Jump to content

Recommended Posts

1)

Köpek nerede?

Bir erkek, bir kadın ve bir köpek aynı anda ve aynı noktadan hareket ediyorlar. Erkek ve kadın ileri doğru gidiyorlar. Erkek 4 km/h ile yol alırken kadın 3 km/h ile ilerliyor. Köpek ise erkek ile kadın arasında 10 km/h hızla koşturup duruyor. Erkeğe yetişince aniden dönüp kadına doğru koşuyor ve kadının hizasına gelince aniden dönüp erkeğe doğru koşuyor.

Bir saat sonra köpek nerededir ve yönü kime doğrudur?

2)

Her üçgen bir ikizkenar üçgendir! (Lewis Caroll’un çok eski bir aldatmaca sorusu)

post-8-0-46005300-1417895526_thumb.jpg

Herhangi bir ABC üçgeni çiziyoruz. AB kenarının orta dikmesi ile C köşesinin açı ortayını çiziyoruz. Bunlar F noktasında kesişiyorlar.­ F noktasından AC ve BC kenarlarına dikmeler indiriyoruz. Dikmeler BC’yi G noktasında , AC’yi H noktasında kesiyorlar.

CHF ve CGF üçgenleri eşittir. Çünkü 1) CF kenarı her ikisinde ortaktır. 2) C köşesindeki açılar eşittir (CF açı ortayıdır). 3) G ve H açıları birer dik açıdır. Öyleyse CH = CG’dir.

AFH ve BFG üçgenleri eşittir. Çünkü: 1) FH = FG (CHF ve CGF üçgenleri eşit olduğundan). 2) AF = AB’dir (DF AB’nin orta dikmesi olduğundan). 3) G ve H noktasındaki açılar birer dik açıdır. Öyleyse HA = GB’dir

Koyulaştırdığım eşitlikleri toplarsak. Yani

CH = CG

+

HA = GB

CH + HA = CG + GB olur.

CH + HA = CA ve CG + GB = CB olduğundan,

CA = CB

bulunur.

Bu sonuç bize; çizdiğimiz her ABC üçgeninin bir ikizkenar üçgen olduğunu gösterir.

Yani...

Çizdiğimiz her üçgen bir ikizkenar üçgendir.

qed (quod erat demostrandum)

:D

3)

15 Saplantısı

Bir vatandaş evinin çevresini şekildeki gibi parsellere bölmüş ve keçilerini öyle yerleştirmiş ki, 4 pencerenin hangisinden bakarsa baksın, hep 15 tane keçi görüyor.

post-8-0-64870000-1417895677_thumb.jpg

Günün birinde bu vatandaşın eline miras payı olarak 16 keçi daha geçiyor. Alışmış, kudurmuştan beterdir sözünü ispatlamak için olsa gerek...Vatandaş yine her pencereden 15 keçi görmek istiyor. Keçileri vatandaşın arzusuna göre parsellere yerleştirmek mümkün mü?

4)

Dünya’nın deliği

Dünya üzerinde, iki şehir arasında düz bir tünel açsak... Dünya’nın dönüşünü, tünel içindeki sürtünmeyi, sıcaklığı vs. göz ardı etsek...

post-8-0-41951100-1417895726_thumb.jpg

Tünelin bir ucundan bir araba veya tren bıraktığımızda, hiç yakıt harcamadan diğer şehire erişmek mümkün.

Araba/tren ne kadar süre sonra tünelin diğer ucuna erişirdi? Bu süre , tünel Dünya’nın merkezinden geçtiğinde ne kadar değişir? Tünel Dünya’nın dönme ekseninde (kuzey-Güney kutupları arası) olduğu ve olmadığı durumda arada fark var mıdır?

5)

Düşer düşer de... Ne zaman düşer?

Masada yatık duran bir kitabı masa kenarında yavaşca itiyoruz. Kitabın bir kısmı hala masada, bir kısmı ise havada... Kitabın en çok yüze kaçı havada ise kitap masadan yere düşer?

6)

Klavyemin marifeti:

Burada neler oluyor?

Enerjinin ve momentumun korunumu kanunları artık geçersiz mi?

Sevgiler

Sitelerde Paylaş

Sayın DreiMalAli,

bakalım benim hesap çarşıya uyacak mı ?

2) Cevabını siz vermişsiniz. :huh:

3) 15 keçiyi evin içine koysun. Birini de yesin.

5) Kitabın 50% den fazlası havada kalırsa.

6) İtilen gülle mıknatıslı.

Öbürlerine kafa yormam lazım. Büyük bir ihtimalle beceremem. :D

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sayın DreiMalAli,

bakalım benim hesap çarşıya uyacak mı ?

2) Cevabını siz vermişsiniz. :huh:

Öbürlerine kafa yormam lazım. Büyük bir ihtimalle beceremem. :D

2) Cevabını siz vermişsiniz.

