Jump to content
Ateistforum

tatlı su ve tuzlu iddiası


Recommended Posts

Kuranda göle de, nehire de, denize de deniz der. Bunun bir örneği aşağıdadır.

Fatır 12

Ve iki deniz, bir ve eşit olamaz; şu, tatlı ve içilecek sudur, içilince kandırır adamı, boğazdan kolaycacık ve iyi bir sûrette kayıp gider; buysa tuzludur, acıdır ve hepsinden de terütaze balıklar çıkarır, yersiniz ve takıp süsleneceğiniz ziynet eşyâsı çıkarırsınız ve görürsün ki, lütuf ve ihsânını arayıp bulmanız ve şükretmeniz için hepsinde de, suları yara yara gemiler gitmede.

anlattığı şey büyük ihtimalle nilin suya karışma yeridir, ya da benzer şekilde yerel ırmak veya gölün denize karışma yeridir. Burada ırmaktan gelen su açık biçimde çamurlu bir hat çizer, ama sonra elbette karışacaktır.

Müslümanın yaptığı, her zamanki gibi kurandan ifadeleri evirip çevirip bir şeylere uydurma çabasından başka bir şey değildir.

Burada da yine aslında muhammedin bir surede başlayıp, başka bir surede devam ettiği ayetleri görüyoruz. Videodaki ayet şudur:

furkan 53:

Ve öyle bir mâbuttur o ki iki denizi akıtmıştır; bu, tatlı ve içilecek sudur ve şu, tuzlu ve acı su ve aralarında da bir sınır, birbirlerine karışmalarına imkân bulunmayan bir engel halk etmiştir.

Fatır 12:

Ve iki deniz, bir ve eşit olamaz; şu, tatlı ve içilecek sudur, içilince kandırır adamı, boğazdan kolaycacık ve iyi bir sûrette kayıp gider; buysa tuzludur, acıdır ve hepsinden de terütaze balıklar çıkarır, yersiniz ve takıp süsleneceğiniz ziynet eşyâsı çıkarırsınız ve görürsün ki, lütuf ve ihsânını arayıp bulmanız ve şükretmeniz için hepsinde de, suları yara yara gemiler gitmede.

Beyinsiz müslünün keramet çıkartmaya çalıştığı ayetler, kuranın beceriksiz bir allah tarafından darmadağınık yazıldığının kanıtı oluyor.

Çünkü

Fatır 11

Ve Allah, sizi topraktan yaratmıştır, sonra bir katre sudan, sonra da size eşler halketmiştir. Hiçbir kadın, onun bilgisi olmadıkça gebe kalamaz ve doğuramaz ve hiçbir ömrü uzun adam, ömür süremez ve hiç kimsenin ömrü eksilmez ki bunlar, kitapta mukadder olmasın; şüphe yok ki bu, Allah'a pek kolaydır.

Fatır 13

Ve geceyi kısaltır, bir kısmı gündüz olur, gündüzü kısaltır, bir kısmı gece olur ve râm etmiştir güneşi ve ayı; hepsi de mukadder bir zamana kadar yollarında akar durur; işte budur Rabbiniz Allah ve onundur saltanat ve tasarruf; onlar ki onu bırakıp da putlara taparlar, o putlar, çekirdeğin içindeki tek bir kıla bile sâhip değildirler.

Diğer yandan, söz konusu ayette iki denizi akıtmıştır diyor. Akan denizler söz konusu ise, burada bir nehirden bahsedildiği açıktır. Videoda ise böyle bir durum yok. Videoda eğer tatlı su, hapsolmuş değil, bir tatlı su kaynağından geliyorsa, bu durumda zaten öyle veya böyle karışacaktır ve karışmaktadır. Karışmıyor olsa, denizin ortasında, yüzeyde bir tatlı su göleti olması gerekir. Ama yok.

Link to post
Sitelerde Paylaş

Müslüman aptallığından başka birşey değil. Dawkins'in yanlış anladığı, doğru. Çocuk tam anlatamamış. O da yanlış anlamış. Onun dışında üfürükten teyyare. Haloklin dediği nanede tuz yoksa, n'olayım. Len içtiğin tatlı dediğin su da bile tuz var.

Üstelik, de ki, Dawkins puştluk yaptı. Bu senin saçmalıklardan oluşan kitabını muhteşem birşeye mi dönüştürüyor?!

Link to post
Sitelerde Paylaş

orda ne kasdedildiğini tam olarak anlamdan eleştirmek pek doğru değil...

önce ne dendiğini doğru anlamak için bir çaba harcamak gerekli..

tatlı suyla tuzlu karışıyor o zaman kuran yanlış diye bir çıkarım yapmak hemen acelecilik olur...

kuran yanlış olabilir...

yanlışlıklar içerebilir..

ama bu doğru bir analizden sonra ortaya çıkarılması gerekir...

mesela acaba bu ifadeler hiç aklımıza gelmeyen farklı bir olayı anlatmaya çalışıyor olabilir...

normalde tatlı suyla uzlu suyun karışmasını denemek için yirminci yüzyıl teknolojisi gerekmiyor...

ozamanda bunu iki bardak suyla deneyip görebilirlerdi...

demek ki bu başka bir şeyi anlatıyor ama ozamanın insanı için açık seçik olan bu anlatım bu gün için anlaşılmaz halde...

Link to post
Sitelerde Paylaş

Tartışmaya katıl

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Yükleniyor ...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

    Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

×
×
  • Yeni Oluştur...