Jump to content

Annemizi nasıl ateist yaparız?

Recommended Posts

• İleti 108
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Benim annem 5 vakit namaz kılıyor.

Kuran hiç okumuyor.

Bayram gelmeden para hazırlıyor fitre vermek için.

Birgün sordum Japonya'da doğsan müsliman olurmuyorum?

Hayır olmazdın orası hangi dinse o olurdum dedi.

Annemizi ateist yapmamıza gerek yok(bence). Genel olarak. Neden olsun ki?

Farklı koşullarda farklı istisnalar olabilir.

Belli bir saatten o insanın inancını yıkmak sadece manevi bir yıkım ve boşluk getirir.

Ben 'rahmetli' anneanemle her mevlutta birlikte el açıp, ona yarenlik ederdim. Dokunmayı aklımdan bile geçirmedim. O böyle mutlu, huzurlu ve işin nihayetindeydi çünkü.. Öyle mutluydu, benim için de önemli olan buydu.

Bu belirli bir süreç ve alt yapı gerektiren bir şey.

Gökten inme olunca da olmaz.

Haddizatında, zaten bence papaz olmaya değmez.

İlk aklıma geleni yazdım.

tarihinde teflon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Annemizi ateist yapmamıza gerek yok(bence). Genel olarak. Neden olsun ki?

Farklı koşullarda farklı istisnalar olabilir.

Belli bir saatten o insanın inancını yıkmak sadece manevi bir yıkım ve boşluk getirir.

Ben 'rahmetli' anneanemle her mevlutta birlikte el açıp, ona yarenlik ederdim. Dokunmayı aklımdan bile geçirmedim. O böyle mutlu, huzurlu ve işin nihayetindeydi çünkü.. Öyle mutluydu, benim için de önemli olan buydu.

Bu belirli bir süreç ve alt yapı gerektiren bir şey.

Gökten inme olunca da olmaz.

Haddizatında, zaten bence papaz olmaya değmez.

İlk aklıma geleni yazdım.

İnaç insanı daha mutlu yapıyor ve inanç ı yıkılınca mutsuz mu olur?

Cennet ve cehennemin olmadığını bilen bir anne daya çok evlatlarına sevgi veremez mi?

Önce Allah'ı sonra seni seviyorum sözünü hep küçükken kıskanmışımdır.

Öyle ki olmayan birşeyi sevip var olanı görmezden gelmek.

Annesi ateist olan biri var mı burada???

Sitelerde Paylaş

İse babandan basla önce. :)

Anneni neden ateist yapmak istiyorsun ki?

Hic yeltenme bile.

Annenin bu saatten sonra dinden kalan boşluğu dolduracak meşgale bulması zor...

? rol model annedir. Nekadar erkek egemeni altında olsada anne çocukla iletişimi en çok geçiren kilidir.

Ve bizler kadınları çağdaşlaştıtmadıkça banaz ve yobaz kişiler olacağızdır.

Diye düşündüm?

Annem çok dindar değil ezbere müsliman.

Ama dediğin doğru meşgale namaz filan spor oluyor?

Sitelerde Paylaş

Cennet ve cehennemin olmadığını bilen bir anne daya çok evlatlarına sevgi veremez mi?

Yahu anne bağlamında sordun ben de anne -ve biraz genişleterek- anneanne bağlamında cevap yazdım. :)

Ama illa ki genellemek gerekirse, "belli bir yaştan sonra hiç genellikle gerek yok." diyelim.

Zorla güzellik olmaz. İnsanlar zamanı mekanı kuantumu diyalektiği zilyon şeyi belli bir yaştan sonra algılayamaz.

Sadece feleğini şaşırıp, boşluğa düşer..Boş yere üzmeye, kasmaya gerek yok.

Öyle mutlu ise, bırakın öyle kalsın..

Ama belirli bir yaşın üzerinde olsa dahi; inançlı olmasına karşılık, depresif ve boşlukta olan mutsuz bir kişiye bir de bu cenahtan yaklaşılabilir ki, kaybedecek birşey yok..

Anneannem iki çoçuğunu kaybetmişti ve belki de sadece inancıyla devam edebildi, ayakta duruyordu.

Gelgelelim; böyle bir fonksiyonunun olması inancın ne doğruluk değeri ile ilişkisi vardır, ne de onu doğru birşey yapar. Sadece zaman zaman "işlevsel" yapar, o kadar. Telaşa gerek yok.

Zaten bunca insan halen daha neden inanıyor sanıyoruz?

Bu meretin morfinsel bir işlevi var bildiğimiz üzere..

tarihinde teflon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İse babandan basla önce. :)

Anneni neden ateist yapmak istiyorsun ki?

Hic yeltenme bile.

Annenin bu saatten sonra dinden kalan boşluğu dolduracak meşgale bulması zor...

Bu başlığın en mantıklı cevabı olmuş.

Sitelerde Paylaş

Annenizi ateist yapmakla elinize bir şey geçmez..Eğer anneniz sizi namaz/oruç konusunda zorluyorsa,o zaman sizde birşeyler söylersiniz ama sizi özgür bırakan bir ebeveyne karışmamalısınız..

