Jump to content

Tanrıların (olmayan) gücü

Recommended Posts

Semavi dinlerin Tanrısının kudretli ve herşeye gücü yeten bir varlık olduğu iddia edilir.

Birçok dindar ülkede Tanrıya şirk koşmaya, küfür etmeye ölüm cezası vardır.
Ancak bu ceza nedense bizzat Tanrı tarafından değilde, insanlar tarafından uygulanır.

Eğer Tanrıya göre şirk ve küfür büyük bir suç ise, neden kendisi şahsen ilgilenmiyor ?
Neden insanlar, sadece Tanrıyı ilgilendiren bu meselede ona yardım etme ihtiyacı duyuyorlar ?

Yoksa iddia edildiği gibi kendisi kudretli ve herşeye gücü yeten bir varlık değil mi?

Sitelerde Paylaş

Tanri yi niye kendi algina gore dusunuyorsun?

Diye sormak isterim.

Dostum, ben sadece mevcut uygulamayı sorguluyorum.

Tanrıya küfür etmenin cezasını insanlar kendileri üstlenince, bu Tanrı´nin işine karışmak değilde nedir ?

Yukarıdaki sorulara yanıt verirseniz, tartışma açısından yapıcı olur kanaatindeyim.

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

kuranı yırttığımızda neden müslümanlar bize saldırır.. koskoca allah koruyamıyor mu kuranı.. allah kuraı yırtalara öldürün diyorda bunları neden müslümanlara yaptırıyor koskoca allah kuranı koruyamıyor

Mesela Nisa 48´de kendisine ortak koşulmasını açıkça affetmeyeceğini söylüyor.

O halde dindarların onun işine karışması şirk ve küfür değilde nedir ?

Sitelerde Paylaş

Semavi dinlerin Tanrısının kudretli ve herşeye gücü yeten bir varlık olduğu iddia edilir.

Ancak bu ceza nedense bizzat Tanrı tarafından değilde, insanlar tarafından uygulanır.

Eğer Tanrıya göre şirk ve küfür büyük bir suç ise, neden kendisi şahsen ilgilenmiyor ?

Neden insanlar, sadece Tanrıyı ilgilendiren bu meselede ona yardım etme ihtiyacı duyuyorlar ?

Yoksa iddia edildiği gibi kendisi kudretli ve herşeye gücü yeten bir varlık değil mi?

Müslümanlar yerine ben cevap vereyim.

Onların tanrılarının dünyadaki insanlar üzerindeki emeli zaten onların kendisini bulup bulamayacağını test etmek olduğundan kendisi sınava müdahil olmuyor. Bu çeşitli önkabuller olduğunda makul bir cevap olmakta.

Ama sınav yapmasının saçmalığı sorgulandığında da inandıkları tanrının ne kadar mantık dışı olduğu da ortaya çıkmakta.

Sitelerde Paylaş

Kuran'a göre eskiden bu Allah bu insanları yıldırım gönderip çarpıyormuş, ama artık güçten düşmeye başlamış sanırım.,yıldırıma bile sözünü dinletemiyor.

Tevbe/(14-15) Onlarla savaşın ki, Allah onlara sizin ellerinizle azap etsin, onları rezil etsin, onlara karşı size yardım etsin, mü’min topluluğun gönüllerini ferahlatsın ve onların kalplerindeki öfkeyi gidersin. Allah, dilediğinin tövbesini kabul eder. Allah, hakkıyla bilendir, hüküm ve hikmet sahibidir.

Tanrıya bak tanrıya, kendi yapması gereken işleri kullarına yaptırıyor, insanları birbirine kırdırıyor.

Ya şu ayete ne demeli?

Tevbe/111. Şüphesiz Allah, mü’minlerden canlarını ve mallarını, kendilerine vereceği cennet karşılığında satın almıştır. Artık, onlar Allah yolunda savaşırlar, öldürürler ve ölürler. Allah, bunu Tevrat’ta, İncil’de ve Kur’an’da kesin olarak va’detmiştir. Kimdir sözünü Allah’tan daha iyi yerine getiren? O hâlde, yapmış olduğunuz bu alışverişten dolayı sevinin. İşte asıl bu büyük başarıdır.

