Jump to content

Allah'ın üstün zekası

Recommended Posts

Allah'ın üstün zekasini herkes kabul etmelidir. Elbette herseyi bilen, en tuzakci (Neml: 50), alemin en guclu ve en zeki varliginin da bu derece zeki olmasi gerekiyor tabi. Fakat biz kafirler, beyinlerini kullanmaktan ozurlu muslumanlar (Bakara: 216) gibi herseye koru korune inanmadigimiz icin, inanmak icin somut deliller ve kanitlar arariz.

Bakara 216. Savaş, hoşunuza gitmediği halde, size farz kılındı. Olur ki, bir şey sizin için hayırlı iken, siz onu hoş görmezsiniz. Yine olur ki, bir şey sizin için kötü iken, siz onu seversiniz. Allah bilir, siz bilmezsiniz.

Muslumanlar bilmeyebilir tabiki. Soz yukaridan geliyor ise bildiklerini savunacak kadar aptal da degiller zaten. Aksi takdir de Allah baba hanelerine gunah yazacaktir. Neden bilmediklerini sormaya cesaret edemezler. Biz kafirler ise herseyi bilmek istedigimiz, herseye mantikli bir cevap aradigimiz icin kafir olmusuzdur zaten.

Maide 101- Ey iman edenler! Açıklandığı zaman hoşunuza gitmeyecek olan şeylerden sormayın. Eğer onları Kur'ân indirilirken sorarsanız size açıklanır. Halbuki Allah onlardan geçmiştir. Allah çok bağışlayan ve çok yumuşak davranandır.

Maide suresinden de acikca goruldugu gibi, Allah fazla soru soranlari sevmez. Insanlar Muhammed'e sirf ogrenmek amacli sorduklari halde, Allah bu tur ahiret sorulari hakkinda terliyor, en kisa yoldan soru soran cehennemliktir deyip, kesip atiyor.

Allah ustun zekalidir dedigimiz de zaten bu yuzden.

Maide 102- Sizden önce gelen bir kavim bunları sormuştu da sonra inkâr etmişti.

Yani kisaca aciklamak gerekirse, soru sormayin, inkar edenlerden olursunuz. Inkar edenleri de nereye gonderdigimizi biliyorsunuz zaten. Muthis zeka!

Diger bir konu ise Allah'in kendisinin hata yapabilme ihtimalinin oldugunu bilmesi.

"Nasil yani"?

Izah edeyim..

Allah o kadar ustun zekali bir varlik ki, Ku'ran'da hata yapabilecegini biliyor, o yuzden "tek bir hata bile bulamazsiniz" diyecegi yerde "bir cok hatalar bulurdunuz" diyor.

Nisa 82.Hâlâ Kur'an'ı düşünüp anlamaya çalışmıyorlar mı? Eğer o, Allah'tan başkası tarafından (indirilmiş) olsaydı, mutlaka onda birçok çelişki bulurlardı.

Simdi biz kafirler, hep soru sordugumuz icin yine ayni gelenegimizi surdurelim ve Allah'a bir soru soralim.

"Bir cok" celiski demek kac celiski demektir? 3? 5? ?7 100? 200?

Sadece bir celiski Kuran'in Allah kelami degil de, insan uydurmasi bir kitap olduguna yeterli degil mi?

Sorular bitmek bilmez ama hemen bir hatirlatma yapip, sorularimi kesmek istiyorum..

Maide 102- Sizden önce gelen bir kavim bunları sormuştu da sonra inkâr etmişti.

Tamam sormuyorum artik..Tovbe

Diger bir konu ise, Allah muslumanlara bir seyi vaad ederken, kelimeleri o kadar titiz, o kadar akillica kullaniyor ki, bu kitabin Allah katinda olmadigini savunmak buyuk bir ahmaklik. bakiniz Allah inananlara "zenginlik" vaad ederken ne kadar akillica yazmis.

Tevbe 28. Ey iman edenler! Allah'a ortak koşanlar ancak bir pislikten ibarettir. Artık bu yıllarından sonra, Mescid-i Haram'a yaklaşmasınlar. Eğer yoksulluktan korkarsanız, Allah dilerse lütfuyla sizi zengin kılar. Şüphesiz Allah hakkıyla bilendir, hüküm ve hikmet sahibidir.

Ustteki ayette "Allah'a ortak koşanlar ancak bir pislikten ibarettir" yazisini, bahsettigim zenginlik konusu ile bir alakasi olmadigi halde, koyulastirarak belirgin bir sekilde gostermeden edemedim. Allah'in ilahi sozlerinden birisi..

Diger bir cumlede "Allah dilerse lütfuyla sizi zengin kılar" yaziyor ki, fakir olan bir kisi, zengin bir arkadasina "Ben neden fakirim! gunahim Allah'a bagli olmam mi?" diye sordugunda, zengin kisi arkadasina " bosver uzme tatli canini, Allah seni lutfuyla zengin kilar" dedigini dusunelim...

