Jump to content

Tanrı Devlet, Tanrılaşan Devlet

Recommended Posts

Yeni çağın ateist felsefesi, Toplumdaki "kötü" durumların nedenini üç açıdan açıklar. Bunlar dinler, metafizik, bilimsiz düşünce. Ancak algısal olarak toplum kurallarındaki "kötü" nün;esas sebebi bunlardan daha net, daha katı, daha gerçekçi bir şekilde devlet kavramıdır. Bu yazımda amaç anarşizmi veya devletimize karşı olmayı yada Atatürkçülüğün devletçilik ilkesine karşı olmayı savunmuyoruz. Amacımız kutsal dinlerden önce gerçek sorun; KUTSAL DEVLETTİ tanımlamak. Yine amacımız asla sevdiğimiz vatanımızı yada devletimizi yok etme kültürü değil iyi yöne evrimi için eleştirmektir.

örneklerle açıklayalım. İletişim ve ulaşım özgürlüğü, insan haklarının temellerinden bir taneside insanların iletişim ve ulaşım özgürlüğüdür. Devletin içinde niye varız? En temelinde hakkımızı korumak için. Peki soruyorum neden iletişim için para ödüyoruz? cep hatları internet hatları vs. vs. Bu zaten bizim devlete üye olma hakkımız değilmiydi? Biz bu üyelik için vergilerimizi ödememişmiydik?

Adanadan izmire giderseniz kaç lira ödeyeceksiniz? Feodal yapıda ne ata ne eşşeğe nede günler süren kervanlara veya yürüyen insan gezginlerine hiç benzin yüklendimi? hiç elektrik bağlandımı? Farkındaysanız evinizden dışarı adımınızı attığınız anda ulaşmak için para harcamalısınız. Bu açıdan geçmişin ilkel devletleri bizden daha özgürlükçü. Kapitalizm mi? Eğer öyle olsaydı belediyeyi niye seçiyoruz? Veya belediye ye neden vergi veriyoruz?

Daha da ilginç olanı biz halk hizmet alacak ve siyasi devlet bize hizmet verecekti. Böyle anlaşmıştık. Ama en iyi son model siyah makam arabaları, özel uçaklar, valilerin plakaları, komutanların söförleri... Bu işte bir yanlışlık yok mu? Eyvah kandırıldık! diyen hiç kimse yok... Zira kapitalizmde dahi en çalışkan en zengin insanlar dahi böyle bir hizmet almıyor. Biz vergimizi nasıl bir siyasi devlet konforuna harcıyoruz?

Eee yaşayacağız para denen şeyi kazanmalıyız. Başarılı olmalıyız okumalıyız. Okul. Burs nedir? Niye burs verilir? Allah allah. ya biz Devlete bağlı değilmiyiz. Biz eşit bir şekilde okuyacaktık hani devleti bunun için kurmuştuk? Ne oldu? dershaneler, özel liseler, özel üniverisiteler, kırtasiye, kitap, önlük, bağış paraları... hımm. Demekki okumak aynen ölmek gibi. Hani ölürseniz mezarınıza kimse sahiplenmezse belediye kaldırıyorya okumakda devletin halkı için öyle bir şey... Bunun gibi o kadar çok örnek varki, anlat anlat bitmiyor.

Pay. Pay nedir? Devlete bağlılığımız değil gibi. Pay aslında doğumdan mecburen üyesi olduğumuz kurumda var kalabilmek için ödediğimiz pay. Şimdi bir bağıntı kuralım; Dinlerdeki temel tartışma şudur; akıl ve nakil farkı? Aklı olanlar derki ya biz doğduğumuzda bu dine mecburen bağlı oluyoruz. ilginç olan devletlerde hiçde böyle bir akıllılık yok. Misal islamda % 30 akıl yollu inanan varsa, devlette bu %1 bile değil. Yani ben aklımla düşündüm taşındım ve bu ülkeye ait olmayı kabul ediyorum diyen yok. Acaba neden? Çünkü bunu ancak teröristler der. Terörist, islam dininden olmayan kişi Kafir.

Pay danbir yere geliyor gibiyiz. Pay kutsaldır! neden pay kutsaldır? Sözde Laik bir ülkede isek, ve devlet kavramları bilimsel ise niye kutsuyoruz. Ticareten mi? İşletmeler hep bir birliğe üye en başta %18 üye. Yüzde 18. ÖTV. Gelirler vegisi. Kurumlar vergisi. meslela neden 18 de 10 değil. Bunu kim belirledi? ben belirlemedim. Verdiğiniz payın oranlarını ve hangi payı vereceğinizi neden biz değilde siyasiler belirliyor. Allah allah hani Cumhuriyet halkın kendi kendini yönetmesiydi? Sürekli bu payın ne olacağını belirlemek için siyasetçi seçiyoruz ama hiç pay oranı seçtiğimizi hatırlamıyorum.

