Jump to content

Akıllı Tasarım nasıl çürütülür?

Recommended Posts

• İleti 134
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Anında yaratmak nedir?Ne kadar süren bir an,1000 yıl mı,1 saniye mi,milisaniye mi, pikosn mi ve kime göre?Her şey anladığımız gibi sihirli bir dokunuşla olsa bir "an?" da,çok değişen bir şey olmazdı değil mi?Zaman yavaşça akar,aynı şeyleri hızlıca yaşar,farketmezdik.Zaten ayete göre diriliş gerçekleştiğinde insanlar dünyada bir saat kaldıklarını söyleyeceklermiş.Belki de herşey bir anda oluyordur.

Aşamaya takılmaktan ziyade bu sistem bilinçli bir tercih olabilir Sayın Mırnav.(Öğretmen örneğindeki gibi).Bir yaratıcıya yakışan,aşamaların olmadığı daha iyi bir sistem kurgulayabilir miyiz?Düşünme eylemi bile geçmişe bağlı,zihnimizdeki şemalara bağlı.Sürekli dengesizlik halinde olsak nasıl kavrayabilir,anlayabilirdik?Algılanan nedensellik olmazdı,ekti tepki olmazdı.Ve şimdi böyle bir evren var olabilir miydi?Herşeyin tanımlanamaz olduğu,bu evrene dair hiçbirşeyin kalmadığı bambaşka bir alem.Bizim zaman algımızın olması Allah'ın zamana bağlı olduğunu göstermez diyebiliriz.Allah dışında her şey yaratıldıysa zaman algısı da yaratılmış olabilir.Bu,öğretmenin konuyu anlaşılır hale getirmek için kullandığı bir yöntem belki de.

Peygamberler bunları yaptıysa onları da yaratan Allah'ın evrendeki fiilleri, dilediğinde yasaları aşkın dilediğinde koyduğu kurallara uygun işliyor demek olabilir.Ama bu mucizeler düşük olasılıklı imkansıza yakın durumlar olup özellikle seçilmiş,yasalar ihlal edilmeden gerçekleşmiş olaylar da olabilir.

Açıklama için teşekkür ederim.:)

Valla Felitsa, Allah'ı zamanın üstünde bir yerlere oturtmadıkça içinden çıkılabilecek bir konu değil bu. Aynı durum kader konusu için de geçerli.

Şimdi zaman kavramını yaratan bir güçten bahsediyoruz. Öyleyse zamandan bağımsız olmalı bu güç; eğer aşamalı, birbirini zincirleme olarak takip eden evreler sonucunda yoktan var ediyorsa, zamanın ötesinde değildir. Bunun sağlaması ancak böyle yapılır Felitsa...

"Ol!" dediğinde, 1 saniye bile geçmiş olsa Allah zamandan bağımsız diyemeyiz. 1 sn.de 1000 kare film çeken fotoğraf makinesi örneğini mantıklı buluyorum; ama bu sefer de Allah, zamandan münezzeh diyemiyorum. Demek ki zaman, yaratıcının yaratmak için kullandığı, zamandan muaflığını bırak bilakis muhtaç olduğu bir kavram. Bu yüzden evrendeki hiçbir şeyi Tanrı'dan bağımsız düşünemezsin. Her şey Tanrı'dır, Tanrı'nın bir parçasıdır. Evrende yaratılmış olarak tanımladığın her bir detay da birbiri ile ilişki içindedir. (Bu son 3 cümle benim şahsi kanaatim tabii... :) )

tarihinde Mırnaw tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İlk okuduğumda 6 günü hesaplamaya çalıştım.Kuran'a göre Allah katında bizim bir günümüz 1000 yıl gibi.Bunu denedim olmadı.Cebrailin işleri ulaştırması da 50000 yıl, Mikail de doğa olaylarıyla ilgileniyor ya,o da melek türüyse ve ulaştırma hızı ahiret evreninden getirme hızıyla aynıysa 50000 yılı deneyebilirim dedim yine bulamadım :)(düz mantık hayat kurtarmadı) Ardından bu sabit değerler ve işlemlerle ortalama 13,82-4,5 milyar yıla ulaşmaya çalışmanın saçma olduğunu farkettim.Çünkü evrenin genişleme hızı ivmeli bir şekilde artıyor hatta hubble sabiti de artan bir fonksiyon,hız ve çekim gücü gibi değişkenlerle evrenin farklı yerlerinde de zaman bildiğimiz zaman değil dolayısıyla ilk anlarında zamanın akış hızı da farklı.6 günün her birinin süresi farklı olmalı.1.gün dünyanın 24 saati orda ne kadar sürer bunu hesaplayamadım,2.gün bundan daha az sürecek,hepsini toplayınca nasıl bir değer elde ederiz ve bu süreçler dönemlerle örtüşür mü?Bilen varsa deneyebilir.(Hala Bahçeli gibi davranıyor olabilirim ama düzeltilebilir,geliştirilebilir.)