Boyle bir soru karsisinda fakir kisi zengin olan arkadasina nasil bir cevap verir? Benim tahminim aynen soyle..

"lutuf karin mi doyuruyor? Sokarim ulan senin lutfuna!"

Lakin soz zengin bir kisi degil, tum evrenin yaradicisindan geldigi icin fakir kisi kaderine boyun egmek zorunda. Aksi takdir de Allah'a isyan, kufur etmis sayilir ve kafirlerden olur..

Hem zengin olabilmek icin Allah icin onceden cok calismak gereklidir.. Allah oyle belescileri sevmez. Dunya'da ki tum zenginler muminlerdir. Hic kafir dolar milyoneri gordunuz mu? Bakiniz diger bir ayette ne yaziyor..

Muhammed 7. Ey iman edenler! Eğer siz Allah'a yardım ederseniz (emrini tutar, dinini uygularsanız), O da size yardım eder ve ayaklarınızı sağlam bastırır.

Siz hic ayaklari yere saglam basan kafir, ateist, yahudi, hristiyan, budist gorebildiniz mi bu gune kadar? Mumkun mu?

Elbette degil...

Ne kadar zeki bir Allah degil mi? Ne yalan soyleyeyim, Allah'in massallahi var. Zeka fiskiriyor.

Tevbe 14, 15. Onlarla savaşın ki, Allah onlara sizin ellerinizle azap etsin, onları rezil etsin, onlara karşı size yardım etsin, mü'min topluluğun gönüllerini ferahlatsın ve onların kalplerindeki öfkeyi gidersin. Allah dilediğinin tövbesini kabul eder. Allah hakkıyla bilendir, hüküm ve hikmet sahibidir.

Allah ne buyuk bir Allah ki, sevgili muminlerine yardim edebilmesi icin, onlarin ellerine baka kalmis..

Kendi ellerinizle calisip cabalanip mal mulku sahibi olursunuz, veren Allah olur..

Cephede kilic sallayan kendi elleriniz, ama dusmani maglup eden yine zeki Allah'dir.

Ha birde ellerinizi kullanmaz iseniz, hata yine sizin..

Bedir de kazanilan savas Allah'in yardimi ile kazanildi, kaybedilen savaslar ise askerlerin beceriksizliginden.

Allah mesuliyet kabul etmez.

Allahu Ekber!

Sitelerde Paylaş
  • İleti 72
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Oncelikle herkese selamlar..

forumda yeniyim, ilk mesajim..

Sitedeki SSS bolumunu okudum, forumdanda birkac basligi okudum..

Anladigim kadariyla herseyin akliniza yatmasini istiyorsunuz. mantikli bulmadigim seye inanmam diyorsunuz..

Allah Kuranda kendisinin herseye kadir oldugunu, birseyin olmasi icin ol demesinin yeterli olacagini belirtmistir.. Bizim insan akliyla Allah`in

gucunu, kudretini, tam olarak anlamamiz idrak etmemiz imkansizdir. Bu Kuran`da belirtilmisken, insan aklinin cevabini bulamadigi sorularda kendini

zorlamasi sacmadir..(Bu tabiki iman edenler icin gecerli)

Eger samimi iseniz, Islam`i anlamaya calismak isterseniz, kafa karistirici derin mevzularda kendinizi zorlamamaniz gerekir,

oldugu gibi kabul etmeniz gerekir bir anlamda..

Yani Allah`i idrak etmenin insan akliyla imkansiz oldugu Kuran`da belirtilmisken, her konuda mantik aramak bir celiskidir..

Birde bu acidan bakmanizi tavsiye ediyorum..

Eger hersey insan akliyla idrak edilebilir olsaydi, hersey insana mantikli gelseydi, butun dunyadaki insanlar musluman olmazmiydi..

O zaman ne onemi kalirdi sinavin?

Size faydali olacagini dusundugum iki yazi:

http://minikkelebek.wordpress.com/2008/05/...ullanilmalidir/

http://www.sorularlaislamiyet.com/subpage....icle&aid=48

Sitelerde Paylaş
yazdiklarimi curutebilmis bir tane musluman yazisi var mi konuda?

iftira, kufur, kisisel saldirilardan baska bir sey yok henuz konuda..

bir tane adam akilli musluman gelsede ilk yazdiklarimi curutebilecek iddialarda bulunsa..

bence benim yazdiklarim yeterli.. ekte verdigim 2 yaziyida okuduysan problem kalmamistir diye dusunuyorum.

Sitelerde Paylaş

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Anladigim kadariyla herseyin akliniza yatmasini istiyorsunuz. mantikli bulmadigim seye inanmam diyorsunuz..

