Jump to content

Kur'an evrensel midir?

Recommended Posts

Tanrı kendisi yapmıyor, sadece kolaylık veriyor duana göre.

Her kitap diye birşey dememek lazım, mesaj bir tane olmalı değil mi: İyilik, doğruluk, merhamet, gayret, tefekkür, takva...

Kuran'ın mesajı ne?

Ben söyleyeyim: Muhammed'e inanan ve itaat edenler sonsuza kadar alem yapacak, inanmayanlar da sonsuza kadar derileri değiştirile değiştirile, çeşitli işkencelerle yakılacak.

Ayrıca Kuran'da bazı ayetlerde verilen iyilik, doğruluk, merhamet mesajları diğer ayetlerle devre dışı bırakılır.

Kehf/74, 80. Yine yola koyuldular. Nihayet bir erkek çocukla karşılaştıklarında, adam (hemen) onu öldürdü. Mûsâ, “Bir cana karşılık olmaksızın suçsuz birini mi öldürdün? Andolsun çok kötü bir iş yaptın!” dedi. “Çocuğa gelince, anası babası mü’min insanlardı. Onları azgınlığa ve küfre sürüklemesinden korktuk.”

Al işte, şu ayetlerde verilen mesaja bak! Kuran'a göre ilerde ana babasını kafir yapar korkusuyla masum bir çocuk bile öldürülmelidir.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 100
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Ben tevratın anlatımını kuran'dan çok daha düzgün buluyorum. Yani bir konuya başlıyor, geliştiriyor, anlatımıyla süslüyor ve bitirip bir sonuca bağlıyor. Kuran gibi daldan dala atlayıp aynı şeyleri alakalı alakasız tekrar edip durmuyor.

Kuran'ın anlatımı berbat yani, çok kötü. Ne bir konu geliştirme sonuca bağlama var, ne bir anlam bütünlüğü var, bıktırıcı tekrarlar diz boyu. Deli pekmezi bellemiş gibi bir durum var. Vay bana inanmayanlar, vay bana tapmayanlar, vay şeytana uyanlar diye yakınıp dövünüp duran, savaşın vurun öldürün diye nefret saçan bir allah portresi var.

Tabii bu söylediğim anlatım bakımından. İçerik olarak, yani anlatılan konunun niteliği olarak ise tevrat daha berbat. Bazen açıp okuyorum, bu kadar itici bir kitap daha olamaz. Tamam anlatımı düzgün ama anlattığı içerik berbat yani, ele alınır yanı yok...

Saçma sapan hikayeler. Yok yakubun kızına tecavüz etmişler, yok kızı size verelim ama hepiniz sünnet olacaksınız demişler, kabul etmişler, hepsi sünnet olunca saldırıp hepsini öldürmüşler... Saçmalık, bunları kutsal metinler diye okuyanlara acıyorum...

Sitelerde Paylaş

İyi de hiçbirşey pat diye olmazki! bir süreç lazım; bugün, o bir avuç mekkeliden 1-2 milyara ulaşmış.

1.2 milyar Müslüman değil 1.8 milyar Müslüman var

http://en.wikipedia.org/wiki/Major_religious_groups

Tabi bunların içinden kaç tanesi kitabı okuyup da Müslüman oldu ? Kaç tanesi 1400 yıldır hüküm sürmüş Müslüman imparatorlukların zoru ile Müslüman oldu ?

Bu elemanların etkisi nedir ? kuru kalabalık mıdır yoksa yaşama katkıları tartışılmaz mıdır ? Yaşam amaçları nedir ?

Kaç tanesi gerçekten dine bağlı ? ben Müslümanım deyip de hiçbir şey yapmayanlar var.

Son olarak kendini nasıl tanımlıyor ? HEr Müslümanın kendine özgü bir anlayışı var. Bazıları için bu anlayışlar ölümcül olabiliyor. Geçen gün bir özbek imamı öldürdüler, Raşit Halife var mesela adam birçoklarının mucize olarak gördüğü 19 sistemini buldu ama postaladılar adamı. Bugün türkiyeye bak. İmam vs. Hoca. Birbirlerini yiyorlar. İkisi de Müslüman hesapta. Böyle Müslümanlık olur mu söyle bana ?

Sitelerde Paylaş

Ben tevratın anlatımını kuran'dan çok daha düzgün buluyorum. Yani bir konuya başlıyor, geliştiriyor, anlatımıyla süslüyor ve bitirip bir sonuca bağlıyor. Kuran gibi daldan dala atlayıp aynı şeyleri alakalı alakasız tekrar edip durmuyor.

