,İslam'ın ne manaya geldiği değil..İslam'ın ne manaya geldiğini anlamak için,yüzeysel de olsa diğer dinleri,günümüz yasalarını,bilimde-sanatta ilerlemiş günümüz batı insanını,İslam tarihini,tarihi biraz bilmek/anlamak lazım..Gözü İslam'dan başka bir şey görmeyen birisi,İslam'ı tabi ki anlıyamaz..Anlamak gerçekten meseledir..

Kuran'da KES-PARÇALA-ÖLDÜR yazdığını ben de,hocalarda biliyor ama bu ifadelerin ne manaya geldiğini hocalar anlamıyor..Çünkü anlamak için gerekli düşünme kapasitesine sahip değiller..Doğru düşünmeleri için yörüngeden çıkmaları lazım ama bunu yapmaları neredeyse imkansız..

Sitelerde Paylaş

Tahmini dinin ortaya çıkış hikayesi :

Taş devrinde marmar kabilesi adında bir kabile varmış kabile yırtıcı hayvanlar tarafından basılmış

Sadece mağaradaki 100 çocuk hayatta kalmış çocukların 50 si erkek 50 si kızmış , erkekler arasında iri cüsseli ayı yavrusu gibi bir erkek varmış. Adı da ayı olsun. Ergenlik çağına girdiklerinde ayı azmış diğer bütün erkekleri dışarı atmış, diğer erkekler hem doğal koşullara karşı savunmasız kalmışlar hem de kızları istemelerine rağmen avuçlarını yalıyorlarmış.

Ne yaptılarsa içeri girememişler ne güçleri yetiyormuş ne de ayı hiçbir şeyle ikna oluyormuş.

Ayı en güçlü olmanın rahatlığı ile bütün kızların sahibi oluyormuş.

Diğer gençler aralarında konuşuyor "Keşke gücümüz ona yetse ama hiç birimizin gücü yetmez ona" diyorlarmış.

İçlerinden en zayıflarından olan kurnaz ismindeki oğlan ben birşey denicem belki işe yarar demiş.

Kurnaz ayının yanına gitmiş ve ona senden daha güçlü ve seni gören ve işiten biri var ve de seni yaptıklarından dolayı cezalandıracak ama vazgeçersen seni affedecek demiş. Ayı duraksamış o ne nerede kanıtla onu demiş, kurnazda ona açıklamış sen öldükten sonra ona gideceksin ebedi cehennemde yada cennette kalacaksın vesaire sonrada ona ben yanlışsan birşey kaybetmezsin ama ben haklıysam vay haline demiş, sonrada ayı tövbe etmiş diğerlerini içeri almış hep beraber mutlu mesut geçinmişler.:D

Sitelerde Paylaş

İslamın beni kandırmasından, hayatımın önemli bir kısmını çalmasından ve çoğu konuda geri kalmama sebep olmasından dolayı islamdan nefret etmişimdir.

Fakat doğa yasalarını öğrenince ve amacın daha uyumlu yavrulara sahip olmak uyruna herşeyi mübah saydığı bir düzen midemi bulandırdı. Mesela bir kadın kocasından daha uyumlu bir erkekle yatabilir ve bir erkekte kendi çoçuklarına bakmak yerine karısından daha uyumlu başka bir kadının çoçuklarına bakarak ona kur yapabilir ve onu etkileyiip onunla yatabilir sonuçta uyumlu genler seçileceğinden bu davranışlar evrimsel olarak olumludur.Bu noktada insanların bu acımasız ve pislik düzene bir son vermek üzere iş birliği yaptığını bundan dolayı da dini ve toplumsal kuralları icat ettiğini düşünüyorum.Bu noktada dinlere de hak veriyorum yalanda olsa bir noktada insanlığa hizmet etmiştir.

bu nasıl bir cümle?
Sitelerde Paylaş

Tahmini dinin ortaya çıkış hikayesi :

Taş devrinde marmar kabilesi adında bir kabile varmış kabile yırtıcı hayvanlar tarafından basılmış

Sadece mağaradaki 100 çocuk hayatta kalmış çocukların 50 si erkek 50 si kızmış , erkekler arasında iri cüsseli ayı yavrusu gibi bir erkek varmış. Adı da ayı olsun. Ergenlik çağına girdiklerinde ayı azmış diğer bütün erkekleri dışarı atmış, diğer erkekler hem doğal koşullara karşı savunmasız kalmışlar hem de kızları istemelerine rağmen avuçlarını yalıyorlarmış.

