Jump to content

Annemizi nasıl ateist yaparız?

Recommended Posts

Bir açıklama daha yapayım: Ateist olduğunu söyleyen kadınlarla hiç karşılaşmadım değil. Ama hiç biri iyi bir deneyim olmadı. Bir tanesi bana bir felsefe kitabı verdi ve tuğla kadar bir kitap olmasına rağmen her satırını dikkatle okudum, satır aralarına düşmüş olduğu notlar vardı, onları bile okudum ve kendisine onları bile değerlendirdim. "Ee, ne düşünüyorsun?" dedi. "Ben deterministim" dedim. "Yuh artık" der gibi gözleri açıldı. "O kadar kitap verdik, okudum da diyor, okumuş da, satır aralarındaki yazdığım notları bile biliyor, hâla deterministim diyor" der gibi bakıyordu.

"Determininist olmamın sakıncası nedir, anlayamadım" dedim. Bu resmen parladı. Nasıl böyle bir tepki gösterdi şaşıyorum. "Ne yani kaderimizi tanrı mı belirliyor?" diye çıkıştı. "Yoo, determinizm tam tersine kaderin antitezidir" diye açıklamaya çalışsam da beni dinlemedi. Bana açıklama şansı vermedi. Sinirli bir tavır takındı. Sonra bir kez daha konuşup ne dediğimi açıklayayım dedim. Tamam anlat diye oturdu karşıma. Biraz dinledi, iyi bu sefer sakin diye sevindim. Ama parlaması uzun sürmedi. Nedenselliği açıklamak için verdiğim bir örneğe yine tepki gösterdi. "Ne yani nedenselliği tanrı mı ayarlıyor" deyince bu sefer ben içimden "yuh artık" dedim. Konuşmak, anlatmak isteğim balon gibi söndü. Bir türlü ateist olduğuma ikna olmuyordu. Sebep, determinist olmam! Bunu söylediğim anda beni damgalamıştı.

Bununla bir kez daha uğraşayım dedim. Demokritos'un da determinist ama aynı amanda materyalist olduğunu anlatmaya çalıştım. Bunu tartışmadı. Konuyu değiştirdi. "Peki Descartes için ne düşünüyorsun?" dedi. "Onun düşünüyorum o halde varım önermesi enfes bir önerme" dedim. O an ayağa kalktı. "Haaa demek düşünüyorum o halde varım, varım o halde yaratıldım, yaratıldım o halde tanrı var öyle mi?"

Bir daha ona ateist olduğumu kanıtlamaya uğraşmadım. Aradan bir yıl geçti görüşmedik. Sonra ziyaretime geldi. "Ne yapıyorsun, nasılsın" diye çok tatlı bir dille hal hatır sordu. Barıştık. Meğer şehirden ayrılıp gidiyormuş. Tokalaştık, vedalaştık ve hoşçakal, her şey gönlünce olsun deyip gitti... İyi ayrıldık ama keşke baştan beri böyle olsaydı. Ayrılırken iyi olması da bir güzellik elbette ama, çok tepki vermiş olmasını tabii ki affetmiş olsam da buruk şekilde hatırlıyorum.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 108
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Kadın ve ateist... Bunu hayal etmekte dahi zorlanıyorum. Böyle bir şeyin olabilirliğini göremiyorum. Kadınların asla ateist olabileceklerine ihtimal veremiyorum. İlla istisnalar vardır ama ateist ve kadın sözcüklerini yan yana getirmek bana "kuru su" kadar oksimoron geliyor.

Nasıl bu kadar önyargılı olduğumu soran çıkabilir ama ben bu konuda yeri geldikçe çok açıklama yapmış biriyim. Sen laf olsun diye ateist olduğunu söyleyecek biri değilsin. Eşinin ateist olduğunu da laf olsun diye söyleyeceğini sanmıyorum. Sen ateist olduğunu söylüyorsan ateisttir. Ama bunun bana ne kadar olanaksız geldiğini söylemeden edemem ve söyledim.

