Jump to content

Atatürk & Kemalizm ?

Recommended Posts

Kelime savaşına girmeden Tremorun tanımından yola çıkabiliriz. Birine Atatürkçü, diğerine Kemalizm dersek (anlaşabilmek adına) daha rahat ederiz.

Devrim konusu da şöyle: Mısır'da 50'li yıllarda General Nasır, kral Faruğu devirerek, hem emperyalistlerle mücadele etmiştir, hem de Mısır'da modern seküler bir düzen yaratma işine girişmiştir. Tıpkı Atatürk gibi sanayi hamleleri, tarımı geliştirme politikalarına girişmiştir.

BU Nasır güzel bir örnektir çünkü "tepeden inme demokrasinin anlamı budur. Bizde tarihsel olarak daha köklü, yapısal olarak daha az yüzeysel, katılım açısından da halkın desteklediği bir yapı var. Yani bizimkini sökmek daha zordur. Ki Mısırda bile sökülmesine izin vermediler.

Din konusunda da bir başlık açacağım.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 92
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

7 hours ago, Robespierre said:

Atatürk'ün yaşadığı dönemde tek heykeli dikilmiştir. İstanbul'da, "geldikleri gibi gidecekler" dediği yerde harika bir heykel vardır. O Atatürk yaşarken dikilmiştir. Bir hikayesi vardır ve güzel bir heykeldir. Bu heykel meselesine fazla kafanızı takıyorsunuz. Bu kadar tartışılacak bir konu değil.

Kemalizm Marksizm gibi bir doktrin değildir. Kemalizm olarak adlandırılan anlayışı daha doğru ifade etmek istersek, bunun ismi Türk Devrimi'dir. Kemalizm tek insanın ismi ile anılan bir ideoloji gibi algılandığı için gereksiz tartışmalara yol açıyor. Kemalizm derken Atatürk tarafından sınırları çizilmiş bir ideolojiden ya da sadece Atatürk'ün eylemlerinden bahsetmiyoruz. Türk Devrimi 1839 Anayasacılık hareketi ile başlamış olan, Türkiye'yi laik, demokratik bir devlet yapma mücadelesidir. Yani "Kemalizm" Atatürk doğmadan önce başlamıştır.

Türk Devrimi şüphesiz ki 1789 Fransız Devrimi'nden etkilenmiştir. Yani Kemalizm derken aslında Türkiye'yi kuran demokratik devrimi kast ediyoruz. Türkiye Cumhuriyeti kurulurken, yakın bir destek sunmuş olan Bolşevikler de Türk Devrimini etkilemiş ve bugün anladığımız anlamda sol-Kemalizm ortaya çıkmıştır.

Kemalizmi hiçbir kurum tek başına temsil edemez. Yani TSK, Mit, Polis teşkilatı, İçişleri Bakanlığı ya da herneyse. Bunların hiçbiri Kemalizm'in temsilcisi ya da sahibi değildir. Kemalizm'i temsil edebilmek için bu düşünceyi benimseyeceksiniz ve eğer

Ben Kemalizmi içi boş,sapkınlaştırılmış ideoloji olarak görüyorum.Atatürk'ün devrimlerini değersizleştirme için böyle bir yöntem kullanıldı.

Atatürk'ün yapmaya çalıştığı bilimsel ve laik devrimi hangi kemalist devam ettirmeye çalıştı ki?

Eğitim ve toprak reformu Atatürk sonrası durdu.Ülke toprak ağalarına ve din baronlarına teslim edildi.Adaletsizlik olağan hale geldi.Bu arada her okulun önüne Atatürk heykeli dikilmeye devam edildi.

Buna en çok kemalistlerin karşı çıkması gerekti.Bunu yapmadılar.Bu yüzden Kemalizmi iki yüzlü olarak görüyorum.

Sitelerde Paylaş
12 saat önce, Tremor yazdı:

Ben Kemalizmi içi boş,sapkınlaştırılmış ideoloji olarak görüyorum.Atatürk'ün devrimlerini değersizleştirme için böyle bir yöntem kullanıldı.

Atatürk'ün yapmaya çalıştığı bilimsel ve laik devrimi hangi kemalist devam ettirmeye çalıştı ki?

Eğitim ve toprak reformu Atatürk sonrası durdu.Ülke toprak ağalarına ve din baronlarına teslim edildi.Adaletsizlik olağan hale geldi.Bu arada her okulun önüne Atatürk heykeli dikilmeye devam edildi.

