Jump to content

KURBAN BAYRAMI HAYVANLARI KORUMA GUNUNDE

Recommended Posts

“İBADET VAHŞETE DÖNÜŞMEMELİ”

HAYTAP Başkanı Nesrin Çıtırık, “Kurban

ibadetine asla karşı değiliz, bizim çabamız

ibadetin vahşete dönüştürülmemesi

noktasında. Bu konuda her yıl olduğu gibi, bu

bayramda da mücadele vereceğiz” dedi.

DİYANET DE AYNI GÖRÜŞTE

Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan da, HAYTAP’ın

açıklamasıyla örtüşen nitelikte bir açıklama

yapıldı. Diyanet İşleri’nden, Kurban ibadeti

yapılırken İslam dininin gerektirdiği şefkati ve

merhameti asla elden bırakmamak gerektiği

söylendi.

Haberin tamami icin: http://www.haberler.com/kurban-bayrami-hayvanlari-koruma-gunu-ne-denk-6511900-haberi/?m=0

Sitelerde Paylaş
  • İleti 67
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

İBADET VAHŞETE DÖNÜŞMEMELİ

HAYTAP Başkanı Nesrin Çıtırık, Kurban

ibadetine asla karşı değiliz, bizim çabamız

ibadetin vahşete dönüştürülmemesi

noktasında. Bu konuda her yıl olduğu gibi, bu

bayramda da mücadele vereceğiz dedi.

DİYANET DE AYNI GÖRÜŞTE

Diyanet İşleri Başkanlığından da, HAYTAPın

açıklamasıyla örtüşen nitelikte bir açıklama

yapıldı. Diyanet İşlerinden, Kurban ibadeti

yapılırken İslam dininin gerektirdiği şefkati ve

merhameti asla elden bırakmamak gerektiği

söylendi.

Haberin tamami icin: http://www.haberler.com/kurban-bayrami-hayvanlari-koruma-gunu-ne-denk-6511900-haberi/?m=0

Hem hayvan sever olacaksın,hemde hayvanların yoktan yere boğazlanmasına karşı olmayacaksın.. Bu ne yaman çelişki böyle..

Haytap başkanı sıçmış biraz..hiç konuşmasa daha iyiydi..

Kurban ibadeti zaten bir vahşet,ne merhametinden,sevgisinden bahsediyor bunlar?

Ha koyunu yere yatırıp diri diri boğazlamışsın,ha işidin yaptığı gibi insanı boğazlamışsın.. İkiside aynı kapıya çıkmaz mı? Iki kurban da aynı acıyı çekmiyor mu?

Çok zalim bir dünyada yaşıyoruz..hayvanların eti için kesilmesi bana çok zalimce geliyor..keşke laboratuvar ortamında et üretilebilsede bizde bu vahşeti görmesek..

Sitelerde Paylaş

Tremor sen resmen bu hayatta boş yaşıyorsun,büyüde gel, neymiş hayvanların kesilmesine karşıymış, imtihanın alasısın vallahi :)

İyi sen putunla beraber hayatı dolu dolu yaşa,arada bir putuna kurban da kes,putun sana darılmasın..

Hayvanların da en az senin kadar bu dünyada yaşam hakkı var.Kendini ne sanıyorsun da hayvanlardan üstün görüyorsun aymaz herif.

Benim için hayvanlar,insanlardan daha değerlidir

Sitelerde Paylaş

İyi sen putunla beraber hayatı dolu dolu yaşa,arada bir putuna kurban da kes,putun sana darılmasın..

Hayvanların da en az senin kadar bu dünyada yaşam hakkı var.Kendini ne sanıyorsun da hayvanlardan üstün görüyorsun aymaz herif.

Benim için hayvanlar,insanlardan daha değerlidir

tremor dostum seni Türk Hava Yollarına emanet ediyorum, iyi uçuşlar :)

Sitelerde Paylaş

Müslümanlar kendilerini çok kutsal, bütün alemlerin üstünde göredursun şunu diyeceğim: adem ve torunları uzun yıllar çiğ et yemiş. Ateş icat olunana kadar. Bu mu be kutsallık?

Ordanda şuraya geleceğim: Peygamber dedikleri ataları yırtıcı hayvanlar gibi çiğ et yiyen bir toplumdan çok şey beklememek gerek Tremor kardeş. Bunlar ayı geldi ayı gidecekler. Yoksa sana katılıyorum. Ama senin bahsettiğin kırmızı et tüketiminin başka yollarla olması şimdilik imkansız... Ayrıca kırmızı et tüketimine karşı değilim.

Her seneki gibi kurban bayramı dedikleri cinayet gününde kutsal müslümanlara mutluluklar diliyorum. Dikkat edin elinizi bacağınızı kestirmeyin. Acil servislerde gerçekten hasta olanların önünü tıkamayın.