Vergi. Vergi kutsaldır! İslam kutsaldır! islamda günah işlerseniz cehhennemde yanma durumunuz var. İlginç vergi denen yazılarda oyun oynarsanızda hapisanede yanma olasılığınız var. Zina gibi. Komşu ülkeden domates alıp burda satarsanız ve gümrük denen bir yerde bu domateslerin % bilmem kaçını devlete vermezseniz siz kaçakçısınızdır. Kaçakçı. Bir çeşit deccal. Zenginseniz yılda bir kere fakirlere % yardım yapmazsanız, kurban kesmezseniz, Hac vazifenizi yerine getirmezseniz de kaçakçısınız. (Burda amaç islama laf atmak değildir. Benzerliği anlatmaktır.)Yada domatesleri burda alıp satarsanız % bilmem kaçını vermezseniz kanunsuz iş yaparsınız. Usülsüz işlem yapmaya girer. Orucu bozarsanız kefaret orucu tutmamız gerekiyor. Günah.

Buradan anlayacağınız aslında devlet kavramı dinsel kavramların kopyası gibi. Ve aslında toplumsal sorunlarımızın temel sebebi. Asıl düzeltilmesi gereken yapılandırılması gereken geleneklerin dini İslam değildir. Geleneklerin devletidir. Birde şöyle ilginç bir başlık var, "Ateist bir devlet olsaydı". Sorun şu ki, bilimden ve akıldan uzak olan asıl sorun dinler, ruhçular, tarikatlar, cemaatler değil bizzat bütün dünyanın kapitalist devletleridir. Bunların içinden çıkan kutsamalardır. ulu Camilerimiz değil ulu belediye binalarımızdır. Sorun Padişahın sarayı değil adaletin sarayıdır. Sorun Allah değil sorun tanrısı olan toplum değil TANRI-DEVLET dir.

tarihinde Rhodium tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Öneriniz nedir azizim?

Her hareketin bir bedeli var. Enerji. Bu enerjiyi sağlamak için besleniyoruz. Bir yere giden kadim zaman insanı enerji ihtiyacını beslenerek gideriyordu. Şimdi ise birileri bir alet ile daha çabuk götürüyor menzile. Karşılığında harcanan enerjiden bir miktar fazlasını para dediğin enerji transfer nesnesi ile senden talep ediyor. Burada sorun harcanandan ne kadar fazlasını istediği mi? Onu da arz talep belirlirliyor.

Devlet dediğin gibi, aynı zamanda, bir saltanat aracı. Ancak senden benden alınan pay (vergi) olmasa güvenlikten kamu hizmetine değin ihtiyaçları hangi enerji ile sağlayacağız?

Eğer dediğin payların oranı ve hazinedarın haksız tasarruf yetkisi ise, bunun çözümü nedir?

Tanrı Devlet, güzel bir yakıştırma. Zaten tarihle birlikte otoritenin başlangıcında rahipler vardı. Devletler arası çıkar çatışmasının başlaması ile askerler rahiplerin önüne geçti. Askeri yönetenler babayiğitler kral oldu. Yetkilerini oğullarına devrettiler. Modern zamanda ise işler pek değişmedi. Sadece yönetecek olan bir öncekinin oğlu değil. Hepsi bu.

Devlet fikrinin oluşması "ilahi" güç ile bağlantılı. İlk devletçiklerde hasılatın toplandığı yer tanrının evi. Orayı koruyup kollayan da devletin başı. Kim o? Rahip bilmem kim. Adama sorarlarsa, niye sen, diye cevabı hazır. Tanrı Enlil beni atadı, siz ne bilirsiniz ki! Bitti gitti.

Şimdi Tayyip'e Obama'ya sorsan niye sen diye, cevabı hazır: siz seçtiniz.

Yani tanrının sahteliği, insanın sahte tanrılığı, yönetenin uyanıklığı. Al sana tanrının zihinsel yanılmadan ibaret oluşuna bir örnek daha. :)

Öneriniz nedir azizim?