Allah Kuranda kendisinin herseye kadir oldugunu, birseyin olmasi icin ol demesinin yeterli olacagini belirtmistir.. Bizim insan akliyla Allah`in

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

evet herşey akıl suzgecınden geçmelı dıyorum bende.allah aklı kullanalım diye vermış dimi senin inandıgın dine gore.ben kullandım bı ton pıslık takıldı benım akıl suzgecıme.

ne dıyorsun gormezlıkten mı geleyım ?

şimdi allah ol deyınce oluyorsa nedne bunca entrıka ıle çözuyor işlerını?

yoksa hristıyanların dedıgı gıbi tanrı gızemı sever mı dıyorsun?

senin kuran ın ılk sözü ıkra (oku)ise sen neden okuma dıyorsun dolaylı olarak ?

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

gucunu, kudretini, tam olarak anlamamiz idrak etmemiz imkansizdir. Bu Kuran`da belirtilmisken, insan aklinin cevabini bulamadigi sorularda kendini

zorlamasi sacmadir..(Bu tabiki iman edenler icin gecerli)

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

gucunu kudretini tam olarak idrak edemıyoruz sen dedın okey dedık.

yoksa sendemı seçıldın.nedenmı ?sen ıdrak etmışsın ben cahıl edememışım hala.

yok sa sana da mı torpıl var?hani yahudilerdeki gibi ustun ırk aşağı ırk tarzındamıyız?

insan aklının ıdrak edememesı sonucu cevapsız kalan sorularıma sen cevap buldunmu pekı ?

kendımızı zorlamamızı ıstıyosun peki sen neden zorluyosun?

madem kullandırtmayacaktı tanrın bana (aklı)

ne halt etmeye verdı onu da soyleyıver bı zahmet.

parantez için de iman edenlere demışsın senın ıman eden anlayışın koyun uymalı çobana tarzındamı?neereye goturuyon bızı demıyoruz okey.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Eger samimi iseniz, Islam`i anlamaya calismak isterseniz, kafa karistirici derin mevzularda kendinizi zorlamamaniz gerekir,

Yani Allah`i idrak etmenin insan akliyla imkansiz oldugu Kuran`da belirtilmisken, her konuda mantik aramak bir celiskidir..

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

kafa karıştırıcı derın mevzu bunu az açalım.kenıdımzı zorlamıyoruz normal davranıyoruz.yoksa sana zorluyor gıbımı gorunuyoruz.belkı de sen açıklamakda zorlanıyorsun derın dedıgın mevzuları.kafamda karışmadı.

kuran size apaçık gonderıldı okuyup anlayasınız diye.. demıyormu senın kıtab?

yahu daha kendını bıle anlatamayan tanrın

hanı ıdrak etmemız ımkansız olan tanrın nedne kenıdnı tanıtmaya bı ton arguman yolluyor yada elçıler.

hangisi dogru kenıdını anlayabılmemız ıçın gonderdıklerımı yoksa onu ıdrak edemeyecegımız mı?eger 2 ci dedıgım dogru ıse sen nasıl ıdrak ettın?hemde sana verdigi akıl ıle ?

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Eger hersey insan akliyla idrak edilebilir olsaydi, hersey insana mantikli gelseydi, butun dunyadaki insanlar musluman olmazmiydi..

O zaman ne onemi kalirdi sinavin?

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

sen ınsan aklı ıle ıdrak edılemeyen olayları nasıl ızah edıyorsun?

ben sallaması ıle ünlü muhammed ın konuşmaları birbiri ile ters duştukçe uydurdugu bır sıyası cumle olarak goruyorum.

ya sen sen nasıl goruyosun?aklımızla ıdrak edemedıgımızı yoksa sen başka bır organlamı anlıyosun?

sınav demışsın.öss mi kpss mi.

şimdi kader olacak ben daha yaratılmadan yapacaklarım bılınecek hıç bır suçum yokken kurulmuş bır duzenın ıçınde var olacam (tabı sana gore dınıne gore)sonrasınavdan çakarsam hiç kımsenın gormedıgı utopya larda var olan cehennem e yada sınavı geçtım dıe bagırıp hurılerle kaynayan, şarapdan ırmak ların aktıgı cennete gidip koşe kapmaca oynayacam oyle mı.heyecanlandım gibi.girsek de geçsek barı şu sınavı.diyorumkı sen bır daha duşun blkı de anlattıklar ı gıbı degıldır dunya.

yada diger taraf hanı ahıret dedıgınz yer.belkı oyle entrıkları seven bı tanrı da yoktur tezgah kurup tuzaga duşecek salak ınsanları bekleyıp kıs kıs gulen.buda sıfta kaldıı hahaha?boylemı dıyosun.yoksa uzulurmu tanrın.eger her şeye gucu yeterse uzulecegıne ış yapsında kurtarsın bı anda gelmşıı ve geçmşıı ol desın ne şiş yansın nede kebap.dayanabılırsen kal forumda.acı konuşan çok olacak.sen yenı çoban adayı olarak geldın köyumuze ama şole bı sorun var koyunlar çobandan haz almıyor artık.kaval sesı de kufur gıbı gelıyor.bilmiyorum kım kımı guder zmaan gosterecek.