Buna en çok kemalistlerin karşı çıkması gerekti.Bunu yapmadılar.Bu yüzden Kemalizmi iki yüzlü olarak görüyorum.

İşte "putlaştırma" diye bir şey varsa belki de odur.

Ben her türlü elitizme karşıyım. fırsat eşitliğinden, genel eşitlikten yanayım.

Bence bu ülkede sorun sistem bile değildir. Sol hareketin yeniden güçlenip halk tarafından benimsenmesidir.

Sitelerde Paylaş
12 saat önce, Tremor yazdı:

Kemalizmi sapkınlaştırılmış, iki yüzlü bir ideoloji olarak görüyorsun. Enteresan.

Nedir Kemalizm peki? Atatürkçülük nedir? İkisi arasında fark var sana göre, o farklar nedir? Kemalist olarak tanımlayabileceğin birkaç isim verebilir misin? Kim vardı mesela bu iki yüzlü ve sapkın ideolojiyi benimseyip savunan? Ben düşündüm düşündüm, tek bir tane bulamadım.

Bu arada, sana verilen linkleri okudun mu?

Sitelerde Paylaş

Kelime oyunu saçmadır. Mana olarak ikisi aynı şeydir. Kenan Evrenden ve öncesinden beri var olan askeri, bürokratik, laik ama yeterince demokratik olmayan düzen kast ediliyor.

Ben her türlü elitizme karşıyım. Öyle de olmalıyız. Yani bu tam oturmamış, AKP'nin ilk iki seçilişinde "düzeltiyor" dedikleri sistem kast ediliyor.

Da en son yapacağımız şey kavram kargaşasına düşmek. Ülke gitti gidiyor. Şimdi İran'a mı yakın olacağız yoksa Sudilerle mi işbirliği yapacağız ben onu düşünmeye başladım.

Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, leonardo18 yazdı:

İşte "putlaştırma" diye bir şey varsa belki de odur.

Ben her türlü elitizme karşıyım. fırsat eşitliğinden, genel eşitlikten yanayım.

Bence bu ülkede sorun sistem bile değildir. Sol hareketin yeniden güçlenip halk tarafından benimsenmesidir.

Neymiş putlaştırma? Ben alıntıladığın yazıdan putlaştırma gibi bir anlam çıkaramadım da ondan soruyorum.

Elitizme karşı olmak da ne dediğini bilmemektir aslında ama ona sonra gelelim.

Sitelerde Paylaş

Ben eskiden eleştirirdim. "Atatürk imgesi birçok yerde çok fazla kullanılıyor" derdim. O dönemde İslamcıları ciddiye almazdım (hala da almıyorum) bu imgeyi sanki sol görüşlü kişileri caydırmaya yönelik bir şey olarak alılardım. Okulların törenle açılışını da doğru bulmazdım. Ben özgür-eleştirisel ve bağımsız/bilimsel düşünceden yana olmuşumdur. Şimdi bu konulara daha ılımlı yaklaşıyorum. Yine de okullarda akıl, mantık, bilim, bağımsız ve eleştirisel düşünce daha çok önem kazanmalı diyorum. Evrensel ilkeler adı üstünde, evrenseldir. Cumhuriyeti anlamak için Atatürkçü olmak şart değil. Ben her zaman Solun öneminin daha fazla olduğu, sol hareketlerin halkla daha birleşik olabildiği bir Türkiye hayal ettim.

- İslamcıların nerede devreye girdiklerini bile mantıksal düzeyde anlamıyorum. Bir çeşit çılgınlık krizi gibi düşünüp sebeplerini araştırıyorum.

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, Türk Ateist said:

Kemalizmi sapkınlaştırılmış, iki yüzlü bir ideoloji olarak görüyorsun. Enteresan.

Nedir Kemalizm peki? Atatürkçülük nedir? İkisi arasında fark var sana göre, o farklar nedir? Kemalist olarak tanımlayabileceğin birkaç isim verebilir misin? Kim vardı mesela bu iki yüzlü ve sapkın ideolojiyi benimseyip savunan? Ben düşündüm düşündüm, tek bir tane bulamadım.

Bu arada, sana verilen linkleri okudun mu?

Kemalizm ve Atatürk biraraya gelemez

Kemalistler faşisttir,Atatürk özgürlüktür.

