Jump to content

Eskiden Müslüman Olan Ateistlerin Kafa Yapısı Aynı mı?

Recommended Posts

• İleti 74
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Sizin işid den farkınız neki?

Işid gibi teröristler neden Dünya'da varlar,biliyor musun?

Dünya'daki insanların İslam'a gösterdikleri hoşgörüden dolayı..

Hayat acımasızdır..Eğer Işid gibilerine acırsan,kafanı göğsünde bulursun..

Ben ılımlı müslümanlara bile tahammül edilmemesi taraftarıyım..Olay şu;HERKES İNANCINI EVDE YAŞAYACAK..Camiymiş,kiliseymiş asla söz konusu bile olmayacak..İnanca dair sokakta hiçbir şey olmayacak..

Türkiye laik bir ülke ama okullarda çocuklar başörtüsü ile poz veriyorlar habercilere..Bunun sorumlusu bu pis/lanet dini,iyi bir nane gibi gösteren herkestir..

Sitelerde Paylaş

Pek çok konuda olduğu gibi yine müslümanların konuya iştirakiyle saçma sapan yerlere gitmiş.

Ben müslümanken madımakta yakılarak öldürülen insanlar için o iyi olmuş dinsizlere zaten sonsuza kadar cehennemde yanacaktılar bu onlar için başlangıç ateşi olmuş diyebilen bir insandım.

Şimdi beni sokan sineği öldürürken bile düşünürüm, acaba onun hayatı benimki kadar değerli midir diye...

Eğer islamdan tamamen soyutlanabilseydik çok daha güzel insanlar olabileceğimiz konusunda pek çoğumuz için pek şüphe görmüyorum.

tarihinde zisqib tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Işid gibi teröristler neden Dünya'da varlar,biliyor musun?

Dünya'daki insanların İslam'a gösterdikleri hoşgörüden dolayı..

Hayat acımasızdır..Eğer Işid gibilerine acırsan,kafanı göğsünde bulursun..

Ben ılımlı müslümanlara bile tahammül edilmemesi taraftarıyım..Olay şu;HERKES İNANCINI EVDE YAŞAYACAK..Camiymiş,kiliseymiş asla söz konusu bile olmayacak..İnanca dair sokakta hiçbir şey olmayacak..

Türkiye laik bir ülke ama okullarda çocuklar başörtüsü ile poz veriyorlar habercilere..Bunun sorumlusu bu pis/lanet dini,iyi bir nane gibi gösteren herkestir..

Sanane milletin başörtüsünden camisinden.

Sitelerde Paylaş

Sanane milletin başörtüsünden camisinden.

Kahve ağzıyla forumda yazılmaz..Bunu bir öğren önce..

Milletin başörtüsü,milletin camisi olmaz..Bu ülke şeriat ile yönetilmiyor..Laik bir ülkeyiz biz..Bu yüzden senin örtüne de karışırım,camine de..

Sana bir daha yazıyım..Radikal İslam'ı yaratan ılımlı islamdır..O yüzden ılımlı İslam denilen şey komple yok edilmelidir..Bir insanın başka bir insanın kafasını kesmesini istemiyorsanız,Işid'e değil İslam'a karşı olmalısınız..

tarihinde NOLAN tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Gerçeği agresif savunmayı,

Yalanı agresif savunanlara bakarak yanlış ilan ediyorsun.

Ne yani şimdi İŞİD'in yaptıkları yanlış diye onları yok etmek için kurulan koalisyon da mı yanlış?

Doğruyu savunanın yalana karşı agresif tepki hakkı var.

Burada Materyalizme aykırı ifadelerde bulunan herkes binlerce yıllık yalancı.

Bir değil, iki değil, yetti artık.

Varligin sadece materyalden ibaret olduguna delil var midir? Ben acikcasi kokten/fundementalist materyalist degilim, materyal olmayan seyler mevcut. Koktencilik hangi zihinde yer tutarsa virus gibi zihni ele gecirir ve kisinin yeni bilgi edinmesini imkansizlastirir. Dunyanin en buyuk problemi koktenciliktir. Anlasilmasi gereken sey hic bir sey dogru/yanlis, evet/hayir konumunda degil belki konumundadir.

