Jump to content

Gezegenlerin Yörüngesi Neden Eliptiktir?

Recommended Posts

Gravitasyonun her türlü etkisi biliniyor fakat gravitasyon etkisini yaratan nedir bu tam olarak anlaşılabilmiş değil. O yüzden bu iki kavramı birbirinden ayırt edebilmen lazım.

Ayrıca ışığın güneşe doğru çekildiği deneyler ile GÖZLEMLENMİŞ bir gerçek. İstediğin kadar yırt kendini bu böyle..

Feynman diyagramlarından bahsedip, kuantum fiziğine ihtiyaç duyulmuyor demek ayrıca bir ilginç olmuş. Feynman diyagramları kuantum elektodinamiğini temel alır. Ayrıca benim bir önceki sayfada anlattığım eliptik yörünge, kuantum mekaniğinden tamamen alakasız bir şekilde açıklanmıştır.

Dünyanın döndüğü teorisi nasıl gözlemlerle kanıtlanmış bir gerçek ise; izafiyet teorisi de aynı o şekilde gözlem ve deneylerle kanıtlanmış bir gerçektir.

Bilimsel teoriler üzerinde yorum yapmak ve bilimsel teorileri açıklamak arasında dağlar kadar fark var. Sen kendince her türlü yorumu yapar ve bunu tartışabilirsin. Ama bilimde tez ve anti-tezler vardır. Savunduğun bir tez yanlış ise bu kolaylıkla bir anti-tez ile çürütülür. Dolayısı ile çürütülmüş bir tez üzerinde ısrar etmek hiç bilimsel değildir.

graviton hakkında güzel bir yazı .

Ancak graviton henüz teorik bir parcacik .

https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Graviton

Ayrıca gravitonun spini fotonun iki katı fotondan hızlı bir varsayımsal parcacik .

Bu durum onu takyonik bir parcacik olma ihtimalinide ortaya çıkarır .

Ek olarak kütle çekimi ışık hizinda hareket eder ,graviton ışıktan hızlı hareket ediyor .

Sitelerde Paylaş
  • İleti 92
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

graviton hakkında güzel bir yazı .

Ancak graviton henüz teorik bir parcacik .

https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Graviton

Ayrıca gravitonun spini fotonun iki katı fotondan hızlı bir varsayımsal parcacik .

Bu durum onu takyonik bir parcacik olma ihtimalinide ortaya çıkarır .

Ek olarak kütle çekimi ışık hizinda hareket eder ,graviton ışıktan hızlı hareket ediyor .

Kütle çekiminin ışık hızından daha çabuk yayılması gerektiğini düşünüyorum fakat bunu kanıtlayacak teorik bilgiye sahip değilim.

Şuan ki teknolojiye göre ışık hızından daha hızlı bir ölçüm yapabilme tekniğimiz yok. Dolayısı ile kütle çekiminin ancak ışık hızında iletildiğini söyleyebiliriz.

Bundan daha hızlı iletiliyor olabilir ama bunu ölçemeyiz.

Einstein denklemleri Newton'a göre daha iyi fakat Einstein denklemlerinin de hata payı var. Bu hata payı bahsettiğim yanlış ölçümden kaynaklanıyor olabilir.

Bu arada bunlar benim kendi yorumlarımdır. Önceki yazılarımda kesin teorik bilgileri açıklar iken; burada kendi yorumlarımı yaptım. Şimdi anlattıklarım doğru olmak zorunda değil.

Sitelerde Paylaş

Kütle çekiminin ışık hızından daha çabuk yayılması gerektiğini düşünüyorum fakat bunu kanıtlayacak teorik bilgiye sahip değilim.

Şuan ki teknolojiye göre ışık hızından daha hızlı bir ölçüm yapabilme tekniğimiz yok. Dolayısı ile kütle çekiminin ancak ışık hızında iletildiğini söyleyebiliriz.

Einstein denklemleri Newton'a göre daha iyi fakat Einstein denklemlerinin de hata payı var. Bu hata payı bahsettiğim yanlış ölçümden kaynaklanıyor olabilir.

Bu arada bunlar benim kendi yorumlarımdır. Önceki yazılarımda kesin teorik bilgileri açıklar iken; burada kendi yorumlarımı yaptım. Şimdi anlattıklarım doğru olmak zorunda değil.

Güzel bir yaklaşım ve bilgi .

Gravitonun bir takyon oluşu ile karşı karsiya kalırız.

Gravitonun bizimle etkileşime girmesi zor olur .gravitonun ışıktan hızlı hareket edişi demek bizimle beraber kalan graviton ya çok çok az ya hiç yok demek ve madde gravitonu tutamaz .

Kütle çekimi hala muamma gibi ?