Kemalistler darbe yapar,Atatürk devrim yapar.

Kemalistler eğitim ve toprağı faşistleştirir,Atatürk eğitim ve toprağı hakkına verir.

Kemalizm sahte Atatürkçülüktür.

Kemalist olarak vereceğim isimler çoktur..Hepsini sayamam..Köy enstitülerini kapatanlar,buna engel olamayanlar,darbe yapıp ülkeyi bataklığa sokanlar,nazımları,sabahattinleri derdest edenler,toprak ağalarına ülkeyi teslim edenler,eğitimi laçka haline getirenler,ezanı arapçalaştıranlar hepsi kemalistti.

Atatürkün kendilerine verdiği nimeti,kendi huzurları için kullandılar.

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, leonardo18 yazdı:

Ben eskiden eleştirirdim. "Atatürk imgesi birçok yerde çok fazla kullanılıyor" derdim. O dönemde İslamcıları ciddiye almazdım (hala da almıyorum) bu imgeyi sanki sol görüşlü kişileri caydırmaya yönelik bir şey olarak alılardım. Okulların törenle açılışını da doğru bulmazdım. Ben özgür-eleştirisel ve bağımsız/bilimsel düşünceden yana olmuşumdur. Şimdi bu konulara daha ılımlı yaklaşıyorum. Yine de okullarda akıl, mantık, bilim, bağımsız ve eleştirisel düşünce daha çok önem kazanmalı diyorum. Evrensel ilkeler adı üstünde, evrenseldir. Cumhuriyeti anlamak için Atatürkçü olmak şart değil. Ben her zaman Solun öneminin daha fazla olduğu, sol hareketlerin halkla daha birleşik olabildiği bir Türkiye hayal ettim.

- İslamcıların nerede devreye girdiklerini bile mantıksal düzeyde anlamıyorum. Bir çeşit çılgınlık krizi gibi düşünüp sebeplerini araştırıyorum.

İslamcıları ciddiye alsan çok iyi olur. Bugün Kemalizme saldırmanın, Kemalizmi hakaretmiş gibi algılayıp Atatürkçülüğü daha makul bir şey gibi zannetmenin bile nedeni esasen İslamcılar. Senin "putlaştırma" da dahil olmak üzere eleştiri yapma arzunun sonra...

Senin eskiden eleştirdiğini söylediğin (aslında hala anladığını sanmıyorum) Atatürk bu topraklara bilimi getirmiş, daha 1931 yılında ilkokul ve lise kitaplarına İslam eleştirileri koymuş, Darwin ve evrim anlatmıştır. Yani Atatürkçü olmak şart değil, ben özgürlükçü, bilimsel, eleştirel bir eğitim istiyorum demişsin ya? 

Atatürk'ü putlaştırıyorlar diye saçmalamanın alemi yok, Atatürk bizim için ideal ve tek doğru olduğunu bildiğimiz yolun kendisidir. 

İslamcılar hep vardı, Atatürk de en büyük mücadeleyi onlara karşı verdi. Onları çok ciddiye aldığı için de mücadeleyi kazandı. O öldükten hemen sonra tekrar harekete geçtiler ve sizin Kemalist sandığınız o iktidarlar daima onları besledi.

Sitelerde Paylaş
6 dakika önce, Tremor yazdı:

Kemalizm ve Atatürk biraraya gelemez

Kemalistler faşisttir,Atatürk özgürlüktür.

Kemalistler darbe yapar,Atatürk devrim yapar.

Kemalistler eğitim ve toprağı faşistleştirir,Atatürk eğitim ve toprağı hakkına verir.

Kemalizm sahte Atatürkçülüktür.

Kemalist olarak vereceğim isimler çoktur..Hepsini sayamam..Köy enstitülerini kapatanlar,buna engel olamayanlar,darbe yapıp ülkeyi bataklığa sokanlar,nazımları,sabahattinleri derdest edenler,toprak ağalarına ülkeyi teslim edenler,eğitimi laçka haline getirenler,ezanı arapçalaştıranlar hepsi kemalistti.

Atatürkün kendilerine verdiği nimeti,kendi huzurları için kullandılar.

Sen bir halt bilmiyorsun Tremor.

