Jump to content

Ateizmden Nasıl Yararlanılır?

Recommended Posts

Ben şahsen Cehennemi kabul etmediğim vede inanmadığımdan dolayı onu hiç düşünmüyorum.Ama şu var yaşamdaki Cennet ve Cehennemim zaten hep var.

Evde karıya söz geçiremeyip onunla laf kavgası yaparsan kafanda kıpkırmızı mosmor olmuşsa Cehennemdesin! sonra Düzelip bahçende Mangalını yakmış rakını içiyorsan çizgili pijama altlığın sırtında beyaz atletinle.Karıda düzelmiş yanına Patlıcan salata çoban salata yapmışsa ohhhh be keka Cennettesin işte . Daha ne be güzelim?:)Sabahları idmanda dün kaldıramadığın halter ağırlığınıda havaya fırlatıp bir güzel kopartma yapmışsam benden beceriklisi yok .Çekip çevirdim işte yine yaşıyoruuummm.Ölümü düşünme çünkü sen varsan ölüm yok! sen yoksan şayet o var.

Ben cehennemdeyim işte ???

Sitelerde Paylaş
  • İleti 60
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

İnanç Senin Bilincine . Bilincininde sana olan güvenidir.Bilincin sana olan güveni şudur: Öyle günlerimiz öyle anlarımız vardırki O günün zorluklarından hiç ama hiç korkmayız. Beynimiz sanki misliyle çalışır. Kaslarımızı demir gibi hissederiz.Bu içten gelen bir güvendir.Ve o an koparamayacğımız bir zorluğumuz yoktur.

O anı hatırladığımızdada "Benim yapamayacağım iş değil bunlar .Ben bunları yaptım ve başardım!" deriz. Buda bizim inancımıza olan güvenimizdir.Zaten insanlar zehir olan uyuşturucuyuda bu yüzden kullanırlar.

Ama bazanda kendimizi o kadar bedbin hissederizki elimizden hiç bir iş gelmez.Kendimizi lanetler dururuz. Cehennemizdir. Hem bilincimizi hemde kendimizi yakar dururuz. cehennemdir işte.

Sitelerde Paylaş

Ateizm ve teizm arasındaki gitgel benim hayatımdaki en akılcı olduğum anlardı.

Şu anda zaman geçtikçe aptallaşıyorum, tembelleşiyorum ve sıkılıyorum hayattan sanki herşeyi halletmiş işim bitmiş gibi hissediyorum

Bence ateizme göre yarar ve zararın bir anlamı yoktur , ateizmin sonu nihilizmdir. Öyle bir noktadaya geliyorsun ki hayatınla ilgili karar veremiyorsun rasyonellik anlam ifade etmiyor

İrrasyonellik rasyonellikten daha cazip geliyor çoğu zaman ,

Ateist olunca bu anlamsız hayattan zevk te alamıyorsun, bu kadar kafa patlatmanın sonu iyi olsaydı keşke, bunun üstüne yaşadığım toplumda zaman geçirmek kusmuğunu içiyormuş gibi geliyor insana ,

Eğer ateizmden maddi imkan sağlamayı umuyorsanız daha teizmin etkisini tam atamamışsınızdır, Ateist olduğunuz için ödüllendirilmezsiniz, birde arada sırada cehennemi düşünürsüz .

Yazdıkların bende de olmuştu. Teizme geri tek adım atmadım, gel-git olmadı ama hayat boş gelmişti. Taa ilk zamanlardı. Bir şeyden zevk almaz hale gelmiştim, sevdiğim şeyleri bile sevmiyordum artık. Cehalet mutluluktur olayı işte birazcık. İnandıklarının hepsi yalanmış, onu öğreniyorsun, en azından böyle bir olasılığa artık ihtimal vermişsindir ciddi ciddi. Neyse işte fazla uzun sürmedi, sonunda ateistim ama hayat güzel. Hayat nihayetinde yine saçma ama çok da umrumda değil açıkçası. Yaşarken pek aklına gelmiyor :)

Sitelerde Paylaş

İnancı olan durumu iyi kötü anlamlı anlamsız diye yorumlar.

Sen hayatı anlamlandırmıyor musun?

İnançsız bunu yapamazsın ki.

Hayatın anlamı yok işte ne yaparsam yapayım ne düşünürsem düşüneyim sonunun bir anlamı olmayacak

Sitelerde Paylaş

Çık oradan fazla kalma.Cehennemi olanın mutlaka Cennetide olur.

Cennette girmek için berbat bir cehennem hayatı yaşamam gerekiyor ki bunun sonucunda da cennete kabul edileceğim yada gerçekten cennetin o olduğu benim için kesin değil

Sitelerde Paylaş

Hayatın anlamı yok işte ne yaparsam yapayım ne düşünürsem düşüneyim sonunun bir anlamı olmayacak

Ya bu pragmatik bir bakış.