Kuran'ın anlatımı berbat yani, çok kötü. Ne bir konu geliştirme sonuca bağlama var, ne bir anlam bütünlüğü var, bıktırıcı tekrarlar diz boyu. Deli pekmezi bellemiş gibi bir durum var. Vay bana inanmayanlar, vay bana tapmayanlar, vay şeytana uyanlar diye yakınıp dövünüp duran, savaşın vurun öldürün diye nefret saçan bir allah portresi var.

Tabii bu söylediğim anlatım bakımından. İçerik olarak, yani anlatılan konunun niteliği olarak ise tevrat daha berbat. Bazen açıp okuyorum, bu kadar itici bir kitap daha olamaz. Tamam anlatımı düzgün ama anlattığı içerik berbat yani, ele alınır yanı yok...

Saçma sapan hikayeler. Yok yakubun kızına tecavüz etmişler, yok kızı size verelim ama hepiniz sünnet olacaksınız demişler, kabul etmişler, hepsi sünnet olunca saldırıp hepsini öldürmüşler... Saçmalık, bunları kutsal metinler diye okuyanlara acıyorum...

Evet, Kur'an'ın anlatımı kopuk kopuk gelebilir, çünkü oturup,öznesi, yüklemi, nesnesi nasıl nerede olsun şeklinde, masa başında yazılmış bir kitap değil, hemen oracıkta bir olay üzerine o günün insanının diliyle, hayat içinden bir kitap.

Tevrat ise sonradan, masa başında yazılmış, içeriği de saçma ve asılsız, dediğin gibi.

tarihinde mmmrkl tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

1.2 milyar Müslüman değil 1.8 milyar Müslüman var

http://en.wikipedia.org/wiki/Major_religious_groups

Tabi bunların içinden kaç tanesi kitabı okuyup da Müslüman oldu ? Kaç tanesi 1400 yıldır hüküm sürmüş Müslüman imparatorlukların zoru ile Müslüman oldu ?

Bu elemanların etkisi nedir ? kuru kalabalık mıdır yoksa yaşama katkıları tartışılmaz mıdır ? Yaşam amaçları nedir ?

Kaç tanesi gerçekten dine bağlı ? ben Müslümanım deyip de hiçbir şey yapmayanlar var.

Son olarak kendini nasıl tanımlıyor ? HEr Müslümanın kendine özgü bir anlayışı var. Bazıları için bu anlayışlar ölümcül olabiliyor. Geçen gün bir özbek imamı öldürdüler, Raşit Halife var mesela adam birçoklarının mucize olarak gördüğü 19 sistemini buldu ama postaladılar adamı. Bugün türkiyeye bak. İmam vs. Hoca. Birbirlerini yiyorlar. İkisi de Müslüman hesapta. Böyle Müslümanlık olur mu söyle bana ?

Haklısın; bu fikirsiz, zikirsiz, cahil insanlar tam manasıyla kuru kalabalık, insanlık bunlardan çok çekiyor.

Sitelerde Paylaş

Haklısın; bu fikirsiz, zikirsiz, cahil insanlar tam manasıyla kuru kalabalık, insanlık bunlardan çok çekiyor.

Hepsini bu şekilde düşünemeyiz tabi ki. Veya tersini düşünürsen ateist Budist Hristiyan olup da yaşamaya değmeyecek de çok kişi vardır. Biz bizimkileri eleştiriyoruz sadece. AKP li belediye sokak hayvan barınağını ödenek olmasına rağmen kapatmış yaralı köpekleri kedileri götürmüş şilede ormana atmış. Bunu yapan adam Hristiyan olsa da eleştiririz ama onlar genelde köpeklerle aynı yatakta yatıyorlar.

Veya şu boyuttan bak. Adam isayı çatır çatır hicvediyor. Aç Youtube DarkMatter2525. Birisi karikatür çizdi adamı bıçakladılar. Körü körüne inanç. Cahilin inançlısından korkman lazım. Senin de Müslüman biri olarak benimle aynı fikirde olman güzel. Biliyorsun ki sen de işid e boko harama talibana gidip dert anlatmaya kalksan seni de bitirecekler. 100 tane çocuğu öldürdüler geçen gün. sana mı değer verecek kaldı ki sünni hanefisin. Adam başka mezheptense yandın.

