Jump to content

İslami etkiyi azaltmanın yolu, toplumu farklı dinlerle tanıştırmaktır.

Recommended Posts

Evet arkadaşlar, islamdan kurtulmak eğitimle falan olmaz, çünkü eğitim islamla birebir çelişen şeyler söylemez. Evrim bile ilk canlı varlıkların bir başlangıcının olduğunu söylemek zorunda ve bu bir tanrı iddiasını çürütmüyor. Ayrıca salt materyalist bir dünya görüşü, bir dinin verdiği vaatlerle yarışamayacak kadar "sığ" bir durumdadır.

Atatürk pozitivist bir yaklaşımla toplum şekillendirdi. Dinin etkilerini eğitimi yaygınlaştırarak, insanların Kur'an'ın saçmalıklarını görmeleri için Türkçeleştirerek, bilime, sanata yönlendirmeler yaparak azalttı ama sonuç ortada. Şu gün bir din düşmanı başa gelse ve camileri yıksa, dini yaşamı baltalasa da o şahıs ölüp gittikten sonra insanlar yine eskiye doğru gidecektir. Bu tersi durumlar için de geçerlidir: Humeyni öldükten sonra İran'da kadınlar hep özgürlük vaatleri veren siyasetçileri daha çok desteklemiştir.

Durum böyleyken, bu işin çözümünün "Sizinkinin dışında dinler de var!" şeklinde bir söylemle ilerlemek olduğunu düşünüyorum. Yani ateist bir bakış açısıyla dinler yok edilmeyecek, tam tersine çoğaltılacak ama bu en çok ateistlere (ve seküler düşüncedekilere) hizmet edecek. Okullarda din kültürü dersi var ama lise dönemimden hatırlıyorum da çeyrek sayfa Budizmden, çeyrek sayfa Hinduizmden, çeyrek sayfa da bir iki başka dinden bahsedip bitirmişlerdi. Gerisi islam tarihi vs.

Halbuki benim dediğim görüşte bir partinin iktidara bir şekilde geldiğini düşünün: Sıkça ücretsiz meditasyon dersleri verilecek, Uzak Doğu dinlerini anlatan konferanslar verilecek, Şamanizmle ilgili kitaplar dağıtılacak, Göktengri dini geliştirilip "Sizin özünüz buydu!" denilerek tekrar reklamı yapılacak... İnanç anlamında islamın çok güçlü rakipleri var. Hatta Taoizm gibi "yanlış bulunduğu yerde düzeltilmeye hazır" olduğunu söyleyen dinler bizim "barış dini"ni sollar. Bu gibi dinlerin felsefesi de onu bunu kendi dinine çekmek olmadığı için ortam daha huzurlu olacaktır. Böyle bir ortam da ister istemez laik bir devlet düzenine gereksinim duyacaktır.

Sitelerde Paylaş

Türkiyede insanları farklı dinlerle tanıştırmak zor.

Türkiyede budist tapınağı bile yok.

Müslümanlar ayrıca çok fantikler dinlerinden ancak kılıç zoruyla çıkarlar. Bu toplum kılıç zoruyla müslüman oldu.

Türk halkı hiç bir şeyi sorgulayamaz anlayamaz zeka seviyeleri oldukça düşük. İslamdan kurtuluş yolu sadece şiddet onun dışında imkansız.

Türkler zor kulanılarak islamdan ayrılırlar.Bu halk şiddetten anlar. Dünya üzerinde işide en çok katılan halk türk halkı.

Atatürk istiklal mahkemleriyle azda olsa bu halkı adam etti. İstiklal mahkemelerinde çok sayıda insan sallandırıldı. Atatürk halka zor kulanmıştı isyanları bastırmak için.İstiklal mahkemeleri 200 yıl sürse tamamdır.

tarihinde zeus- tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Camilerin yanına kilise yaparak bir şey elde edilmez..Okullarda farklı dinlerin dersleri verilerek bir şey elde edilmez..

Bu ülkede birşeyleri değiştirmek istiyorsanız,şu oy saçmalığını bir düzene koymanız lazım..

