Jump to content

Muhammed kendisiyle konuşanın Allah olduğunu nasıl anladı?

Recommended Posts

Yahu yol gösterici anlamını tam olarak karşılayan hidayet kelimesi var, Muhammed neden hidayet kelimesini değil de veli kelimesini kullanmış?

Düzeltme: Yol gösterici anlamında hidayet kelimesi ile aynı kökten gelen huden kelimesi kullanılması gerekirdi.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 326
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Rüyamda babamı görüyor ve onunla konuşuyorum. Halbuki babam öldü, onunla konuşmam olanaksız. Beynimde anısı korunan babam ile konuşuyorum. Babam yok, ama anısı beyin hücrelerimde saklanıyor. Onun konuşma tarzını, kullandığı kelimeleri, yüz ifadelerini hâla hatırlıyorum ve beynim onun konuşmasını bu bilgileri kullanarak kurgulayabiliyor. Bu yüzden rüyamda babamla konuşabiliyorum.

Kafasında bir allah yaratan bir kişi, o yarattığı allahla rüyasında konuşabilir. Daha ileri aşamaya gider, şizofren olursa, uyanıkken de halisünasyon görebilir. Benim halisünasyon görmüşlüğüm de vardır, ne olduğunu bilirim. Şizofren değilim, ama olabilirdim. Hayal gücüm fazladır. O yüzden müslümler beni az daha kekleyebilselerdi ben de şimdi bir şizofrendim. Ama bu saçmalıklardan kurtulmayı bildim.

Bunların saçmalıklarının hayal ürünü olduğunu çabuk anladım ve bu müslüm saçmalıklarını yok allahmış yok melekmiş yok cinmiş yok şeytanmış elimin tersiyle itiverdim. O anda da yaşamaya, nefes almaya başladığımı hissettim. Bu saçma hayaletler beni boğuyormuş meğer. Müslüm olan günlerime acıyorum ve boşa geçmiş kayıp zamanlar olarak görüyorum. Beni bu saçmalıkların içine iten müslümleri hayatım boyunca hiç affetmeyeceğim. Dogma benim hayatta en büyük düşmanımdır.

Sitelerde Paylaş

Hay allahınıza ben ne diyim... Ne desem hoş olmayacak. Sanki benim beynim yok, aklım yok, iyi şeyler düşünemiyorum, allahtan gelecek illa! Hay sizin allahınıza ben ağzına layık bir şeyler yapayım artık ya! Afiyetle yesin artık! Daha da ne diyim... Denecek laf da kalmadı...

Sitelerde Paylaş

eğer bir gün size bir ses bir ışık bir şey söylerse...

Söylediği şeyler iyiliği adaleti merhameti yardımseverliği dürüstlüğü çalışkanlığı önerİyorsa o allahtandır...

belki de muhammedle konuşan şeytan dı? ''ben allahım iyilik güzellik öneriyorum'' diye tongaya getirdi muhmmedi.

Zaten dünyada kötülük yayanların geneline baktığında aslında hepsinin amacının kendilerrnce iyi ve doğru olduğuna inandıkları şeyi yaymak olduğunu görüsün. Ama önemli olan niyet değil sonuçtur.

İslam dünyaya adaleti merhamteti filan mı yaydı, yoksa ahlaksızlığı , terörizmi ve insan hakkı tecavüzlerini miy aydı şimdiye dek?

Bellki ki şeytan muhammedi kandırmış, muhammette senin gibi saf olduğu için iyi bişey yapıyorum sanarak islamı yaymış. şeytan da böylece amacına ulaşmış....

tarihinde ad hominem tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Allahtan geldi diye iddia edilen kitapta bir tane bile yanlış olmaması gerektiği bir tarafa...

Bundan geçtik, kuran'da düzgün hiç bir ifade yoktur. Temelden, kökten, esastan yanlış ve bozuktur. Bir kere her konuyu inanç ayrımcılığı bazına oturtur. Sonra bu inanç ayrımı bazında tehditler, hakaretler savurur. Sonra bu inanç ayrımı bazında ötekileştirme, düşmanlaştırma, ebediyen bağdaşmayacağını öne sürdüğü bir bölücüğe gider. Sonra bu bölücülük bazında saldırmayı, öldürmeyi, yağmalamayı, köleleştirmeyi emreder. Bunu yapmayanları şiddetle tehdit eder, yapanlara sınırsız mükafat vadeder.