Sonra ayet açıklamalarına baktım "yevm" kelimesinin dönem/evre anlamı taşıdığından bahsetmişler.Dönem dememiz şart değil her dönem gün olmasa da her günün bir dönem olması yeterli,günün ne kadar sürdüğü önemli.6 günde derken aynı zamanda aşamalı bir yaratmadan da bahsediyoruz demektir.Yani kelimeyi değiştirmeden de bunları anlayabiliriz.

Yorulmadık diyor çünkü bu 6 gün diğer kutsal metinlerde de var.Yahudilere ithafen 7.gün dinlenmediğini belirtmek için söylemiş olabilir.Allah için işlerin kolay ve ya zor gibi nitelendirilemeyeceğini belirtmek için kullanılmış olabilir.Sonsuz bir güç için bir sineği yaratmakla evreni yaratmanın kolaylığının aynı derecede olması gibi.

Yewm'in dönem/evre olarak kullanılması türü bahaneleri müslümanlar pek sık kullanıyorlar. Müslümanlar, işlerine gelince son derece zengin olarak sundukları arapça dilini, işlerine gelmeyince son derece kısır olarak göstermekten çekinmiyorlar. Aynı sözcüğe binlerce anlam yükleyip, allahlarını farklı bir sözcük kullanmaktan -örneğin aşama diyebilmekten- aciz kılmayı göze alabiliyorlar. Bu sözde tanrı allah, örneğin raina demeyin, unzurna deyin diyebilecek kadar sözcüklere dikkat ederken, bilimin ilgi alanı ile kesişen her konuda, ne hikmetse, düz okunduğunda en kepaze saçmalıklar olarak görülebilecek, bilimle kafa kafaya ters düşecek sözcükleri kullanmaktan çekinmiyor.

Eğer sözde tanrı allah uygun sözcükleri seçebilmekten acizdir diyorsanız, yewm'e evre/aşama anlamını verebilirsiniz.

Sitelerde Paylaş

Yevme devre/aşama anlamını verseniz de yine kurtaramazsınız. Hangi bilim insanı 13.7 milyar yılı 6 aşamaya ayırıyor? Var mı böyle bir saçmalık evren 6 aşamada oluşmuştur diye? Ki tanrı al ilah 4 günde dünyayı yarattım diyor. Koskoca evren 6 aşamada yaratılmış ve 6 aşamadan 4 ü sadece dünyaya ait. Evrende bir toz parçası kadar bile değerimiz olmadığına göre illa ki dünyadan başka üzerinde yaşam olan milyonlarca gezegen vardır. Ee bu canlıların oluşması için bunlara da su, hayvan, bitki, ağaç falan yaratacaksın bunlar da 4 aşama sürer rahatlıkla ee sen koskoca 4 aşamayı sadece dünyayı yaratmak için kullandın o milyonlarca gezegeni ne ara yarattın?

4 aşamada dünyayı 2 aşamada da milyarlarca galaksi, yıldız, gezegeni yaratmış böyle bir saçmalık olabilir mi? Kaldı ki adam göğü yeri ve ikisi arasındakileri 6 günde yarattım diyor. Yani 6 günde yaratmış bitmiş. Halbuki sürekli yeni yıldızlar ve gök cisimleri oluşmaya devam ediyor. Evren de hepimizin bildiği gibi genişliyor.

Kısaca 6 aşamada yaratıldı demek son derece anlamsız bir ifadedir. 13,7 milyar yıl, milyonlarca ufak ufak değişim ve milyonlarca evre/aşama söz konusudur. Evrenin her yerinde aynı anda bir oluşum söz konusu da değildir. Bir yıldız sönerken ötekisi oluşmata başlar. Ve tabii oluşmalar halen daha devam etmektedir.

Bu mesajım bile tek başına Kuranı çürütmeye yeter aslında...

tarihinde Severus Snape tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Yevme devre/aşama anlamını verseniz de yine kurtaramazsınız.

Aynen öyledir. Kuran son derece cahilce yazılmıştır bile demiyorum, meydana getirilmiştir diyeyim. Geriler bunu oturup yazmamışlardır bile! Ashabı suffa denen birtakım miskin beleşçi şimdiki softaların öncülü herifler bunu ezberliyorlardı.