Sitelerde Paylaş

Bir çok başlıkta değindim. Kadınların ateist olması evrime aykırıdır. Evrim böyle çalışmadı. İstisnalar illa olur. Ama değil annenizi, kadınları asla ateist yapamazsınız. Kadınlar ateist olmaz. Deist olur, agnostik olur ama ateist olanaksız. Bunu yapamazsınız.

Kadınları laik yapabildiyseniz yatın kalkın başarınızla gurur duyun. Fazlasını pek beklemeyin. Zaten de yeterlidir. Çok üst bilinç düzeyi olmadan ateist olunması zordur. Çok sıradan ateistler görüyor olabilirsiniz. Onlar gerçekte ateist değiller. Ağızlarıyla öyle söylemeye nedense, nedeni anlaşılmıyor, karar vermişler. Neden ateistiz demeye karar verdiklerini anlayabilmek zordur. Sokaktan kamyon geçse deprem oluyor diye şehadet getiren ateistlerdir bunlar. Ezan okunuyor diye toparlanan ateistlerdir. Ya da işte buna benzer... Bazısı da ateistim ama ali çok büyük bir imamdır!!! filan da derler. Bunlara ateist diyorsanız bunda sorun olduğunu açıklamama gerek yok. Apaçık belli...

Sitelerde Paylaş

Bir çok başlıkta değindim. Kadınların ateist olması evrime aykırıdır. Evrim böyle çalışmadı. İstisnalar illa olur. Ama değil annenizi, kadınları asla ateist yapamazsınız. Kadınlar ateist olmaz. Deist olur, agnostik olur ama ateist olanaksız. Bunu yapamazsınız.

Kadınları laik yapabildiyseniz yatın kalkın başarınızla gurur duyun. Fazlasını pek beklemeyin. Zaten de yeterlidir. Çok üst bilinç düzeyi olmadan ateist olunması zordur. Çok sıradan ateistler görüyor olabilirsiniz. Onlar gerçekte ateist değiller. Ağızlarıyla öyle söylemeye nedense, nedeni anlaşılmıyor, karar vermişler. Neden ateistiz demeye karar verdiklerini anlayabilmek zordur. Sokaktan kamyon geçse deprem oluyor diye şehadet getiren ateistlerdir bunlar. Ezan okunuyor diye toparlanan ateistlerdir. Ya da işte buna benzer... Bazısı da ateistim ama ali çok büyük bir imamdır!!! filan da derler. Bunlara ateist diyorsanız bunda sorun olduğunu açıklamama gerek yok. Apaçık belli...

Ne yani akılları mı eksik kadınların?

Sitelerde Paylaş
Ne yani akılları mı eksik kadınların?

Hayır, kesinlikle değil. Bunu çok kere açıkladım ama araya kaynıyor. Senin için tekrar kısaca özetleyeyim: Henüz hayvan olan atalarımız sürüler halinde yaşarlardı. Hayvan sürülerinde ergenleşen erkek bireyler sürüden kovulur. Dişi bireyler ise sürüde kalır ama sürü içinde dişilerin mutlak bir hiyerarşi sırası vardır. Lider erkek bir numara, gözdesi iki numara, sonra gelen gözdesi üç, böyle gider. Genç dişiler bu hiyerarşiyi aşıp lider erkeğe yaklaşamaz, onun yaşlanıp güçten düşmesini ve genç bir erkeğin gelip sürü liderliğe geçmesini beklerler.

Bu mekanizma sürüde ensesti önlemekte ve erkekleri otoriteye isyan eden, dişileri ise itaat eden bir yapıya sokmaktadır. Evrim böyle çalıştı. Zeka ile alakası yok.

Ensesti önler, çünkü kovulan bir ergin erkek kendi sürüsünün liderinin yaşlanmasını ve onu altetmeyi beklemez. Gider lideri yaşlanmış başka sürüler arar. Genç dişiler de sürü lideri babalarına yaklaşamadan başka bir genç erkek gelir, lideri alt eder, sürüye lider olur. Gözdeler değişir, genç dişiler gözdeliğe yükselir. Lider ise artık babaları değil, yabancı bir erkektir.

Osmanlı haremi tam bir hayvan sürüsüydü. Sürü lideri erkek, ergenleşen şehzadeleri sancaklara gönderir, haremine el attırmazdı. Olgun gözdeler genç cariyelerin padişah ile yatmasına türlü entrikalarla engel olmaya çalışırlardı.

Aynısı...

tarihinde democrossian tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 3 weeks later...

Sitelerde Paylaş

Ben anneannemle ve dedemle büyüdüm ikisi de ortodoksdan dönme müslümanlar , özellikle anneannem beni bayardı dua öğretme çabalarıyla ve dini konuşmaları saçma gelirdi , annemle babamla yaşamaya başlayınca(11 yaşımda) kurtuldum ? 14 yaşımda da agnostik olduğumu söyledim anneme ve öğrendim ki anam da babam da ateistmiş.

tarihinde RüyaT tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ben kimseyi ateist yapmaya çalışmam. Konu açılırsa fikirlerimi saklamam, çoğu zaman da tartışırım ama bir ateizm misyoneri değilim.