Uzay zaman dokusuyla ilgili büyük bir sorun ?

Teorik olarak bununla ilgili yazı yazmıştim sanırım .

http://www.ateistforum.org/index.php/topic/62117-kutle-cekim-yarisinda-ki-olasi-kahramanlar/#entry1286436

Sitelerde Paylaş

Fotonlar higgs alaniyla etkilesime girmeyip, hic bir sekilde kutle kazanmiyorlar. Yani fotonlar kutlesizler. Kutlesiz olan fotonlar zaten evrendeki en hizli seylerdir. (yani isik hizi ust limit) Ayni sey kutlecekim hizi icin de gecerli, teknik olarak bu hiz, isik hiziyla birebir ayni. Cunku kutlecekimine neden oldugu dusunen parcaciklar fotonlar gibi kutlesiz ve higgs alanindan etkilenmezler. Bu yuzden isik hizina kadar hizlanabilirler ve otesine de gecemezler.

Sitelerde Paylaş

Fotonlar higgs alaniyla etkilesime girmeyip, hic bir sekilde kutle kazanmiyorlar. Yani fotonlar kutlesizler. Kutlesiz olan fotonlar zaten evrendeki en hizli seylerdir. (yani isik hizi ust limit) Ayni sey kutlecekim hizi icin de gecerli, teknik olarak bu hiz, isik hiziyla birebir ayni. Cunku kutlecekimine neden oldugu dusunen parcaciklar fotonlar gibi kutlesiz ve higgs alanindan etkilenmezler. Bu yuzden isik hizina kadar hizlanabilirler ve otesine de gecemezler.

Var olan teoriler kütle çekim iletimini açıklamıyor bu nedenle beyin fırtınası yapmak amacı ile teorilerin dışına çıktık zaten.

Bu arada evrenin genişleme hızı ışık hızından fazla ve sürekli ivmelenerek hızlanıyor. Bu nedenle ışık hızından daha hızlı birşey yoktur diyemeyiz.

Fotonlar sadece şu ana kadar bilinen en hızlı parçacıklar. Demekki fotondan hızlı ve bilinmeyen başka parçacıklar da mevcut.

Eğer kütle çekimi ışıktan hızlı iletiliyorsa bunu biz ölçemeyiz çünkü yapacağımız ölçüm en fazla ışık hızında olacaktır.

Sitelerde Paylaş

Güzel bir yaklaşım ve bilgi .

Gravitonun bir takyon oluşu ile karşı karsiya kalırız.

Gravitonun bizimle etkileşime girmesi zor olur .gravitonun ışıktan hızlı hareket edişi demek bizimle beraber kalan graviton ya çok çok az ya hiç yok demek ve madde gravitonu tutamaz .

Kütle çekimi hala muamma gibi ?

Uzay zaman dokusuyla ilgili büyük bir sorun ?

Teorik olarak bununla ilgili yazı yazmıştim sanırım .

http://www.ateistforum.org/index.php/topic/62117-kutle-cekim-yarisinda-ki-olasi-kahramanlar/#entry1286436

Açıkçası kütle çekimin iletilebilmesi için gravitonların bulunması gerektiğini düşünmüyorum. Hatta gravitonların olması gerektiğini de düşünmüyorum.

Bir kütle higgs alanında yer değiştirdiği zaman higgs alanında meydana gelen dalgalanmalar ile kütle çekim bana göre pekala iletilebilir.

Bunu şu şekilde düşünebilirsin.. Suyun içine parmağını sokup parmağını hareket ettirdikçe dalgalanmalar yaratırsın. Ve bu dalgalanmalar belli bir hızda gider ve belli bir uzaklıkta etkisini gösterir. Fakat higgs bozonunun spini sanırım sıfır. Birşeyin hem spini sıfır olup hem nasıl dalgalanabilir?

İki seçenek var;

1) Higgs alanında dalga iletilmez dolayısı ile higgs bozonları ile kütle çekiminin iletildiğinden bahsedemeyiz.

2) Spini sıfır olan bir parçacık etkisini zamandan bağımsız olarak gösterir. Yani kütle çekiminin iletimi için herhangi bir zaman gerekmez. Etki heryerde kendisini anlık olarak gösterir.

Tabi bunların hepsi bir bakıma felsefe.. Elime kağıt-kalem alıp bunların matematiksel çıkarımını yapabilecek seviyede bir birikimim yok.

Sitelerde Paylaş

Açıkçası kütle çekimin iletilebilmesi için gravitonların bulunması gerektiğini düşünmüyorum. Hatta gravitonların olması gerektiğini de düşünmüyorum.

Bir kütle higgs alanında yer değiştirdiği zaman higgs alanında meydana gelen dalgalanmalar ile kütle çekim bana göre pekala iletilebilir.