Daha da yetmez, hür - köle, erkek - dişi diye ayrımlara girer.

Daha da ayrımcılığa doymaz. İnsanları inanan - inanmayan diye ayırmakla yetinmek de istemez, bir de münafık, sapkın gibi ayrımlarla iyice ayrımcılığı körükler.

Ele alınacak, insanlıkla bağdaşır yanı yoktur. Daha da bitmedi, bilime kökten aykırı, bilime ters ifadelerle doludur. Çağının bilgi düzeyinin bile çok gerisindedir. Taş devri insanları bunu yazanlardan daha düzgün bilgilere sahiptiler. Milattan önceki uygarlıklar, bunların üzerine defalarca tur bindirir, bunları yüzelli defa yaya bırakır.

Kaç keredir söylüyorum, bana kuran'dan ele alınır doğru düzgün bir ifade bulun çıkarın diye, hiç çıkarabilen olmadı. Hepsi kepazeliktir. İyi diye sunulacak her ifadenin berbat ötesi olduğunu kanıtlamaya hazırım.

tarihinde democrossian tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Beni Allah peygamber olarak atadı inanmıyorsanız gidin hindulara sorun. banane banene ben peygamberim. Allh dünyada akrabalarım dostlarım hariç bütün karıları kızları bana helal kıldı. hele bir sor niye işte ellle

Sitelerde Paylaş

eğer bir gün size bir ses bir ışık bir şey söylerse...

Söylediği şeyler iyiliği adaleti merhameti yardımseverliği dürüstlüğü çalışkanlığı önerİyorsa o allahtandır...

Hala bir arap putunun bir şeyler söyleyeceğini sanıp sayıklıyorsun.

Sitelerde Paylaş

şöyle bir gerçek de var. o dönemde savaşı kazanabilen peygamber, kazanamayan yalancı peygamber olmuş. ilk islam topluluğu kan dökme konusunda yeteri kadar iyi olmasaydı bugün başkalarına tapıyor olabilirdik. muhammed de kimsenin bilmediği, ismi tarihin tozlu sayfalarında unutulmuş bir yalancı peygamber olarak kalırdı.

Evet rahmanda peygamberlik iddasında bulundu beceremedi adı yalancı rahman bir adıda müslümdü. ama muhammet rahmandan ders aldı. rahaman baktı muhammet milleti kandırdı becerdi muhammedi tehdit etti açıklarım diye muhammedte onun adını kurana koydu Allah ismine ortak oldu rahman.

Sitelerde Paylaş

Sonuçta peygamber beklenilen bir ortam var.Ukaz panayırında Kus.b.Saide basbas bağırıyor peygamber gelecek diye.Muhammed çıkmasa mutlaka birileri çıkacaktı ve çıkıyorduda.böyle bir ortamda ben bile insanların barbarlığına bakıp sonrada kendimdeki merhameti görüp peygamber benmiyim yoksa diye düşünürdüm.

Sitelerde Paylaş

Yahu yol gösterici anlamını tam olarak karşılayan hidayet kelimesi var, Muhammed neden hidayet kelimesini değil de veli kelimesini kullanmış?

Düzeltme: Yol gösterici anlamında hidayet kelimesi ile aynı kökten gelen huden kelimesi kullanılması gerekirdi.

Pek ala, şimdi "veli" lafzının sözlük anlamına hiç bakmadan, "Yahudi ve hırıstiyanları evliya edinmenin" ilgili ayette hangi bağlamda kullanıldığına bakalım:

Maide 51:

Yâ eyyuhâllezîne âmenû lâ tettehızûl yehûde ven nasârâ evliyâe ba’duhum evliyâu ba’d(ba’din) ve men yetevellehum minkum fe innehu minhum innallâhe lâ yehdîl kavmez zâlimîn

Maide 51:

"Ey iman edenler! Yahudileri ve Hıristiyanları evliya (yol göstericiler) edinmeyin. Onların bazısı, bazısının evliyasıdır. İçinizden kim onları veli edinirse şüphe yok ki, o da onlardandır. Muhakkak ki Allah o zalimleri kavmini hidayete erdirmez."

