Jump to content

Cahiliye dini

Recommended Posts

O zaman benim anladığım şey şu: Muhammed tarihte yaşamış bir insan değil. İsminin kelime anlamı olan Övülmüş olan neyse odur.

Ben yaşamış olduğunu düşünüyorum.

İslam tarihini komple çöpe atmak, Muhammed'in yaşamadığını söylemek hiç mantıklı gelmiyor.

İsmine bakarak neden yaşamadığını söylediniz onu anlamadım?

tarihinde Mırnaw tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 59
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

gönderildi (düzenlendi)
Kuran'da Ali İmran 67'ye göre İbrahim peygamber müslüman olarak geçer. O zaman ilk müslüman İbrahim olmalıdır.

...Muhammed'in de, ilk müslümanın kendisi olduğunu söylemesi ortaya ciddi bir çelişki çıkarıyor.

Hangisine inanmamız gerekiyor?

Ali imran 52: isa, onlardan inkârlarını hissedince "allah yolunda yardımcılarım kim" dedi. havariler, "biziz allah yolunun yardımcıları. allah'a iman ettik. şahit ol, biz müslümanlarız" dediler.

Ali imran suresi 52. ayetinde hz. isa'nın yardım talebine havarilerin olumlu cevap vermeleri sebebiyle havariler için ensar kelimesi kullanılır. bu deyimden yola çıkılarak havarilere ve isaya tabii olanlara "yardım edenler" anlamında nasara denmiştir ve nasaraların müslim (müslüman) oldukları ayrıca belirtilmiştir. zaten kur-an'a göre isa müslüman olduğu için onun müridlerinin de müslüman olarak kabul edilmesi gayet tabii. Aynı şekilde musa da müslümandı ve musaya tabii olanlar da doğal olarak müslümandılar. ibrahim de müslümadır ve tabiiki ibrahime tabii olanlar da müslümadırlar.

O halde ilk müslim kimdir ?

ibrahim mi, Musa mı, isa mı, Muhammed mi ?

Hiçbirisi değil. Tarihteki ilk müslüman hz Ademdir

Amma ve lakin (kur-an'ın savına göre) daha sonraki dönemlerde islam (salt allaha teslim) anlayışı bozulmuş ve her bozuluşunda yeni bir peygamber gelmiştir. hz ibrahim döneminde kendini salt allaha teslim eden (müslim) bir kişi dahi kalmamıştı. hal böyleyken, tıpkı kendi toplumu gibi çok tanrılı bir dine inanan ibrahim, bir süre sonra o tanrılardan yüz çevirip, kendi dönemindeki ilk müslim olmuştur...

Aynı şekilde hz muhammed de kendi döneminde islam (salt allaha teslim) esasından sapan bir toplum içinde mevcut din anlayışına karşı çıkıp ilk müslim olan kişidir...

Bunuda anlamayacak / anlayamayacak bir durum yok aslında.

Şöyle düşün bir sabah erken vakitte bankaya gittin. çok erken gittiğin için banka açılmamıştı, sen de bekledin. saat 9 olunca açıldı. Ama bir baktın ki senden sonra gelenler senin önünde gişeye gitmeye çalışıyorlar. Onlara ne dersin: "Durun bakalım ilk ben geldim !" Eğer tartışma uzarsa güvenlik görevlisi çağırılır. Maruzatını anlatırsın. "Bakın beyfendi ilk ben geldim" Ya adam sana şöyle derse. Beyfendi siz daha 25 yaşındasınız bu banka açılalı 50 sene oluyor. ilk gelen siz olamazsınız !

Nasıl cevap ama çok saçma değil mi ? işte sizin ki de biraz buna benziyor. Baştan niyetin bozuksa, herşey sana çelişkili görünecektir :)

tarihinde Özden Kurt tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Hristiyanlık, katı kuralları olan Yahudi dinine karşı ortaya çıkmış bir manifestodur.

İncil de sürekli insan sevgisinden bahsedilmesi, birbirinizi sevin demesi,

İsa'nın İnsanların günahı için kendini feda etmesi bu yüzdendir.