Bu da anlamlandırma.

Hayatı bir değerlendirme sahnesine koyuyorsun

Sonra bu sahnede ona değer, anlam biçiyorsun.

Bu işlemi yapabilmen için inancın olmalı.

Ateist, Materyalist değil İdealist olmalısın.

Sen mantıklı, nesnel bir temeli olmayan bir değer/değersizlik katıyorsun hayata.

Bu inançsız yapılamaz.

Hayatın anlamı var, hayatın anlamı yok.

İkisi de idealizmdir.

Bir inanç doğrultusunda hayat değerli veya değersiz yapılır.

Sitelerde Paylaş

Ya bu pragmatik bir bakış.

Bu da anlamlandırma.

Hayatı bir değerlendirme sahnesine koyuyorsun

Sonra bu sahnede ona değer, anlam biçiyorsun.

Bu işlemi yapabilmen için inancın olmalı.

Ateist, Materyalist değil İdealist olmalısın.

Sen mantıklı, nesnel bir temeli olmayan bir değer/değersizlik katıyorsun hayata.

Bu inançsız yapılamaz.

Hayatın anlamı var, hayatın anlamı yok.

İkisi de idealizmdir.

Bir inanç doğrultusunda hayat değerli veya değersiz yapılır.

İyi kötü değil, bahsettiğim asıl sorun kalıcılık . Aynı zamanda bana anlamsız geliyorsa ben inançlı mı oluyorum?

Sitelerde Paylaş

İyi kötü değil, bahsettiğim asıl sorun kalıcılık . Aynı zamanda bana anlamsız geliyorsa ben inançlı mı oluyorum?

Kırmızılı, Kırmızısız diye bakmanın her ikisinde de bir arayış var.

Belirli bir merkezden bakılır o şekilde.

O merkez de Materyalizm ve Ateizm değil diyorum.

Bu tür düşünceler idealizm merkezlidir.

İnançlılar böyle bakar etrafa.

Sitelerde Paylaş

Ateismle deism arasında olan herkes, islamiyet yada diğer baskıcı dini düşüncelerden uzakta olan herkes, zihninde tehdit baskı olmayan her birey daha sağlıklı düşünür. Dinlerin motive edici etkisini konu alan tarafısız belgeseller vardır fakat non-teistler sanılanın aksine motivasyon sorunu yaşamazlar. Hatta dinden uzaklaştıkça bilime yaklaşırlar.

İslam devletleri arasında en çok bilimsel makaleyi türkiye yayınlamış. Araplar en dipte :)

İşte non teizm in yararı budur. Vaktini daha etkin kullanırlar. Beyinlerini gereksiz saçma sapan düşüncelerle meşgul etmezler.

Doğrudan ateizmin de içinde bulunduğu nonteizmin insana yada insanlığa faydası budur. Daha ne faydası olsun ki bundan iyisi şamda kaysı..

Sitelerde Paylaş

Kırmızılı, Kırmızısız diye bakmanın her ikisinde de bir arayış var.

Belirli bir merkezden bakılır o şekilde.

O merkez de Materyalizm ve Ateizm değil diyorum.

Bu tür düşünceler idealizm merkezlidir.

İnançlılar böyle bakar etrafa.

Tamamda zaten ben ayrım yapmıyorum kırmızı kırmızı olmayan yada rasyonel ile irrasyonel arasında,

Hayat ne yaparsan yap sana bir sonuç vermeyecektir bugün sen yüzde 100 kazanacağın bir kumar oynasan yada yüzde 0 kazanacağın bir kumar oynasan sonucunda bütün herşeyi kaybedeceksin , ben çok akılcı davransamda çok aptal davransamda yada keş olsam yada intihar etsem sonunda hepsi aynı kapıya çıkıyor.

Tiroid bezinin çalışması gibi hiç dert etmeden yaşamakta da problem var; hayatta sahip olduğundan fazla bir şeyler elde etmek istiyorsun ama bunun karşılığında hiç istemediğin kadar efor harcamak zorunda kalıyorsun bu durumda da hayatın boş olduğunu gördüğün için karar vermekte zorluk yaşıyorsun.

Sitelerde Paylaş

Tamamda zaten ben ayrım yapmıyorum kırmızı kırmızı olmayan yada rasyonel ile irrasyonel arasında,

Hayat ne yaparsan yap sana bir sonuç vermeyecektir bugün sen yüzde 100 kazanacağın bir kumar oynasan yada yüzde 0 kazanacağın bir kumar oynasan sonucunda bütün herşeyi kaybedeceksin , ben çok akılcı davransamda çok aptal davransamda yada keş olsam yada intihar etsem sonunda hepsi aynı kapıya çıkıyor.