Gerçi bir ateistin bilim ile arasının iyi olmaması da şaşırtıcı. Eşin neden ateist olmuş anlayamadım. Kendimi söz konusu edersem ateist bir eşi rüyamda bile görmem olanaksız. Böyle bir şeyi hayal bile edemiyorum. Bir kadının laik olmasından daha iyisi şamda kayısı bence... Fazlası efsane gibi, anka kuşu gibi hayali bir şey geliyor bana...

bu konuda sizinle hem fikirim bir ateist kadın bulmak gerçekten çok zor. Eşim ise babası sayesinde ateist olmuş. Babası okuyan kendini geliştirmiş biri ,eski bir alevi. (Ben eski bir sunniyim ) babasından dinleyerek kendini geliştirmiş. Dinin yanlışları konusunda azda olsa bilgisi var fakat tipik türk tipi kadın .dini herhangi bir yaptırımı kabul etmiyor ancak bazı durumlarda ben telkin ve tolere etmek durumunda kalıyorum .aile ile arayı bozmakta istemiyorum. Kendi kafamıza göre zaten yaşıyoruz. Arada Türkiyede yaşayan her insan gibi dini zorluklarla karşılaşıyoruz.

Bilimsel gelişime açık değil daha çok duygusal düşünüyor. Gelişimi için uygun dozajda ve anlayacağı şekilde bilimsel konuşma yapıyorum .

Sitelerde Paylaş

Babası okuyan kendini geliştirmiş biri ,eski bir alevi.

Bunu tahmin etmiştim fakat söylememiştim. Ben de şahsen yüz yüze tanıdığım ateistleri düşünüyorum, hepsi de alevi. Alevilerde aileden gelen ve kadınları da kapsayan bir ateistlik olabileceğini kabul ediyorum. Fakat bunun yeterli ve üst düzey olmayacağını da görüyorum. Bir insanın kendi başını kendi elleri arasına alıp düşünmesi ve bir karara varması şarttır diye düşünüyorum. Öyle gördüğü için öyle olmak yeterli gelmiyor.

Tekrar etmiş olacağım ama, bence önemli. Ateistim demek için, tanrının olamayacağı bilincinin var olmasını şart görüyorum. Bu olmadan ateizm bilinci gerçekleşmiyor. Bu olmadan ancak agnostik ateist olunabiliyor ve bu da yeterli değil.

Bu sitede bir moderatörümüz vardı. Felsefeciden sonra onu örnek göstereceğim. Bu kadar tepkisel nasıl olunur hâla hayret ediyorum. Neymiş laik müslümleri allahınız yok, dininiz yalan diye aşağılamışım. Bunu dinci müslümlere söyleyebilirmişim ama laik müslümlere söyleyemezmişim! Hayır da koklayıp ayırt mı edecek de ona göre laf söyleyeceğim! Hâla anlamış değilim bir ateistin bir ateiste "allah yok din yalan deme" diye bir uyarıda bulunmasını!

Sitelerde Paylaş

Bunu tahmin etmiştim fakat söylememiştim. Ben de şahsen yüz yüze tanıdığım ateistleri düşünüyorum, hepsi de alevi. Alevilerde aileden gelen ve kadınları da kapsayan bir ateistlik olabileceğini kabul ediyorum. Fakat bunun yeterli ve üst düzey olmayacağını da görüyorum. Bir insanın kendi başını kendi elleri arasına alıp düşünmesi ve bir karara varması şarttır diye düşünüyorum. Öyle gördüğü için öyle olmak yeterli gelmiyor.

Tekrar etmiş olacağım ama, bence önemli. Ateistim demek için, tanrının olamayacağı bilincinin var olmasını şart görüyorum. Bu olmadan ateizm bilinci gerçekleşmiyor. Bu olmadan ancak agnostik ateist olunabiliyor ve bu da yeterli değil.