Sitelerde Paylaş

Ben yaşamış olduğunu düşünüyorum.

İslam tarihini komple çöpe atmak, Muhammed'in yaşamadığını söylemek hiç mantıklı gelmiyor.

İsmine bakarak neden yaşamadığını söylediniz onu anlamadım?

Ben Müslümanların ilkiyim demekle Ben İbrahimdende önceyim diyor. Başka bir hadistede Ademden öncede ben vardım diyor. O zaman o bir İnsan değil o olsa olsa bir mefhum.

zaten ben bilmem kaçtane erkeğin gücüne haizim diyorsa bu insanüstü bir varlıktır. İnsanüstü varlık olmayacağına göre? Bu Anlatımlar sofilerin mecazi olarak söylemek istedikleri sözlerdir ve Muhammed yaşayan insan filanda değildir.

Sitelerde Paylaş

Ali imran 52: isa, onlardan inkârlarını hissedince "allah yolunda yardımcılarım kim" dedi. havariler, "biziz allah yolunun yardımcıları. allah'a iman ettik. şahit ol, biz müslümanlarız" dediler.

Ali imran suresi 52. ayetinde hz. isa'nın yardım talebine havarilerin olumlu cevap vermeleri sebebiyle havariler için ensar kelimesi kullanılır. bu deyimden yola çıkılarak havarilere ve isaya tabii olanlara "yardım edenler" anlamında nasara denmiştir ve nasaraların müslim (müslüman) oldukları ayrıca belirtilmiştir. zaten kur-an'a göre isa müslüman olduğu için onun müridlerinin de müslüman olarak kabul edilmesi gayet tabii. Aynı şekilde musa da müslümandı ve musaya tabii olanlar da doğal olarak müslümandılar. ibrahim de müslümadır ve tabiiki ibrahime tabii olanlar da müslümadırlar.

O halde ilk müslim kimdir ?

ibrahim mi, Musa mı, isa mı, Muhammed mi ?

Hiçbirisi değil. Tarihteki ilk müslüman hz Ademdir

Amma ve lakin (kur-an'ın savına göre) daha sonraki dönemlerde islam (salt allaha teslim) anlayışı bozulmuş ve her bozuluşunda yeni bir peygamber gelmiştir. hz ibrahim döneminde kendini salt allaha teslim eden (müslim) bir kişi dahi kalmamıştı. hal böyleyken, tıpkı kendi toplumu gibi çok tanrılı bir dine inanan ibrahim, bir süre sonra o tanrılardan yüz çevirip, kendi dönemindeki ilk müslim olmuştur...

Aynı şekilde hz muhammed de kendi döneminde islam (salt allaha teslim) esasından sapan bir toplum içinde mevcut din anlayışına karşı çıkıp ilk müslim olan kişidir...

Bunuda anlamayacak / anlayamayacak bir durum yok aslında.

Şöyle düşün bir sabah erken vakitte bankaya gittin. çok erken gittiğin için banka açılmamıştı, sen de bekledin. saat 9 olunca açıldı. Ama bir baktın ki senden sonra gelenler senin önünde gişeye gitmeye çalışıyorlar. Onlara ne dersin: "Durun bakalım ilk ben geldim !" Eğer tartışma uzarsa güvenlik görevlisi çağırılır. Maruzatını anlatırsın. "Bakın beyfendi ilk ben geldim" Ya adam sana şöyle derse. Beyfendi siz daha 25 yaşındasınız bu banka açılalı 50 sene oluyor. ilk gelen siz olamazsınız !

Nasıl cevap ama çok saçma değil mi ? işte sizin ki de biraz buna benziyor. Baştan niyetin bozuksa, herşey sana çelişkili görünecektir :)

evet doğru ... tarihinde kirec tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)

Diyelim ki muhammed diye bir kişi hiç yaşamadığı halde, bir takım usta senaristler tarafından uyduruldu, icat edildi... Pek ala bu uydurukcular, uydurdukları şahsiyete kendi çağdaşlarını nasıl ikna ettiler ?

