Jump to content

ol demek olmuyor işte?

Recommended Posts

Çin'de yaşanan deprem beni bir konu da düşünmeme neden oldu?Bakalım buna müslmamnlar ne diyecekler?

Eğer allah yeryüzünü canlıların yaşaması için ideal bir mekan yapsaydı ve kuranda da dediği gibi dağları yeri sabitlemek için yaratmış olsaydı nenden depremler oluyor?Hani kusursuz düzen?

Ben bundan şunu anlayabiliyorym evrim canlılarda olduğu kadar yeryüzü için de geçerli...ve oluşan depremlerle de dünyamız yeni şekilere veya konumlara girebiliyor....

3.DÖNEM(Nezozoik) :

Jeolojik dönemler içerisinde en hareketli geçen dönmedir.

Büyük depremler ve volkanik olaylar görülür

Alp-Himalaya dağ sistemi bu dönmede oluşmuştur.

Türkiye'de K.Anadolu dağ sistemi, Toroslar bu dönemde oluşmuştur.

Petrol, linyit, borasit, Kaya tuzu bu dönemde oluşmuştur.

Egeid adlı kara kütlesinin çökmesine bağlı olarak ege denizi oluşmuştur.

Türkiye'de dış kuvvetlerin aşındırması ile toptan aşındırma başlamıştır.

yani aslında dünyayı şekllendiren iç ve dış kuvvetler...

ol demekle olmuyor... keşke olsaydı da bu kadar insan ölmeseydi...

Sitelerde Paylaş
ilke, espiri yapma kabiliyetini bile göz önüne alsam. espiri olarak dahi kabul edilemez.

ama normal bir yazı, yani ilkokula yeni giden bir insan bunları yazmaya aklı yatabilir.

Konu basligi ile ilgili bir fikir?

Yokmu?...

Konuda bir soru var; Allah "bizler sarsilmayalim diye daglar yarattigini" soyluyor. Oyleyse bu depremler niye oluyor? (Ustelik depremler genelde daglik bolgelerde oluyor!)

Sitelerde Paylaş

Bu Allahı fazla ciddiye almayın demek...

yaptığı her şey çürük.

Kitaplarını değiştiriyorlar, bir şey yapamıyor.

Kanunlar kurallar koyuyor, kimse uymuyor.

Dinleri yolluyor güncelliyor, insanların çoğu yüklemiyor.

Yerler sarsılmasın diye çivi çakıyor, yerinden çıkıyor.

Olmuyor, hiç olmuyor.

Sitelerde Paylaş
"Bakın gökyüzünde çatlak var mı" diyor bakıyoruz Hubble'la gökyüzüne ve ne görüyoruz; gökadalar çarpışıyor, ortalık kozmik felaketlerden geçilmiyor, tam bir kaos ve insan için gereğinden çok daha fazla büyük amaçsız bir evren...

bilinçaltında yatan bilgisi sana söyleyeyim

eğer dünya tek olsaydı, etrafı kapkaranlık ya da başka bir şey

dünya dışına çıkılmasaydı, uzay boşluğu olmasaydı ve yaşam böyle tasarlansaydı

yine yaygara kopartıp, Yaratıcının gücü yetmiyor muydu

daha büyük daha güzel bir evren yaratmaya

sıkıştırdı bizi bu minnacık yere

derdin/derdiniz

Sitelerde Paylaş
derdin/derdiniz
Evet deriz ve demeye de devam edeceğiz.Bundan daha doğal ne olabilir ki?Siz Allah yapıyor,istiyor iddiasında bulunmayın, biz de o halde Allah neden şunu şöyle ya da böyle yapmıyor demeyelim,o kadarrr!!
Sitelerde Paylaş
Evet deriz ve demeye de devam edeceğiz.Bundan daha doğal ne olabilir ki?Siz Allah yapıyor,istiyor iddiasında bulunmayın, biz de o halde Allah neden şunu şöyle ya da böyle yapmıyor demeyelim,o kadarrr!!

sorgulama hakkını elinden alamam

kabul et ki çoğu zaman yanılgıya düşüyoruz

neyin doğru olduğunu genellikle zaman gösteriyor

not: öğretiler öğrenimler edinimler tecrube vs.

Sitelerde Paylaş
bilinçaltında yatan bilgisi sana söyleyeyim

eğer dünya tek olsaydı, etrafı kapkaranlık ya da başka bir şey

dünya dışına çıkılmasaydı, uzay boşluğu olmasaydı ve yaşam böyle tasarlansaydı

yine yaygara kopartıp, Yaratıcının gücü yetmiyor muydu

daha büyük daha güzel bir evren yaratmaya

sıkıştırdı bizi bu minnacık yere

derdin/derdiniz

Muhammed'e ait bir yazi bulunsa, bi sekilde kanitlansa, ve o yazida "Ey insanlar, Allah mallah yok, hepsini ben uydurdum, kekledim hepinizi!.. dese. Siz yine "yok, olamaz. Allah var, Muhammed de O'nun elcisi. Ben onu bunu anlamam!..." dersiniz.

derdin/derdiniz ?

