Jump to content

Diyelim ki...

Recommended Posts

• İleti 95
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Allah Kuran'da bahsedilen Allah ise Kuran yanlışlandığında, Kuran'ın Allah da çürütülür.

Genel anlamda bahsedilen bir yaratıcı inancının Kuran ile ilişkisi olmadığından yani Kuran

ile beslenmediğinden İnkarı Kuran'a bağlı değil.

Sitelerde Paylaş

Diyelim ki, Kur'an diye bir kitap yok.

Dolayısıyla içinde yanlış arayacak bir kitap da yok.

Allah'ı nasıl inkar ederdiniz?

Bir tanrı kavramı varsa, bunun tanımı olması gerekir. Bu tanıma uygun bir varlığın olması da gerekir.

- Bu tanıma uygun bir varlık ortaya hiç çıkmamışsa, tanrı yoktur.

- Bu tanım içinde, birbiri ile çelişen alt tanımlar varsa, tanrı yoktur.

İslamin tanrısını reddetmek için kuran okumak şart değildir. İslamın tanrısının sıfatlarının pek çoğu, diğerleri ile çelişir ve bu yüzden islamın tanrısı yoktur.

Kuran, sadece, bu tanrının dayandırıldığı sözde kanıtların insan uydurması, tutar yanı olmayan zırvalar olduğunun kanıtıdır.

tarihinde bir_akil_insan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Biz Kuran'ı okurken yanlış aradığımızı mı sanıyorsun? Ben şahsen okuduğumda ne olduğunu merak ettiğimden okudum. Bakalım kozmozu yaratan, bana evren ve dünya ile ilgili ciddi bir şeyler anlatacak mı diye düşünüyordum. Bir iki ufak bilgi hatalı çıktığında ve insanlık ahlakına aykırı ilkellikler bulduğumda gerisi çorap söküğü gibi geldi zaten.

Baktım ki kitapta tarif edilen tanrı kendisini övüp duran ama gerçekte hiçbir şey bilmeyen kara cahil bir insanın yansıması. Daha doğrusu ben tanrıyı müthiş zeki ve kudretli tahayyül ediyordum.

Kuran diye bir kitap olmasaydı, Allah ismiyle bir tanrı da olmazdı. O yüzden inkar edecek bir şey de olmazdı.

Peki sen Kuran olmasaydı, Yehova'yı yine de inkar eder miydin veya Tutankamon'u?

Sitelerde Paylaş

Kuran olmasaydı Allah adlı bir tanrı da olmayacaktı zaten.

tespit güzel:) soru biraz anormal. Kuran varken Allah'ı inkar eden insanlara kuran yokken nasıl inkar edersiniz sorusuna anlam veremedim. Bence soru Allah yoksa bile başka herhangi bir tanrının var olma ihtimali yok mu diye olmalı. Gerçi bu da çok gereksiz bir soru olurdu. Ateistler sadece Allah yok demiyor ki. Tanrının olamayacağını söylüyor.
Sitelerde Paylaş

Allahın ne olduğunu biliyormuyuz?bilmiyoruz,peki bilmediğimiz bir kavram üzerinden çıkarım yapabilirmiyiz?yapamayız,,,

kuranın bir sembol olma ihtimali varsa allahında bir sembol olma ihtimali var,allah kurandan bağımsız değildir,daha açık bir ifadeyle allahın bir tanrı olmama ihtimalinden bahsediyorum,

Sitelerde Paylaş

Ateistlere soruyorsan, varlığına dair hiçbir kanıt olmadığı için Tanrı yoktur diyeceklerdir.

Varlığına dair hiçbir kanıt yoktur diye, evet, ateist olanlar diyorlar.

Fakat bu yanlış olsa gerek çünkü:

Samimi olarak bir tanrının varlığına inanan çok insan var;

demek ki, kanıt var.

Sitelerde Paylaş

Varlığına dair hiçbir kanıt yoktur diye, evet, ateist olanlar diyorlar.

Fakat bu yanlış olsa gerek çünkü:

Samimi olarak bir tanrının varlığına inanan çok insan var;

demek ki, kanıt var.

Allah'a ben de inanıyorum.

Doğayı Tanrı ile anlamlandırıyorum.

Yaratıcı, başlatıcı bir güce inanıyorum.

Benim inandığım Allah, -Tanrı demeyi pek sevmiyorum- bigbang'in arkasında gizlidir.

Varlığına dair şimdilik hiçbir kanıt yok.

Ama ben yine de inanıyorum. :)

tarihinde Mırnaw tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Allah'a ben de inanıyorum.

Doğayı Tanrı ile anlamlandırıyorum.

Yaratıcı, başlatıcı bir güce inanıyorum.

Benim inandığım Allah, -Tanrı demeyi pek sevmiyorum- bigbang'in arkasında gizlidir.

Varlığına dair şimdilik hiçbir kanıt yok.

Ama ben yine de inanıyorum. :)

Neden Allah demek hoşuna gidiyor anlamadım. Allah dedikleri Arapların putudur. Kabile tanrısıdır.

Üstelik ben özel ismi olan tanrıları saçma bulurum, kabile tanrısı olarak görürüm. Mesela Allah ile Tutankamon veya Odin arasında hiçbir fark yoktur, hepsi özel isimdir. İlkel kabilelerin özel isimli tanrıları olur, Yahve, Ulu Manitu gibi. Allah da ilkel arap kabilelerinin uydurduğu bir isim. Tanrı en azından Türk kökenlidir, tengriden gelir. Veya Yaratıcı da denebilir, Yaradan gibi.

Neyse konuyu dağıtmayalım.

Sitelerde Paylaş

Neden Allah demek hoşuna gidiyor anlamadım.

Ağız alışkanlığı. Ben gidip evde, sağda solda ''Tanrı'' desem insanlara tuhaf gelecek, eğreti duracak.

Tanrı öz Türkçe olan Tengri'den türemiş olsa da, toplumda Ay İlah kelimesinden türemiş Allah kabul gördüğü

için dilime daha çok yakışıyor gibi geliyor. :)

Bizim toplum yaratıcı olarak Tanrı kelimesini Hristiyanlıkla özdeşleştiriyor, bir sebebi de bu...

tarihinde Mırnaw tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...