Muhammed ile ilgili ilk kayıtlar (siyer vs.) için 1500 yıllık bir süreçten bahsetmiyoruz ! Aşağı yukarı 80-150 senelik bir zaman bu... Şu anda 80 sene önce yaşamış hayali bir karakter uydurup, tüm hayatını da detaylıca yazıp insanları buna ikna etmeye çalışın bakalım başarabilecek misiniz !. Tabii ki yapamayacaksınız ! diyebilirsiniz ki "şimdi iletişim çağında olduğumuz için böyle bir şey mümkün değil." peki 1400 yıl önce çok mu mümkündü sanıyorsunuz ? Asla mümkün değildi. Hele ki soyuyla övünmeyi seven ve ailesinin kökenini sened ile tek tek ezbere bilen araplara bunu hiç yediremezsiniz. Böyle bir senaryoya ikna olmak için insanın aklını kaçırmış olması şart...

Evet o dönemde gazete, bilgisayar, internet yok ama sened tarihciliği var. sened tarihciliği öyle yabana atılacak bir iş mi ?

Ayrıca herhangi bir adam uydurmaktan bahsetmiyoruz. "peygamber uydurmuşlar" diyoruz. kolay mı öyle işkembei kübradan peygamber uydurup herkesi de buna ikna etmek. sizin buna aklınız yatıyor mu gerçekten.

peygamberlik makamı yıllarca kabileler arası övünme ve üstünlük kozu olarak kullanılmışken, birilerinin işkembesinden peygamber uydurmasına diğer insanlar nasıl sessiz kalabilirler. nasıl itiraz etmezler...

Ben yukarda saydığım sebeplerden dolayı Muhammedin yaşamadığına ikna olamıyorum. ve burada yazdıklarımı Muhammedin yaşadığı varsayımı üzerine yazıyorum. Zaten kahır ekseriyette böyle yapıyor. ilhan arseller, Turan Dursunlar, Arif Tekinler yazdıkları kitaplarda muhammedi tarihi bir kişilik kabul etmişlerdir. hakeza oriantelistler de öyle.. hz MUhammedin yaşamadığını iddia eden kesim küçük bir marjinal gruptan ibaret... Artık dileyen bu hususu "muhammed yaşadı yaşamadı" başlığı altında tartışsın... Ben burada genel kabul gören görüşü baz alarak bir soru sordum.

Sitelerde Paylaş

Özden Kurt,

İbrahim, İsa'dan 2000 sene önce yaşamadı mı?

Demek ki Kuran, İsa için de mümin demişse de ilk müslüman, peygamber İbrahim oluyor.

Adem demişsiniz de Kuran'da ''adem'', insan -ilk yaratılan insan- olarak geçmiyor mu?

Yani Adem, Kuran'da beşer olarak geçiyor, peygamber değil!

Eee, bu durumda Adem'e İslam'ı kim tebliğ etti de ilk müslüman oldu?

Geldik mi şimdi Şeytan'a...

Şeytan, Allah yolunda bir alim değil miydi, Adem yani ilk insan yaratılana kadar.

Demek ki Adem'den önce de İslam var, Şeytan demek ki ilk müslümandı...

tarihinde Mırnaw tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Yine olay muhammed yaşadı yaşamadı tartışmasına dönmüş. Yaşasa ne yaşamasa ne? Bize yaşadığı anlatıldığı için yaşadığı mantıklı görünüyor olabilir. Fakat yaşamamış da olabilir. 3-5 adam oturup uydurabilir ama nasıl bir çıkarı olabilir ki? peygamberliğin nimetlerinden faydalanamaz. Fakat her ihtimal düşünülebilir. Benim anlamadığım neden tanrı her seferinde 1 adam seçiyor ve ona doğru üflüyor. Neden 3,5,10 değil de 1 kişiye geliyor bilgiler.

