Jump to content

kuranin bi benzerini yazinda gorelimm......

Recommended Posts

konfiüçyusim....

6.4 milyon inanani bulunmaktadir..... hemen hemen musevilikle murid orani aynidir...

Konfüçyüs'ün kendi ve öğrencileriyle yaptığı konuşmaları toplayan Analektler (Çince 論語 / 论语, lùn yǔ / lún yǔ), Çin edebiyatının en önemli 13 klasik eserlerinden biri sayılmaktadır ve dört temel kavramı içerir:

• Anaya ve babaya saygı (孝, xiao),
  • İnsancıllık / merhametlilik (仁, ren),
  • Adalet (義, yi),
  • Yazıtlar / ayinler (禮 / 礼, li).

Anaya ve babaya saygı, büyüklere hürmet, ahlak kurallarının başında gelen erdemlerdir. Her insan bu kurallara uygun yaşamayı amaçlamalı ve bunu çevresine, dostça, sevecen, ılımlı, güvenilir, dürüst davranışlarla göstermelidir. Konfüçyüs'e göre, "Yüce" insan olmanın ilk şartı, bu dört erdeme ulaşılması asla mümkün olmasa da, yılmadan gayret göstermektir. Gerceği görmek, çaba gösteren herkes için mümkündür. Bunun aracı da Konfüçyüs'e göre bilgidir. Bilgi sahibi olmak, insanların mevki durumuna göre ayrım yapmadan, herkese açık olmalıdır.

Konfüçyüs'ün öğretisi din değil, eski Wu-dinine dayanan etik felsefedir. Öğretisinde kesin bir hiyerarşi sözkonusudur. İnsan ilişkilierinde birbirine itaat etmesi gereken gruplar şunlardır:

• Vatandaş: Hükümdarına itaat etmeli
  • Genç: Yaşlıya itaat etmeli
  • Kadın: Kocasına itaat etmeli
  • Çocuklar: Ana-babaya itaat etmeli

Bu erdemlere ulaşmanın yolu bilgiden geçer. İnsan, hayatı boyunca, alçak gönüllülüğünü koruyarak, yeni şeyler öğrenmeye çaba göstermelidir....

budizm...

gunumuzde 600 milyon muridi bulunmaktadir.....

Budizmin, tek tanrılı dinler olan (Müslümanlık, Yahudilik ve Hristiyanlıktan) farkı nedir?

Budizm, teist, tek tanrıcı bir din deǧildir; fakat bu onun ateist bir din olduǧu anlamına da gelmez. Evet, Budizme gőre yaratan bir tanrı yoktur, fakat yaratılma düşüncesinden baǧımsız olarak, herşey birbirine baǧlı ve eşzamanlı olarak vardır.

Öğretiler: Buddhadharma

Karma ve yeniden doğum

Samsara'nın acı döngüsü

Dört Yüce Gerçek

• 1. gerçek, Dukkha: acı hayatın ve varoluşun bir parçasıdır.
  • 2. gerçek, Samudaya: acıların kaynağı arzu ve isteklerdir.
  • 3. gerçek, Nirodha: istek ve arzular bırakılırsa acılar sona erdirilebilir.
  • 4. gerçek, Magga: acıların sona erdirilmesinin yolu Sekiz Aşamalı Asil Yol'dan geçer. Doğru kavrama, doğru düşünce, doğru söz, doğru eylem, namuslu kazanç, doğru çaba, uyanıklık, ve doğru konsantrasyon.

Sekiz Aşamalı Asil Yol

I Gerçek Bilgi II Doğru Zihniyet III Doğru Söz IV Doğru Davranış V Doğru Yaşam Biçimi VI Gerçek Çaba VII Gerçek Dikkat VIII Gerçek Uyanıklık

bunlari neden yazdin diyebilirsiniz çogu yazilarda ahlaki dinle tanriyla ilişkilendiriyorlar kuran allah yazisidir ahlakı vardir dinsizler her şeyi yapar onlarin ahlaki yoktur diyorlar ayrica kurana benzer bir kitap yazinnda gorelim diyorlar gerçi bu saçmaliklarada inanmıyorum ama bunlari insanlar yazmiştir kanitlidir inananlarida çoktur hatta doktrinleri vardir buyrunnn....