Tiroid bezinin çalışması gibi hiç dert etmeden yaşamakta da problem var; hayatta sahip olduğundan fazla bir şeyler elde etmek istiyorsun ama bunun karşılığında hiç istemediğin kadar efor harcamak zorunda kalıyorsun bu durumda da hayatın boş olduğunu gördüğün için karar vermekte zorluk yaşıyorsun.

Hayat öyle bir şey değil diyorum sana.

Bir çamaşır makinesinde bunlar olmaz.

Senin farkındalığının farkındalığı bu amaçla kullanılmıyor.

Öğrenme, bilme, kavrama, gelişim, anlama amaçlı kullan şunu.

Neyle neyi birleştirip de karamsarlığı üretiyorsun?

Karamsarlık materyalist bir yaklaşımla ulaştığın bir sonuç ise, materyalist olan tüm canlılıkta bu ve benzer sonuçlara neden rastlanmıyor?

Canlılığın her ferdi, homo sapienslerin çoğunluğu hariç hep materyalisttir.

Sen bu sonuçlara ulaşıyorsan ve buna materyalizmle ulaştığını iddia ediyorsan bu yaygın olmalı.

Virüste, bakteride, ağaçta, kunduzlarda, sincaplarda, ineklerde her yerde olmalı.

Ama rastlanmıyor.

Tek rastladığımız yer insanlar

İnsanlar içinde de idealistler dediğimiz inançlı, sanrılılar topluluğu.

Sen bu sonuçlara materyalizmle ulaşmıyorsun.

Materyalist olup da böyle aciz düşünen yok.

Ceylan bile ölürken 3 ayağını ısırmışsa aslan, dördüncü ayağıyla yine kalkmaya çalışır.

Bu seninki inançla doğrudan bağlantılı bir hastalık.

Ve sana zarar veriyor.

Sitelerde Paylaş

Hayat öyle bir şey değil diyorum sana.

Bir çamaşır makinesinde bunlar olmaz.

Senin farkındalığının farkındalığı bu amaçla kullanılmıyor.

Öğrenme, bilme, kavrama, gelişim, anlama amaçlı kullan şunu.

Neyle neyi birleştirip de karamsarlığı üretiyorsun?

Karamsarlık materyalist bir yaklaşımla ulaştığın bir sonuç ise, materyalist olan tüm canlılıkta bu ve benzer sonuçlara neden rastlanmıyor?

Canlılığın her ferdi, homo sapienslerin çoğunluğu hariç hep materyalisttir.

Sen bu sonuçlara ulaşıyorsan ve buna materyalizmle ulaştığını iddia ediyorsan bu yaygın olmalı.

Virüste, bakteride, ağaçta, kunduzlarda, sincaplarda, ineklerde her yerde olmalı.

Ama rastlanmıyor.

Tek rastladığımız yer insanlar

İnsanlar içinde de idealistler dediğimiz inançlı, sanrılılar topluluğu.

Sen bu sonuçlara materyalizmle ulaşmıyorsun.

Materyalist olup da böyle aciz düşünen yok.

Ceylan bile ölürken 3 ayağını ısırmışsa aslan, dördüncü ayağıyla yine kalkmaya çalışır.

Bu seninki inançla doğrudan bağlantılı bir hastalık.

Ve sana zarar veriyor.

Bir yerim ateşe değse hemen geri çekilirim yada ölüm riski olduğunda hemen ürker kaçarım bütün bunları bilinçli yada bilinçsiz olarak anlık karar vererek yaparım. Sen şunun farkında değilsin doğada insan beyninin duygusal ve mantıksal seviyesiyle kıyaslayabileceğin hiçbirşey yoktur. Sen herşeyi aynı şekilde görüyorsun, bilimsel olarak bakarsan genler bencildir ve sahip oldukları bütün potansiyelleri devamlılıklarını sağlamak için harcarlar, tamamda benim genim ben değilim yada benim aynada gördüğüm şey ben değilim. Ben tüm doğada örneği olmayan bir bilincim ve ben bu doğada yok olacağım.

Sitelerde Paylaş

Bir yerim ateşe değse hemen geri çekilirim yada ölüm riski olduğunda hemen ürker kaçarım bütün bunları bilinçli yada bilinçsiz olarak anlık karar vererek yaparım. Sen şunun farkında değilsin doğada insan beyninin duygusal ve mantıksal seviyesiyle kıyaslayabileceğin hiçbirşey yoktur. Sen herşeyi aynı şekilde görüyorsun, bilimsel olarak bakarsan genler bencildir ve sahip oldukları bütün potansiyelleri devamlılıklarını sağlamak için harcarlar, tamamda benim genim ben değilim yada benim aynada gördüğüm şey ben değilim. Ben tüm doğada örneği olmayan bir bilincim ve ben bu doğada yok olacağım.