Seni kaçak seniiiii! :D

O soruda tabiki nerde hata yapılıyoru aramak gerkiyor.

Toplam 16 keçi değil. Mevcut keçilere ek olarak 16 keçi daha geçiyor vatandaşın eline.

Biraz daha fazla olması lazım. Ama miktarını söylemiyeyim. Belki "Beni niye beklemedin?" diyen olur.

İtilen bilye mıknatıslı değil. Ama işin içinde mıknatıs var.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş

qed (quod erat demostrandum)

3)

15 Saplantısı

Bir vatandaş evinin çevresini şekildeki gibi parsellere bölmüş ve keçilerini öyle yerleştirmiş ki, 4 pencerenin hangisinden bakarsa baksın, hep 15 tane keçi görüyor.

post-8-0-64870000-1417895677_thumb.jpg

Günün birinde bu vatandaşın eline miras payı olarak 16 keçi daha geçiyor. Alışmış, kudurmuştan beterdir sözünü ispatlamak için olsa gerek...Vatandaş yine her pencereden 15 keçi görmek istiyor. Keçileri vatandaşın arzusuna göre parsellere yerleştirmek mümkün mü?

4)

Dünyanın deliği

Dünya üzerinde, iki şehir arasında düz bir tünel açsak... Dünyanın dönüşünü, tünel içindeki sürtünmeyi, sıcaklığı vs. göz ardı etsek...

post-8-0-41951100-1417895726_thumb.jpg

Tünelin bir ucundan bir araba veya tren bıraktığımızda, hiç yakıt harcamadan diğer şehire erişmek mümkün.

Araba/tren ne kadar süre sonra tünelin diğer ucuna erişirdi? Bu süre , tünel Dünyanın merkezinden geçtiğinde ne kadar değişir? Tünel Dünyanın dönme ekseninde (kuzey-Güney kutupları arası) olduğu ve olmadığı durumda arada fark var mıdır?

5)

Düşer düşer de... Ne zaman düşer?

Masada yatık duran bir kitabı masa kenarında yavaşca itiyoruz. Kitabın bir kısmı hala masada, bir kısmı ise havada... Kitabın en çok yüze kaçı havada ise kitap masadan yere düşer?

6)

Klavyemin marifeti:

Burada neler oluyor?

Sevgiler

3. Toplam koyun sayısı 56 için 1~13~1 dizilmi ile nereden bakarsan bak 15 koyun görünür.

5. Kitap ağırlık merkezini geçince düşer genellikle %51 ile.

6. klavyeniz çok maharetli fakat momentum korunuyor bunu tüm bilyelerin son konumundan anlıyoruz. Yalnız bilye bırakıldıktan bir müddet sonra diğer bilyeler tarafından çekildiğini ve hızlandıgi görülüyor. Büyük ihtimalle bilyelerden bir kısmı çelik tek olan da mıknatıslı.

Cepten bu kadar. Öteki sorulara da arkasındaslar verir herhalde olmazsa yine bi el atarım.

tarihinde creation tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Meraktan patlayacağım. Şu keçi meselesini benim anlayacağım şekilde anlatırmısınız ?

DreiMalAli benim keçi yeme önerimi kabul etmedi. :D

1 ~ 13 ~ 1 dizilimi nasıl oluyor?

Sorumu geri alıyorum. Çaktım davayı. Her pencerenin karşısında 13 tane ve köşelerde 1´er tane keçi olmalı.

Forumdaşlar haklı. Keçiler böyle itinalı yerleştirilirse, keçinin birini yemeye gerek yok. :)

Sitelerde Paylaş

3. Toplam koyun sayısı 56 için 1~13~1 dizilmi ile nereden bakarsan bak 15 koyun görünür.

6. klavyeniz çok maharetli fakat momentum korunuyor bunu tüm bilyelerin son konumundan anlıyoruz. Yalnız bilye bırakıldıktan bir müddet sonra diğer bilyeler tarafından çekildiğini ve hızlandıgi görülüyor. Büyük ihtimalle bilyelerden bir kısmı çelik tek olan da mıknatıslı.

Cepten bu kadar. Öteki sorulara da arkasındaslar verir herhalde olmazsa yine bi el atarım.

Bingo! :D

Beş temel çözümlerden birisi buydu.

Bir de şöyle dene: Kitabı masanın kenarından ittirme! Masanın bir köşesinden ittirerek...

Başlangıçdaki beşli bilyelerden en soldaki bir mıknatısdı. Diğer bilyeler mıknatıslı değil. Nedeni, çarpıştığında bilyeler dağılmasın ve mıknatıs olduğu hemen anlaşılmasın diyeydi.

Yuvarlanarak gelen tek bilye, beşli bilyeye 1-2 mm yaklaştığında, korkunç yüksek bir ivme ile hızlanıyor. Bu hızlanma çok kısa bir aralıkta gerçekleştiği için, çıplak gözle dahi görülmüyor. Bu yüzden, deneye ilk bakışta sanki enerji ve momentum koruma yasaları ihlal ediliyor gibi bir izlenim veriyor.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş

Meraktan patlayacağım. Şu keçi meselesini benim anlayacağım şekilde anlatırmısınız ?

