Jump to content

Tanrı teist mi? ateist mi?

Recommended Posts

Tanrı kendi varlığına idealist pencereden bakıp, "acaba ben başka bir üst-tanrı tarafından yaratılmış olabilir miyim?" diye kendine sorar mı?

Ali İmran suresinde Allah katında hak din İslam' dır geçer. Demek ki Allah' ın savunduğu bir din var olmasa zaten bu İslam dinini indirmezdi. Tamamen tezat bir durum çıkardı ortaya üstad.

Sitelerde Paylaş
Tanrı kendi varlığına idealist pencereden bakıp, "acaba ben başka bir üst-tanrı tarafından yaratılmış olabilir miyim?" diye kendine sorar mı?

sorması gerekir elbette. ama bu onun sorunu senin değil..

ben tanrıya inanırım..

peki tanrının tanrısı var mı?

olabilir..

ama bu onu ırgalar beni değil.

Sitelerde Paylaş

Konuya cevap veren müslüman arkadaşlar, ben islam'ın tanrısını ele almıyorum ki?

Ayrıca olaya sizin mantığınızla bakarsak söz konusu Tanrı'nın Allah olması farketmez,

"Allah'ın yokluğunu kanıtlayamazsınız" diyen sizler değil misiniz?

Allah kendini yaratan başka bir Tanrı'nın yokluğunu nasıl kanıtlayabilir?

Bana göre kanıtlayabilir,

Etrafına bakar, benden başka Tanrı yok der,

Ama sizin mantığınıza göre bunu bilemez çünkü asla emin olamaz.

Sitelerde Paylaş

Konu başlığı kendi içinde çelişik olmuş biraz. Teizm tanrının varlığını kabul ettiğine göre. Tanrı da kendi varlığını varlık olarak kabul edeceğinden doğrudan teist olurdu. Ha yaratılıp yaratılmadığı üzerine düşünüp düşünmediğini soruyorsanız tanrı düşünmez ki, soru sormaz, yanıtlamaz, bu anlayışa göre o zaten bütün soruların ve yanıtların kendisi değil midir ki?

Sitelerde Paylaş

farkılı bi başlıkta da üç aşağı beş yukarı

aynı ifadeyi yazmıştın.

orada arada kaynamıştı,

çünkü sanırım konu başka yerlere kaymıştı.

bu aslında sağlam bi soru.

müslümanken bunun gibi vehimlerle

kaç gece uykuya dalmakta zorlanmıştım.

paranoyakça ama kesinlikle mümkün.

ve nerede durabileceğimiz de belli değil. ;)

Sitelerde Paylaş

Kendine sormuyordur.. Sorsaydı önce, açlıkta ölen sayısız insana niye seyirci kalıyorum, sorusunu sorardı. Sonra tabiatın güçlüden yana olmasından kaynaklanan iğrenç trajediyi sorardı..

Sitelerde Paylaş
Ali İmran suresinde Allah katında hak din İslam' dır geçer. Demek ki Allah' ın savunduğu bir din var olmasa zaten bu İslam dinini indirmezdi. Tamamen tezat bir durum çıkardı ortaya üstad.

Allah 'musluman' o zaman.

Bence Allah ateist!...

Sitelerde Paylaş

Nitsuga

Eğer geçici olan, sonsuza dek sürmeyen, birgün eriyip çürüyecek o aklınla çoğu zaman sorulara veya olaylara 'evet -ben- eminim üstüne basa basa eminim evet eminim diyorsan. Aklından şüphe ederim.

Peki sana bir sorum olacak.

Senden bir tane daha varmıdır diye hiç düşündün mü aynın tıpkın, tüm özelliklerinle yaşadığın yerde, yaşadığın EVDE

Ben vardır diyorum, bunun aksini iddia edebilir misin?

Sitelerde Paylaş
Nitsuga

Eğer geçici olan, sonsuza dek sürmeyen, birgün eriyip çürüyecek o aklınla çoğu zaman sorulara veya olaylara 'evet -ben- eminim üstüne basa basa eminim evet eminim diyorsan. Aklından şüphe ederim.

Senden bir tane daha varmıdır diye hiç düşündün mü aynın tıpkın, tüm özelliklerinle yaşadığın yerde, yaşadığın EVDE

Nitsugaya katıldığım için ben de cevap verebilir miyim? :rolleyes:

verdim bile...

mümkündür,

o da başka bi forumda yazıyor olabilir.

konuyu nereye bağlayacaksın?

Sitelerde Paylaş
Nitsugaya katıldığım için ben de cevap verebilir miyim? :rolleyes:

verdim bile...

mümkündür,

o da başka bi forumda yazıyor olabilir.

konuyu nereye bağlayacaksın?

heheyt

işte fark burada

gerçeklik olgusu ile yanılma payını hesap edememişsin.

yani senin demek istediğin şey

birkaç ayna bir kişini fazla yapabilir

Sitelerde Paylaş
Nitsuga

Mutlak anlamda hiçbir zaman hiçbir şeye emin olamam,

Söylediğin dogmalara inanan teistler için geçerli.

Çok basit,

Evin içinde şöyle bir dolaşırım, yatağın altına bakarım, dolaplara bakarım,

Hiçbirşey bulamazsam başka bir "ben" yokmuş derim ve bilgisayarımın başına dönerim.

Bunun dışında evrenin herhangi bir yerinde benden bir tane daha varsa vardır, yoksa yoktur, bundan banane..

Sitelerde Paylaş

Doğaya bakıyordur.Yeşilliklere,maviliye,uçan kuşlara,otlayan kuzulara,güneşe,aya ve gökte ki milyarlarca yıldıza bakıyor.Bakıyor ve onları yaradan gücü buluyor ve şükrediyor!!Ama bir yere bakmayı unutuyor;o da defekasyonun muntazamlığı!!

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...