Sincap ol.

Sincaplar böyle düşünmüyor.

Sitelerde Paylaş

Ateizmin topluma yansıması ateistler üzerinden olacağına göre, yararı veya zararı belirleyecek olan ateistlerin kalitesidir. Ateizm bu kalitenin yolunu açar ama ilerleyip ilerlememek bize kalmıştır.

Bence en güzel yorum bu olmuş. Yarar ateistle başlıyor ama onunla bitmiyor. Onunla biterse esprisi de biter zaten.

Topluma yansıyan demokratik, hümaniter ve bilimsel bir yaşam olmalı.. Yansıyanların ateizm olmasına bile gerek yok. Toplumun aydınlanması yeter. İnanan yine inansın. Ama neye inandığını da iyi bilsin. Müslümanlar neye inandıklarını bile bilmeyen cahil ve bağnaz insanlar..

Hiç akla gelmeyen ilginç yararlarından biri ateizmin, dindarları savundukları dinlerini iyi bilmeye ve iyi tanımlamaya zorlaması. Dinlerdeki aşırılıklıkların temizlenmesi..

Mit ve efsanelerin, yalanların yok olması. Tabii bu gelişme ilerde dinlerin de yok olması demek..

Ateizmin topluma olan yararı bireysel olarak ateistlere olan yararından çok daha fazladır.

Bu yararları farketmek kolay olmayabilir.

Yeni kurulan Türk ateist derneğinin bile bir tür yararı olacaktır topluma.. En azından zararı olmayacağı kesin.

Ama en aydın kesim içinde bile dinlerin hemen yok olacağını düşünmeyin. Avrupa'da bile dinlerin yok olması çok uzun yıllar alacak.

Sitelerde Paylaş

Bence en güzel yorum bu olmuş. Yarar ateistle başlıyor ama onunla bitmiyor. Onunla biterse esprisi de biter zaten.

Topluma yansıyan demokratik, hümaniter ve bilimsel bir yaşam olmalı.. Yansıyanların ateizm olmasına bile gerek yok. Toplumun aydınlanması yeter. İnanan yine inansın. Ama neye inandığını da iyi bilsin. Müslümanlar neye inandıklarını bile bilmeyen cahil ve bağnaz insanlar..

Hiç akla gelmeyen ilginç yararlarından biri ateizmin, dindarları savundukları dinlerini iyi bilmeye ve iyi tanımlamaya zorlaması. Dinlerdeki aşırılıklıkların temizlenmesi..

Mit ve efsanelerin, yalanların yok olması. Tabii bu gelişme ilerde dinlerin de yok olması demek..

Ateizmin topluma olan yararı bireysel olarak ateistlere olan yararından çok daha fazladır.

Bu yararları farketmek kolay olmayabilir.

Yeni kurulan Türk ateist derneğinin bile bir tür yararı olacaktır topluma.. En azından zararı olmayacağı kesin.

Ama en aydın kesim içinde bile dinlerin hemen yok olacağını düşünmeyin. Avrupa'da bile dinlerin yok olması çok uzun yıllar alacak.

İnsanoğlunun ölümsüz olmak için keşfettiği yol din dir, ölümsüz bir ruh , tanrıdan gelme ona kavuşma vesaire , toplumun büyük bölümü farkında olmadan deisttir, çünkü günlük hayatlarını deist olarak yaşarlar. Deistlerin değilde birgün bilimin etkisiyle teistlerin büyük bir bölümünün ateist olması beklenebilir.Ama dinler içerik olarak değişsede binlerce yıl daha varlıklarını sürdürürler.

Sitelerde Paylaş

Ateizmin topluma yansıması ateistler üzerinden olacağına göre, yararı veya zararı belirleyecek olan ateistlerin kalitesidir. Ateizm bu kalitenin yolunu açar ama ilerleyip ilerlememek bize kalmıştır.

Hacı nın da ifade ettiği gibi yorumun çok hoş ,benim bilmek istediğim ateist bireyin kalitesi derken ne kastettiğin.Hangi vasıflara sahip birey kaliteli ateist dir? Forumdaki arkadaşlarla birlikte kaliteli bir ateist birey profili oluşturmaya ne dersin?

Sitelerde Paylaş

Burda ''cesed'' in yakındığı ''motivasyonsuzluk'' etkisinin de bir ''yarar'' olarak sayılabilmesi gerek.

Herşeyin boşuna olduğuna kanaat getirmenin de faydaları vardır. Nihilizmin de faydaları vardır aslında.

Bu boğuk, cansız, amaçsız ruh hali, bir çok kötülüğün kaynağı olan yüksek motivasyonların karşsına konulduğunda onları elemine edebilir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...