Sitelerde Paylaş

Müslümanlar kendilerini çok kutsal, bütün alemlerin üstünde göredursun şunu diyeceğim: adem ve torunları uzun yıllar çiğ et yemiş. Ateş icat olunana kadar. Bu mu be kutsallık?

Ordanda şuraya geleceğim: Peygamber dedikleri ataları yırtıcı hayvanlar gibi çiğ et yiyen bir toplumdan çok şey beklememek gerek Tremor kardeş. Bunlar ayı geldi ayı gidecekler. Yoksa sana katılıyorum. Ama senin bahsettiğin kırmızı et tüketiminin başka yollarla olması şimdilik imkansız... Ayrıca kırmızı et tüketimine karşı değilim.

Her seneki gibi kurban bayramı dedikleri cinayet gününde kutsal müslümanlara mutluluklar diliyorum. Dikkat edin elinizi bacağınızı kestirmeyin. Acil servislerde gerçekten hasta olanların önünü tıkamayın.

Siz kurban bayramının ne demek olduğunu bilmiyorsanız ben daha ne diyim size! Baştaki temennimi unutmayın,madem hayvanları çok seviyorsunuz o zaman yılbaşındaki hindi katliamlarına,hatta daha da fecisi İspanya'daki boğa katliamlarına da tepki vermelisiniz! Ha tabi ki bu tepkilerinizin haklılığı Kurban için geçerli değil çünkü kurban hayvan katliamı değildir. Okumuş cahil olmayın lütfen!

Sitelerde Paylaş

Siz kurban bayramının ne demek olduğunu bilmiyorsanız ben daha ne diyim size! Baştaki temennimi unutmayın,madem hayvanları çok seviyorsunuz o zaman yılbaşındaki hindi katliamlarına,hatta daha da fecisi İspanya'daki boğa katliamlarına da tepki vermelisiniz! Ha tabi ki bu tepkilerinizin haklılığı Kurban için geçerli değil çünkü kurban hayvan katliamı değildir. Okumuş cahil olmayın lütfen!

Sakın ''fakir insanların et yemesi için'' gibi şeyler anlatma.

Gavurlar 20 tane mi hindi kesiyorlar?

1 tane kesip pişirip ailecek yiyorlar, gelenek işte.

Ne var bunda? Nasıl bir kıyaslama bu?

Sitelerde Paylaş

zorlu dostum, kurbana tepki geldiği sürece yılbaşına da tepki gelecektir, got it? Hadi yılbaşı dediğin gibi olsun,sonuçta onlar da ailece et yiyor,peki boğalar? Ben bu yaşıma kadar bir kez olsun boğa katliamının eleştirlidiğini görmedim, duymadım, tam tersine tv de, programlarda hep bir eğlence olarak gösterildi,ya bildiğin vahşice bir katliam be! Kelimesi kelimesine tam karşılığı bu! Evet sizi dinliyorum bu konuda?

Sitelerde Paylaş

Hangi şehirde yaşıyorsun bilmiyorum. TV lere Türkiye'deki bütün dehşet olaylarının yansımadığı için böyle rahat konuşuyorsun. Her kurban bayramında seni değişik değişk iç anadolu illerine bekliyorum. Gez ve gör bakalım hayvan katliamımı değil mi. Sıradan insanların o hayvanlara eziyet çektirerek kesim yaptığını neredeyse bütün sokak ve caddelerde görürsün. Hemde çocukların gözleri önünde. Şimdi diyeceksin ki; sonuçta öylede böylede hayvan ölüyor ve etinden faydalanıyorsun. Ama et kesim merkezlerinde işinin ehli insanlarca hayvanın kesilip etinin tüketilmesi ayrı, her sakal bırakan denyonun eline bıçak alıp kasaplığa soyunması ayrı.. Bu forumda gördüğüm en büyük aksilik hayatın sadece İstanbul'dan ve tvlerin bize gösterdiğinden ibaret sanılması...

Sitelerde Paylaş

Cenab-ı Hakk'ın dostu olma şerefiyle şereflenmiş bir peygamber olan İbrahim (a.s.) bir adakta bulunmuş, bir oğlu olduğu takdirde onu Allah'a kurban edeceğini adamıştı. Aradan geçen zaman içerisinde oğulları olmuş ama o, adağını nasılsa unutmuştu. Rüyada oğlunu kurban ediyor görmüş ve irkilmişti. Hz. İbrahim bu rüyayı üç ayrı gece görmüştür. Peygamberlerin rüyası vahiy olduğu gibi onlar tarafından yapılan tabirleri de vahiydir. İbrahim a.s. da rüyasını, oğlunu kurban etmesi gerektiği şeklinde tabir etmiş ve böylece bu tabir de vahiy olmuştur. Artık Hz. İbrahim'in bu vahyi yerine getirmesi gerekiyordu.

