Jump to content

Dindar dostum, neden bu kadar tahammülsüzsün ?

Recommended Posts

Dindarlar, nedense özellikle müslümanlar, dinlerine yönelik en ufak eleştiriye dahi neden

bu kadar tahammülsüzler ve aşırı tepki veriyorlar?

Dindarların inanç özgürlüğü varsa, bütün insanların ifade özgürlüğü vardır.

Neden herkese mahsus olan ifade özgürlügünü görmezden geliyorlar ?

Aklıma ilk anda gelen bir kaç sebebi aşağıya yazıyorum.

1. Tanrı belki de hiç yoktur, korkusu

2. İnançları, gösterdiklerinin aksine, çok zayıf.

3. Eleştirilerin doğru olma olasılığından korkuyorlar.

4. Peygamberleri belki de hiç yaşamamıştır, korkusu.

5. En büyük ve doğru benim dinim fiyakasının sona erme endişesi.

6. Binlerce yıldır kandırılmış olma şüphesi.

7. Kutsal kitaplarını gerçekten birkaç insanın uydurma olasılığı.

Sizce başka hangi sebeplerden ötürü onlarda bu aşırı tepki var?

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 106
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Eleştiri, mizah, komedi, hiciv, karikatür dinlerin otoritesini / itibarını ciddi bir biçimde sarsar.

tarihinde Tasvir-i Efkar tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İnsan sosyal bir canlıdır. Ve bu sosyal canlıların hayatta kalma iç güdüsü bir veya birkaç grupla kendilerini özdeşleştirmek istemelerine sebep olur. Örneğin cinsiyet, futbol takımı, ırk, din, dil, kültür vb. Din, Türk toplumunun çok önemli bir boyutu. Eleştiriler mutalaka o dinin mensuplarını üzecek, sinirlendirecek, hatta çıldırmalarına bile sebep olacaktır. Bir insanın dinini eleştirmek, kendisini özdeşleştirdiği yapıya saldırmak, o kişinin saldırganlaşmasına neden oluyor.

Kısacası içgüdüsel bir tepkiden ibaret, dindar birisnin saldırganlaşması.

Sitelerde Paylaş

aslında hayirr... sen onun gozunde allaha ortak koşuyorsun ve dini açik bir emir vermiş....Bakara Suresi 193. Ayet - dîn, Allah için oluncaya kadar onlarla savaşın.....

İyi de, mesela faiz de haramdır.

Ancak hemen hemen bütün islam dünyasında faiz sistemi uygulanmaktadır.

Bu ve benzeri ayetleri pekala görmezden gelebilirler.

Bizde biraz rahat ederdik.

Sitelerde Paylaş

İyi de, mesela faiz de haramdır.

Ancak hemen hemen bütün islam dünyasında faiz sistemi uygulanmaktadır.

Bu ve benzeri ayetleri pekala görmezden gelebilirler.

Bizde biraz rahat ederdik.

faiz islam devletlerine gunumuzde zorla kabul ettirilmiştir.... çunku devlet faiz almasa guçsuzleşiyor zayifliyordu....ayricaislam devletlerinin hiç biri guçlu değildir....istedikleri gibi devletlerini yonetemezler dişardan mudahale edilir... tek sebebi dunyaya global sisteme ayak uydurma mecmuriyetidir... sana butun devletler faiz uygularken sen faizsiz urun veya para verirsen... sureklı zarar edersin.. ve millet fakirleşir ayaklanir...
Sitelerde Paylaş

Bide islama hoşgörü dini derler.Zaten hiçbir dinde hoşgörü yokki.Hepsinde ırkçılık var.

Mademki hoşgörü dini, o zaman bunu ispatlamakla yükümlüler.

Dinden doneni oldurme emri buradan gelir.

Bu Kuran´da yazmaz, lakin Hadislerde geçer.

Aslında bunu da görmemezlikten gelmek dindarlar için sorun olmasa gerek.

Sitelerde Paylaş

Mademki hoşgörü dini, o zaman bunu ispatlamakla yükümlüler.

Bu Kuran´da yazmaz, lakin Hadislerde geçer.

Aslında bunu da görmemezlikten gelmek dindarlar için sorun olmasa gerek.

İslam sadece müminlere karşı hoşgörülü olunmasını emretmiştir.Zaten araplar müslüman olduğu ilk yıllarında kendi çevrelerinde müslüman olmayan herkesi katletmiştir.Bu açık bir gerçektir!

Sitelerde Paylaş

faiz islam devletlerine gunumuzde zorla kabul ettirilmiştir.... çunku devlet faiz almasa guçsuzleşiyor zayifliyordu....ayricaislam devletlerinin hiç biri guçlu değildir....istedikleri gibi devletlerini yonetemezler dişardan mudahale edilir... tek sebebi dunyaya global sisteme ayak uydurma mecmuriyetidir... sana butun devletler faiz uygularken sen faizsiz urun veya para verirsen... sureklı zarar edersin.. ve millet fakirleşir ayaklanir...

Haklısın, ancak sebebi ne olsursa olsun demek ki, istedikten sonra oluyormuş.