Yarattığı insanları kiralık katil, paralı asker gibi gören bir tanrı!

Sitelerde Paylaş
  • 2 months later...

Tanri yi niye kendi algina gore dusunuyorsun?

Diye sormak isterim.

eğer teist tanrıları için konuşacaksak, tanrı bizzat kendisi bizim algımıza indiğini iddia ettiği için.

kendisi sürekli görsel, insnlar tarafından algılanabilen eylemlerle bulunduğunu iddia ediyor. mesela, cezalandıracağım kişinin başına yıldırımı çakarım diyor. bu verdiği ceza gayet te benim algım içerisinde olan bir eylem. dinler bu tarz algılanabilen doğal olayların din tanrıları tarafından "sahiplenilmesi" ile doludur.

tanrı benim algı seviyeme indiğini açıkça söylüyorsa, o zaman: "Tanri yi niye kendi algina gore dusunuyorsun?" sorusu geçersizdir.

beni kafama yıldırım indirmekle tehdit eden bir tanrıya gayet te: "e be kardeşim cezanı neden kendin vermiyon da bu insanlar veriyolar" diye sorabilirim.

madem küfrün cezası ölüm, indir yıldırımı öldür aga. tabi ki böyle bir şey olmayacak.

Sitelerde Paylaş

Ayrıca müslümanların, tarih boyunca kendilerine itaat etmeyenlerin hayatını cehenneme çevirmeye ihtiyaç duymaları, cehennem diye bir yerin olmadığının ayrı bir delilidir.

Bu cehennem meselesi başlı başına bir çelişki. Dindarlar kendilerinden olmayanların tahtalı köyde cezalarını çekeceklerini söylemelerine/bilmelerine rağmen, onları bu hayatta hiç rahat bırakmazlar. Madem ki Tanrıları dinsizlerin cezasını verecek, sabırlı olup beklemek yerine, onların yaşamlarına karışmaları, Tanrılarına hakaret anlamına gelir.

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Müslümanlar yaptıklarıyla sürekli şunu söylüyor; "biz olmasak, Allah hiçbirşey yapamaz, biz olmadan onun bir etkinliği, niteliği yoktur"

Öyle değilse, hadi o zaman tüm inanç ve düşüncelere özgürlük getirin de görelim.

Ancak, gerçeği söyleyeni susturmakla korunabilen bir inanç şekli. Bir de buna hakikat diyorlar.

Sitelerde Paylaş
  • 6 years later...

Tanrı(lar) bir noktada uzman sayılırlar. Yokları oynamada bir hayli maharetlidirler. Bu gerçek(!), dindarları rahatsız ettiği için, kendileri ha bire taptıkları tanrıyı savunmaya kalkarlar. Eh, ne yapsınlar. Yalvarsalar gelmez, yakarsalar gelmez, sittin sene kurban kesseler yine gelmez bu tanrılar.:D

Güncelleyelim...

Sitelerde Paylaş

Eziklik yüzünden olabilir.

Müslümler, her ne kadar kendilerine bile itiraf etmekten korksalar da bilinç altlarında allah denen psikopat arap tanrısının gerçekte olmadığını içten içe hissediyor olabilirler. Kendileri, kısacık hayatlarını dinlerinin saçma sapan kısıtlamaları ve dayatmaları altında heba ederken, gavur ismini taktıkları insanların ekseriyetle zengin, mutlu ve tatminkar hayatlar sürmelerini kaldıramıyor, bu insanlara karşı bilinç altlarından gelen kin ve nefret duygusu hissediyor olmalılar, sonuçta onların varlığı bile kendilerinin hayatlarını bir hiç uğruna mahvedip sefilleştirdiğini yüzlerine çarpmakta! Derinlerde bir yerde kendilerine bile söyleyemedikleri söz; biz bir yalan uğruna hayatımızı heba ediyor olamayız, tanrı onların cezasını vermek zorunda ve verecek te, ya direkt ya da dolaylı olarak benim elimden!!

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...