Sitelerde Paylaş
"Bakın gökyüzünde çatlak var mı" diyor bakıyoruz Hubble'la gökyüzüne ve ne görüyoruz; gökadalar çarpışıyor, ortalık kozmik felaketlerden geçilmiyor, tam bir kaos ve insan için gereğinden çok daha fazla büyük amaçsız bir evren...

düzensizlik varsa düzende var kainatta.hiç düzen olmasaydı canlılar yaşabilirlemiydi nefes alabilirlermiydi?

göktaşlarının dünyaya düşmesini engelleyen sence ney?

einstein ne demiş:evrende en anlaşılmaz olan şey,onun anlaşılmaz olmasıdır.bunun anlamı evrenin mükemmel düzen ve derinlik içinde anlaşılıyor olmasıdır.

biz bu dünyada yaşıyoruz.yaşadığımız bu dünyanın varlığımızı sürdürmemize uyumlu olması üstün bi yaratıcının varlığına delil değilmi?

evren bin bang ile başlangıcından itibaren bizle tam bi uyum içinde değilmi?

ünlü fransız bilim adamı Maurice Bucaille nin bu konu hakkındaki yorumu:İster evren, ister canlı varlıklar veya insan olsun, tek tek her alanda temelde metafiziksel bir niyet taşımadan yapılan çok dikkatli araştırmalar, tabiat kanunlarının yönelttiği bir düzenin varlığını açıkça göstermektedir. Çok daha basit bir oluşuma sahip organizmalarda olduğu gibi, anatomik ve fonksiyonel birimler oluşturan en mini mini canlı organizmalarda da canlı dünyanın incelenmesi, moleküler düzeyine değin her yanda görülen göz kamaştırıcı yapısal bir düzenin varlığını ortaya koyuyor.

Amerikalı astrofizikçi Hugh Ross un yorumu:Yaşayan organizmaların kompleks ve düzenli konfigürasyonunun tek açıklaması, akıllı ve üstün bir yaratıcının şahsen bunu oluşturmasıdır. Yine görüyoruz ki özel ve üstün bir yaratıcı, evreni var etmiş ve tasarlamıştır.”

Sitelerde Paylaş
Muhammed'e ait bir yazi bulunsa, bi sekilde kanitlansa, ve o yazida "Ey insanlar, Allah mallah yok, hepsini ben uydurdum, kekledim hepinizi!.. dese. Siz yine "yok, olamaz. Allah var, Muhammed de O'nun elcisi. Ben onu bunu anlamam!..." dersiniz.

derdin/derdiniz ?

ben yine de bir Yaratıcının olduğuna, İslam Peygamberi olmasaydı bile inanırdım/inanıyorum.

not: öyle bir yazının bulunması (imkansızdır,impossible) ancak felsefe ile çözülür,

saçma sapan sorgulama tekniği ile hiçbir yere varılmaz

tarihinde iyi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
ben yine de bir Yaratıcının olduğuna, İslam Peygamberi olmasaydı bile inanırdım/inanıyorum.

not: öyle bir yazının bulunması (imkansızdır,impossible) ancak felsefe ile çözülür,

saçma sapan sorgulama tekniği ile hiçbir yere varılmaz

Artik possible mi, impossible mi orasini bilmem.

Insan beyni (human brain) "Tanri, din, kitap, kutsal mutsal vs...." gibi seylerle enfeksiyon (infection) kapmaya gorsun.

Everything is possible....

Sitelerde Paylaş

sorgulama hakkını elinden alamam

kabul et ki çoğu zaman yanılgıya düşüyoruz

neyin doğru olduğunu genellikle zaman gösteriyor

not: öğretiler öğrenimler edinimler tecrube vs.

Bence olaylara yanlış bakıyorsun veya eksik bakıyorsun.Çünkü insan herşeye rağmen bilinmeyenleri keşfetmeye,soru işaretlerini yoketmeye devam ediyor.Zaman zaman yanılsa da ufku genişlemeye devam ediyor.Dolayısıyla istisnalar kaideyi bozmuyor!! tarihinde drys tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bence olaylara yanlış bakıyorsun veya eksik bakıyorsun.Çünkü insan herşeye rağmen bilinmeyenleri keşfetmeye,soru işaretlerini yoketmeye devam ediyor.Zaman zaman yanılsa da ufku genişlemeye devam ediyor.Dolayısıyla istisnalar kaideyi bozmuyor!!

kavrayamayacakları bilgileri insan öğrenmeye çalışırsa yanılgıya mahkumdur

kavramak, ne yazık ki, bunu genel olarak insan belirleyemiyor

yeşilliği sen görebilirsin

ama renk körü insan göremez

bu onu ahmakta/bilinmez yapmaz

Sitelerde Paylaş
yeşilliği sen görebilirsin

ama renk körü insan göremez

bu onu ahmakta/bilinmez yapmaz

Bu kisiye ahmak denmez elbette. Ama "hasta" denir!...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...