Sitelerde Paylaş

Oncelikle asil sorunun Tanridevlet den kaynaklandigi kok neden hakkinda farkindalik sahibi olmaliyiz. Para ve pay ucgeninde hizmetci vatandas olmak zorunda birakilmaya itiraz edebilir bir farkindalik.

Doga kaynaklari her zaman insan varligina yeterli ve fazladir. Kapital bu kaynaklari somurerek ve kirleterek yok ediyor. Bunu fark etmeliyiz. BM gundemi iklim. Biz ne dinledik isid.

Benim onerim "sivil toplumlarin" devlet icinde halk tarafindan level atlata atlata siyasi yapi karsisinda bir duvar olabilmesidir.

Öneriniz nedir azizim?

Her hareketin bir bedeli var. Enerji. Bu enerjiyi sağlamak için besleniyoruz. Bir yere giden kadim zaman insanı enerji ihtiyacını beslenerek gideriyordu. Şimdi ise birileri bir alet ile daha çabuk götürüyor menzile. Karşılığında harcanan enerjiden bir miktar fazlasını para dediğin enerji transfer nesnesi ile senden talep ediyor. Burada sorun harcanandan ne kadar fazlasını istediği mi? Onu da arz talep belirlirliyor.

Devlet dediğin gibi, aynı zamanda, bir saltanat aracı. Ancak senden benden alınan pay (vergi) olmasa güvenlikten kamu hizmetine değin ihtiyaçları hangi enerji ile sağlayacağız?

Eğer dediğin payların oranı ve hazinedarın haksız tasarruf yetkisi ise, bunun çözümü nedir?

Tanrı Devlet, güzel bir yakıştırma. Zaten tarihle birlikte otoritenin başlangıcında rahipler vardı. Devletler arası çıkar çatışmasının başlaması ile askerler rahiplerin önüne geçti. Askeri yönetenler babayiğitler kral oldu. Yetkilerini oğullarına devrettiler. Modern zamanda ise işler pek değişmedi. Sadece yönetecek olan bir öncekinin oğlu değil. Hepsi bu.

Devlet fikrinin oluşması "ilahi" güç ile bağlantılı. İlk devletçiklerde hasılatın toplandığı yer tanrının evi. Orayı koruyup kollayan da devletin başı. Kim o? Rahip bilmem kim. Adama sorarlarsa, niye sen, diye cevabı hazır. Tanrı Enlil beni atadı, siz ne bilirsiniz ki! Bitti gitti.

Şimdi Tayyip'e Obama'ya sorsan niye sen diye, cevabı hazır: siz seçtiniz.

Yani tanrının sahteliği, insanın sahte tanrılığı, yönetenin uyanıklığı. Al sana tanrının zihinsel yanılmadan ibaret oluşuna bir örnek daha. :)

Öneriniz nedir azizim?

Sitelerde Paylaş

Sivil toplumun güçlenebilmesi, pek bilemiyorum ama, zannediyorum ki tepkisel olur. Birşeylerin harekete geçirmesi lazım. Bizde sanırım çok zor. Yaftalama hastalığımız var çünkü: Özgürlük mü dedin, seni liboş seni. Halkların hakkı mı dedin, bırak bu işleri allaan gomanisti. Din o kadar sağlam papuç değil, şeytana tapan atayiz, inkarcı bezemenk seni...

Kim hangi sosyal ideali öne sürerse sürsün etiket hazır.

Bir de, maalesef yönetim biçimi özelinde manipülasyon teknikleri öylesine gelişmiş ki biryerlerde birileri toplanıp kötülükleri reddetmeye kalksa iktidar sahipleri için olayı kendi lehine çevirmek işten bile olmuyor.

Enformasyon çağının haberdarlık katmanının olumlu katkısı bizi iyi bir yere, adil kaynak dağılımına giden yola sevk edecek kapılar açar mı?

Zor dostum, sanırım bunun, aha budur, diye bir formülü yok. Çok çabalamak, düşünmek lazım.

Sitelerde Paylaş

"Tanrı devlet" deyince, aklıma şeriat devleti geldi..

Çünkü şeriat devleti, devletin kendini tanrı ilan etmesidir. Artık bir günahı, "Allah affeder" diye, kimse düşünemez. Devlet adeta şöyle diyor; "Allah affeder ama ben affetmem, artık benim için ibadet edeceksin!"

Laik devletlerin tanrılaşması ise, herhalde, adil bir temsil sisteminin oluşmamasından kaynaklanıyor olsa gerek..

halkını en çok seven adamlar değil de, çevresinde bir şekide güç oluşturabilmiş adamları başa getiren bir sistem var.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...