Sitelerde Paylaş

Kuranı ezbere bilip inanmayan iyi bir adamın durumu kurandan bir haber olan adamdan daha mı kötü olacak ?

Yazık bize. Keşke eskimo, aborjin yada çinli olaydım da yanmayaydım.

türkiyede cihad olsa forumdaki ateistlerin çoğu kuran biliyor....şahsi olarak zamanında arapcamda vardı şimdi çatpat ama kuran hemen hemen ezbere biliyorum sayılır İsid gelse heralde ben gerçek müslüman olurum inananlar kuran bilmediği için öldürülür :p
Sitelerde Paylaş

Evet. Zaten şöyle bir kural var: Kur'an'dan haberi olmayan kimsenin Allah'a inanması yeterlidir.

Bakın bırakın kuranı Allahı zaten muhammede inmayan götünüde yırtsa o müslüman olamaz.kuran öyle bir saçama bir kitapki dünayanın en iyi adamlarını avukatlarını vs bulun getirin savunma yapsın kimse savunamaz. örenek adam hasata ısıtma tutmuş üşüyor fakat yorganı kısa başını örtesen ayak kısmı dışarıda kalıyor alt tarfı örtsen başı açıkta kalacak. kuaranı savunmak çok zor iş. çünkü kuran ağır hasata. üstünü örtmekle onu iyi edemesinin. derhal onun filimini çekip tedavi etmek lazım yoksa zatüre olcak en sonunda ölecek. zamanında incil tervata tedavi oldu ölümden kurtuldu. yani kuranı müslümanlar oturum yeniden çağa göre yazamaları gerek. yoksa müslümanlığın kurtuluşu yok. er geç bu bilim çağında insanlar ayda yıldızların üzerineda cirit atarken müslümanlık bu gerciliyiyle bu cahiliyle yok olup gidecek 100 yıl bile dayanamaz bu teknoloji karşısında. avurpalılar dinlerini reform etiler yenilediler çağı bilimin yanında kerhende olsa gitmeye çalışıyorlar. ya islam dünaysı ne yapıyor üç beş hocanın ağzından çıkacak vaaza bakıyor. acıdır ama yaşıyoruz düşün bir ülkenin başındaki adam tayyip ağzı iyi laf ediyor ama beyni islamla yıkanmış bir adamı bu ülkede seçiyorlar bizi yönet diye ya adam doğum kontürol hapına karşı ya sanene milletin çoluğu çocuğundan senmi bakcaksın be aptal adam. adam başbakan cumuhur olmuş dünayı geziyorsun hiçmi düşünmüyorsun ulan nedir bu islam ülkelrinin hali neden böyle aç bir körü körüne inadığın kuranı oku bak orada orta çağı cahaleti gerciliyi enset ilşkiyi köleliyi cariyeliyi göreceksin. ama yok hoca ne diyorsa o doğrudur düşünüyorlar müslümanların hepsi. pekiyi siz nasıl müslünamsınız? Allahınızdan geldiyini düşündüyünüz mükkemel kitabınız kuranı neden okumuyorsunuz. siz müslümanlar Allahtan çokmu biliyor çokmu kafanız çalışıyorda? onun kitabını okumuyorsunuz size gelen kitapı okuyun bakın öyertilerine size verilen nasihatlara vs müslünalığınızı yerine getirmiş olursunuz. yoksa afirkanın oramanlarında yaşamış bir insanla senin ne farkın kalır. keşke orta doğuda petrol olmasaydı. aç kalmış olsaydık çoktan aydınlanmış olurduk. petrolün naleti üstümüzden kalkamdığı sürece bu cahiliten kurtulmayız.

Sitelerde Paylaş
  • 2 months later...

Kuranın dilinin arapça olması,diğer milletler tarafından asla anlaşılamayacak olması,diğer milletlerin diline çevrilmesi için üçüncü şahıslara muhtaç olunması,üçüncü şahıslarında kuranı kendi kafalarına göre çevirip,meal vermesi gibi nedenler Kuranın evrenselliğine ve Kuranın kapsama alanına gölge düşürür.Müslümanlara göre Allah diğer milletleri üçüncü şahısların,birbirinden farklı meallerine muhtaç etmiştir.

Sitelerde Paylaş
  • 1 year later...