Herkes sandığa gidecek ama sandık başında bir test yapılacak..Bu testi geçenler oy kullanabilecek..Seçimde baraj filan olmayacak..Bu tarz iyileştirmeler yapılacak..Doğru kişiler,doğru insanları seçerse,belki(kapitalizm.!) bir şeyler değişir bu ülkede ama bunun haricinde ne yapılsa boştur..

Sitelerde Paylaş

Duyduğum en saçma şey oldu bu forumda şimdiye kadar...

Misyonerlik faaliyetleri cirit atsın, hatta fonlarını da bizzat biz finanse edelim.

Uzakdoğu felsefelerini de destekleyelim, yayalım ki bir de kültürel anlamda yozlaşalım.

Atatürk'ün aydınlanma yolunda tek öngördüğü bilimdir. Bilimden başka çıkış yolu da yoktur.

Sitelerde Paylaş

Kuranın öğrenilmesini sağlayın yeter. Memleket islamın i-sinden haberi olmayan müslüman kaynıyor. Kuran'ın saçmalıklar dizisi olduğunu anlamaları yeter.

Sitelerde Paylaş

Camilerin yanına kilise yaparak bir şey elde edilmez..Okullarda farklı dinlerin dersleri verilerek bir şey elde edilmez..

Bu ülkede birşeyleri değiştirmek istiyorsanız,şu oy saçmalığını bir düzene koymanız lazım..

Herkes sandığa gidecek ama sandık başında bir test yapılacak..Bu testi geçenler oy kullanabilecek..Seçimde baraj filan olmayacak..Bu tarz iyileştirmeler yapılacak..Doğru kişiler,doğru insanları seçerse,belki(kapitalizm.!) bir şeyler değişir bu ülkede ama bunun haricinde ne yapılsa boştur..

Hahaha, test işini sevdim. Ne soracağız testte. :)

Sitelerde Paylaş

Hahaha, test işini sevdim. Ne soracağız testte. :)

Basit sorular soracağız..

Kuvvetler ayrılığı nedir?

Anayasa mahkemesi ne iş yapar?

Yürütme nedir?

...gibi :)

Sitelerde Paylaş

Basit sorular soracağız..

Kuvvetler ayrılığı nedir?

Anayasa mahkemesi ne iş yapar?

Yürütme nedir?

...gibi :)

Ben de bu tarz bir şey düşünmüştüm aslında. En çok vergi veren kimse onların oyu diğerlerinin üstünde olsun gibi:) sonuçta devlete en çok parayı veren kimse onun dediği olmalı gibi. ama oy veren de verdiği oyun sorumluluğunda olacak, oy verdiği başkan şerefsiz çıkarsa, yolsuzluk yaparsa ona oy verenler de ceza yiyecekler. Akılları başlarına gelecek:)

Sitelerde Paylaş

Ben de bu tarz bir şey düşünmüştüm aslında. En çok vergi veren kimse onların oyu diğerlerinin üstünde olsun gibi:) sonuçta devlete en çok parayı veren kimse onun dediği olmalı gibi. ama oy veren de verdiği oyun sorumluluğunda olacak, oy verdiği başkan şerefsiz çıkarsa, yolsuzluk yaparsa ona oy verenler de ceza yiyecekler. Akılları başlarına gelecek:)

Mafyada vergi veriyor,kerhanecilerde,Tarkan'da,Emre belözoğlu'da..Çok vergi vermek bir kıstas olamaz..Ben aptal insanların,Dünya'dan/Türkiye'den bihaber insanların oy kullanmasının delilik olduğunu söylüyorum..Devletin ne demek olduğunu bilmeyen koyun sürüsü,sandığa gidip benim nasıl yaşayacağıma karar veriyor..Buna engel olmak lazım..Dediğim gibi test yapmak basit iş..Sorarsın 5 soru..İkisini bilemeyeni sandıktan uzaklaştırırsın..

Böyle olunca tabi kocaman ülkede birkaç milyon insan oy kullanabilir..Böyle olunca da mertler-namertler ortaya çıkar..

