Jump to content

Ateist olmayanlar masum değildir..

Recommended Posts

Nedenselliğin birbirine bağımlı kılmadığı evrenin iki en uzak köşesinde iki kuantum parçacık bile yoktur. Florida'da kopan bir fırtınada Pekin'de kanat çırpan bir kelebeğin katkısı vardır. Sen şurada acaba tanrı belki de var olabilir mi dersin, bunu duyan bir kişinin yarın işitçi olup kafa kesmeye gitmesinde katkın olur. Belki sen kesinlikle tanrı filan yoktur desen o kişi tanrıya belki de uğrunda kafa kesecek kadar inanmakta tereddütlü olacaktı ve o ezidi çocuğu belki öldürmeye eli varmayacaktı...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 104
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Nedenselliğin birbirine bağımlı kılmadığı evrenin iki en uzak köşesinde iki kuantum parçacık bile yoktur. Florida'da kopan bir fırtınada Pekin'de kanat çırpan bir kelebeğin katkısı vardır. Sen şurada acaba tanrı belki de var olabilir mi dersin, bunu duyan bir kişinin yarın işitçi olup kafa kesmeye gitmesinde katkın olur. Belki sen kesinlikle tanrı filan yoktur desen o kişi tanrıya belki de uğrunda kafa kesecek kadar inanmakta tereddütlü olacaktı ve o ezidi çocuğu belki öldürmeye eli varmayacaktı...

Bunu anlatamıyoruz kardeşim..

Bu konuda net olmak önemli..Ya Tanrı'nın yanında olursun,ya da karşısında..Tanrı'nın karşısında olanlar sadece ateistlerdir..

Sitelerde Paylaş

Bunu anlatamıyoruz kardeşim..

Bu konuda net olmak önemli..Ya Tanrı'nın yanında olursun,ya da karşısında..Tanrı'nın karşısında olanlar sadece ateistlerdir..

Olmayan bir şeyin karşısın da olmak da olası tanrıyı destekler.

Yanlış anlaşılmaşın bizler kafadaki hayalli düşüncenin karşısındayız.

Sitelerde Paylaş

Yanlış anlaşılmaşın

Çok az da olsa tanrı var ama ben onun düşmanıyım, ondan nefret ediyorum, o yüzden ateistim diyenler yok değil ama bu bir kaç kişi için istisna koymaya değmez. Bunu ateizm olarak kabul edemeyiz. Bu olsa olsa satanizm olur. Elbette biz tanrı derken tanrı inancından bahsediyoruz. Nietsche elbette tanrı öldü derken o zamana kadar tanrının yaşıyor olduğunu gökteki tahtında kurulmuş otururken birden rahatsızlanıp hastaneye kaldırıldığını ve meleklerin acı haberi alınca tanrının helvasını yediklerini kastetmedi. Yani onu o kadar da doğru anlayın, eğri de otursanız.

Şimdi ben konuyu biraz genişleteyim, bana inanın ve bunu kanıtlarım, satanizmin bile islamdan daha iyi bir inanç senaryosu vardır. Dünyada üretilmiş en berbat inanç senaryoları bu üç ibrani dininin ürettiği senaryolardır. Başka bütün inanç senaryoları bunlar kadar tutarsız değildir.

Daha ileri gideyim, zaten başka mezheplerin türemesinin tek nedeni de bu saçma sapan üç ibrani dininin ürettiği tutarsızlığın zirvesi senaryolardır. Yok ademe secde edin demiş, yok iblis etmemiş, yok cennetten kovmuş... Bu ne ya? Bu mudur? Senaryo yazılır da bu kadar saçma, tutarsız yazılır mı be? Bunu gören herkes bunun daha tutarlı yazılabileceğini düşünür. Bu kaçınılmazdır.

tarihinde democrossian tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Yani bu müslümlere hay hay ile tay tay öğretmekten, kendi dinlerini öğretmekten gına geldi ama işte yapacak bir şey yok...