Bunu şu şekilde düşünebilirsin.. Suyun içine parmağını sokup parmağını hareket ettirdikçe dalgalanmalar yaratırsın. Ve bu dalgalanmalar belli bir hızda gider ve belli bir uzaklıkta etkisini gösterir. Fakat higgs bozonunun spini sanırım sıfır. Birşeyin hem spini sıfır olup hem nasıl dalgalanabilir?

İki seçenek var;

1) Higgs alanında dalga iletilmez dolayısı ile higgs bozonları ile kütle çekiminin iletildiğinden bahsedemeyiz.

2) Spini sıfır olan bir parçacık etkisini zamandan bağımsız olarak gösterir. Yani kütle çekiminin iletimi için herhangi bir zaman gerekmez. Etki heryerde kendisini anlık olarak gösterir.

Tabi bunların hepsi bir bakıma felsefe.. Elime kağıt-kalem alıp bunların matematiksel çıkarımını yapabilecek seviyede bir birikimim yok.

zaman yoksa eylem yoktur.

Kütle çekimini siz bir enerji olarak hatta maddeden bağımsız bir enerji algıliyorsunuz bence .

Durağan zamanda eylem olamaz .

graviton konusuna gelelim .

Spini 2 olan graviton ışıktan hızlı hareket eder. Bu takyonik bir bozon olur .

Gravitonun spini 2 oluşu ayrıca kendini negatif foton konumuna düşürür .

G: 2

F:1

Max spin = f- G = -1 f olur

Böylelikle negatif çekim kuvveti (kütle çekim kuvveti) ortaya çıkar.

Negatif çekim kuvvetinin sebebi graviton bozonu ise ; takyonlar spin olarak. Fotona göre nf pozisyonundadir.

n >2 den olmak koşuluyla

Lineer değerler alabilir yada irrasyonel.

Böyle bir olasılık kara enerji denklemini standart modele eklememize olanak sağlar.

Higgsin spin atmaması durumu hala ortada sorun

Sitelerde Paylaş

Var olan teoriler kütle çekim iletimini açıklamıyor bu nedenle beyin fırtınası yapmak amacı ile teorilerin dışına çıktık zaten.

Bu arada evrenin genişleme hızı ışık hızından fazla ve sürekli ivmelenerek hızlanıyor. Bu nedenle ışık hızından daha hızlı birşey yoktur diyemeyiz.

Fotonlar sadece şu ana kadar bilinen en hızlı parçacıklar. Demekki fotondan hızlı ve bilinmeyen başka parçacıklar da mevcut.

Eğer kütle çekimi ışıktan hızlı iletiliyorsa bunu biz ölçemeyiz çünkü yapacağımız ölçüm en fazla ışık hızında olacaktır.

Erken genişleme sırasında uzaysal genişlemenin oranı bugünkünden daha fazladır. Yani birbirinden ışık hızından daha hızlı uzaklaşıyormuş gibi görünen cisimler arasındaki mesafe, bugünkünden çok daha azdır. Ancak bu, Evren'in ışık hızından daha hızlı genişlediği anlamına gelmez. Bu erken genişlemeyi tetikleyen mekanizmayı halen keşfedemedik. Ancak bildiğimiz, erken genişlemenin ışık hızını aşamayacağımız gerçeğini değiştirmediğidir. Erken genişleme sırasında genişleme oranı akıl almaz düzeydedir ve uzay bugün de genişlemeyi sürdürmektedir. Sadece çok daha küçük bir oranla...

Sitelerde Paylaş

Erken genişleme sırasında uzaysal genişlemenin oranı bugünkünden daha fazladır. Yani birbirinden ışık hızından daha hızlı uzaklaşıyormuş gibi görünen cisimler arasındaki mesafe, bugünkünden çok daha azdır. Ancak bu, Evren'in ışık hızından daha hızlı genişlediği anlamına gelmez. Bu erken genişlemeyi tetikleyen mekanizmayı halen keşfedemedik. Ancak bildiğimiz, erken genişlemenin ışık hızını aşamayacağımız gerçeğini değiştirmediğidir. Erken genişleme sırasında genişleme oranı akıl almaz düzeydedir ve uzay bugün de genişlemeyi sürdürmektedir. Sadece çok daha küçük bir oranla...

Hangi belgeseldi şimdi hatırlamıyorum ama bir tanesinde evrenin hala ışık hızından hızlı genişlediği söyleniyordu. Eğer evren ışıktan yavaş genişliyorsa, bu evrenin sonunu günün birinde görebiliriz anlamına gelir. Çünkü ışık hızı ile gönderilen bir sinyal evrenin sonuna ulaşabilir. Yada ışık hızına ulaşıp evrenin sonuna gitmek mümkün olur.