Sitelerde Paylaş

Duyduğum en saçma şey oldu bu forumda şimdiye kadar...

Misyonerlik faaliyetleri cirit atsın, hatta fonlarını da bizzat biz finanse edelim.

Uzakdoğu felsefelerini de destekleyelim, yayalım ki bir de kültürel anlamda yozlaşalım.

Atatürk'ün aydınlanma yolunda tek öngördüğü bilimdir. Bilimden başka çıkış yolu da yoktur.

İslam yalakalığını bırak.

Uzakdoğu felsefesi islamdan 100 kat daha iyi.

Kültür yozlaşacakmış. Türkiyenin ne kültürü var. Sapık tecavüzcü islam kültürü var. Bu kültürün kıçına tekme basılmalı.

Sitelerde Paylaş

İslam yalakalığını bırak.

Uzakdoğu felsefesi islamdan 100 kat daha iyi.

Kültür yozlaşacakmış. Türkiyenin ne kültürü var. Sapık tecavüzcü islam kültürü var. Bu kültürün kıçına tekme basılmalı.

Hiçbir yerin yalakalığını yapmam, ne Arabın ne çekik gözlünün. Türklüğümle iftihar ediyorum. Çok şükür köklü bir kültürüm var. Şimdi sana kültür nedir bir de onu anlatmakla uğraşmayayım.

Sitelerde Paylaş

Kuranın öğrenilmesini sağlayın yeter. Memleket islamın i-sinden haberi olmayan müslüman kaynıyor. Kuran'ın saçmalıklar dizisi olduğunu anlamaları yeter.

harfi harfine katılıyorum ekleme yapmak isterim iznin varsa bu millet niye okumayi sevmiyor kuran uzerine atip tutuyorlar mesla kendi yaşadiğim bi olay...

ben + işid bir suru insan oldurmuşş gene ne diyon mehmet...

- onlarin allah belalarini versin onlar musluman felan değil kuranin neresinde insan oldurun yaziyor bunlar hep amerikanın avrupanın oyunu ya düşünsene allah tarafindan indirilmiş bi kitaptan insan oldurun yazarmı allahsiz bunlar masum insanlari olduruyorlar sorsan kurani bilmezler....

+ haklısın bencede neyse ben gidiyorum kanka varmı bi isteğin ...

- hadi kolay gelsin kardeşimm...

+ bişi sorcam kuran okudunmu ?

- okudum tabi lan okumammı....

+ (b.. okumuşunn ) neyse kaçtimm...

Sitelerde Paylaş

islamdan kurtulmanin yolu din adamlarini halktan ayirmadan gecer.Din adamlarini imamlari halktan uzaklastirin (ortacag avrupasi gibi) halk bilinclenecektir.Islamin kurumlari seffaf sikinti bu.Lutherin zamaninda yaptigi bunun tersiydi ve bunun sonucunda cahil bilincide olsa ortaya dine karsi bir bilinc olustu.islam toplumunda bilinc yok,suru var.

Sitelerde Paylaş

Abim herkese yarım kaşık felsefeye giriş hapı verin. Azıcık mantık hataları öğretin, verin eline kuranı, hadisi... Tamam işte, ne kasıyonuz. :)

Sitelerde Paylaş

İslam toplumu farklı dinle tanıştırılamaz.

Bu saatten sonra farklı dine geçilemez. Geçilmemeli demiyorum, geçilemez diyorum.

İslamdan çıkarsan yeni durağın dinsizlik veya ateizmdir.

İslam ülkeleri ve özellikle Türkiye tarih boyunca Hristiyan ve Yahudilerle savaştı. Hala savaşıyor.

Diğer dinlerin milletleriyle arada kan davası var. Tarihi düşmanlık var.

Kimse gidip düşmanın dinini kabul etmez. Toplumda vatan haini olarak bile görülürsün.

Sen ermeni misin yunan mısın derler. Milletler dinleriyle özdeşleşti artık.

Alman,Fransız denilince aklınıza ne geliyor? Hristiyan.

Arap,Türk denilince Müslüman.

Aklını biraz çalıştıran insan kuranı reddettikten sonra incili ve diğer dini metinleri de kabul etmez.