Sitelerde Paylaş

Ateistler şöyle olur, böyle olur başlıklarından harbiden bıktım.

Ben ateistim ama sakin bir adam değilim. Neye göre yargılayacaksın beni? Tanrı masalına inanmayacak hangi sözleşmeye imza attım? Batılı ateist şöyleymiş de böyleymiş. Dünürüne koyayım batılı ateistin. Niye onu kendime örnek alayım? Kim ki o?

Ateizmi ultra liberalizm olarak görmekten vazgeçin. Çünkü değil. Ateizmi batı kaynaklı bir akım olarak görmekten de vazgeçin. Bektaşi nefeslerini yazan dervişler Brüksel cafelerinde oturup yazmadı onları. Mutezile akımları, şeyh Bedreddinler, Hallac-I Mansurlar varken batıda Vatikan canlı canlı insan yakıyordu.

Batı hayranlığınızı derin bir felsefe sanmaktan da vazgeçin.

Sitelerde Paylaş

Ben ateistim ama sakin bir adam değilim. Neye göre yargılayacaksın beni? Tanrı masalına inanmayacak hangi sözleşmeye imza attım? Batılı ateist şöyleymiş de böyleymiş. Dünürüne koyayım batılı ateistin. Niye onu kendime örnek alayım? Kim ki o?

Ateizmi ultra liberalizm olarak görmekten vazgeçin. Çünkü değil. Ateizmi batı kaynaklı bir akım olarak görmekten de vazgeçin. Bektaşi nefeslerini yazan dervişler Brüksel cafelerinde oturup yazmadı onları. Mutezile akımları, şeyh Bedreddinler, Hallac-I Mansurlar varken batıda Vatikan canlı canlı insan yakıyordu.

Yahu,ne varsa bu solcularda var..Aynen katılıyorum size..

Sitelerde Paylaş

Varligin sadece materyalden ibaret olduguna delil var midir? Ben acikcasi kokten/fundementalist materyalist degilim, materyal olmayan seyler mevcut. Koktencilik hangi zihinde yer tutarsa virus gibi zihni ele gecirir ve kisinin yeni bilgi edinmesini imkansizlastirir. Dunyanin en buyuk problemi koktenciliktir. Anlasilmasi gereken sey hic bir sey dogru/yanlis, evet/hayir konumunda degil belki konumundadir.

Ve bakarsak sen de idealistsindir :)

İki kere ikiye dört eder demek köktencilik değil.

Varlık = Madde (enerji)

Başka bir iddian (saçmalığın) varsa söyle de duyalım (gülelim).

Herşeye kabul.

Madde/enerji olmayan bir şey söyle.

Ayrıca bu beraberinde madde/enerjiden oluşan ortamda var olan bir boşluğu da açıklamayı da gerektirir.

Bir zahmet o boşluk nerededir, nelerden oluşur, onu da anlatırsın.

Engin fundamentalist, köktenci olmayan bakışınla açıklarsın.

En azından varlığın sadece maddeden/enerjiden oluşmayacağına dair şüphelerinin kaynaklarını paylaşırsın.

Paylaşır mısın?

Sitelerde Paylaş

Yabancı bir çok ateistle sohbetim oldu net üzerinden.

Sonra buraya geldim kendi ülkemin insanı nasıl ateist oluyormuş diye.

Gözüme batan farklılıklar;

- Sanki hala müslümanmış gibi kendi fikrinin mutlak doğru olduğuna inanan ateistler var. Sanki ateist olmak artık şüpheci olmayı gerektirmiyormuş gibi.

- Müslümanların yaptığı gibi çok hızlı yargıya varıyoruz ve fişliyoruz,

"ruh mu dedin? öyleyse git kendini çöpe at, seni idealist spiritüal tecavüzcü seni!" aklımda olan bir örnekti bu, bire bir alıntı değildir ama genel tavır bu.