Sitelerde Paylaş

Sanirim anlatmak istedigim olay tam olarak anlasilmamis, veya yanlis anlasilmis..

>>evet herşey akıl suzgecınden geçmelı dıyorum bende.allah aklı kullanalım diye vermış dimi senin inandıgın dine gore.

---ewet kullanalim diye vermis, soyle bir ornek verelim:

---2 insan dusun. birisi zeki bir insani olsun , biride akli calismayan birisi... Zeki insanin yaptigi bir seyi akli calismayan biri cozemez dimi..

---Eger Kuran`da Allah`in bu essiz duzeni yarattigi yaziliysa, en basit ifadesiyle, daha bir goz, kulak, burun yapamayan insanlarin

---Allah`in kudretini cozmesi imkansiz degilmidir?... Eger Allah yarattiysa bu duzeni,(daglari, denizleri, canlilari,vs.vs.) sen ne yarattinda, veya neyi yaratmaya

---kudretin varda, kendi aklini Allah`in kudretini cozmek icin yeterli buluyorsun?

>>ben kullandım bı ton pıslık takıldı benım akıl suzgecıme.

---aklina takilan bir ton pisligin cogunu din alimlerine danisarak, kendini gelistirerek cozebilirsin.. Yalniz biraz onyargisiz bakmak gerekir..

---Ama yukarda soyledigim sey gecerliyse, bazi seyleri cozemeyecegin ortadadir..

>>ne dıyorsun gormezlıkten mı geleyım ?

---Buna gormezlikten gelmek demiyelim.. Allah`in kudretini cozemeyecek kadar aciz oldugumuzun farkinda varmak diyelim..

>>şimdi allah ol deyınce oluyorsa nedne bunca entrıka ıle çözuyor işlerını?

---hangi isini entrika ile cozmus?

>>senin kuran ın ılk sözü ıkra (oku)ise sen neden okuma dıyorsun dolaylı olarak ?

---Ben sana okuma demiyorum ama senin kafan matematige calismiyorsa, ki calismadigi cok acik, kendini zorlama diyorum sadece..

>>gucunu kudretini tam olarak idrak edemıyoruz sen dedın okey dedık.

>>yoksa sendemı seçıldın.nedenmı ?sen ıdrak etmışsın ben cahıl edememışım hala.

>>yok sa sana da mı torpıl var?hani yahudilerdeki gibi ustun ırk aşağı ırk tarzındamıyız?

>>insan aklının ıdrak edememesı sonucu cevapsız kalan sorularıma sen cevap buldunmu pekı ?

>>kendımızı zorlamamızı ıstıyosun peki sen neden zorluyosun?

---Beni yanlis anlamissin dostum.. Ben Allah`in kudretini idrak ettigimi iddia etmedim.. Hatta bazi konulari hicbir insanin idrak edemeyecegini soyluyorum..

---Ben sadece inananlarin Allah`in kudretini idrak edemiyecegini idrak ettigini soyluyorum.

---Bende kendimi zorlamiyorum, senin cevapsiz kalan sorularinin bazilari bendede cevapsiz olabilir.. Ama ben Allah`in kudretini akil sir ermeyecegini

---dusundugum icin, kendimi zorlamiyorum..

>>madem kullandırtmayacaktı tanrın bana (aklı)

>>ne halt etmeye verdı onu da soyleyıver bı zahmet.

---Aklini kullaniyorsun.. Ama sonsuz bir aklin yok.. Sinirli.. Insan aklinin aciklayamadigi bunca sey varken.. Sen bu duzeni yaratan Allah`in

---kudretini nasil tamamen anlayabilip cozebilirsinki.. Eger iki insanin birbirini anlamasi icin akillarinin esit olmasi gerekiyorsa, bir deliye

---fizik matematik ogretemeyeceksen.. Allah`i anlamak icin Allah`in akil seviyesinde olman gerekmezmi? Allah`in akil seviyesinde olmadigin cok acik..

>>parantez için de iman edenlere demışsın senın ıman eden anlayışın koyun uymalı çobana tarzındamı?neereye goturuyon bızı demıyoruz okey.