Bu sitede bir moderatörümüz vardı. Felsefeciden sonra onu örnek göstereceğim. Bu kadar tepkisel nasıl olunur hâla hayret ediyorum. Neymiş laik müslümleri allahınız yok, dininiz yalan diye aşağılamışım. Bunu dinci müslümlere söyleyebilirmişim ama laik müslümlere söyleyemezmişim! Hayır da koklayıp ayırt mı edecek de ona göre laf söyleyeceğim! Hâla anlamış değilim bir ateistin bir ateiste "allah yok din yalan deme" diye bir uyarıda bulunmasını!

alevilerde var. çoğu ateist değil deist. kadınların dini bırakması erkeklere göre daha zor .
Sitelerde Paylaş

Ben bir kadınım ve tanrıya inanmıyorum beni dinden ilk uzaklaştıran muhammedin "kadınlar dinen ve aklen eksiktir." sözüydü ve şimdi kendi safımda gördüğüm insanlar benzer şeyler söylüyorlar. Hayal kırıklığı. Öncelikle evrim değişim demektir dünya bugün ki haline kadar bu kadar değişmişken neden kadınları hala binlerce yıl öncesindeki hale göre değerlendiriyorsunuz? Kadın ateistlerin oranını bilmiyorum ama eğer cidden azsa bunun sebebi kadınların duygusal olması ya da dine ihtiyaç duymaları değil bu toplumda kadınları daha dine bağlı yetiştirmeye çalışıyorlar daha iffetli olsun diye(sanki müslüman olmasam genel evde çalışırmışım gibi). Bu yüzden daha bağlı olabilirler. Ben islamın kadınları ilgilendirdiğini düşünmüyorum kadınlar neden kendilerinden nefret eden bir tanrıya inansınlar ki. Teokratik bir ülkede yaşayan bir kadınında gerçekten müslüman olabileceğine de inanmıyorum. Dindar bir kadını sadece kadınlara bakış açısını anlatarak etkileyebileceğimizi düşünüyorum.

Sitelerde Paylaş

Ben bir kadınım ve tanrıya inanmıyorum beni dinden ilk uzaklaştıran muhammedin "kadınlar dinen ve aklen eksiktir." sözüydü ve şimdi kendi safımda gördüğüm insanlar benzer şeyler söylüyorlar. Hayal kırıklığı. Öncelikle evrim değişim demektir dünya bugün ki haline kadar bu kadar değişmişken neden kadınları hala binlerce yıl öncesindeki hale göre değerlendiriyorsunuz? Kadın ateistlerin oranını bilmiyorum ama eğer cidden azsa bunun sebebi kadınların duygusal olması ya da dine ihtiyaç duymaları değil bu toplumda kadınları daha dine bağlı yetiştirmeye çalışıyorlar daha iffetli olsun diye(sanki müslüman olmasam genel evde çalışırmışım gibi). Bu yüzden daha bağlı olabilirler. Ben islamın kadınları ilgilendirdiğini düşünmüyorum kadınlar neden kendilerinden nefret eden bir tanrıya inansınlar ki. Teokratik bir ülkede yaşayan bir kadınında gerçekten müslüman olabileceğine de inanmıyorum. Dindar bir kadını sadece kadınlara bakış açısını anlatarak etkileyebileceğimizi düşünüyorum.

sayın cerebrum sorun malesef evrimsel bir sorun.kadın üreme odaklı evrimleşmiş bir canlı. Dünya genelinde bakarsanız insanların çoğu inanmaya meyillidir.ancak kadınlar inanç konusunda erkeklerden malesef daha fazla. En büyük sebebi ise bağlanma. Duygusal bir sorun yani. nadiren de olsa sizin gibi akıllı kadınlar çıkıyor. Gerçekleri kabul edebiliyor.