- Çok sinirli ve agresifiz. Birileri gibi...

- Yeni fikirlere ve taze beyinlere nedense çok kapalıyız, müslümanların verdiği tepkilere benziyor yine tepkilerimiz.

- Şeytanlarştırma; üstteki maddelerle bağlantılı, bazı kilit kelimeler göze kestiriliyor ve çok hızlı bir yargılama ve şeytanlarştırma süreci başlıyor. Sonra dur durdurabilirsen havada uçuşan hakaretleri. Geçmişimiz müslüman olduğundan mı kurtulamıyoruz bu illetten?

- Sinir bozucu bir olay daha, aynı müslümanların yaptığı gibi, beğenmediğimiz birisinin yazısında işimize gelmeyen yerleri okumadan bazı kelimelere ve metaforlara kafayı deli gibi takıp hakaret etmeye başlamak.

- Bilmiyorum demeyi bilmiyoruz. İlginç. Yine müslümanarı anımsatıyor.

Bence böyle olmasının iki sebebi var

1- Muhattabımız olan müslümanlar ve kötü ortam yüzünden,

2- Bir zamanlar müslüman olduğumuz için ve bize söylenilene göre mutlak gerçek olan bir şeyi reddettiğimiz için güyya "şüpheci" olmamıza rağmen mutlak gerçek gibi saçma bir nirvanayı hedeflemeye devam etmemiz.

Bu mükemmel yoruma ekleyebileceğim bir kavram Anekantavada ,6 kör adam ve fil,,
Sitelerde Paylaş

Pek çok konuda olduğu gibi yine müslümanların konuya iştirakiyle saçma sapan yerlere gitmiş.

Ben müslümanken madımakta yakılarak öldürülen insanlar için o iyi olmuş dinsizlere zaten sonsuza kadar cehennemde yanacaktılar bu onlar için başlangıç ateşi olmuş diyebilen bir insandım.

Şimdi beni sokan sineği öldürürken bile düşünürüm, acaba onun hayatı benimki kadar değerli midir diye...

Eğer islamdan tamamen soyutlanabilseydik çok daha güzel insanlar olabileceğimiz konusunda pek çoğumuz için pek şüphe görmüyorum.

Müslümanların değil akp lilerin demelisin

Sitelerde Paylaş

Ve bakarsak sen de idealistsindir :)

İki kere ikiye dört eder demek köktencilik değil.

Varlık = Madde (enerji)

Başka bir iddian (saçmalığın) varsa söyle de duyalım (gülelim).

Herşeye kabul.

Madde/enerji olmayan bir şey söyle.

Ayrıca bu beraberinde madde/enerjiden oluşan ortamda var olan bir boşluğu da açıklamayı da gerektirir.

Bir zahmet o boşluk nerededir, nelerden oluşur, onu da anlatırsın.

Engin fundamentalist, köktenci olmayan bakışınla açıklarsın.

En azından varlığın sadece maddeden/enerjiden oluşmayacağına dair şüphelerinin kaynaklarını paylaşırsın.

Paylaşır mısın?

Ben idealist degilim, gercek realistim. Bir realizm var bir de sacmaliklar :) .

Tam olarak Madde/enerji olmayan seye ornegim Idealar Alemidir. Platonist bir dusunur olarak idealar aleminin varligini savunuyorum. Metafiziksel/Mental bir dusunce uzayi. Butun formlarin zihne geldigi boyut.

Bu beni idealist yapmiyor, realist yapiyor. Bu boyut nerde dersen her zaman her yerde. Sinir sisteminin etrafinda ve kisi tecrubesiyle bilir varligini. Daha da delil istersen DMT transinda gittigin uzayin idealar alemine benzer bir diyar oldugunu savunuyorum.

Hayalini kurdugun seyler bir yerde gercek. Yani su an bir hayal kur. Nerde kurdugun hayal? Kafanin ici dedigin yer mental bir uzaydir. Bu uzayda kurdugun hayal gercektir.