---Hayir, yaradilan uymali Yaradana tarzinda.. Eger Allah bize bunca nimeti verdiyse, insanin kendi vucudundan tut, yedigimiz yemeklere kadar hersey,

---O`na uymamizin neresi sacma geliyor..? Sana Cok yuklu miktarda para veren birine uymazmisin...?

>>kafa karıştırıcı derın mevzu bunu az açalım.kenıdımzı zorlamıyoruz normal davranıyoruz.yoksa sana zorluyor gıbımı gorunuyoruz.

---Kismen kendinizi zorladiginiz konular oluyor.. Hepsinde demiyorum.. Insan aklinin idrak edemiyecegi seylerde zorlamamamiz gerekir diyorum.

>>belkı de sen açıklamakda zorlanıyorsun derın dedıgın mevzuları.kafamda karışmadı.

---Ewet bende aciklayamam zaten, dedimya bende Allah`in kudretini idrak edemem her insan gibi..

>>kuran size apaçık gonderıldı okuyup anlayasınız diye.. demıyormu senın kıtab?

---Kuran`in apacik gonderilmis olmasi, Allah`in kudretini idrak etmemizin imkansiz olmadigi manasina gelmez..

>>yahu daha kendını bıle anlatamayan tanrın

>>hanı ıdrak etmemız ımkansız olan tanrın nedne kenıdnı tanıtmaya bı ton arguman yolluyor yada elçıler.

---Allah kendini kismen anlatmistir. Mesela Cok merhametliyim, bagislayicim demistir. Ama sen onun ne kadar merhametli oldugunu hayal bile edemezsinki,

---Cunku sende olan merhametle kiyasladiginda, belkide sendeki merhamet O`nun merhametinin katrilyonda biridir.. Sen kendindeki merhameti bir kitapta

---anlatabilirsen, Allah`in bu durumda "sadece merhamet"ini anlatmasi icin, 1 katrilyon kitap yollamasi gerekmezmiydi..?

>>hangisi dogru kenıdını anlayabılmemız ıçın gonderdıklerımı yoksa onu ıdrak edemeyecegımız mı?

>>eger 2 ci dedıgım dogru ıse sen nasıl ıdrak ettın?hemde sana verdigi akıl ıle ?

---Bu sorularini yukarda zaten yanitladim..

>>sen ınsan aklı ıle ıdrak edılemeyen olayları nasıl ızah edıyorsun?

>>ben sallaması ıle ünlü muhammed ın konuşmaları birbiri ile ters duştukçe uydurdugu bır sıyası cumle olarak goruyorum.

>>ya sen sen nasıl goruyosun?aklımızla ıdrak edemedıgımızı yoksa sen başka bır organlamı anlıyosun?

---Yukarda acikladim. Benim sadece Allah`in kudretini idrak edemeyecegimi idrak ettigimi.

>>sınav demışsın.öss mi kpss mi.

>>şimdi kader olacak ben daha yaratılmadan yapacaklarım bılınecek hıç bır suçum yokken kurulmuş bır duzenın ıçınde var olacam

>>(tabı sana gore dınıne gore)sonrasınavdan çakarsam hiç kımsenın gormedıgı utopya larda var olan cehennem e yada sınavı geçtım dıe

>>bagırıp hurılerle kaynayan, şarapdan ırmak ların aktıgı cennete gidip koşe kapmaca oynayacam oyle mı.heyecanlandım gibi.girsek de geçsek

>>barı şu sınavı.diyorumkı sen bır daha duşun blkı de anlattıklar ı gıbı degıldır dunya.

>>yada diger taraf hanı ahıret dedıgınz yer.belkı oyle entrıkları seven bı tanrı da yoktur tezgah kurup tuzaga duşecek salak ınsanları

>>bekleyıp kıs kıs gulen.buda sıfta kaldıı hahaha?boylemı dıyosun.yoksa uzulurmu tanrın.eger her şeye gucu yeterse uzulecegıne ış yapsında

>>kurtarsın bı anda gelmşıı ve geçmşıı ol desın ne şiş yansın nede kebap.dayanabılırsen kal forumda.acı konuşan çok olacak.sen yenı çoban adayı

>>olarak geldın köyumuze ama şole bı sorun var koyunlar çobandan haz almıyor artık.kaval sesı de kufur gıbı gelıyor.bilmiyorum kım kımı guder zmaan gosterecek.

---Kuran`da yazilanlari yanlis anladigin icin veya carpittigin icin, "kurulmus bir duzenin icinde var olmak" tan bahsediyorsun..

---Kuran`da kurulmus bir duzen oldugunu soyleyen bir ayet gosterebilirmisin? Ewet Allah ne yaptigimizi ve yapacagimizi bilendir. Ama bilmesi, sana yaptirdigi

---manasina gelmez dimi..Sen OSS de cikacak butun konulari yemis yutmus olabilirsin. Her harukarda tam not alacaksindir.. Bunu sende baskalarida bilebilir.