Hep böyle 1 kişi 1 kişi nedir yahu? Gıçından sallamaya çok müsait olduğu için olmasın o:)

Sitelerde Paylaş

Mesela ben peygamberliğimi ilan edip yeni bir din kuracak olsam en kolayı islami ibadetlere benzetirim birazda ahlaki kurallarla yoğurdummu iş tamamdır..

Muhammed de farklı bir şey yapmamış. Yeni bir şeyin olmaması gayet doğal. Mesela o devirde normal karşılanan köleliği kaldırsa şimdi dünya biat ediyordu. Ama muhammedde ne o zeka vardı ne de böyle bir amacı. Çünkü muhammed günü kurtarmaya çalışıyordu.

Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)
Adem demişsiniz de Kuran'da ''adem'', insan -ilk yaratılan insan- olarak geçmiyor mu?

Yani Adem, kuranda beşer olarak geçiyor, peygamber değil!

Eee, bu durumda Adem'e biri İslam'ı kim tebliğ etti de ilk müslüman oldu?

Ademin peygamber olup olmadığı tartışmalıdır fakat bunun bir önemi yok zaten. Müslüman olan herkesin peygamber olması gerkmiyor ! Adem tevbe edip müslim olmuştur (bakara 37. ayete bakın)

Geldik mi şimdi Şeytan'a...

Şeytan, Allah yolunda bir alim değil miydi, Adem yani ilk insan yaratılana kadar.

Demek ki Adem'den önce de İslam var, Şeytan demek ki ilk müslümandı...

islamda Şeytan isminde nevi şahsına münhasır bir kişilik yoktur. Şeytan, iblis dahil, insan ya da cin olan bazı kişilere verilen bir sıfattır..

Ama galiba sen iblisten bahsediyorsun. evet iblis Ademden de önce müslim olmuştur. ve fakat iblis cin, adem beşerdir. Birbirleri ile kıyaslanmaları anlamsız...

Sitelerde Paylaş

Diyelim ki muhammed diye bir kişi hiç yaşamadığı halde, bir takım usta senaristler tarafından uyduruldu, icat edildi... Pek ala bu uydurukcular, uydurdukları şahsiyete kendi çağdaşlarını nasıl ikna ettiler ?

Muhammed ile ilgili ilk kayıtlar (siyer vs.) için 1500 yıllık bir süreçten bahsetmiyoruz ! Aşağı yukarı 80-150 senelik bir zaman bu... Şu anda 80 sene önce yaşamış hayali bir karakter uydurup, tüm hayatını da detaylıca yazıp insanları buna ikna etmeye çalışın bakalım başarabilecek misiniz !. Tabii ki yapamayacaksınız ! diyebilirsiniz ki "şimdi iletişim çağında olduğumuz için böyle bir şey mümkün değil." peki 1400 yıl önce çok mu mümkündü sanıyorsunuz ? Asla mümkün değildi. Hele ki soyuyla övünmeyi seven ve ailesinin kökenini sened ile tek tek ezbere bilen araplara bunu hiç yediremezsiniz. Böyle bir senaryoya ikna olmak için insanın aklını kaçırmış olması şart...

Evet o dönemde gazete, bilgisayar, internet yok ama sened tarihciliği var. sened tarihciliği öyle yabana atılacak bir iş mi ?

Ayrıca herhangi bir adam uydurmaktan bahsetmiyoruz. "peygamber uydurmuşlar" diyoruz. kolay mı öyle işkembei kübradan peygamber uydurup herkesi de buna ikna etmek. sizin buna aklınız yatıyor mu gerçekten.

peygamberlik makamı yıllarca kabileler arası övünme ve üstünlük kozu olarak kullanılmışken, birilerinin işkembesinden peygamber uydurmasına diğer insanlar nasıl sessiz kalabilirler. nasıl itiraz etmezler...