Kuran çağının çok gerisindedir, çağının bilgi düzeyinden hiç haberi olmayan son derece geri cahiller tarafından, o da eskilerin masallarından oluşturulmuştur. Taş devri insanları bu geri cahillerden çok fazla şey biliyordu. Bunlarda bilgi namına kırıntı yoktur.

Bu gerilerin kullandığı takvime bak: Ay takvimi! Yuh! Taş devri insanı güneş takvimini biliyordu be! Bunların yaptığı kabe'ye bak! Sözde küp biçimi verilmeye çalışılmış, ama kenarları arasında metrelere varan farklar bulunan bir ucube yapı! Bir de piramitlere bak!

Bu cahil gerilerin hiç bir ele alınır tarafları yoktur. Bunlar kara cahil, üstelik eşkiya, üstelik yağmacı, üstelik soykırımcı kanlı vahşiler! İnanç ayrımına dayalı katliam yapan din faşistleri!

Sitelerde Paylaş

Şimdi hocam evrenin tasarlanamaz olduğu yüzde yüz kesin bir gerçek mi? Yani dünyanın yuvarlak oluşu kadar kesin mi? Evrendeki, canlılardaki kusurlara biraz örnek versen bir de? Ha bir de karşımdaki teist tanrı evreni tasarladı ama biz nasıl tasarladığını anlayamıyoruz derse ne cevap verebilirim?

Senin avatarına resmini koyacak kadar hayranı olduğun evrimci prof richard dawkings öyle bir çürüttiki akıllı tasarımı hayran kaldık:)

Sunucu: Sayın dawkings ilk canlı için ne dersiniz?

Dawkigs: Uzaylıların getirmiş olabileceğini düşünüyorum.

Bak evrimci profa yıllarca çalışmış bulduğu müthiş bilimsel sonuç bu:):):)

Sitelerde Paylaş

Senin avatarına resmini koyacak kadar hayranı olduğun evrimci prof richard dawkings öyle bir çürüttiki akıllı tasarımı hayran kaldık:)

Bak evrimci profa yıllarca çalışmış bulduğu müthiş bilimsel sonuç bu:) :) :)

Gerçeklik payını geçtim.

Sen önce adamın soyadını düzgün yaz.

tarihinde SeKaNg6 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bak evrimci profa yıllarca çalışmış bulduğu müthiş bilimsel sonuç bu:):):)

Uzaylı derken Ufo anlamında değil meteor taşlarının içinde canlı protein amino asitler tarafından dünyada yaşam başlamış olabilir demiştir.

İşte bilimden uzak olmak böyle birşey.

Sitelerde Paylaş

Uzaylı derken Ufo anlamında değil meteor taşlarının içinde canlı protein amino asitler tarafından dünyada yaşam başlamış olabilir demiştir.

İşte bilimden uzak olmak böyle birşey.

Vay be yoruma bak meteor taşına uzaylı demiş olabilirmiş. Bu program videosu YouTube de mevcut isteyenler izleyebilir.

Ey cahil hemen işkembenden yalan uydurmaya çalışmayıp biraz araştırsaydın sohbetin devamında ilk tohumları dünya dışı bir medeniyet atmış olabilir dediğinide görebilirdin.

Sitelerde Paylaş

Vay be yoruma bak meteor taşına uzaylı demiş olabilirmiş. Bu program videosu YouTube de mevcut isteyenler izleyebilir.

Ey cahil hemen işkembenden yalan uydurmaya çalışmayıp biraz araştırsaydın sohbetin devamında ilk tohumları dünya dışı bir medeniyet atmış olabilir dediğinide görebilirdin.

elest bir türlü bitmiyor senin gibiler birine anlatırsın öbürü gelir baştan başlatır git arsivde takıl insanların vaktini çalma

Sitelerde Paylaş

Bir uzaylının yaşamı getirmesi daha gerçekçi Ademle Havva masalından. Kadın kaburga kemiği bu arada ??

Sitelerde Paylaş

Elest, ben stein - dawkins görüşmesini belirtiyor olabilir.

Dawkins, Stein'in beyinsizliğini görünce bir yerden sonra dalgaya bağlıyor ve evrenin bir yerlerinde bir gelişmiş bir uygarlık bu dünyadaki yaşamın temellerini atmış olabilir, yeterince ararsanız bunun izlerini görebilme ihtimali de vardır. fakat o bile evrimle var olmuş olmadır, kendiliğinden ortaya çıkmış olamaz diyor. Müslümallar ve diğer dinciler bunu dawkins uzaylılara inanıyormuş diye ortalığı yıkıyorlar.

Bağnaz ve zırcahil insanların davranış ve kavrayabilme kapasiteleri yerlerde geziniyor. Müslümal ya da başka tür bir kimlik almış olmaları, sadece doğdukları ya da yaşadıkları yer ile ilgili.