Quran ayetlerinde geçen Ümmel Qura, köyün bağlı olduğu yerleşim merkezidir. Türkiye'de hükümet konağı bulunan ilçe merkezleri örneği verilebilir buna. Arapça ifadeyle herhangi bir Köy'ü tarif ederken "İşte o köy هذا القرى Haza el Qura" denilir. Hazihül qariyetül هذه القرية işte bu köy demektir. Ümmel qura أُمَّ الْقُرَى ise ilçe merkezidir yani mekke'nin merkezidir, ayette mekke'nin en kalabalık yeri kastediliyor ümmel qura أُمَّ الْقُرَى denilerek.

Arapça'da köy قرية QariYEten - QariYEh demektir.
Sayı olarak bir köy قرية واحدة. Qariyetun vahide
Bu halde Şura 7 ayetinde Ümmel Qura: أَوْحَيْنَا إِلَيْكَ قُرْآنًا عَرَبِيًّا لِّتُنذِرَ أُمَّ الْقُرَى وَمَنْ حَوْلَهَا
Evhayna ileyke kur’anen arabiyyen li tunzira ümmel kura ve men havleha
"Sana arapça qur’anı vahyettik, şehirlerin merkezini ve etrafındakileri uyarman için" demek olur.

Sitelerde Paylaş
9 hours ago, Tumagü said:

Quran ayetlerinde geçen Ümmel Qura, köyün bağlı olduğu yerleşim merkezidir. Türkiye'de hükümet konağı bulunan ilçe merkezleri örneği verilebilir buna. Arapça ifadeyle herhangi bir Köy'ü tarif ederken "İşte o köy هذا القرى Haza el Qura" denilir. Hazihül qariyetül هذه القرية işte bu köy demektir. Ümmel qura أُمَّ الْقُرَى ise ilçe merkezidir yani mekke'nin merkezidir, ayette mekke'nin en kalabalık yeri kastediliyor ümmel qura أُمَّ الْقُرَى denilerek.

Arapça'da köy قرية QariYEten - QariYEh demektir.
Sayı olarak bir köy قرية واحدة. Qariyetun vahide
Bu halde Şura 7 ayetinde Ümmel Qura: أَوْحَيْنَا إِلَيْكَ قُرْآنًا عَرَبِيًّا لِّتُنذِرَ أُمَّ الْقُرَى وَمَنْ حَوْلَهَا
Evhayna ileyke kur’anen arabiyyen li tunzira ümmel kura ve men havleha
"Sana arapça qur’anı vahyettik, şehirlerin merkezini ve etrafındakileri uyarman için" demek olur.

Arkadaş Mugalata yapıyor, kekleri avlıyor, kolay gelsin kardeş, haydi rastgele :pp 

Sahtekarlık yapıyor bir nevi: 

Zira "Kur'anın Orjinal metninde" Elmalı Hamdi Yazır Beyinde vurguladığı gibi  Ayet de "Bu Kur'anı bereketli ve önündeki tasdiklli olarak (Mekke ve Medine'de Uyarıcı olarak nazil olan ayetlerle) indirdik" dedikten sonra "Ve ümmülkurayı ve Bütün cevresindekileri uyarman için" denmesi artık "Ümmülkura" nın sittin sene "Mekke veya Medeni" manasına gelmediğine. dünyanın en büyük burhanı ve delili ve ispatıdır

Nokta evri tink 

"Ümmülkura" şehirlerinanası demek isede Ayetde kesinlikle  "Mekke" demek değildir. Evri tink.

tarihinde Dindarr tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Cehennemde kaynar suyu hak ettin gerçeği örttüğün için.

Kuzey Işıkları... Bu forumdan kopmadıysan veya arada bir bakıyorsan bu mesajımı oku. KFR (كافر ) sözcüğünü eylem anlamında allah'ın kendisi de yapmaktadır ve daimi olarak yapacağını da vaad (الوعد) etmektedir. Ankebut 7 ve 29, Muhammed 2, Feth 5, Teğâbun 9, Nisa 31 ayetlerine bak,ne dediğimi anlayacaksın. KFR (كافر ) sözcüğünü, eylem anlamında ele alırsak müslümanlar gerçekten kafirdirler. Ama müslümanlar KFR (كافر ) sözcüğünü hep sıfat olarak ele aldıkları için ve kelimei şahadetle başlayarak müslümanlığı seçmiş oldukları için müslüman birisini kafir addetmezler. Oysaki teğabun 9'da Allah yukeffir (يُكَفِّرْ ) yapar yani salih amel işleyenlerin günahlarını örter. Tabi teğabun 9'da sıfat olarak KFR (كافر ) kullanılmadığı için kimse Allah'a kafirun veya kufirun demez, kafirlikle suçlamaz.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...