Bu inanç sorunu aslında söy devamı ile alakalı.kadın yavrularınin gelişimi için erkeğe muhtaç kalıyor. Burada erkeğin ona ve yavrularına bakabileceği inancı ile erkeğe iteat ediyor buna inanıyor . Genetik olarak inanmaya meyilli bir canlı

tarihinde ateistdusunce tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bir sorunun, durumun veya sonucun tek bir sebebi oldugunu dusunmek yanlis bir yaklasim ve cogu zaman sorunu temellendirmede yetersiz kalabiliyor. Bu sebeple bayanlarin dine veya inanmaya olan bagliliklarini sadece evrimsel acidan aciklamak "Yeterli" degil.

Hepimizin bildigi sosyal bir canliyiz ve icinde bulundugumuz toplumun getirdigi dayatmalara karsi cikmamiz cogunluk icin oldukca zordur. Halklar ve toplumlar ona dayatilanlari kabul eder ve karsi cikmazlar. Demeye calistigim, bu tarz durumlari konusurken sosyolojik ve sosyokulturel acidan da bakilmasi gerekiyor.

İskandinav ulkelerine baktigimizda, hicbir sekilde boyle bir ayrim olmadıgini kadin ve erkek ateist sayisinin neredeyse esit oldugunu gorursunuz. Bizim gibi geri kalmis ve dinin toplumun her alaninda baskin oldugu ulkelerde kadina bakis acisi bellidir. Bu nedenle, kadinlarin sadece duygusal sebeplerle inanclarindan kopmasinin erkeklere gore daha zor oldugunu soylemek biraz basitcilige kacan bir cevap oldugunu dusunuyorum. Bu cevabin, sorunu analiz etmede ve soruna cozum getirmede bir ise yaramayacagini hepimiz biliyoruz. Sizce, turkiye'de de iskandinav ulkelerde oldugu gibi kadin-erkek esitliginin en ust seviyede, toplumun kadina bakisinin "dogru" ve olmasi gerektigi gibi oldugunda kadinlarin ateist oranlari ve ateist olmalari yine soylediginiz gibi zor olacak midir?

Evet kadinlar duygusal canlilar. Ancak bu onlarin objektif dusunmelerine, okuyup arastirip dogrulari gormelerine engel degildir. Her insan degisimin yasanmasi gerektigini, birseylerin yanlis gittigini kendisi fark etmelidir. Degisimin ilk adimi zihinlerde olur. Bunun kadini erkegi olmaz.

tarihinde Atheist Primate tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bir sorunun, durumun veya sonucun tek bir sebebi oldugunu dusunmek yanlis bir yaklasim ve cogu zaman sorunu temellendirmede yetersiz kalabiliyor. Bu sebeple bayanlarin dine veya inanmaya olan bagliliklarini sadece evrimsel acidan aciklamak "Yeterli" degil.

Hepimizin bildigi sosyal bir canliyiz ve icinde bulundugumuz toplumun getirdigi dayatmalara karsi cikmamiz cogunluk icin oldukca zordur. Halklar ve toplumlar ona dayatilanlari kabul eder ve karsi cikmazlar. Demeye calistigim, bu tarz durumlari konusurken sosyolojik ve sosyokulturel acidan da bakilmasi gerekiyor.

İskandinav ulkelerine baktigimizda, hicbir sekilde boyle bir ayrim olmadıgini kadin ve erkek ateist sayisinin neredeyse esit oldugunu gorursunuz. Bizim gibi geri kalmis ve dinin toplumun her alaninda baskin oldugu ulkelerde kadina bakis acisi bellidir. Bu nedenle, kadinlarin sadece duygusal sebeplerle inanclarindan kopmasinin erkeklere gore daha zor oldugunu soylemek biraz basitcilige kacan bir cevap oldugunu dusunuyorum. Bu cevabin, sorunu analiz etmede ve soruna cozum getirmede bir ise yaramayacagini hepimiz biliyoruz. Sizce, turkiye'de de iskandinav ulkelerde oldugu gibi kadin-erkek esitliginin en ust seviyede, toplumun kadina bakisinin "dogru" ve olmasi gerektigi gibi oldugunda kadinlarin ateist oranlari ve ateist olmalari yine soylediginiz gibi zor olacak midir?