Ne yaptılarsa içeri girememişler ne güçleri yetiyormuş ne de ayı hiçbir şeyle ikna oluyormuş.

Ayı en güçlü olmanın rahatlığı ile bütün kızların sahibi oluyormuş.

Diğer gençler aralarında konuşuyor "Keşke gücümüz ona yetse ama hiç birimizin gücü yetmez ona" diyorlarmış.

İçlerinden en zayıflarından olan kurnaz ismindeki oğlan ben birşey denicem belki işe yarar demiş.

Kurnaz ayının yanına gitmiş ve ona senden daha güçlü ve seni gören ve işiten biri var ve de seni yaptıklarından dolayı cezalandıracak ama vazgeçersen seni affedecek demiş. Ayı duraksamış o ne nerede kanıtla onu demiş, kurnazda ona açıklamış sen öldükten sonra ona gideceksin ebedi cehennemde yada cennette kalacaksın vesaire sonrada ona ben yanlışsan birşey kaybetmezsin ama ben haklıysam vay haline demiş, sonrada ayı tövbe etmiş diğerlerini içeri almış hep beraber mutlu mesut geçinmişler. :D

Hikaye böyle bitmez,kurnaz adam peygamberliğini ilan eder ve tüm kadınlarını haremine alır :)
Sitelerde Paylaş

Meselye din ekseninden bakarsak onun kotu ve begenilmeyen oznel objeleri ortaya atilir. Bu su su vardidan kotu bir hristiyan senfonisi olur.

Mesela bilim, hicbir milletin mali degildir. Bu evrensellik gibi sosyalist ulkeler dusunursen sosyalizmin A ulkesindeki bireysel dogrulugu sonucta B ulkesinde de gecer. Bu sebepten her ideolojinin topluma faydasi vardir.

Ozellikle degisim istiyorsak, toplumu iyi yonde evirmek istiyorsak bireysel degisimler olmalidir. Mevcut her sistem otekinden iyi olarak geliyor. Devrim ile degisim yapiyor. Ama devrimler toplumlarda aci da birakir. Yeni turkiye eski turkiyeyi acitir.

Iste bu toplumsal degisimi aci vermeden yapan olgudur din. Cunku milletlerden mahllelerden uzak birlestiriciligi vardir.

Bu degisim eger aziz ve Tanrici rolunde ise kotulesme anlamina gelir. Eger asaletsiz birey ve Tanribilimci rolunde ise iyilesme anlamindadir.

Eger otoyolun bir kismini duvarla kapali alan ile kapatirsak icerdeki arabalarin eksozu bir iki saatte herkezi oldurecektir. Bu ucsuz bucaksizlikta Bu etkiyi genis hava gormemizi engelliyor. Iste din cogu zaman dar alanlarda topluma fayda saglar. Uzaktan etkilenme ile bakip genis dusuncede dar sig yobaz denir.

İslamın beni kandırmasından, hayatımın önemli bir kısmını çalmasından ve çoğu konuda geri kalmama sebep olmasından dolayı islamdan nefret etmişimdir.

Fakat doğa yasalarını öğrenince ve amacın daha uyumlu yavrulara sahip olmak uyruna herşeyi mübah saydığı bir düzen midemi bulandırdı. Mesela bir kadın kocasından daha uyumlu bir erkekle yatabilir ve bir erkekte kendi çoçuklarına bakmak yerine karısından daha uyumlu başka bir kadının çoçuklarına bakarak ona kur yapabilir ve onu etkileyiip onunla yatabilir sonuçta uyumlu genler seçileceğinden bu davranışlar evrimsel olarak olumludur.Bu noktada insanların bu acımasız ve pislik düzene bir son vermek üzere iş birliği yaptığını bundan dolayı da dini ve toplumsal kuralları icat ettiğini düşünüyorum.Bu noktada dinlere de hak veriyorum yalanda olsa bir noktada insanlığa hizmet etmiştir.

tarihinde Rhodium tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Hikaye böyle bitmez,kurnaz adam peygamberliğini ilan eder ve tüm kadınlarını haremine alır :)

Eğer dediğin gibi olursa sonraki nesillerde kurnaz sayısı çoğalacağından yeni toplulukta ateistlerin ve dincilerin sayısı baya bir artacaktır. :D

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...