Yani idealizmin somut ve gercek delili psychedelic triptir. Ben kendime realist diyorum. Saf realizmin (Naive Realizm) defteri duruleli cok oldu. Algiladigim seyler gercektir demek cok safca. Algimizdan kacan kocaman bir evren var. Var dedigimiz seyler algiladigimiz seyler, sirf algilayamadik diye yok saymak bence safliktir. Kim bilir daha neler var evrende? Kestirip atmak icin erken bence.

Anlatsana bana halusilasyon nedir? Nerdedir? Bakmadiginda nerdedir bu halusilasyonlar? Kokten materyalizm bitelide cok oldu. Halusilasyon idealar aleminin somut delilidir. :D

Niye bu kadar gerginsin anlamadim ama. Ben inanan bir insan degilim soyliyim bastan, soyledigim hersey tecrubeyle sabittir.

tarihinde ereninthenature tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Müslümlükten ateistliğe geçişte benim gördüğüm şu sorun oluyor: Ateist oluyor ama hâla konuları dine endeksliyor. Konulara din penceresinden bakmaya devam ediyor. Bu yüzden laik olamıyor. Dini ve siyasi konuları hâla birbirine karıştırıyor, ayırt edemiyor. Dini ayrı, siyaseti ayrı ele alamıyor.

Dinin siyasete alet edildiği bir ortamda bunu başarmak zor olabilir. Ben de bazen dini konular içinde siyasi konulara değinme yapmak zorunda kalıyorum. Fakat bu müslümlere dinin ayrı, siyasetin ayrı konular olduğunu mutlaka öğretmek, bu konuda örnek olmak zorundayız.

Varsın bunlar dinlerini yer işporta tezgahında pazarlasınlar. Dinlerini kendi elleriyle çıkara alet etmeleri, ne kadar ahlaksız olduklarını açıkça göstersin. Bu onların dinine zarar da verebilir. Fakat yine de biz onlara bunun ahlaksızlık olduğunu söylemeliyiz. Doğrular bir gün insanların kafasına mutlaka dank eder. Bu ateistler çok haklıymış, biz dinimizi yer tezgahında işportada satışa çıkarmakla, ayaklar altına sermekle, çıkarlarımıza alet etmekle çok yanlış yapmışız diyecekleri gün gelecektir.

Biz peşin peşin doğruları söyleyelim. Müslümler! Ahlaksızlığı öyle sıradanlaştırdınız, öyle normalleştirdiniz ki, tüm dünyanın sizden nefret edeceği bir zemine doğru kayıyorsunuz. Layığınız orası, dibini boylayın! Ama biz sizi yine de uyaracak, yine size doğruları söyleyeceğiz. Dininizi çıkara alet etmeseniz, hırsızlığa kılıf yapmasanız, cinayetlere örtü etmeseniz, siz kazanırdınız. Ama sizde ahlak yok! Ahlaksızlık sizin dininizin emri! O yüzden eliniz mahkum.

Sitelerde Paylaş

Ben idealist degilim, gercek realistim. Bir realizm var bir de sacmaliklar :) .

Tam olarak Madde/enerji olmayan seye ornegim Idealar Alemidir. Platonist bir dusunur olarak idealar aleminin varligini savunuyorum. Metafiziksel/Mental bir dusunce uzayi. Butun formlarin zihne geldigi boyut.

Bu beni idealist yapmiyor, realist yapiyor. Bu boyut nerde dersen her zaman her yerde. Sinir sisteminin etrafinda ve kisi tecrubesiyle bilir varligini. Daha da delil istersen DMT transinda gittigin uzayin idealar alemine benzer bir diyar oldugunu savunuyorum.

Hayalini kurdugun seyler bir yerde gercek. Yani su an bir hayal kur. Nerde kurdugun hayal? Kafanin ici dedigin yer mental bir uzaydir. Bu uzayda kurdugun hayal gercektir.