Evet kadinlar duygusal canlilar. Ancak bu onlarin objektif dusunmelerine, okuyup arastirip dogrulari gormelerine engel degildir. Her insan degisimin yasanmasi gerektigini, birseylerin yanlis gittigini kendisi fark etmelidir. Degisimin ilk adimi zihinlerde olur. Bunun kadini erkegi olmaz.

koloni ahlakida evrimsel sürecin sonucudur ve yaşama ile üreme odaklı bir evrimsel süreçtir.

Evet olacaktir gelişmiş ülkelerde bile inançlılarin büyük çoğunluğunu kadınlar oluşturmaktadır .

Duyusal lob amıgdala geliştikçe, mantıksal düşünen frontal lobu bastırıyor hata yapmaya zorluyor hata yaptıkça canlı dahada duygusallaşıp amigdalanin daha fazla hormon salgılamasına sebep oluyor ve amigdala daha çok gelişiyor.

Sitelerde Paylaş

Bunlarin disinda, kadinlarin sinifsal acidan cok ciddi problemleri var. Demokratik kanallarin acik olmadigi ulkelerde, kadinlar ikinci sinif yaptirimlara ugrarlar. Hem cinsel hep toplumsal iliskiler acisindan yenik baslarlar. Ortak orgutlenme ve bilimle bulusmada erkek egemenliginin getirdigi baskiyla cok ciddi sorunlarla karsi karsiya kalirlar. Dogu, guneydogu, karadeniz ve orta anadoludaki feodal anlayis, geri kalmislik ve erkek hegemonyasi cok onemli etkenlerdir. Kadinlarin bilimselllikle bulusmalari ancak demokratik kanallarin acik olmasiyla mumkundur.

Cevremizde gordugumuz toplumun cogunlugundan farkli ozelliklere sahip kadinlari gozlemledigimizde, onlarin toplumsal hareketlerin icerisindedirler ve arastirma, gelisim konusunda erkeklerden hic de farkli degillerdir. Bilim cinsiyet ayirt etmez...

Sitelerde Paylaş

Bunlarin disinda, kadinlarin sinifsal acidan cok ciddi problemleri var. Demokratik kanallarin acik olmadigi ulkelerde, kadinlar ikinci sinif yaptirimlara ugrarlar. Hem cinsel hep toplumsal iliskiler acisindan yenik baslarlar. Ortak orgutlenme ve bilimle bulusmada erkek egemenliginin getirdigi baskiyla cok ciddi sorunlarla karsi karsiya kalirlar. Dogu, guneydogu, karadeniz ve orta anadoludaki feodal anlayis, geri kalmislik ve erkek hegemonyasi cok onemli etkenlerdir. Kadinlarin bilimselllikle bulusmalari ancak demokratik kanallarin acik olmasiyla mumkundur.

Cevremizde gordugumuz toplumun cogunlugundan farkli ozelliklere sahip kadinlari gozlemledigimizde, onlarin toplumsal hareketlerin icerisindedirler ve arastirma, gelisim konusunda erkeklerden hic de farkli degillerdir. Bilim cinsiyet ayirt etmez...

sosyalleşme açısından haklısınız ancak kadın beyinsel açıdanda bir miktar inanma eğilimi gösterir.

Yukarıda yaptığım düzenlemeyi okursanız anlayacaksınız

Sitelerde Paylaş

Kadinin toplumdaki konumundan evrimsel surec mi ilgili? Kadinin bilimle bulusmasinda evrim mi ilgili? Yozgatin koyundeki kadinin bilimle ve felsefeyle bulusamamsinda evrimsel surec mi ilgili?