Yeri geliyor bu müslümlere bak bilader sen inancına göre celalettin rumi'ye mevlana diyemezsin diye öğretmek zorunda kalıyoruz. Bak güzelim tamam çok alımlı giyinmişsin ama ya şu türbanı takma kafana, ya bu streç taytı giyme, ikisi bir arada çok zıtlık oluşturuyor, bu ikisini birlikte giyemezsin, yani kendinle çelişiyorsun demek durumunda kalıyoruz.

Yani buna kafaları nasılsa basmıyor. Mevlana, "efendimiz" demek ve kuran'da allaha bir hitap şekli olarak gösterilir. Müslümler bunu her yatsı namazından sonra okur "ente mevlana fensurna alel kavmil kafirin" derler, ayettir yani... Hem allahınıza hem celalettininize böyle hitap edemezsiniz, ya ona diyeceksiniz, ya ona, birini seçeceksiniz. İkisi birden efendiniz olmaz diyoruz.

Yani yahu siz bu türbanı erkekler saçtan tahrik oluyor diye örtüyorsunuz öyle değil mi, ama bu tayt saçından çok daha fazla tahrik edici değil mi yani, bunu nasıl olup da anlayamıyorsun? diye soruyoruz. Yahu saçın yapış yapış oluyor kafana yapışıyor, taytın da öyle, o da sıfır yapışıyor, taytın yapışması fena değil, ama saçın yapışması berbat, aç kabart şu saçını yahu, hava alsın, rüzgarda dalgalansın özgürce, yok illa ben allahın emrinden çıkmam diyorsan allah sana sıfır yapışan tayt giymeni mi emretti yahu? diyorum. Diyorum da kim anlayacak...

Bu müslüm milleti zor ayıkır zor... Zaman alacak... Olacak da zaman alacak...

Sitelerde Paylaş

Tersine evrim evrenin üzerindedir. Evrim, evrenlerin evrimini de kapsayan bilinen en büyük gerçektir. Evrenler de canlılar gibi oluşur, gelişir ve ölür. Nesilleri ve evrimleri devam eder...

Evreni Evrenlere parçalasakda Evren birdir. Evrim Evrenin içinde oluşur.Evren olmassa Evrimde olmaz hiç bir şey olmaz.O zamanda önce evren sonra evrim olur.

Sitelerde Paylaş

Bi ismi Mevlana Bi ismi ahmet Bi ismi mehmet Bi ismi hatice bi İsmi George,bi ismi Mary ..........vs bi ismi taş bi ismi toprak Bi ismi dere bi ismi deniz bi ismi agaç bi ismi çiçek bi ismi gübre, bi ismi kedi bi ismi köpek bi ismi dünya bi ismi Ay Biismi Güneş Bi ismi gezegenler bi ismi Samanyolu Bi ismi galaksiler. bi ismi metaorlar.......bi ismi Sonsuz evren.

Bunu kabul edermi bir teist?

Sitelerde Paylaş

Olmayan bir şeyin karşısın da olmak da olası tanrıyı destekler.

Yanlış anlaşılmaşın bizler kafadaki hayalli düşüncenin karşısındayız.

Sevgili democrossian,izah etmiş..Tekrar etmeye gerek yok :)

Sitelerde Paylaş

hayali bir Tanrı icad ediyor kendisi..

İyi de icad edilen(?) bu Tanrı figürüne non-teistlerin yüklediği herhangi bir misyon yok ki...

Mesela deistin Tanrısı, insanlardan kurban, ayin, cihad vb. bir beklenti içinde mi?

Panteistin Tanrısının ''budur'' diye ortaya koyduğu bir kitabı, ''tebliğcimdir'' dediği peygamberi mi var?

Agnostiğin ''Tanrı olabilir de olmayabilir de'' argümanını ileri sürerken bireysel kanaatinden başka dayandığı neyi var?

Bu bahsettiğiniz hayali Tanrı'nın(?) potansiyel tehlikesini somut olarak ortaya koyamadığınız sürece iddianız yavan olacaktır.