Ben yukarda saydığım sebeplerden dolayı Muhammedin yaşamadığına ikna olamıyorum. ve burada yazdıklarımı Muhammedin yaşadığı varsayımı üzerine yazıyorum. Zaten kahır ekseriyette böyle yapıyor. ilhan arseller, Turan Dursunlar, Arif Tekinler yazdıkları kitaplarda muhammedi tarihi bir kişilik kabul etmişlerdir. hakeza oriantelistler de öyle.. hz MUhammedin yaşamadığını iddia eden kesim küçük bir marjinal gruptan ibaret... Artık dileyen bu hususu "muhammed yaşadı yaşamadı" başlığı altında tartışsın... Ben burada genel kabul gören görüşü baz alarak bir soru sordum.

İnsanlara kabul ettiremez misiniz? Tayyip bile bugün türlü yalanlarıyla insanları nasıl kolayca ikna ediyor. Bu iletişim ve bilgi çağında üstelik. Sizin dediğiniz gibi zamanında "Muhammed vardı," dendiğinde buna inanmayan insanlar vardı. Ama bu inanmayan zeki ve aklı başında olanları öldürürsen geri kalan cahil kesime bunu zorla kabul ettirebilirsin.

Zaten inanmayanların katledildiği, dövüldüğü bir dinde Muhammed masal olsaydı kabul ettiremezlerdi demeniz komik olmuş.

Sitelerde Paylaş
"Muhammed vardı," dendiğinde buna inanmayan insanlar vardı. Ama bu inanmayan zeki ve aklı başında olanları öldürürsen geri kalan cahil kesime bunu zorla kabul ettirebilirsin.
hz MUhammedin yaşamadığını iddia eden kesim küçük bir marjinal gruptan ibaret.. Artık dileyen bu hususu "muhammed yaşadı yaşamadı" başlığı altında tartışsın... Ben burada genel kabul gören görüşü baz alarak bir soru sordum.
Sitelerde Paylaş

Ademin peygamber olup olmadığı tartışmalıdır fakat bunun bir önemi yok zaten. Müslüman olan herkesin peygamber olması gerkmiyor ! Adem tevbe edip müslim olmuştur (bakara 37. ayete bakın)

Müslüman olan herkesin tabii ki peygamber olması gerekmiyor; ama ona İslam'ı tebliğ edecek bir peygamber şart!

Adem cennetten kovulduğu için tevbe etmiştir. Başka bir dine mensup olduğu için değil.

islamda Şeytan isminde nevi şahsına münhasır bir kişilik yoktur. Şeytan, iblis dahil, insan ya da cin olan bazı kişilere verilen bir sıfattır..

Ama galiba sen iblisten bahsediyorsun. evet iblis Ademden de önce müslim olmuştur. ve fakat iblis cin, adem beşerdir. Birbirleri ile kıyaslanmaları anlamsız...

Şeytan, iblis, Ezazel bir sürü ismi var...

Cin ya da İnsan olmasının ne önemi var ki, ilk müslümandan bahsediyoruz.

Biri ateşten diğeri topraktan yaratılmış, bunun dışında ne farkları var?

Sitelerde Paylaş

Kuranı reddedip, değişmiş deyip, ayetlerini delil olarak getirmeniz pek ilginç. Değişmiş ayetler bunlar olmasın sakın?

değişiklik olmuş olması onu tamamen reddetmeyi yada tamamen kabul etmeyi gerektirmez...

onu incelemeye istifade etmeye değerlendiremeye engel olmaz...

ama dediğiniz gibi ondan getirilen her delile süpheyle bakmaya açık hale getirir...

ki bunda da bence sakınca yok...

Sitelerde Paylaş
Müslüman olan herkesin tabii ki peygamber olması gerekmiyor; ama ona İslam'ı tebliğ edecek bir peygamber şart!
ibrahime, musaya, muhammede kim tebliğ etti islamı ? Ademe isimleri öğreten Allah değil mi ?
Şeytan, iblis, Ezazel bir sürü ismi var...

Cin ya da İnsan olmasının ne önemi var ki, ilk müslümandan bahsediyoruz.

Biri ateşten diğeri topraktan yaratılmış, bunun dışında ne farkları var?

Evvela Şeytan sıfattır. iblis ve azazel isim !