Yaşar Nuri 'İnsanlık çareyi deizmde bulacak.' diyordu. Kendi de fark etmiş olmalı dinin gerçek yüzünü.

İslamdan şüphe eden, dincilerden bıkan, devlet yönetiminde laikliği benimsemiş insanlar deizme geçmeli.

İslamla bağlar tamamen kopmalı. Sonrası ateizm veya nonteizm takılsın istediği gibi.

tarihinde zorlu tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Hiçbir yerin yalakalığını yapmam, ne Arabın ne çekik gözlünün. Türklüğümle iftihar ediyorum. Çok şükür köklü bir kültürüm var. Şimdi sana kültür nedir bir de onu anlatmakla uğraşmayayım.

Türklerin kendi öz dinleri olan Gök Tanrı inancını unutup Arap'ın dinini kendi diniymiş gibi savunması çok trajikomik değil mi?

islamdan kurtulmanin yolu din adamlarini halktan ayirmadan gecer.Din adamlarini imamlari halktan uzaklastirin (ortacag avrupasi gibi) halk bilinclenecektir.Islamin kurumlari seffaf sikinti bu.Lutherin zamaninda yaptigi bunun tersiydi ve bunun sonucunda cahil bilincide olsa ortaya dine karsi bir bilinc olustu.islam toplumunda bilinc yok,suru var.

Bu da güzel bir tavsiyeymiş, üzerinde düşünmeye değer.

İslam toplumu farklı dinle tanıştırılamaz.

Bu saatten sonra farklı dine geçilemez. Geçilmemeli demiyorum, geçilemez diyorum.

İslamdan çıkarsan yeni durağın dinsizlik veya ateizmdir.

İslam ülkeleri ve özellikle Türkiye tarih boyunca Hristiyan ve Yahudilerle savaştı. Hala savaşıyor.

Diğer dinlerin milletleriyle arada kan davası var. Tarihi düşmanlık var.

Kimse gidip düşmanın dinini kabul etmez. Toplumda vatan haini olarak bile görülürsün.

Sen ermeni misin yunan mısın derler. Milletler dinleriyle özdeşleşti artık.

Alman,Fransız denilince aklınıza ne geliyor? Hristiyan.

Arap,Türk denilince Müslüman.

Aklını biraz çalıştıran insan kuranı reddettikten sonra incili ve diğer dini metinleri de kabul etmez.

Yaşar Nuri 'İnsanlık çareyi deizmde bulacak.' diyordu. Kendi de fark etmiş olmalı dinin gerçek yüzünü.

İslamdan şüphe eden, dincilerden bıkan, devlet yönetiminde laikliği benimsemiş insanlar deizme geçmeli.

İslamla bağlar tamamen kopmalı. Sonrası ateizm veya nonteizm takılsın istediği gibi.

Ben farklı inançların yaygınlaştırılmasıyla sorgulayan zihinlerin farklı taraflara yönlenebileceğini savunuyorum hâlâ. Ayrıca ben sorgulayıp dinden çıktıktan sonra ateist olmadım, DAHA HÜMANİST BİR İNANÇ ARAYIŞINA GİRDİM. Bazı arkadaşların iddia ettiği gibi sadece bilimi (materyalizmi) ortaya koyup onu tek yol olarak gösterirsek insanlar ona bir alternatif yaratıp (bizim toplumumuzda islam) onu yaşamayı tercih eder, çünkü insan gördüğü (materyal olan) şeyler dışındakileri de tasavvur etme gücüne sahip ve oranın eksik bırakılması bu tarz sıkıntılara yol açıyor. Ama alternatifler çok olunca en azından "islam kültürü"nden kurtulur ve daha insan yanlısı inançlara yakınlaşırız. Dinden çıkanların neden çıktığını ve bunun sonunda nasıl arayışlara girdiğini araştıran kapsamlı bir sosyal çalışmayla dinsizliğin altında yatan temeller teorik bir çerçeveye oturtulup o teori üzerinden insanlar dinden uzaklaştırılabilir diye de düşünüyorum.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...