Allah kimi hidayete erdirmezmiş ?

Yahudi ve Hırıstiyanları yola erdirici veli-evliya edinen zalimleri..

Ne diyor: Ey iman edenler, Allahın men ettiği şeye yani Yahudi ve hırıstiyanları evliya-mürşid edinmeye tevessül ederseniz, Hidayete eremezsiniz...

Burda Velilik hidayet bağlamında kullanılmış mı, kullanılmamış mı ?

Bu sözlükler http://www.etimoloji...ime/veli yalan mı söylüyor ?

Ha, Şimdi de "o ayette Allah yahudileri değil zalimleri hidayete erdirmeyeceğini söylüyor" diye bir itiraz gelebilir. Gayet doğaldır; kur-anı bilmeyenlerin bunu da ileri sürmesi kaçınılmaz. Ama biz daha evvel davranıp kur-anda zulüm kavramının, "Allahın emrinden yüz çevirmele kendine zulmeden" manasında kullanıldığını söyleyelim. Allaha iman etmiş kişilerin sonra bu imandan yüz çevirip yahudi ve hırıstiyanları evliya edinmeleri kendilerine zulmatmeleridir.. Konuyla ilgili ayetleri şu adresten inceleyebilirsiniz: http://meal.ihya.org...li-ayetler.html

Velhasılı, Siz gayet tabii ki yanlışta ısrar etme hakkına sahipsiniz. Bu yolda devam edeceğinizden de eminiz zaten. Sanmayın ki size bir şeyleri ıspatlama gayretindeyim. Benim amacım sadece şu satırlara tesadüf eden "gerçek sağduyulu" insanların nazarına yalın hakikati sunmaktır..

tarihinde Özden Kurt tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Pek ala, şimdi "veli" lafzının sözlük anlamına hiç bakmadan, "Yahudi ve hırıstiyanları evliya edinmenin" ilgili ayette hangi bağlamda kullanıldığına bakalım:

Maide 51:

Yâ eyyuhâllezîne âmenû lâ tettehızûl yehûde ven nasârâ evliyâe ba’duhum evliyâu ba’d(ba’din) ve men yetevellehum minkum fe innehu minhum innallâhe lâ yehdîl kavmez zâlimîn

Maide 51:

"Ey iman edenler! Yahudileri ve Hıristiyanları evliya (yol göstericiler) edinmeyin. Onların bazısı, bazısının evliyasıdır. İçinizden kim onları veli edinirse şüphe yok ki, o da onlardandır. Muhakkak ki Allah o zalimleri kavmini hidayete erdirmez."

Allah kimi hidayete erdirmezmiş ?

Yahudi ve Hırıstiyanları yola erdirici veli-evliya edinen zalimleri..

Ne diyor: Ey iman edenler, Allahın men ettiği şeye yani Yahudi ve hırıstiyanları evliya-mürşid edinmeye tevessül ederseniz, Hidayete eremezsiniz...

Burda Velilik hidayet bağlamında kullanılmış mı, kullanılmamış mı ?

Bu sözlükler http://www.etimoloji...ime/veli yalan mı söylüyor ?

Ha, Şimdi de "o ayette Allah yahudileri değil zalimleri hidayete erdirmeyeceğini söylüyor" diye bir itiraz gelebilir. Gayet doğaldır; kur-anı bilmeyenlerin bunu da ileri sürmesi kaçınılmaz. Ama biz daha evvel davranıp kur-anda zulüm kavramının, "Allahın emrinden yüz çevirmele kendine zulmeden" manasında kullanıldığını söyleyelim. Allaha iman etmiş kişilerin sonra bu imandan yüz çevirip yahudi ve hırıstiyanları evliya edinmeleri kendilerine zulmatmeleridir.. Konuyla ilgili ayetleri şu adresten inceleyebilirsiniz: http://meal.ihya.org...li-ayetler.html

Ben sana diyorum ki, yol gösterici için daha uygun, daha doğru kelimeler varken neden asıl anlamı yakın kişi olan veli kelimesi kullanılmış? Ayette açık açık hristiyan ve yahudilerle yakınlaşmayın, samimi olmayın, onları dışlayın diyor, bu kadar zor mu bunu anlamak?