Sitelerde Paylaş

Haklısın, ancak sebebi ne olsursa olsun demek ki, istedikten sonra oluyormuş.

oncelikle istedikten sonra oluyormuş sozune katiliyorum...ama bu sadece muslumanlarin yalan soylediğini gosterir ki..... unutma islamiyet bariş ve hoşgoru dinidirde derler... alakası yoktur....başa geçenler faiz almazlarsa 2-3 sene içinde ulkenin batacağini ve kafalarının kesileceğini biliyor.. ayrica ulkenin ileri gelenleride bunu biliyor.... sonuç olarak goz yumuluyor.....goz yummasalar yukardakiler halk tarafindan devleti batirmaktan linç edilir oldurulur.. halk cahil oldugu için kandirilmasi kolaydir... bunu şuırdan çikarabilirsin...... osmanlının batiş sebeplerinin başinda... verginnin sadece musluman olmayanlardan alinmasi (öşür ve haraç ) faizin yasak oluşu ve devletin dişardan faizli borç almasi..(mecmur kalişi örnk... kırım savaşi ve rotschild2ten 3.000.000 sterlin borç alinmasi ve faizi yuzunden odenememesi.) ama dişariya yani musluman ulkeler çogunlukta faizssiz borç verişi... ulkeyi sürekli olarak bataga sürmüştür... yeni nesil ulkeler bunu gordugunden pek tabi olarak bu sisteme geri donmezler tarihinde mustafa2116 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Daha neredeyse 20 sene öncesine kadar hadislere hiçbir dindar toz kondurmazdı.

Bu kadar kısa bir zaman içinde, ne oldu da, sadece Kuran diyenlerin sayısı bu kadar çoğaldı ?

Görünen o ki, hadislerdeki saçmalıklar, tutarsızlıklar, çelişkiler ayukka çıkmaya başlayınca

hadislere olan inanç büyük ülçüde sarsıldı.

Ben bunu çok önemsiyorum. Kuran konusunda da neden orta vade de bu mümkün olmasın ?

Bu da İslamı yaşamak isteyenlerin büyük ölçüde ılımlaşmasını sağlayacaktır.

Benim umudum bu.

Sitelerde Paylaş

Daha neredeyse 20 sene öncesine kadar hadislere hiçbir dindar toz kondurmazdı.

Bu kadar kısa bir zaman içinde, ne oldu da, sadece Kuran diyenlerin sayısı bu kadar çoğaldı ?

Görünen o ki, hadislerdeki saçmalıklar, tutarsızlıklar, çelişkiler ayukka çıkmaya başlayınca

hadislere olan inanç büyük ülçüde sarsıldı.

Ben bunu çok önemsiyorum. Kuran konusunda da neden orta vade de bu mümkün olmasın ?

Bu da İslamı yaşamak isteyenlerin büyük ölçüde ılımlaşmasını sağlayacaktır.

Benim umudum bu.

hırıstıyanlık gibi bir dinin ilimlaştirilmasi bile 300 sene surmuş iç savaşlar ve kargaşalarla geçmiştir ...bu dunya kraliçe 1. elizabeth'e çok şey borçludur ...kiliseyi ingiltereden kovarak butun hristiyanlik alemine onderlik etmiş ve super guç yapmiştir .... bunu goren diğer hristiyan krallarda kliseyle bağlarini kesip ulkelerini gelştirmeye başlamiştir... kilise zayiflamiştir......ve refom yapmak zorunda kalmiş pes etmiştir... islam alemide bu çağin başindadirr... tahmini daha kısa surebiir ama daha kanlı olacaği kesindir....
Sitelerde Paylaş

Bence en büyük korkuları, bu yaşadığımız hayatın tek olduğunu kabul edememeleri.Öbür dünya, cennet hayalleri olamasa yaşayamazlar

Foruma hoş geldiniz.

Aklıma Nasreddin Hocanın göle yoğurt çalması geldi. Onların öbür dünya hayalleri ya tutarsa ? :D

Lakin kazın bacağı öyle değil. Evet, sadece bu tek hayat var.

Sitelerde Paylaş

hırıstıyanlık gibi bir dinin ilimlaştirilmasi bile 300 sene surmuş iç savaşlar ve kargaşalarla geçmiştir ...bu dunya kraliçe 1. elizabeth'e çok şey borçludur ...kiliseyi ingiltereden kovarak butun hristiyanlik alemine onderlik etmiş ve super guç yapmiştir .... bunu goren diğer hristiyan krallarda kliseyle bağlarini kesip ulkelerini gelştirmeye başlamiştir... kilise zayiflamiştir......ve refom yapmak zorunda kalmiş pes etmiştir... islam alemide bu çağin başindadirr... tahmini daha kısa surebiir ama daha kanlı olacaği kesindir....

İslamdan bir cacık olmaz. İslamdan reformda olmaz. İslam ne rönesansdan ne de sanayi devriminden etkilendi.

İslamı internet çağı bile etkilemedi. İslam yok olmayı bırak hergeçen gün dahada güçleniyor. İslamı hiçbir teknolojik gelişme etkilemez. İslam diğer dinlerden çok farklı. İslam devlet ordu hukuk siyaset her türlü gücü kendi toplayan bir din. İslamın bu özelliği dünyada hiç bir dinde yok.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...