Salt biyolojik acidan bu durumlari degerlendiremezseniz, bu bakis acisi yanlis ve cinsiyetcilige kayiyor. Meseleleri degerlendirirken toplumsal degisimleri, toplumun sinif iliskilerinden de degerlendirmeniz gerekiyor. Toplumlari ve bireyleri salt biyolojik ve evrimsel acidan degerlendirmek YANLIS. Bir sorunun birden cok sebebi ve etkeni vardir. Toplumlari ve bireyleri cevreleyen psikolojik, sosyolojik, demokratik her turlu etken kadinlarin veya erkeklerin dinden ve inanclarindan kopmasinda etkilidir. Salt biyolojiyle bu aciklanamaz, aciklayan da durumu yanlis tahlil eder.

Sitelerde Paylaş

sosyalleşme açısından haklısınız ancak kadın beyinsel açıdanda bir miktar inanma eğilimi gösterir.

Yukarıda yaptığım düzenlemeyi okursanız anlayacaksınız

Ben boyle bir calisma oldugunu bilmiyorum varsa paylasirsaniz sevinirim. Eger boyle birsey varsa bile, bunun da yine sebebi kadinlarin evrimsel surec ve insanlik tarihi geregi toplumdaki yerinden, sosyolojik durumundan ve tarih boyunca kadinlarin maruz kaldigi toplumsal baskidan kaynaklidir. Butun mesele toplumlari ve kisileri bilimle, objektif dusunceyle bulusturmaktir.

Sitelerde Paylaş

Kadinin toplumdaki konumundan evrimsel surec mi ilgili? Kadinin bilimle bulusmasinda evrim mi ilgili? Yozgatin koyundeki kadinin bilimle ve felsefeyle bulusamamsinda evrimsel surec mi ilgili?

Salt biyolojik acidan bu durumlari degerlendiremezseniz, bu bakis acisi yanlis ve cinsiyetcilige kayiyor. Meseleleri degerlendirirken toplumsal degisimleri, toplumun sinif iliskilerinden de degerlendirmeniz gerekiyor. Toplumlari ve bireyleri salt biyolojik ve evrimsel acidan degerlendirmek YANLIS. Bir sorunun birden cok sebebi ve etkeni vardir. Toplumlari ve bireyleri cevreleyen psikolojik, sosyolojik, demokratik her turlu etken kadinlarin veya erkeklerin dinden ve inanclarindan kopmasinda etkilidir. Salt biyolojiyle bu aciklanamaz, aciklayan da durumu yanlis tahlil eder.

demokrasi nedir?

Sosyoloji ?

Erkekler neden kadınlardan tarihsel süreçte daha ileri gitmiştir?

Cinsiyet ayrımcılığı yapmıyorum ben gerçekleri söyledim.

Sitelerde Paylaş

Ben boyle bir calisma oldugunu bilmiyorum varsa paylasirsaniz sevinirim. Eger boyle birsey varsa bile, bunun da yine sebebi kadinlarin evrimsel surec ve insanlik tarihi geregi toplumdaki yerinden, sosyolojik durumundan ve tarih boyunca kadinlarin maruz kaldigi toplumsal baskidan kaynaklidir. Butun mesele toplumlari ve kisileri bilimle, objektif dusunceyle bulusturmaktir.

kadinlarin erkeklerden daha cok bulunduklari cevreye uyum saglamasi dinin baskisi altina kolayca girmeleri baska neyle aciklanabilir ki

Sitelerde Paylaş

toplum nedir yahu? Yaşamak ve üremek için bağlı bulunduğun koloninin adı sadece.
Sitelerde Paylaş

Sebepler uydurup onlara inanmak güzeldir. Zaten dinlerin temelinde olanlardan biri de budur; sizi mutlu edebilecek bir sebep uydurabiliyorsanız, huzuru bulursunuz.