Sana bunları söyleten, Kemalizm tu kaka-Atatürkçülük iyidir gibi sığ ayrımı yapanlar 12 Eylül darbecilerdir.Gerçi çook daha geçmişte de böyle bir ayrım olmuş ama o solcularla milliyetçi Atatürkçüler (kabaca böyle tanımlayayım şimdi) arasında olmuş ve sonra anlamını kaybetmiş. Uzun yıllar sonra Kenan Evren ve saz arkadaşları da senin gibi tarih ve Kemalizm bilmezleri böyle laflar edecek cehalete eriştirdi. Ben de bir dönem "Ben Atatürkçüyüm, Kemalizm Atatürk'le birlikte bitti" derdim ama Kemalizmi kötü bir şey gibi gördüğümden değil, uygulamalar bütünü olup Atatürk'le birlikte rafa kalktığı için. Öyle düşünürdüm. Büyük hata çünkü bu ayrımı yaptırıp Kemalizmi hakaret gibi kullananlar şeriatçılar, bölücüler vb.

Kemalizm Atatürkçülüğün esas halidir, Atatürkçülükten hiçbir farkı yoktur. Aynı şeydir.

Bu ülke hiçbir zaman Kemalistler tarafından idare edilmemiştir. Seninbahsini ettiklerinin çoğu ya gardrop Atatürkçüsüdür ya da sağcı, muhafazakar dindarlardır. Köy Enstitüleri neden kapatıldı, en küçük bir fikrin olduğunu sanmıyorum. 

Faşist hakaretini de bir Kemalist olarak sana misliyle iade ediyorum.

Sitelerde Paylaş

Yukarıdaki linkleri okudun mu demiştim, yanıt vermemişsin. Arkadaşlar sana son derece güzel linkler vermişlerdi.

Ben de vereceğim şimdi bir tane. Belki oturup okur da bir şeyleri anlarsın. Emre Kongar bu Atatürkçülük mü Kemalizm mi meselesine dair yazmıştı.

https://www.kongar.org/makaleler/mak_ke.php

Bir de eklemek istediğim bir şey var, Atatürkçüler bir süredir kendilerine Kemalist demeyi yeğler hale geldi. Bu benim basit bir gözlemimdi ama hoca bunu çoktan tespit etmiş ve nedenlerini de açıklamış. Okursan sen de anlayacaksın. Umarım...

Sitelerde Paylaş
14 saat önce, Tremor yazdı:

Çok doğru bir gözlem. Kemalizm bir ideoloji olarak Atatürk devrimlerinden adapte edilmiş, Atatürk öldükten sonra ortaya çıkan sapık bir ideolojidir diyebiliriz. Sapkın olan Atatürk devrimleri değildir elbette. Onları kendilerine göre yorumlayan ve onlardan kendilerine çıkar sağlamaya, bazıları da onlar aracılığı ile Atatürk'ü aşağılamaya çalışan yeteneksiz, ilkesiz ve ne istediklerini bilmeyen aptal Atatürkçülerin ve ilginç olarak Atatürk düşmanlarının da eseri olan bir uydurmadır.

Sitelerde Paylaş
6 dakika önce, haci yazdı:

Çok doğru bir gözlem. Kemalizm bir ideoloji olarak Atatürk devrimlerinden adapte edilmiş, Atatürk öldükten sonra ortaya çıkan sapık bir ideolojidir diyebiliriz. Sapkın olan Atatürk devrimleri değildir elbette. Onları kendilerine göre yorumlayan ve onlardan kendilerine çıkar sağlamaya, bazıları da onlar aracılığı ile Atatürk'ü aşağılamaya çalışan yeteneksiz, ilkesiz ve ne istediklerini bilmeyen aptal Atatürkçülerin ve ilginç olarak Atatürk düşmanlarının da eseri olan bir uydurmadır.

Vay canına! Hacı neler yazmış böyle?

Kemalizm Atatürk öldükten sonra ortaya çıkmış falan değil. Atatürk yaşarken kendisi bizzat "Kamalizm" biçiminde kaleme almıştır. Sinan Meydan tüm ayrıntılarıyla, delilleriyle anlatır.

Yuh artık...  Bir dediğiniz bir dediğinizi tutsun Hacı.

Sitelerde Paylaş
13 hours ago, Tremor said:

Kemalistler senin itiraz ettiğin herşeye itiraz etti ve ediyor. AKP öncesi devleti yönetmiş olan herkesi Kemalist mi ilan ettin? 