Tevrat'ın Tanrısı ve Kuran'ın Tanrısı birbirlerine çok benzerler, beklentileri de hemen hemen aynıdır. Ben bu benzerliği somut olarak örnekleyebilirim; İki Tanrı'nın da domuz etini sevmediğini kendi kitaplarından gösterebilirim.

Ama siz, non-teistlerin Tanrısının dinlerin Tanrısına bırakın benzemesini, panteist ve deistin Tanrısı bile birbirine benzediğini söyleyemezsiniz...

''Din Allah'ın oluncaya kadar savaşın'', ''burası sizlere vadedilmiş topraklardır'' gibi tehlikeli söylemleri olmayan bir yaratıcı inancını, dinlerin Tanrı inancı ile aynı kefeye koymak, tehdit olarak algılamak yersizdir. Sizleri en iyi anlayan insanları karşınıza almak anlamsız bir iştir...

Ateist olmayan kişiler şu basit gerçeği anlamıyorlar..TÜM TANRILAR YERELDİR..Genel/tümel bir Tanrı(yaratıcı)yoktur..Böyle bir şey zaten bilimsel anlamda da,zihinsel anlamda da olamaz..

Bu yazdığınız sizin kişisel kanaatinizdir, sizi ateist yapan düşüncedir. Burada neden ateist olduğunuzu özetlemişsiniz; dolayısıyla bu geldiğiniz nokta sadece sizi ve sizin gibi düşünenleri bağlayacaktır...

tarihinde Mırnaw tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Evreni Evrenlere parçalasakda Evren birdir.

Evreni parçalara ayırdığımız yok. Evrimin kapsadığı evren, big bang ile başlayan, galaksiler, galaksi kümeleri ve süper kümelerden oluşan, sınırını bilmediğimiz, zaman ve mekan algılayışımızın nedeni olan, yüzde doksandan fazlası karanlık enerjiden meydana gelen evrendir. Evrim bu anlamdaki evrenin üzerinde bir gerçektir. Çünkü evrenler de canlılar gibi doğar, gelişir, ölür, yeniden ortaya çıkar, nesli devam eder ve evrimleşir.

Bu evrenin tek olması akla aykırıdır, böyle bir durum olamaz. Olması olanaksızdır.

Sitelerde Paylaş

Tanrı figürüne non-teistlerin yüklediği herhangi bir misyon yok ki...

Tanrı algısı zaten değişkendir. Tanrı kavramına birinin zalim, birinin alim, birinin katil birinin masum filan falan sıfatlar yüklemesi hiçbir şeyi değiştirmez. Tanrı inancı, şişeden çıkan cin inancı gibidir. Şişeden çıkan cinin ne kılığa gireceğini, ne yapacağını bilemeyeceğiniz inancı gibi, tanrı bir kez yaratıldı mı ne kılıklara gireceği tamamen belirsizdir. Önemli olan onu yaratmamak. Zihinlerden onu kovmak. Bu da ateizmdir. Ateizm tanrı fikrini zihninden geri almamak üzere kovmaktır. Tanrı zaten yok. Ona alim ya da zalim demeniz zaten bir şeyi değiştirmiyor. Sen alim dersin, başkası zalim der. Tanrı fikri olmayacak yoksa… Olduktan sonra denetleyemezsiniz.

Bakın yasa ile tanrıyı yasaklamak ayrı bir konudur. Burada bahsedilen bu değil. İnançlara yasak koymak inanç özgürlüğünü ortadan kaldırır. İnanç özgürlüğü ise en temel insan haklarındandır. Eğer yanlış anlıyorsanız ne anladığınızı söylerseniz doğrusunu açıklarız. Fakat yanlış anlama değil, anlayamama durumu görünüyor. O zaman da anlamadım biraz daha açar mısınız demeniz gerekiyor.

Bu başlıkta söylenen fikir elbette sadece ateistleri bağlıyor. Başlık sahibi de onu savunan ben de tanrıya inanan herkesi toplama kamplarına doldurmak lazım demedik, öyle değil mi? Onlara sadece insani bir sorumluluklarını hatırlatıp tanrı cinayetlerine ortak olmamaya çağırdık.