---Ama sinava girmeden kimse sana tam not veremez dimi..

Not:

Arkadaslar yurtdisindanim, turkcemin o kadar iyi oldugu soylenemez..

Ayrica dini konularada cok cok vakif biri degilim, kendimi gelistirmeye calisan 20 yasinda bir gencim..

Eger yanlislarim olduysa, yanlis tespitlerde bulunduysam, forumda bulunan diger musluman arkadaslarimin duzeltmesini rica ediyorum.

Sitelerde Paylaş
Oncelikle herkese selamlar..

forumda yeniyim, ilk mesajim..

Sitedeki SSS bolumunu okudum, forumdanda birkac basligi okudum..

zorlamasi sacmadir..

Bak sana asıl çelişkinin ne olduğunu söyleyeyim,

Yukarıda yazdıklarını kabul etmek için öncelikle "Allah vardır" önkoşulunu kabul etmiş olmak gerek,

Sen önce bunu kabul etmişsin sonra yukarıdaki sonuçlara ulaşmışsın,

Ön koşulu kabul etmemiş birinin yazdıklarına ikna olmasını beklemek çelişkinin önde gidenidir.

Birde bu acidan bakmanizi tavsiye ediyorum..

Yani sana göre Allah mantıksızlıklarla insanları inanmaktan vazgeçirip, cehenemme göndermenin yollarını arıyor,

Çok güzel mantık tebrikler...

Sitelerde Paylaş

Sanirim anlatmak istedigim olay tam olarak anlasilmamis, veya yanlis anlasilmis..

>>evet herşey akıl suzgecınden geçmelı dıyorum bende.allah aklı kullanalım diye vermış dimi senin inandıgın dine gore.

---ewet kullanalim diye vermis, soyle bir ornek verelim:

---2 insan dusun. birisi zeki bir insani olsun , biride akli calismayan birisi... Zeki insanin yaptigi bir seyi akli calismayan biri cozemez dimi..

---Eger Kuran`da Allah`in bu essiz duzeni yarattigi yaziliysa, en basit ifadesiyle, daha bir goz, kulak, burun yapamayan insanlarin

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

faniyiz biz nick li arkadasım yazdıklarını dıkkatlıce okudum.tıpkı kendı yazdıklarımı tek tek defalarca okuyup anladıgım gıbı.

klasik bir muslumansın.önyargıların var. çunki biri senin duşuncelerıne saldırdı ve mekanizma başladı.hangı mekanızma mı savunma ve sende dırek az matematık ten az deli akıllı orneklemesınden girerek hoşgoru dını dediginiz islamı bana hemen tanıttın.şimdi az matematık bılsen dedıgın yerden gırelım konuya.konuştugun hıç bir şey de matematık yok.eger dersen kı dunyada kı her şeyın matematıksel bır tanımı var :) dinden çıkarsın dıkkat et bunu dıyenler materyalıst yada evrımcı.

konu eger altıncı yuzyıl da geçıyor olsa ıdı.senin anlatımın benım ustumde çok etkılı olurdu.neden dersen herşeyın karanlık oldugu bılımın çok az yol katettıgı bir ortamda sana ınanmak kolay olurdu.

sana yazdıklarımdan sora şoyle bır durumda oluşmuş.ben sadece tanrının zekasını ıdrak edemezsın demıştım dıyorsun.yazını tekrar okursan fark ı anlarsın.şimdi kafanda bir tanrı var senın.ve ölçülerını senın dının koymuş ve ispat ı hala yok.senin ölçülerın onun zekasını anlamaya yetmıyor.tamam da bundan bana ne.olmayan şeyın yada kafanızda kurdugunuz tanrının zeka sını neden anlamak ısteyımkı bu sızın sorununuz.

insan daha bır goz kulak yapamıyor dıyorsun.yurt dışında olduıgunu da yazmışsın.

hanı sanırıım avrupa ıse nispeten bılımın daha çok var oldugu bır yerlerse tıpta ve diger bılımsel alanlardakı yenılıklerı gozlerınle gordugun bır yerden bunu soylerken hıç rahatsızlık duymuyormusun.?

yoksa kafan da kurdugun tanrı tıplemesı gıbı 21 . ci yuzyıl degıl de hala altı yuzlu yıllardasın da bızımmı haberımız yok.

yoksa insan dunyayı buyuk oranda yonetmekle yetmemış uzaya falan da çıkıp bır şeyler arayıp karıştırıyor.tek nedeni

bilime olan merak.sen ve senın gıbılerın mantıgı buralara kadar gelmedı gelemezde.hazırcısınız dır.siz yapın bız kullanalım dersınız.o yuzden siz kendınızı zorlamayın.sonra yaglarınız erır kılo verırsınız.

not:turkçen yeterlı

problem etme biz anladık

:D

Sitelerde Paylaş
Bak sana asıl çelişkinin ne olduğunu söyleyeyim,

Yukarıda yazdıklarını kabul etmek için öncelikle "Allah vardır" önkoşulunu kabul etmiş olmak gerek,

Sen önce bunu kabul etmişsin sonra yukarıdaki sonuçlara ulaşmışsın,

Ön koşulu kabul etmemiş birinin yazdıklarına ikna olmasını beklemek çelişkinin önde gidenidir.