DreiMalAli benim keçi yeme önerimi kabul etmedi. :D

1 ~ 13 ~ 1 dizilimi nasıl oluyor?

Sevgili kavak,

Mesela... Çizimdeki sol üst köşedeki parselle başlayarak saat yönünde yerleştir sayıları.

Sol üst parsele 1 keçi yerleştir.

Onun sağındaki parsele 13 keçi yerleştir,

Onun sağındaki parsele (sağ üst parsel) 1 keçi yerleştir,

Onun altındaki parsele 13... vs.

..

Kısacası... Köşe parsellere 1 keçi, köşelararası parsellere (ortada kalan parsellere) 13 keçi yerleştir.

Sevgiler

tarihinde DreiMalAli tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sorumu geri alıyorum. Çaktım davayı. Her pencerenin karşısında 13 tane ve köşelerde 1´er tane keçi olmalı.

Forumdaşlar haklı. Keçiler böyle itinalı yerleştirilirse, keçinin birini yemeye gerek yok. :)

Sakla samanı...

Belki kurban bayramında bir garibana lazım olur. :D

Sevgiler

Sitelerde Paylaş

Sakla samanı...

Belki kurban bayramında bir garibana lazım olur. :D

Sevgiler

Dostum,

birinci soruda mantık hatası olmasın. Yoksa benim mantığım mı bozuldu?

Köpek kadın ve erkekten daha hızlı olunca, ikisinin arasında gidip gelebilir mi ? :blink:

Üçü de aynı anda yola çıktığına göre ?

Sitelerde Paylaş

Dostum,

birinci soruda mantık hatası olmasın. Yoksa benim mantığım mı bozuldu?

Köpek kadın ve erkekten daha hızlı olunca, ikisinin arasında gidip gelebilir mi ? :blink:

İyi ya işte! :D

Köpek yıldırım gibi ikisi arasında gider gelir. Tabi başı dönüp de düşüp bayılmazsa... :D

Bu ve benzer soru aslında testen sorulur. Mesela hızları değişik 2 tren arasında bir ona bir buna uçan kuş, trenler karşılaştığında ne kadar yol alır vs. gibi. Çeşitli versiyonları var.

Ben soruyu tersine çevirdim. Çözümü sürplizli oluyor. :D

Sevgiler

Sitelerde Paylaş

...

6)

Klavyemin marifeti:

Burada neler oluyor?

Mıknatıslararası çekim kuveti forumda da bir kaç sefer geçmişti. Mesela bir forum üyesi Dünya'nın kendi ekseni etrafında dönmesinin nedenini Dünya'nın ve Güneş'in manyetik kutuplarına bağlamak istiyordu. O zamanlar mıknatıs kutupları arasındaki çekim/itim kuvetini teorik olarak hesaplayamamıştım. Tahmini bir bağlantı vermiştim. F = k/(s^5) gibi. (k= bir sabit, s mıknatıslararası uzaklık ve F kuvet.)

Bu mıknatıslarla oyalanırken iki küre mıknatıs arasındaki çekim kuvvetini de ölçtüm.

Çekim kuvetini F = k/(s^n) şeklinde modellediğimde n için 8 ile 11 arasında bir değerler buldum. Ortalama n = 10,58 ve k = -46,8 bulmuştum. n değerinin değişik olmasının nedeni elimdeki aletlerin yeteri kadar hassas olmamasından ve kaynaklanıyor.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş

İyi ya işte! :D

Köpek yıldırım gibi ikisi arasında gider gelir. Tabi başı dönüp de düşüp bayılmazsa... :D

Bu ve benzer soru aslında testen sorulur. Mesela hızları değişik 2 tren arasında bir ona bir buna uçan kuş, trenler karşılaştığında ne kadar yol alır vs. gibi. Çeşitli versiyonları var.

Ben soruyu tersine çevirdim. Çözümü sürplizli oluyor. :D

Sevgiler

1-) tam aralarındadır ve yönü erkeğe doğrudur ?

cevaplayın artık uykularım kaçıyor :tongue: :)

Sitelerde Paylaş

Biraz yaklaştın sevgili felista. :D

Sevgiler

Sevgili DreiMalAli F noktasının dışarda olduğu bir üçgen çizdim.

Çizdiğim şekilden AF nin AB ye eşit olduğu bilgisine ulaşamadım :) HA da GB ye eşit değil. AFH ve BFG üçgenlerinin bir kenar uzunluğu ve bir iç açısı ortak.Eşit üçgenler değiller.O nedenle F dışarda olduğunda ikizkenar değildir demiştim.Artık doğru çözümü arkadaşlardan öğrenirim

Saygılar :)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...