Sitelerde Paylaş
  • İleti 97
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

• 2 weeks later...

Değil Kuran, sadece 1 ayetini yazana bir aylık maaşımı veriyorum.

Kuran'in ilk ayeti yani Besmelenin benzerini yazmanizi istiyorum.

Sırtını Yüce Allah'a dayayan ve O'na Tevekkül eden işte böyle de meydan okur. Bir yanda Kuran'ın bir insan Tarafından yazılma olasılığı üstüne konu açan biri, diğer tarafta sadece konu sahibine değil, tüm ateist site sakinlerine, bırakın bütün kitabı bir ayetini yazın diyerek duble meydan okuyan ve ortaya bir aylık emeğini koyan biri. Bir aylık maaşta benden. Hadi besmelenin benzerini getirinde görelim !!!

Sitelerde Paylaş

Sırtını Yüce Allah'a dayayan ve O'na Tevekkül eden işte böyle de meydan okur. Bir yanda Kuran'ın bir insan Tarafından yazılma olasılığı üstüne konu açan biri, diğer tarafta sadece konu sahibine değil, tüm ateist site sakinlerine, bırakın bütün kitabı bir ayetini yazın diyerek duble meydan okuyan ve ortaya bir aylık emeğini koyan biri. Bir aylık maaşta benden. Hadi besmelenin benzerini getirinde görelim !!!

Kutsal olduğu iddia edilen bir sürü kitap var...

Ben biraz deneyeyim.

Vaktim olsa 500 sayfa da yazarım.

Ki ben yazma kabiliyeti iyi olan biri değilimdir.

Birkaç cümle yazayım...

De ki, şüphesiz ki Allah bu kitabı gökten zembille indirdi, düşünüp ibret alasınız ve benim yaptığım gibi birbiri ile alakasız olduğu halde peş peşe kopuk metinler oluşturmayasınız diye.

Madem ki böyle bir kitap oluşturmak imkansız onlara (benzerini isteyenlere) bu yazdıklarını delil olarak göster.

Hala iddia etmeye devam ederlerse, Sümer mitlerinin, Zerdüşt metinlerinin onların kitaplarından önce yazıldığını söyle.

Pek de fena olmadı... :)

tarihinde Mırnaw tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ben biraz deneyeyim.

Birkaç ayet yazayım...

De ki, şüphesiz ki Allah bu kitabı gökten zembille indirdi, düşünüp ibret alasınız ve benim yaptığım gibi birbiri ile alakasız olduğu halde peş peşe kopuk metinler oluşturmayasınız diye.

Madem ki böyle bir kitap oluşturmak imkansız onlara (benzerini isteyenlere) bu yazdığın ayetleri delil olarak göster.

Hala iddia etmeye devam ederlerse, Sümer mitlerinin, Zerdüşt metinlerinin onların kitaplarından önce yazıldığını söyle.

Dur bir dakika. Herkez kendi ham maddesini kullansın :)

Yazılmasına yazılır da,Ayet nedir ? Kitap nedir ? Bunlar yazarların yazdığı kitap gibi satır gibi birşey miki olaya basit bakılıyor!

Sitelerde Paylaş

Ne kadar maş alıyorsun :)

Besmeleyle benzer derken harflerden oluşan bir benzerlik mi istiyorsun ?

Milli egemenlik öyle bir nurdur ki, onun karşısında zincirler erir, taç ve tahtlar batar, mahvolur. Milletlerin esirliği üzerine kurulmuş müesseseler her tarafta yıkılmaya mahkumdurlar.

Gibimi?

Sitelerde Paylaş

Dur bir dakika. Herkez kendi ham maddesini kullansın :)

Yazılmasına yazılır da,Ayet nedir ? Kitap nedir ? Bunlar yazarların yazdığı kitap gibi satır gibi birşey miki olaya basit bakılıyor!

Yazar değil de şair olabilir. Kafiyeye bakın. Kendine özel okunuşu da olunca da şiir gibi evet...