Arkadasim benim demek istedigimi anlamiyorsunuz, diyorumki Allah zaten Kuran`da yazmamismi, benim kudretimi anlayamazsiniz diye, niye Kuran`i veya Allah`in kudretini anlamaya calisirken bu on kosulu kabul edip oyle incelemiyoruz diger ayetleri..? Zamani geldiginde ayetlerden alintilar yapip Kuran`i kotuleyebiliyorsunuz, ewet Allah bunu yapmamamiz icin bize benim kudretimi anlayamazsiniz demis... Kuran`da anlayamazsiniz dedigi halde hala bazi sorular sorup, ne kadar sacma diyemezsiniz.. Bu tamamen carpitmak olur..

Yani sana göre Allah mantıksızlıklarla insanları inanmaktan vazgeçirip, cehenemme göndermenin yollarını arıyor,

Çok güzel mantık tebrikler...

Hayir Allah defalarca tovbe edin demis, ve ne kadar merhametli bagislayici oldugunu bize Kuran`da bildirmistir. Ayrica hicbir mantiksizlik yok..

Sitelerde Paylaş
faniyiz biz nick li arkadasım yazdıklarını dıkkatlıce okudum.tıpkı kendı yazdıklarımı tek tek defalarca okuyup anladıgım gıbı.

klasik bir muslumansın.önyargıların var. çunki biri senin duşuncelerıne saldırdı ve mekanizma başladı.hangı mekanızma mı savunma ve sende dırek az matematık ten az deli akıllı orneklemesınden girerek hoşgoru dını dediginiz islamı bana hemen tanıttın.şimdi az matematık bılsen dedıgın yerden gırelım konuya.konuştugun hıç bir şey de matematık yok.eger dersen kı dunyada kı her şeyın matematıksel bır tanımı var :) dinden çıkarsın dıkkat et bunu dıyenler materyalıst yada evrımcı.

konu eger altıncı yuzyıl da geçıyor olsa ıdı.senin anlatımın benım ustumde çok etkılı olurdu.neden dersen herşeyın karanlık oldugu bılımın çok az yol katettıgı bir ortamda sana ınanmak kolay olurdu.

sana yazdıklarımdan sora şoyle bır durumda oluşmuş.ben sadece tanrının zekasını ıdrak edemezsın demıştım dıyorsun.yazını tekrar okursan fark ı anlarsın.şimdi kafanda bir tanrı var senın.ve ölçülerını senın dının koymuş ve ispat ı hala yok.senin ölçülerın onun zekasını anlamaya yetmıyor.tamam da bundan bana ne.olmayan şeyın yada kafanızda kurdugunuz tanrının zeka sını neden anlamak ısteyımkı bu sızın sorununuz.

insan daha bır goz kulak yapamıyor dıyorsun.yurt dışında olduıgunu da yazmışsın.

hanı sanırıım avrupa ıse nispeten bılımın daha çok var oldugu bır yerlerse tıpta ve diger bılımsel alanlardakı yenılıklerı gozlerınle gordugun bır yerden bunu soylerken hıç rahatsızlık duymuyormusun.?

yoksa kafan da kurdugun tanrı tıplemesı gıbı 21 . ci yuzyıl degıl de hala altı yuzlu yıllardasın da bızımmı haberımız yok.

yoksa insan dunyayı buyuk oranda yonetmekle yetmemış uzaya falan da çıkıp bır şeyler arayıp karıştırıyor.tek nedeni

bilime olan merak.sen ve senın gıbılerın mantıgı buralara kadar gelmedı gelemezde.hazırcısınız dır.siz yapın bız kullanalım dersınız.o yuzden siz kendınızı zorlamayın.sonra yaglarınız erır kılo verırsınız.

not:turkçen yeterlı

problem etme biz anladık

:D

Arkadasim, bana altinci nesilden bahsetmissin, 21. yuzyildan, klasik bir musluman oldugumdan, avrupada yasamamdan vs vs. Bunlarin konuyla alakasi oldugunu dusunmuyorum, Bunlar farkli konularda tartisilmasi gerekilir..Oradaki matematik ornegini yanlis anlamissin.. Sanirsam artik kelime kelime dusunerek yazsam daha iyi olacak, carpitmak icin elinizden geleni yapiyorsunuz, konudan uzaklasiyoruz.. Eger onyargilarla yazacaksaniz cevap vermiyecegim.. Biz yapin kullanalim dermisik. Biz kimiz? Dunyadaki 1.5-2 milyar olan ve gun gectikce hizla cogalan insanlardan mi bahsediyoruz.? Sen bir kisi olarak ne kadar buyuk bir insan grubu hakkinda kararlar verdiginin farkindamisin.. Ayrica yazindaki konuyla alakali soruyada az once yukarda cevap verdim..