Cumhuriyet kurulurken, ilk mecliste Atatürk'e ve onun fikirlerine itiraz eden güçlü bir muhalefet vardı. Bu muhalefet bir süreliğine etkisini yitirdi ama ortadan yok olmadı. Cumhuriyet muhalifi kesimler, zamanla CHP içine sızdı. Siyaset yapılabilecek tek parti CHP olduğu için, Türk Devrimine muhalif insanların da CHP içine girmiş olmasına şaşmamak gerekir. Sovyetler Birliği'ni yıkanlar da Sovyet Komünist partisi içinden çıkmıştır. Cumhuriyeti yıkmaya ilk yeltenenler de ilk önce CHP içinde yuvalandı. Çok partili hayata geçilince başka partilere geçtiler.

Sen Kemalizm karşıtlarının yaptıklarından Kemalistleri sorumlu tutuyorsun. Bunun sonucu olarak Kemalizmi "içi boş ve sapkınlaştırılmış" olarak görüyorsun. Bu sözleri söylemenin sebebi, şüphesiz ki medyada yürütülen yoğun kampanyadır. Bundan etkilenmen doğal.

Meşhur sözdür; orta zekalı insanlar, insanları tartışırlar. Sen zeki bir adamsın. Fikirleri ortaya koy. Kemalizm fikir olarak sana ne çağrıştırıyor? Bu konuda ne biliyorsun? Gerçekte eleştirdiğin şey nedir?

12 Eylül sonrası Atatürkçüleri/Kemalistleri temsil eden gazete Uğur Mumcu-İlhan Selçuk'un Cumhuriyet gazetesidir. Bu gazete hiçbir zaman Atatürk heykellerini savunmadı, tam aksine o heykelleri diken 12 Eylül ile ve Kenan Evren ile hep kavga etti. O yüzden saçma ritüeller ve çirkin heykellerden dolayı Atatürkçüleri suçlamayı bırak. Biraz daha fikir odaklı eleştiriler getirmeye çalış.

Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, Türk Ateist yazdı:

Vay canına! Hacı neler yazmış böyle?

Kemalizm Atatürk öldükten sonra ortaya çıkmış falan değil. Atatürk yaşarken kendisi bizzat "Kamalizm" biçiminde kaleme almıştır. Sinan Meydan tüm ayrıntılarıyla, delilleriyle anlatır.

Yuh artık...  Bir dediğiniz bir dediğinizi tutsun Hacı.

Her ne kadar Kemalizm Atatürkçülükten çok önce İngilizler tarafından uydurulmuş bir terimse de, son yıllarda Müslümanların, Tayyipçilerin ve Atatürk düşmanlarının da  ağızlarından düşürmedikleri bir deyimdir aynı zamanda...

Sitelerde Paylaş

Eee? Siz hangisisiniz?

Tayyipçi, Müslüman, Atatürk düşmanı?

Edit: Bu arada ben Müslümanları Atatürk, laiklik vb sözkonusu olduğunda kesinlikle genellemem, Atatürkçü ve/veya laik Müslümanlarla medeniyet düşmanı yobazları daima ayrı tutarım. Siz Müslüman dediğiniz için kısaca öyle yazdım.

tarihinde Türk Ateist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, Türk Ateist yazdı:

Eee? Siz hangisisiniz?

Tayyipçi, Müslüman, Atatürk düşmanı?

Hangisi olduğumuzu şimdiye kadar anlamadıysanız, bundan sonra hiç anlamayacaksınız. Ve bu aptallıktan sorumlu biz değiliz..

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, KORİNTLİ yazdı:

çok ayrıntıya girmeden atatürkçülük nedir?

tarif eder misiniz?

kemalizmi katmadan.

TDk sözlüğe göre kemalizm ile aynı şey.

Alıntı

Atatürkçülük, -ğü    

öz. a. 1. Atatürk'ün düşünce ve uygulamalarından kaynaklanan, Türk Devleti'nin bağımsızlık ve bütünlüğünü, millî egemenliğini, kişi özgürlüğünü, çağdaş olmayı amaçlayan, akla, bilime ve gerçeğe dayanan, evrensel ağırlıklı, geleceğe yönelik, birbiri ile uyumlu amaçlar, uygulamalar ve ilkeler bütünü, Kemalizm. 2. Bu ilkeye bağlılık.

http://tdk.gov.tr/index.php?option=com_bts&view=bts

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...