Elbette bu çok zordu ama Allah'tan aldığı vahye uymaması daha zordu. İbrahim a.s büyük bir imtihan karşısında olduğunu anladı. Hiç tereddüt etmeden Allah'a teslim oldu ve durumu oğlu İsmail aleyhi's-selâm'a açmaya karar verdi.

Şimdi konu ile ilgili olarak Kur'an-ı Kerim'in açıklamalarını dinleyelim: Allah Teala buyuruyor:

"İbrahim 'Ey Rabbim, bana iyilerden (bir oğul) ihsan et' dedi. Biz de kendisine yumuşak huylu bir oğul müjdeledik. Oğlu yanında koşacak çağa gelince, 'Ey oğlum, ben seni rüyamda boğazladığımı gôrüyorum, bir düşün, ne dersin ?' dedi. (İsmail) Babacığım, sana ne emrolunuyorsa yap. İnşaallah beni sabredenlerden bulacaksın.' dedi. Her ikisi de Allah'a teslim oldular (Allah'ın emrine boyun eğdiler). İbrahim, oğlunu şakağı üzerine yatırdı. Biz de ona şöyle seslendik: 'Ey İbrahim, rüyana gerçekten sadakat gösterdin, şüphesiz ki bu apaçık bir imtihandı.' Dedik ve ona (İsmail'e karşılık ) büyük bir kurbanlık fidye verdik. Kendisine sonradan gelenler için de iyi bir nam bıraktık. Selam olsun İbrahim'e. İşte biz iyilik yapanları böyle ödüllendiririz. Çünkü 0, bizim mümin kullarımızdandır." (1)

Görülüyor ki, Kur'an da Hz. İbrahim'in gördüğü rüyanın vahiy olduğunu teyit etmiştir. Çünkü Cenâb-ı Hak kendisine seslenirken: "Ey İbrahim, gördüğün rüyaya gerçekten sadakat gösterdin." buyurmuştur.

İbrahim a.s, Allah'ın emrine boyun eğerek oğlunu kurban etmek üzere şakağı üzerine yatırınca Cenab-ı Hak, İsmail'in yerine bir koyun kurban etmesini emretmiştir. Bu, Allah'ın insanlığa büyük bir lütfudur. Allah, insanları Hz. İbrahim'in aracılığı ile insanı kurban etmekten korumuş olmasaydı muhtemelen insanlar, insan kurban etme, gibi korkunç bir geleneğe sahip olabilirdi ve insanları bu korkunç gelenekten kimse de kurtaramazdı.

İbrahim a.s oğlu yerine Cenâb-ı Hakk'ın kendisine gönderdiği koçu kurban etmiştir. Böylece kurban Hz. İbrahim'den sünnet olarak bize intikal etmiştir.

Kurban, insanın Allah'a yaklaşmasına ve O'nun rızasını kazanmasına vesile olan bir ibadettir. "Kurban"kelimesinde bu mana vardır. İnsan kurban kesmekle İbrahim (a.s.) gibi Allah'a ve O'nun emirlerine bağlılığını, gerekirse O'nun rızasını kazanmak için her fedakârlığa katlanacağını göstermiş olur.

Allah'ın hoşnutluğunu kazanmak için yapılan her şeyde esas olan iyi niyettir. Kurbanda da böyledir, iyi niyet ve ihlas esastır. Bakınız, bu konuda Kur'an-ı Kerim'de şöyle buyuruluyor:

"Onların (kurbanların ) ne etleri ne de kanları Allah'a ulaşır. Fakat O'na sadece sizin takvanız ulaşır.'' (2) Esasen Allah Teâla ancak takva sahiplerinin yapmış oldukları ibadetleri kabul eder. Maide suresindeki şu ayet-i kerimeler bu konuyu bir örnek vererek açıklıyor. Allah Tealâ buyuruyor.

"(Ey Muhammed) Onlara Adem'in iki oğlu ile ilgili haberi hakkıyle oku. Hani her ikisi birer kurban sunmuşlardı, birinden kabul edilmiş, diğerinden kabul edilmemişti (Kurbanı kabul edilmeyen ötekine).

-Seni öldüreceğim, demişti. Diğeri ise :

- Allah, yalnız kendisinden korkanlardan kabul eder, dedi ve devam etti : "Allah'a yemin ederim ki sen beni öldürmek için bana el uzatsan da ben seni öldürmek için sana el uzatacak değilim. Ben, alemlerin Rabbi olan Allah'tan korkarım.'' dedi. (3)

Görülüyor ki, kurban kesenlerden biri iyi niyeti ve Allah'tan korkması sebebiyle sunduğu kurban kabul görmüş, diğeri ise kötü niyeti sebebiyle kurbanı kabul edilmemiştir.