Sitelerde Paylaş
Ben anlayamıyorum bu müslümanları.. Biz aciziz bizim aklımız yetmez diyip kenara çekiliyorlar..

E inandığın şeyin ne olduğuna aklın yetmiyorsa ona nasıl inanabiliyorsun??

Aklimin yetmiyecegini zaten soylemis.. Hala akil sir erdirmeye calismam dogrumu? Eger Allah yarattiysa bu muhtesem duzeni, muhtesem bir zekasi oldugunda hem fikiriz sanirim... Senin yaratmaya kudretin olmadigina gore, senden zeki oldugunuda soyleyebiliriz dimi.. Sen kendinden zeki bir varligin kudretini hala nasil anlamaya calisirsinki?

Sitelerde Paylaş
Arkadasim benim demek istedigimi anlamiyorsunuz, diyorumki Allah zaten Kuran`da yazmamismi, benim kudretimi anlayamazsiniz diye, niye Kuran`i veya Allah`in kudretini anlamaya calisirken bu on kosulu kabul edip oyle incelemiyoruz diger ayetleri..? Zamani geldiginde ayetlerden alintilar yapip Kuran`i kotuleyebiliyorsunuz, ewet Allah bunu yapmamamiz icin bize benim kudretimi anlayamazsiniz demis... Kuran`da anlayamazsiniz dedigi halde hala bazi sorular sorup, ne kadar sacma diyemezsiniz.. Bu tamamen carpitmak olur..

Hayir Allah defalarca tovbe edin demis, ve ne kadar merhametli bagislayici oldugunu bize Kuran`da bildirmistir. Ayrica hicbir mantiksizlik yok..

Iste zaten sorun orada arkadasim..

sen allahin ilahiligini kayitsiz sartsiz, hic bir aciklama olmadan kabulleniyorsun. biz ise kanit istiyoruz..

"Benim ilahi gucumu, kudretimi siz anlayanamazsiniz, bilmezsiniz" gibi kelimeler sana ilahi bir cumle gibi gelebilir..

Fakat bize bu tur cumleler insan yazmasi gibi geldigi icin bizde inanmiyoruz..

Sitelerde Paylaş
Arkadaslar beni yanlis degerlendirmemeniz icin buraya yaziyorum. Bahsetmeye calistigim sey Islam`i anlamak degil, Kuran`i anlamak degil, Allah`i anlamakta degil.. Allah`in kudretini anlamak...

Ekte vermis oldugum 2 yaziyida okuyup oyle degerlendirirseniz sevinirim.

sana bir soru sormak isterim...

Allah insanlardan kac kat daha akilli?

ciddi bir soru bu...

300? 1000?

lutfen cevapla

Sitelerde Paylaş
Iste zaten sorun orada arkadasim..

sen allahin ilahiligini kayitsiz sartsiz, hic bir aciklama olmadan kabulleniyorsun. biz ise kanit istiyoruz..

"Benim ilahi gucumu, kudretimi siz anlayanamazsiniz, bilmezsiniz" gibi kelimeler sana ilahi bir cumle gibi gelebilir..

Fakat bize bu tur cumleler insan yazmasi gibi geldigi icin bizde inanmiyoruz..

O kadar cok kanit varki, gormemek icin kor olmak gerekir.. Acaba hic ugrastinizmi onyargisiz olarak Kuran`i anlamaya merak ediyorum.?

Bu essiz duzenin bilimle aciklanamayan o kadar seyi varki, hala nasil bilimden bahsediyorsunuz bunuda anlamiyorum.. Ayrica senin daha 5 maci zor tuttugun iddia kuponuna bir bak.. Daha 5 macin ne olacagini on goremiyorsun.. Kuran`da bilimle ilgili 1500 yil oncesinden yapilan tespitler bugun cikiyorsa hala neyi inkar ediyorsun?

Sitelerde Paylaş
sana bir soru sormak isterim...

Allah insanlardan kac kat daha akilli?

ciddi bir soru bu...

300? 1000?

lutfen cevapla

anlayamazsin diyorum, anlayamayacaginda ortada hala niye soruyorsun:)

Ama goturmeye calistigin yeride biliyorum, dunyadaki insan sayisindan cok daha fazla olduguda acik..

tarihinde faniyizbiz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...