Burada kadınlar böyledir, şöyledir demektense, inançsızlardaki cinsiyet dağılımındaki dengeyi bulabilmenin ve hatta dengeyi kadınlar yönünde olumlu biçimde bozabilmenin yollarını aramak gerekiyor. Sebebi budur, bu yüzden uğraşmaya gerek yok demekle, kadınlar dinen ve aklen eksiktir demek arasında bir fark bulunmuyor. 1400 yıllık bir farkla, bir soytarı ile aynı noktada bulunmak pek de ilerleme olmasa gerek. Buna bakarak, kolaylıkla: erkekler de böyledir, şöyledir; dolayısı ile uğraşmaya gerek yok, denilip islama dönülebilir; çünkü nasılsa bir soytarının 1400 yıl önce koyduğu ilkelerden pek ayrılamamışız, demek ki adam konuyu çözmüş, belki diğer dedikleri de doğrudur da biz anlamıyoruzdur; değil mi?

Yukarda dediğim gibi, sebepler uydurup onlara inanmak güzeldir. İnsana huzur verir.

Belki bir başlangıç olur diye, araya bir kılçık atalım: amerikada herhangi bir inanç ile ilişkisi olmayan insanlardaki kadın/erkek oranları ile çalışan kesimdeki kadın/erkek oranları benzerlik gösterir.

Sitelerde Paylaş

Sebepler uydurup onlara inanmak güzeldir. Zaten dinlerin temelinde olanlardan biri de budur; sizi mutlu edebilecek bir sebep uydurabiliyorsanız, huzuru bulursunuz.

Burada kadınlar böyledir, şöyledir demektense, inançsızlardaki cinsiyet dağılımındaki dengeyi bulabilmenin ve hatta dengeyi kadınlar yönünde olumlu biçimde bozabilmenin yollarını aramak gerekiyor. Sebebi budur, bu yüzden uğraşmaya gerek yok demekle, kadınlar dinen ve aklen eksiktir demek arasında bir fark bulunmuyor. 1400 yıllık bir farkla, bir soytarı ile aynı noktada bulunmak pek de ilerleme olmasa gerek. Buna bakarak, kolaylıkla: erkekler de böyledir, şöyledir; dolayısı ile uğraşmaya gerek yok, denilip islama dönülebilir; çünkü nasılsa bir soytarının 1400 yıl önce koyduğu ilkelerden pek ayrılamamışız, demek ki adam konuyu çözmüş, belki diğer dedikleri de doğrudur da biz anlamıyoruzdur; değil mi?

Yukarda dediğim gibi, sebepler uydurup onlara inanmak güzeldir. İnsana huzur verir.

Belki bir başlangıç olur diye, araya bir kılçık atalım: amerikada herhangi bir inanç ile ilişkisi olmayan insanlardaki kadın/erkek oranları ile çalışan kesimdeki kadın/erkek oranları benzerlik gösterir.

Yani kadın sosyalleştikçe ateizme mi yaklaşır?

Sitelerde Paylaş

Ben bir kadınım ve tanrıya inanmıyorum beni dinden ilk uzaklaştıran muhammedin "kadınlar dinen ve aklen eksiktir." sözüydü ve şimdi kendi safımda gördüğüm insanlar benzer şeyler söylüyorlar.

Kendi hesabıma konuşursam, konunun zeka ile hiç bir ilgisinin olmadığını kesin ve net bir anlatımla belirttim. Fakat başkalarının hesabına da konuşabilirim. Kimsenin kadınlar zeki olmadıkları için ateist olamazlar dediğini okumadım. Sadece duygusal oldukları söylendi. Duygusal olmak ise zeki olmamak değildir. Tersine duygular zekanın bir parçasıdır.

Belirttiğim gibi konunun nedenselliği bambaşka. Ama emin olun zeka ile en küçük ilgisi yok.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...