Sitelerde Paylaş

Elest, ben stein - dawkins görüşmesini belirtiyor olabilir.

Dawkins, Stein'in beyinsizliğini görünce bir yerden sonra dalgaya bağlıyor ve evrenin bir yerlerinde bir gelişmiş bir uygarlık bu dünyadaki yaşamın temellerini atmış olabilir, yeterince ararsanız bunun izlerini görebilme ihtimali de vardır. fakat o bile evrimle var olmuş olmadır, kendiliğinden ortaya çıkmış olamaz diyor. Müslümallar ve diğer dinciler bunu dawkins uzaylılara inanıyormuş diye ortalığı yıkıyorlar.

Bağnaz ve zırcahil insanların davranış ve kavrayabilme kapasiteleri yerlerde geziniyor. Müslümal ya da başka tür bir kimlik almış olmaları, sadece doğdukları ya da yaşadıkları yer ile ilgili.

Senden akil değil ancak dingil olur. Nerden uydurdun dalga geçtiğini? Dawkings o lafı sadece steine söylemedi bunu bizzat kendi çalışmalarında da söylüyor. Dawkings evrimciler tarafından da bu tarz teoriler sebebiyle eleştiriliyor. Ama oda haklı bazı konularda fikirleri çok saçma ama onu eleştirenlerde hiç bir şey koyamıyor ortaya. O yasak kelimeyi söylememek için anlamsız bir çırpınış içindeler. Senin gibi cahil klavye ateistlerinin durumu hepsinden komik işin içinden çıkamayınca gerçeklik algınızı yitirip garip hayallere dalıyorsunuz. tarihinde elest tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Senden akil değil ancak dingil olur. Nerden uydurdun dalga geçtiğini? Dawkings o lafı sadece steine söylemedi bunu bizzat kendi çalışmalarında da söylüyor. Dawkings evrimciler tarafından da bu tarz teoriler sebebiyle eleştiriliyor. Ama oda haklı bazı konularda fikirleri çok saçma ama onu eleştirenlerde hiç bir şey koyamıyor ortaya. O yasak kelimeyi söylememek için anlamsız bir çırpınış içindeler. Senin gibi cahil klavye ateistlerinin durumu hepsinden komik işin içinden çıkamayınca gerçeklik algınızı yitirip garip hayallere dalıyorsunuz.

????????

Çok komiksin. Dünya bir zamanlar düzdü şimdi ne olduda yuvarlak olduğuna inandınız.

Senin dindaşların hala mağara kitabını uygulamakta yazıl yazık çıkın mağaradan da uzaya açılalım attık.

Sitelerde Paylaş

Senden akil değil ancak dingil olur. Nerden uydurdun dalga geçtiğini? Dawkings o lafı sadece steine söylemedi bunu bizzat kendi çalışmalarında da söylüyor. Dawkings evrimciler tarafından da bu tarz teoriler sebebiyle eleştiriliyor. Ama oda haklı bazı konularda fikirleri çok saçma ama onu eleştirenlerde hiç bir şey koyamıyor ortaya. O yasak kelimeyi söylememek için anlamsız bir çırpınış içindeler. Senin gibi cahil klavye ateistlerinin durumu hepsinden komik işin içinden çıkamayınca gerçeklik algınızı yitirip garip hayallere dalıyorsunuz.

Çünkü dalga geçtiğini de yine bir başka ropörtajında söylüyor. Youtube'da ilgili videoyu bulabilirsiniz.

Müslümallar anlamakta zorlandıkları için, Dawkins'in söylediklerini yeniden, daha kısa biçimde belirtelim: Dünyadaki yaşam bir başka yerden, bir başkası tarafından tasarlanarak bile gelmiş olsa; o tasarlayıcının kendisi de evrimle gelişmiş olmak zorundadır. Hiçbir kompleks yapı, kendiliğinden var olamaz.

Sitelerde Paylaş

Çünkü dalga geçtiğini de yine bir başka ropörtajında söylüyor. Youtube'da ilgili videoyu bulabilirsiniz.

Müslümallar anlamakta zorlandıkları için, Dawkins'in söylediklerini yeniden, daha kısa biçimde belirtelim: Dünyadaki yaşam bir başka yerden, bir başkası tarafından tasarlanarak bile gelmiş olsa; o tasarlayıcının kendisi de evrimle gelişmiş olmak zorundadır. Hiçbir kompleks yapı, kendiliğinden var olamaz.

Hadi oradan sahtekar öyle bir video yok.Haydi ver o videnun linkini de görelim. Kime anlatıyorsun bu palavraları?
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...