Yasin

Vel kuran'il hakim

İnneke leminel mürselin

Ala sıratil müstakin

Sıratellezine en amte aleyhim

Sitelerde Paylaş

Yarattığım tüm insanlar eşittir.İnsanları köleleştirmeyin.

Şiirsel olmadı ama Allah ta şair gibi davranacağına mesajını daha anlaşılır anlatabilseymiş ve de insan onuruna uygun mesajlar verebilseymiş çok daha iyi olurmuş.

Sitelerde Paylaş

Ben biraz deneyeyim.

Birkaç cümle yazayım...

Madem ki böyle bir kitap oluşturmak imkansız onlara (benzerini isteyenlere) bu yazdıklarını delil olarak göster.

Bunlar da benden olsun: alıntıdır...

Azilere iman etmeyen hiç kimse masum değildir.

Yaşam ve ölüm, iyilik ve kötülük, aydınlık ve karanlık, merhamet ve intikam... Bu uçurumların yaratıldığı gün Aziler yeniden dirildi. Fakat doğru yoldan saptıranların nefret tohumları, kendilerinin de sürgün edildiği Arafın en karanlık köşelerine serpilmişti. Bu yüzden doğruluğa gönüllü olmayanlar yok edilmelidir, zira onlar bu tohumların beslenip yeşermesine sebep olurlar. Dokundukları her şeyi zehirleyerek ölüm, karanlık ve sefalet getirirler. Kurbanlarının ruhları hiçbir zaman huzur bulamaz. Ama uyanın artık çünkü son yaklaşıyor. Sizi ancak Aziler ve Ak Su kurtaracak.

Kör imanlıya acıma zira onun doğru yolu bulmak için gözlere ihtiyacı yoktur. Gören kafire acı, zira onun gözleri olsa da Aziler'in büyüklüğünü görmekten acizdir.

Sitelerde Paylaş

GENÇLİĞE HİTABE

Saygıdeğer Efendiler, sizi günlerce işgal eden uzun ve teferruatlı nutkum, nihayet geçmişe karışmış bir devrin hikâyesidir. Bunda milletim için ve gelecekteki evlâtlarımız için dikkat ve uyanıklık sağlayabilecek bazı noktaları belirtebilmiş isem kendimi bahtiyar sayacağım.

Efendiler, bu nutkumla, millî varlığı sona ermiş sayılan büyük bir milletin, istiklâlini nasıl kazandığını, ilim ve tekniğin en son esaslarına dayanan millî ve çağdaş bir devleti nasıl kurduğunu anlatmaya çalıştım.

Bugün ulaştığımız sonuç, asırlardan beri çekilen millî felâketlerin yarattığı uyanıklığın eseri ve bu aziz vatanın her köşesini sulayan kanların bedelidir.

Bu sonucu, 'Türk gençliğine' emanet ediyorum.

Ey Türk gençliği ! Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyeti'ni, ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir.

Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur. Bu temel, senin en kıymetli hazinendir. İstikbalde dahi, seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek dahilî ve harici bedhahların olacaktır. Bir gün, istiklâl ve Cumhuriyet'i müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şerâitini düşünmeyeceksin! Bu imkân ve şerâit, çok namüsait bir mahiyette tezahür edebilir. İstiklâl ve Cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler. Cebren ve hile ile aziz vatanın bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. Hattâ bu iktidar sahipleri, şahsî menfaatlerini, müstevlîlerin siyasi emelleriyle tevhid edebilirler. Millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir.

Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi vazifen, Türk istiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Gazi Mustafa Kemâl ATATÜRK

diyeceksinizki gençliğe hitabe başlıkla ne alaka? şöyle alaka! ben kuran nın bir arap anayasası veya yol göstericisi bir kitap olarak düşünürüm.. arabın kitabını örnek almaktansa..

MUstafa Kemalin NUTUK unu örnek almak Türkler için daha mantıklıdır.. bu NUTUK un fatihasıda Gençliğe hitabe olabilir..

Sitelerde Paylaş

Aziler'e iman etmeyen hiç kimse masum değildir.