Yani idealizmin somut ve gercek delili psychedelic triptir. Ben kendime realist diyorum. Saf realizmin (Naive Realizm) defteri duruleli cok oldu. Algiladigim seyler gercektir demek cok safca. Algimizdan kacan kocaman bir evren var. Var dedigimiz seyler algiladigimiz seyler, sirf algilayamadik diye yok saymak bence safliktir. Kim bilir daha neler var evrende? Kestirip atmak icin erken bence.

Anlatsana bana halusilasyon nedir? Nerdedir? Bakmadiginda nerdedir bu halusilasyonlar? Kokten materyalizm bitelide cok oldu. Halusilasyon idealar aleminin somut delilidir. :D

Niye bu kadar gerginsin anlamadim ama. Ben inanan bir insan degilim soyliyim bastan, soyledigim hersey tecrubeyle sabittir.

Herşey madde etkileşimidir.

İdea bir maddedir. Halüsülasyon bir maddedir.

Sütün içindeki peynir, kafanın içindeki akıl tarzı ortaçağ argümanlarını bırak bana.

İdeanın lokasyonu mu var?

Halüsülasyonun vücudunun çevreleyen veya vücudunun kendisini oluşturan ortamda bir boşluk açıp orada ortaya çıktığı mı var?

Bu hileler idealizmdir.

Sen realist falan değil düpedüz idealistsin.

İdeanın bir lokasyonu yok.

Bir ipin ucuna 1 kg ağırlık bağlayıp onu sallamaya başladığında

salladıkça ip ve bağlı kg haricinde başka fenomenler de ortaya çıkar

Bu ortaya çıkan fenomenleri maddeden ayırmaz.

Bu idealist söylemleri realizm (aslında materyalizm sahte kimliği) altında sunmayı bırak.

Sitelerde Paylaş
Herşey madde etkileşimidir.

Bu sadece bir inanc.

İdea bir maddedir. Halüsülasyon bir maddedir.

Hic sanmiyorum. Var mi tecruben? Idea kesinlikle madde degildir, formdur. Halisulasyon madde degildir. Konu hakkinda bilgin yok.

İdeanın lokasyonu mu var?

Geldigi bir diyar var. Ve bu diyarin kapilarini aralamak mumkun. Huxley'inin Algilarin Kapilarini kitabini okumani tavsiye ederim.

Halüsülasyonun vücudunun çevreleyen veya vücudunun kendisini oluşturan ortamda bir boşluk açıp orada ortaya çıktığı mı var?

Formun var olmasi icin boslugun olmasi gereklidir. Halusilasyon dedigim gibi kendi icinde bir gerceklik, kendi icinde ayri bir alemdir. Bunu aciklayan en iyi Teori, Platonun Formlar Teorisidir. (Theory of Forms)

Bu hileler idealizmdir.

Asil hile tecrubenin, bilginin olmadigi konu hakkinda kesin cikarimlarda bulunmaktir. Nasil eminsin bu kadar? Koktenci oldugundan olmasin?

Sen realist falan değil düpedüz idealistsin.

Idealar alemine erisim materyal dunyadan yapiliyor. Ben buna realizm derim. Yapistirdin mi 5 gr mantari sende gidiceksen bu aleme. Herkes gidebilir. Empirik veriye aciktir ve tamamen gercektir. Asil sen realist degilsin. Sen butun koktencilerle ayni kefedesin benim gozumde ve dibine kadar yaniliyorsun. Butun kotenciler gibi. Hristiyan, musluman, ateist, budist farketmez. Koktenci koktencidir.

İdeanın bir lokasyonu yok.

Lokasyonu olmadigini nerden biliyorsun. Tam olarak yerini gosteremiyoruz sadece. Ama geldigi yeri bilebiliriz.

Bir ipin ucuna 1 kg ağırlık bağlayıp onu sallamaya başladığında

salladıkça ip ve bağlı kg haricinde başka fenomenler de ortaya çıkar

Bu ortaya çıkan fenomenleri maddeden ayırmaz.