Ateizm insanın çok derinde, kendi içinde yaşadığı bir sürecin sonunda ortaya çıkar. Tanrı inancı, bütün canlıların içinde var olan hayatta kalma içgüdüsünün metaforik bir ifadesidir. Bu korku ve içgüdüyü, üstyapı üzerinden yürütülen tartışmalarla çökertmek çok zordur. Zaten dengeli bir hayat kurmuş, halinden memnun olan, arayışta olmayan insanların kafasını karıştırmak da, kimseye birşey kazandırmaz. Yüce ateizm bizden böyle bir hizmet beklemiyor.

Ama laikliğe, cumhuriyetçiliğe ikna etmeye çalışılabilir. Öldükten sonra meleklerle karşılaşacağına inanıp kendini avutuyor diye, üçkağıtçı dallamaların peşine takılmasın kimse. Laiklik ve Cumhuriyetçilik siyasi konulardır. Siyasi konularda ısrarcı şekilde tartışmalar yapılabilir.

Sitelerde Paylaş

Ben anneannemle ve dedemle büyüdüm ikisi de ortodoksdan dönme müslümanlar , özellikle anneannem beni bayardı dua öğretme çabalarıyla ve dini konuşmaları saçma gelirdi , annemle babamla yaşamaya başlayınca(11 yaşımda) kurtuldum ? 14 yaşımda da agnostik olduğumu söyledim anneme ve öğrendim ki anam da babam da ateistmiş.

Ne değişik bir tecrübe peki şimdi sen nesin?
Sitelerde Paylaş

bir ateizm misyoneri değilim.

Söylediklerin doğru... Ateizmi insanların dinden vazgeçmesi için bir baskı biçimine getiremeyiz. Kimseye ille de ateist ol diye ısrar etmemiz doğru değildir. Evet dinciler baskı ile zorlama ile korkutma ile birçok kişiyi boyunduruk altına alıyorlar ama bu sefil bir kölelik, tırsaklık ve kişiliksizlik. Bu şekilde teslim olan boyun eğenlerden hayır gelmez. Varsın dinciler bu insanlık dışı yöntemlerle gitsin. Biz özgürlükçü, insan onurunu öne çıkaran bir görüşe sahibiz.

Hayatta en zoruma giden aydın, kültürlü, bilgi sahibi insanların çıkar için dogmaya boyun eğmeleri. Buna çok sinirleniyorum. Bilgisi kültüründen şüphe olmayan bir gazeteci yalakalık yapmak için ihram giyip umreye gidiyorum diye poz verdiğinde tiksinti duymuştum. Öğürtü çökmüştü, bu adam şimdi gerçek kimliğine dönmüş olsa da bu adam beni hâla öğürtüyor. Tamam bu adam yalaka olmasa harcanacak, işsiz kalacaktı. Kendisi bir yana, çocuklarını okutacak para bulamayacaktı, anlıyorum. Ama yine de öğürtü geliyor. Gerçi bu dogma belası başımızdan hâla defolup, ittir olup gitmemişken gerçek kimliğine dönmesi de bir meziyet. Hâla korku egemen. Fakat o iğrenç dogmatik kıyafetle sırıtarak yalaka pozu vermesine hâla öğürüyorum.

Neyse konuya gelelim. Tabii ki asıl konu siyasi konulardır, inanç konuları değil. Ama siyasi tartışma dönüp dolaşıp bu saçma ülkede dine saplanıp kalıyor. Ben tersine hiç tanık olmadım. “Tamam birader demokrasi, cumhuriyet laiklik de kabirde ne cevap vereceğiz?” Milletin derdi gücü bu! Sokayım kabirine senin gibi salağı diyeceksiiiin, olmayacak…

Şimdi eğri oturup doğru konuşalım. Laiklik elbette ve kesinlikle dinsizlik değil. Fakat işin sonu oraya çıkmıyor da değil. Neden? Şöyle: Yahu hiç öyle allah diye bir şey olsa, hiç biz o allahı yönetimden dışlar mıyız? Allah gerçekten olsa, gerçekten ona herkes yalakalık yapardı. Allah olmadığı için laiklik var, allah diye olmayan uydurma bir şeyi yönetime karıştırmıyoruz. Öyle güçlü, huri veren, cehennemde yakan bir allah gerçekten olsa ona niye yalakalık yapmayalım yahu? Fıstık gibi huriler… Kim kaçırıp üstelik bir de ateşe girer? Aptal olmak lazım.

İşin doğrusu, Allah filan olmadığı için laikiz. Eğri otursak da işin doğrusu bu… Allah gerçekten olsa laik filan olmazdık. Ne demek yahu? Allah olacak, ama sen kalkıp “lan allah, sen hele geri dur, siyaset senin işin değil” diyeceksin! Allah olsa laiklik elbette saçma olurdu. Allah olmadığı için laiklik var…

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...