Bahsettiğin sözlükteki veli kelimesi aşağıdaki gibi tanımlanmış.

~ Ar walī ولى [#wly sf.] yakın, yanında duran, yardımcı, bakan, gözeten, yöneten, arkadaş, sponsor < Ar waliya yakın idi, dost idi, veli idi.

Görüldüğü gibi veli kelimesi geniş kapsamlı bir kelime, bu kadar geniş anlamı olan bir kelimeyi sen ille de "yol gösterici" anlamında kullanalım, diğer anlamlarını gözardı edelim diye tutturuyorsun, halbuki "yol gösterici" anlamında çok daha belirgin kelimeler var arapçada: huden, mürşit gibi.

Dost kelimesinin zıt anlamlısı ne: Düşman.

Tevbe/29. Kendilerine kitap verilenlerden Allah’a ve ahiret gününe iman etmeyen, Allah’ın ve Resûlünün haram kıldığını haram saymayan ve hak din İslâm’ı din edinmeyen kimselerle, küçülerek (boyun eğerek) kendi elleriyle cizyeyi verinceye kadar savaşın.

Bu ayette de açıkça yahudileri ve hristiyanları düşman olarak görün, cizye verene kadar savaşın demiyor mu?

Velhasılı, Siz gayet tabii ki yanlışta ısrar etme hakkına sahipsiniz. Bu yolda devam edeceğinizden de eminiz zaten. Sanmayın ki size bir şeyleri ıspatlama gayretindeyim. Benim amacım sadece şu satırlara tesadüf eden "gerçek sağduyulu" insanların nazarına yalın hakikati sunmaktır..

Kimin yanlışta ısrar ettiği açıkça görülüyor, İslam'ın kendisine inanmayan herkesi düşman olarak gördüğü sır değil, bu Kuran'da açıkça görülüyor zaten. İnanmayanları öldürün, cizyeye bağlayın diyen Kuran değil mi?

Sitelerde Paylaş
Bahsettiğin sözlükteki veli kelimesi aşağıdaki gibi tanımlanmış.

~ Ar walī ولى [#wly sf.] yakın, yanında duran, yardımcı, bakan, gözeten, yöneten, arkadaş, sponsor < Ar waliya yakın idi, dost idi, veli idi.

Görüldüğü gibi veli kelimesi geniş kapsamlı bir kelime, bu kadar geniş anlamı olan bir kelimeyi sen ille de "yol gösterici" anlamında kullanalım, diğer anlamlarını gözardı edelim diye tutturuyorsun,

Çünkü kontekste uyan mana arkadaşlık değil, yol göstericilik:

Maide 51:

"Ey iman edenler! Yahudileri ve Hıristiyanları evliya (yol göstericiler-hidayet kılavuzları) edinmeyin. Onların bazısı, bazısının evliyasıdır. İçinizden kim onları veli edinirse şüphe yok ki, o da onlardandır. Muhakkak ki Allah o zalimleri kavmini hidayete erdirmez."

İçinizden kim onları "veli, yani hidayete erdirici kılavuz" edinirse, o kimseler hidayete eremez diyor ayet... Sen hala veli kelimesine neden o manayı verdiğimizi sorguluyorsun öyle mi ? "Kılavuzu karga olan" diye başlayan bir ata sözü vardır hani bilir misin ? işte tam da bu hususla ilgilidir o...

Dost kelimesinin zıt anlamlısı ne: Düşman.

Hangi manayı seçiyorsan, onun zıt anlamlısına bak. Veli yol gösterici ise, bunun zıttı yoldan çıkarıcı olur..

Nitekim deniliyor ki: İçinizden kim onları veli, yani hidayete erdirici kılavuz edinirse, o kimseler hidayete eremez

Tevbe/29. Kendilerine kitap verilenlerden Allah’a ve ahiret gününe iman etmeyen, Allah’ın ve Resûlünün haram kıldığını haram saymayan ve hak din İslâm’ı din edinmeyen kimselerle, küçülerek (boyun eğerek) kendi elleriyle cizyeyi verinceye kadar savaşın.

Bu ayette de açıkça yahudileri ve hristiyanları düşman olarak görün, cizye verene kadar savaşın demiyor mu?