Sevgili Peygamberimiz de bu konuda şöyle buyurmuştur:

"Amellerin kıymeti ancak niyetlere göredir. Herkesin niyet ettiği ne ise eline geçecek olan ancak odur.''(4)

Kurban, İslâm'daki sosyal yardımlaşma ve dayanışmanın bir başka örneğidir. Her gün dünyada sayısız hayvan kesilir ve bundan çoğunlukla varlıklı kimseler yararlanır. Hâlbuki kurban bayramında kesilen kurbanlardan daha çok yoksullar ve hayır kurumları istifade eder.

Birkaç cümleyi geçti ama olsun siz okumayı seviyorsunuz :)

Sitelerde Paylaş

zorlu dostum, kurbana tepki geldiği sürece yılbaşına da tepki gelecektir, got it? Hadi yılbaşı dediğin gibi olsun,sonuçta onlar da ailece et yiyor,peki boğalar? Ben bu yaşıma kadar bir kez olsun boğa katliamının eleştirlidiğini görmedim, duymadım, tam tersine tv de, programlarda hep bir eğlence olarak gösterildi,ya bildiğin vahşice bir katliam be! Kelimesi kelimesine tam karşılığı bu! Evet sizi dinliyorum bu konuda?

Sen forumda yenisin galiba...

Bize kurban bayramını anlatacakmışsın :) anlatta öğrenelim,biz bilmiyoruz ne anlama geldiğini...

Bize bilgi verirsen seviniriz...

Demişsin ki yılbaşı boğalar...

Aha ben söylüyorum işte..her türlü gereksiz yere zevk yada eğlence için hayvan öldürülmesine karşıyım...

Yeterli mi ?

Sitelerde Paylaş

Hangi şehirde yaşıyorsun bilmiyorum. TV lere Türkiye'deki bütün dehşet olaylarının yansımadığı için böyle rahat konuşuyorsun. Her kurban bayramında seni değişik değişk iç anadolu illerine bekliyorum. Gez ve gör bakalım hayvan katliamımı değil mi. Sıradan insanların o hayvanlara eziyet çektirerek kesim yaptığını neredeyse bütün sokak ve caddelerde görürsün. Hemde çocukların gözleri önünde. Şimdi diyeceksin ki; sonuçta öylede böylede hayvan ölüyor ve etinden faydalanıyorsun. Ama et kesim merkezlerinde işinin ehli insanlarca hayvanın kesilip etinin tüketilmesi ayrı, her sakal bırakan denyonun eline bıçak alıp kasaplığa soyunması ayrı.. Bu forumda gördüğüm en büyük aksilik hayatın sadece İstanbul'dan ve tvlerin bize gösterdiğinden ibaret sanılması...

Eziyete biz de karşıyız dostum, ya hayvanların dahi haklarına sahip çıkan bir dine mensubuz ne çabuk unutuyorsunuz?

Sitelerde Paylaş

Sen forumda yenisin galiba...

Bize kurban bayramını anlatacakmışsın :) anlatta öğrenelim,biz bilmiyoruz ne anlama geldiğini...

Bize bilgi verirsen seviniriz...

Demişsin ki yılbaşı boğalar...

Aha ben söylüyorum işte..her türlü gereksiz yere zevk yada eğlence için hayvan öldürülmesine karşıyım...

Yeterli mi ?

Senin tek başına karşı olman güzel. Peki neden bunu örgütsel olarak kimse yapmıyor? Sivil toplum örgütleri,güya hayvan hakları savunucuları,medya? Kurban bayramında ellerinde pankartlarla gezen denyoları çok görüyoruz. Kusura bakmayın ama bu kelimeyi kullanmak zorunda kaldım artık.Çünkü yaptıkları resmen denyoluk ve kendi fikirlerine ihanet!

Sitelerde Paylaş

Neyse kurban kesecekseniz illa koyun olmasın.

Koyun etini sevmiyorum. Et pişince bir garip kokuyor. Bize koyun eti geliyor genelde ikram olarak.

Dana kurban edin de yiyelim mis gibi.

tarihinde zorlu tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Neyse kurban kesecekseniz illa koyun olmasın.

Koyun etini sevmiyorum. Et pişince bir garip kokuyor. Bize koyun eti geliyor genelde ikram olarak.

Dana kurban edin de yiyelim mis gibi.

Ben göndereyim sana dostum be, sen yeter ki iste, sevap kazanalım, hem sen hem biz, insanları sevgi ortamında buluşturur kurban :) Ama burdan da şu soruyu sordum şimdi kendime, hemen araştırıcam. Soru şu: Birisine iyilik yapmak bazen o insanı rencide edebilir. Acaba bu konu hakkında alimler ne demiş? Bakın ben kendi dinimi bile sorguluyorum,hemen araştırıyorum.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...