Aziler yeniden dirildi.

Aziler ve Ak Su kurtaracak.

Aziler'in büyüklüğünü görmekten acizdir.

Aziler kaç kişiler?

Güzel olmuş. :)

Demek ki çok daha iyileri hemencecik yazılabiliyormuş...

Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)

siz ikiniz bi arada ne içiyonuz la bak o dinler warya hah onlar kuran incil tevrattan once çikmiş dinler :) (tanrisiz insan yazmasi bide içinde daha barişcil daha insancil daha anlaşilir)

tarihinde mustafa2116 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İlke olarak hiç bir olay aynen tekrarlanamaz. Her olgu kendi koşulları içinde yoğrulur. Kuran'ın benzerini yazın demek, siz de bir canlı yaratın demek gibidir. Milyarlarca yıllık evrimi başa sarıp canlı yaratamayız.

Üstelik kuran gibi uyduruk bir şeyin benzerini yazmaya filan hiç gerek de yok. Kuran'dan kıyaslanamayacak kadar üstün bir çok insanlık kültür ürünü vardır. Bu ürünler içinde kuran'ın lafını bile etmeye değmez.

Karl Marx'ın Das Kapital'i gibi bir kitabı yeniden yazın demek kadar saçmadır bu. Bir kitap yazacaksın, bu kitaptaki öngörüler doğrultusunda dünya iki kutup olacak, bloklar arası savaşlar çıkacak, dünyayı elli kere yok edecek nükleer silahlanma yarışı olacak. Bunu yapamazsınız. Bu kendi koşulları içerisinde bir kere olmuş bir olaydır. Bu Marx'ın peygamber olduğunu ve tanrıdan vahiy alarak Das kapital'i yazdığı anlamına gelmez.

Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)

İlke olarak hiç bir olay aynen tekrarlanamaz. Her olgu kendi koşulları içinde yoğrulur. Kuran'ın benzerini yazın demek, siz de bir canlı yaratın demek gibidir. Milyarlarca yıllık evrimi başa sarıp canlı yaratamayız.

Üstelik kuran gibi uyduruk bir şeyin benzerini yazmaya filan hiç gerek de yok. Kuran'dan kıyaslanamayacak kadar üstün bir çok insanlık kültür ürünü vardır. Bu ürünler içinde kuran'ın lafını bile etmeye değmez.

Karl Marx'ın Das Kapital'i gibi bir kitabı yeniden yazın demek kadar saçmadır bu. Bir kitap yazacaksın, bu kitaptaki öngörüler doğrultusunda dünya iki kutup olacak, bloklar arası savaşlar çıkacak, dünyayı elli kere yok edecek nükleer silahlanma yarışı olacak. Bunu yapamazsınız. Bu kendi koşulları içerisinde bir kere olmuş bir olaydır. Bu Marx'ın peygamber olduğunu ve tanrıdan vahiy alarak Das kapital'i yazdığı anlamına gelmez.

şimdi oyle deme ben marxa hayranim kitabini okudum adam smit libaralizm marxsın doktrinleri uzerine kurulu ve şuan adam smitin ulkelerin diyalektiği kitabi uzerine yonetiliyor ulkeler ekonomi mezunlari bile marx ve adam smith okuyor tarihinde mustafa2116 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu "Bir benzerini yazın da görelim" ukalalığını en az 50 yıldır duyarım.

Kuran'ın sözde 'Allah katından geldiğini' kanıtlamanın bir argümanıdır.

Aranızda Tevrat'ı ve İncil'i okuyan var mı bilmem? Bu meydan okuma pekala onlar için de yapılabilir.

Hadi 'kutsal' kitaplardan da geçtik; Müslümanlar, Darwin'in Türlerin Kökeni eserinin ya da Tolstoy'un Harp ve Sulh romanının bir benzerini yazabilirler mi acaba? Var mı kendine güvenen biri?

(Anımsatayım: Türlerin Kökeni en iyi bilimsel yapıt, Harp ve Sulh en iyi roman sayılıyor. Yani her ikisi de kendi alanlarında benzersiz.)

tarihinde satsuma57 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...