Maddeden ayirmiyorum ki. Tam olarak madde ve enerji degil. Kimse bilmiyo form'un tam olarak ne oldugunuda. Varliga baska bir bakis acisi bu.

Bu idealist söylemleri realizm (aslında materyalizm sahte kimliği) altında sunmayı bırak.

Niyeymis? Sen dedin diye mi? Ikna et beni birakayim. Sokrates gibi bastirirsan haklisin derim. Boyle olmaz ama :lol:

Sitelerde Paylaş

Realistsiniz ama idealar aleminin var olduğunu savunuyorsunuz.. :blink:

Sitelerde Paylaş

Realistsiniz ama idealar aleminin var olduğunu savunuyorsunuz.. :blink:

Aynen bu bir paradoxtur :D. Ama yapacak bir sey yok. Dedigim gibi tecrubeyle sabittir Idealar Aleminin varligi. Benim realizm'im Saf Realizm degil. Sadece bunu belirteyim diyorum. Saf realizm ile gercek realizmi ayiriyorum ve kendimi realist olarak tanimliyorum.

Idealar aleminin empirik, somut delili varsa bu gercektir. Gercekse realistim.

Cok derin konu bu nokta. Benim gorusume gore insan tecrubesi paradox uzerine kurulu zaten. Hisslerin hissedeni yok his var, duygularin duyani yok duygu var, tecrubelerin tecrube edeni yok tecrube var, dusuncelerin dusuneni yok dusunce var. Ego yani benlik sadece bir ilizyon. Gercek olan sey olan sey olustur, kendiliktir. Sinir sistemine sahip bir hayvan yok, sinir sistemi var. Var olan sey his, duygu, tecrube, dusunce. Hisslerin hissedeni bir ilizyondur. Ama hayat(kulturel/kolektif acidan) ve dilin getirdigi sartlanmalar ve sinirlandirmalar yuzunden bu ilizyonu gormek zorunda kaliyoruz. Ego bir paradoxtur ve hepimize bu toplum tarafindan ayni bir tanri fikri gibi kaktirilmistir. Ego tanri gibi ayri bir inanistir ve insanliga tanrilardan cok daha buyuk hasarlar vermektedir.

Sitelerde Paylaş

Helal.

Sitelerde Paylaş

Aynen bu bir paradoxtur :D. Ama yapacak bir sey yok. Dedigim gibi tecrubeyle sabittir Idealar Aleminin varligi. Benim realizm'im Saf Realizm degil. Sadece bunu belirteyim diyorum. Saf realizm ile gercek realizmi ayiriyorum ve kendimi realist olarak tanimliyorum.

Idealar aleminin empirik, somut delili varsa bu gercektir. Gercekse realistim.

Cok derin konu bu nokta. Benim gorusume gore insan tecrubesi paradox uzerine kurulu zaten. Hisslerin hissedeni yok his var, duygularin duyani yok duygu var, tecrubelerin tecrube edeni yok tecrube var, dusuncelerin dusuneni yok dusunce var. Ego yani benlik sadece bir ilizyon. Gercek olan sey olan sey olustur, kendiliktir. Sinir sistemine sahip bir hayvan yok, sinir sistemi var. Var olan sey his, duygu, tecrube, dusunce. Hisslerin hissedeni bir ilizyondur. Ama hayat(kulturel/kolektif acidan) ve dilin getirdigi sartlanmalar ve sinirlandirmalar yuzunden bu ilizyonu gormek zorunda kaliyoruz. Ego bir paradoxtur ve hepimize bu toplum tarafindan ayni bir tanri fikri gibi kaktirilmistir. Ego tanri gibi ayri bir inanistir ve insanliga tanrilardan cok daha buyuk hasarlar vermektedir.

Realist şöyle olur..Ben maymunum,sende maymunsun..İşte realizm bu..!

''Sinir sistemine sahip bir hayvan yok,sinir sistemi var'' dediğine göre sen uçmuşsun artık..Seni bu saatten sonra kimse de tutamaz :lol:

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...