Sonra, fark şu ki, iblis ademden önce yaratılmıştır. Zaten adem yaratıldığı anda iblisin müslümanlığı sona eriyor. Artık bu kadarını da bize anlattırma yani bunu bilmiyor musun sanki...

Sitelerde Paylaş

İbrahime, musaya, muhammede kim tebliğ etti islamı ? Ademe isimleri öğreten Allah değil mi ?

İbrahim, Musa ve Muhammed peygamber ve Cebrail'den geleni onlar tebliğ etmişti insanlara...

Adem'in peygamber olduğuna, ona vahiy geldiğine dair ya da yukarıdaki çıkarımlarına karşılık sunacak bir delilin var mı, Kuran ya da Hadis?

Yok... Hem Adem'in peygamberliği şüphelidir diyeceksin, hem de ona vahiy geldiğini iddia edeceksin?

Adem'in isimleri öğrenmesi başka bir şey.

Sonra, fark şu ki, iblis ademden önce yaratılmıştır. Zaten adem yaratıldığı anda iblisin müslümanlığı sona eriyor. Artık bu kadarını da bize anlattırma yani bunu bilmiyor musun sanki...

Allah'ın da 99 sıfatı var değil mi?

Ama Besmele çekerken bu sıfatları kullanıp, Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla diyoruz...

İblis demişim Şeytan demişim hiçbir aynı şey...

Kuran'a göre de ilk müslüman İbrahim.

Cinleri de sayarsak Şeytan...

Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)
İbrahim, Musa ve Muhammed peygamber ve Cebrail'den geleni onlar tebliğ etmişti insanlara...

Adem'in peygamber olduğuna, ona vahiy geldiğine dair ya da yukarıdaki çıkarımlarına karşılık sunacak bir delilin var mı, Kuran ya da Hadis?

Yok...

Nerden biliyorsun olmadığını ;)

Ayrıca Allah ile iletişim salt peygamberlerin tekelinde değil ki;

Biraz incelersen mesela şair hasan'ın da cebrail tarafından desteklendiğini görürsün. Hasan peygamber değildi !

Allah'ın da 99 sıfatı var değil mi?

Ama Besmele çekerken bu sıfatları kullanıp, Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla diyoruz...

İblis demişim Şeytan demişim hiçbir aynı şey...

Kuran'a göre de ilk müslüman İbrahim.

Cinleri de sayarsak Şeytan...

Rahaman veya Rahim Allahın birer sıfatıdır. Aynı şekilde şeytanlık da iblisin bir sıfatıdır. şeytan ile iblis eşanlamlı değildir. Ama önemi yok ben neyi kastettiğini anladım. iblis diyorsun...

Sonraaa, Gün gibi ortada ki ilk müslüman Ademdir. ibrahim, musa, isa ve muhammed de kendi dönemlerinde ilk müslümanlardır.. Allahın iletişim kurduğu her kişi peygamber olmak zorunda değil.. Örnekse Musanın annesi peygamber olmadığı halde vahiy almıştır (Ta-ha 38. ayete bak)

Sitelerde Paylaş

Azel arınma, azazel tamamiyle arınma demektir. Tevratta 16:8de geçer.

İkisi üzerine kura çekecek. Biri RAB için, biri Azazel*fi* için.

Burada azazel, kimilerince günahtan arınma adına sunulan keçidir. Günah keçisi, scapegoat terimi de buradan çıkmıştır. Başka yorumcular ise , burada düşmüş bir melek ya da bir cin olan bir azazelden bahsederler, fakat azazelin bir cin veya şeytan olduğunu kanıtlayan herhangi bir metin de bulunmamaktadır. Günah keçisi kavramı dinler kadar eski ve yine dinlerle bir arada yürümüş olduğundan, azazel'in arınma anlamı daha ağır basmaktadır.

Günah keçisi kavramını ve isanın günahlar için öldüğü inancının temelini öğrenmek isteyenler Charlie Campbell'in Günah Keçisi isimli eserini okuyabilirler.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...