Nerneyse.. Asıl konu bu değil.. En azından kesin olan birşey var oda erken genişleme esnasında ışık hızının aşılmış olduğudur. Dolayısı ile fotondan hızlı birşey yok diyemeyiz.

Sitelerde Paylaş

zaman yoksa eylem yoktur.

Kütle çekimini siz bir enerji olarak hatta maddeden bağımsız bir enerji algıliyorsunuz bence .

Durağan zamanda eylem olamaz .

graviton konusuna gelelim .

Spini 2 olan graviton ışıktan hızlı hareket eder. Bu takyonik bir bozon olur .

Gravitonun spini 2 oluşu ayrıca kendini negatif foton konumuna düşürür .

G: 2

F:1

Max spin = f- G = -1 f olur

Böylelikle negatif çekim kuvveti (kütle çekim kuvveti) ortaya çıkar.

Negatif çekim kuvvetinin sebebi graviton bozonu ise ; takyonlar spin olarak. Fotona göre nf pozisyonundadir.

n >2 den olmak koşuluyla

Lineer değerler alabilir yada irrasyonel.

Böyle bir olasılık kara enerji denklemini standart modele eklememize olanak sağlar.

Higgsin spin atmaması durumu hala ortada sorun

Söylediklerin güzel ve teorik bilgiler. Bunlara itiraz edemem çünkü günümüzün teorik bilgileri bunlardır.

Ben açıkçası gravitonların olmadığını, higgs alanında zaman işlemediğini daha da ötesi bizim zaman diye adlandırdığımız kavramın kendi yanılgımız olduğunu düşünüyorum.

Ayrıca kütlelerin birbirini çeken kuvvetleri olduğunu da sanmıyorum. Çünkü kafamda kurduğum modelde ne çekim kuvvetine ihtiyaç var, ne de bunları iletecek gravitonlara, ne de gerçek anlamda bir zamana.. Hele gravitonlar hiç bir şekilde bulunamamışken bu düşüncelerim daha da anlam kazanıyor.

Tabi benim düşüncelerim hiç bir şekilde teori değildir. Bu konular üzerinde sadece kafa yoruyorum. Düşüncelerim doğru olmak zorunda değil ki; prensip olarak var olan teorinin üzerine birşey söyleyip bunun üzerinde kesin doğruymuş gibi ısrar etmem.

Sitelerde Paylaş

Hangi belgeseldi şimdi hatırlamıyorum ama bir tanesinde evrenin hala ışık hızından hızlı genişlediği söyleniyordu. Eğer evren ışıktan yavaş genişliyorsa, bu evrenin sonunu günün birinde görebiliriz anlamına gelir. Çünkü ışık hızı ile gönderilen bir sinyal evrenin sonuna ulaşabilir. Yada ışık hızına ulaşıp evrenin sonuna gitmek mümkün olur.

Nerneyse.. Asıl konu bu değil.. En azından kesin olan birşey var oda erken genişleme esnasında ışık hızının aşılmış olduğudur. Dolayısı ile fotondan hızlı birşey yok diyemeyiz.

Sanirim bilim camiasinda bu konuyla ilgili bir tartisma soz konusu...

http://www.evrimagaci.org/fotograf/112/5648

Sitelerde Paylaş

Sanirim bilim camiasinda bu konuyla ilgili bir tartisma soz konusu...

http://www.evrimagaci.org/fotograf/112/5648

Bu yazı beni hiç tatmin etmedi açıkçası. Yazar, enflasyondaki genişlemenin genel göreliliğe bağlı olduğunu ve dolayısı ile ışık hızından hızlı genişleme olmaz demiş. Ve bu görüşü açıklayacak herhangi bir teorik bilgi sunmamış.

Açıkçası hiç bir mantık bulamadım. Ayrıca yazının çoğunda galaksilerin ışık hızından hızlı olacak şekilde birbirinden uzaklaşmadığı açıklanmaya çalışılmış.

Zaten Galaksilerin birbirinden ışık hızından hızlı bir şekilde birbirinden uzaklaştığını iddia eden yok. Biz evrenin sınırlarının ışık hızından hızlı genişlediğini söylüyoruz. Zaten galaksiler ışık hızından hızlı uzaklaşabilse idi, bu galaksilerin cisimliğinden bahsedemezdik.

Yazı biraz şuna benzemiş: Evrim Teorisine göre insanlar primatlardan evrimleşmiştir ama çoğu müslüman ısrarla maymunlardan evrimleştiğimizi söyleyerek evrim teorisinin yanlış olduğunu kanıtlamaya çalışmaktadır. Oysaki maymundan geldiğimizi iddia eden yoktur fakat onlar ısrarla maymundan geldiniz derler..

Bu yazı biraz buna benzemiş..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...