Savaşla ilgili bir surenin ayetini, itikat ile ilgili bir konuya bağlamanız ne kadar da dahiane :) tarihinde Özden Kurt tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ve ayrica oku diyince sormadi mi bu neyine okuyacagim birader ortada bir sey yok diye?

Muhammed neyi okuyacağını biliyordu. Çünkü o dönemde araplar, medyomların ne okuduğunu gayet iyi biliyorlardı.

Ancak, "Oku" emrine karşılık Muhammedin cevabı: "okuyuculuğu kabul etmiyorum" minvalinde olmuştur.

Sitelerde Paylaş

Çünkü kontekste uyan mana arkadaşlık değil, yol göstericilik:

Maide 51:

"Ey iman edenler! Yahudileri ve Hıristiyanları evliya (yol göstericiler-hidayet kılavuzları) edinmeyin. Onların bazısı, bazısının evliyasıdır. İçinizden kim onları veli edinirse şüphe yok ki, o da onlardandır. Muhakkak ki Allah o zalimleri kavmini hidayete erdirmez."

Ben de diyorum ki, "yol göstericilik" için daha kesin kelimeler var, huden ve mürşit gibi. Neden bu kelimeler değil de veli kelimesi kullanılmış? Demek ki anlatılmak istenen daha geniş kapsamlı bir şey.

Sen veli kelimesinin Türkçe'de kullanıldığı anlamına saplanıp kalmışsın, konu Kuran olunca Türk gibi değil arap gibi düşünmen lazım. Veli kelimesi Türkçedeki gibi dar anlamda kullanılan bir kelime değil, daha geniş anlamlar barındıran bir kelime.

İçinizden kim onları "veli, yani hidayete erdirici kılavuz" edinirse, o kimseler hidayete eremez diyor ayet... Sen hala veli kelimesine neden o manayı verdiğimizi sorguluyorsun öyle mi ? Kılavuzu karga olan diye bir ata sözü vardır hani bilir misin ? işte tam da bu hususla ilgilidir o...

Hangi manayı seçiyorsan, onun zıt anlamlısına bak. Veli yol gösterici ise, bunun zıttı yoldan çıkarıcı olur..

Nitekim deniliyor ki: İçinizden kim onları veli, yani hidayete erdirici kılavuz edinirse, o kimseler hidayete eremez

Şimdi sen bu iddianı ıspatlamak için Kuran'dan yahudi ve hristiyanları da dost edinebilirsiniz, sorun olmaz anlamında bir ayet bulmalısın. Var mı kuran'da Yahudilerle ve hristiyanlarla dostluk kurabilirsiniz anlamında bir ayet?

Savaşla ilgili bir surenin ayetini, itikat ile ilgili bir konuya bağlamanız ne kadar da dahiane :)

Kuran insanları savaşa teşvik ediyorsa ben ne yapayım? Bu Allah değil mi insanları inanan inanmayan diye ayırıp insanların arasında kin ve nefret tohumları eken tanrı? Daha neyi konuşuyorsun?

Sitelerde Paylaş
Ben de diyorum ki, "yol göstericilik" için daha kesin kelimeler var, huden ve mürşit gibi. Neden bu kelimeler değil de veli kelimesi kullanılmış? Demek ki anlatılmak istenen daha geniş kapsamlı bir şey.

Sen veli kelimesinin Türkçe'de kullanıldığı anlamına saplanıp kalmışsın, konu Kuran olunca Türk gibi değil arap gibi düşünmen lazım. Veli kelimesi Türkçedeki gibi dar anlamda kullanılan bir kelime değil, daha geniş anlamlar barındıran bir kelime.

Biraz arapça bilen kişiler şu itiraza ağızlarıyla gülmezler. velayet mastarının anlamını biliyor musun ? Boş ver sen geç bu işleri...

Şimdi sen bu iddianı ıspatlamak için Kuran'dan yahudi ve hristiyanları da dost edinebilirsiniz, sorun olmaz anlamında bir ayet bulmalısın. Var mı kuran'da Yahudilerle ve hristiyanlarla dostluk kurabilirsiniz anlamında bir ayet?
itiraz için bulabildiğin en iyi cümle bu mu ? :) Yahu vallahi boş ver sen bu konularda yazma artık arkadaşım.. Nacizane... tarihinde Özden Kurt tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...