Sitelerde Paylaş

Yani bakın bu, enerjiyi israf ederek kutup ayılarının ölümüne neden oluyoruz türü bir eleştiri. Kimse enerji israf etti diye mahkemeye verilip yargılanıp hapse atılmaz. Kabahat ayrı, suç ayrıdır. Yere çöp atmak kabahattir, para cezasından başka bir ceza ile, hapisle filan cezalandırılmaz. Herhalde anlatabilmiş olmam lazım...

Yoksa kimse işitçi de bir, deist de, demiyor. Fırtınada kelebeklerin de katkısı var diyor. Daha da anlatamadıysam artık bilemiyorum. Aslında bunları söyledik. Fakat tekrarlamak zorunda kaldık.

Ateizme öyle ya da böyle bir direnç var. Bu da doğal. İnsanlar radikal değişimlere direnirler. Niye direndiklerini bilmeseler de karşıt bir kaç söz etmeden duramazlar. İnsanlar değişimden korkarlar. Bu budur... Ama ateizmin altın şafağı sökmeye yaklaşıyor. Bu gün be gün yaklaşıyor. Bundan kaçınılmayacak. İnancın sonu, artık inanılmamaktır. İnancın ölümü bu şekilde olur.

Sitelerde Paylaş

Altını çizdiğim yerde suçtan, cezadan bahsetmedim, hiç ilgisi yok...

Şu suçlamaya cevap olarak yazmıştım;

''Agnostikler,deistler,panteistler ve diğerleri..Hepiniz masum değilsiniz..Suçunuz,bir hayali kavramı bir şekilde yaşatarak,Dünya üzerindeki katliamları/tecavüzleri uzaktan da olsa desteklemenizdir..Bugün bir ışid militanı,masum bir insanın kafasını kesiyorsa;bunda agnostiklerin veya deistlerin de suçu vardır..''

Böyle bir iddia yersizdir dedim, sebeplerini de açıkladım... Anlaşılır olduğunu düşünüyorum...

Sitelerde Paylaş

İyi de icad edilen(?) bu Tanrı figürüne non-teistlerin yüklediği herhangi bir misyon yok ki...

Mesela deistin Tanrısı, insanlardan kurban, ayin, cihad vb. bir beklenti içinde mi?

Panteistin Tanrısının ''budur'' diye ortaya koyduğu bir kitabı, ''tebliğcimdir'' dediği peygamberi mi var?

Agnostiğin ''Tanrı olabilir de olmayabilir de'' argümanını ileri sürerken bireysel kanaatinden başka dayandığı neyi var?

Bu bahsettiğiniz hayali Tanrı'nın(?) potansiyel tehlikesini somut olarak ortaya koyamadığınız sürece iddianız yavan olacaktır.

Tevrat'ın Tanrısı ve Kuran'ın Tanrısı birbirlerine çok benzerler, beklentileri de hemen hemen aynıdır. Ben bu benzerliği somut olarak örnekleyebilirim; İki Tanrı'nın da domuz etini sevmediğini kendi kitaplarından gösterebilirim.

Ama siz, non-teistlerin Tanrısının dinlerin Tanrısına bırakın benzemesini, panteist ve deistin Tanrısı bile birbirine benzediğini söyleyemezsiniz...

''Din Allah'ın oluncaya kadar savaşın'', ''burası sizlere vadedilmiş topraklardır'' gibi tehlikeli söylemleri olmayan bir yaratıcı inancını, dinlerin Tanrı inancı ile aynı kefeye koymak, tehdit olarak algılamak yersizdir. Sizleri en iyi anlayan insanları karşınıza almak anlamsız bir iştir...

Mrnaw;deistin tanrısının tanıtımının yapıldığı bir şey yok..bu bakımdan deistin tanrısı şöyledir veya böyledir diyemezsiniz..Deist,dinini inkar edip,dininin Tanrı'sını aklamaya çalışana denir..Müslümanlıktan deizme geçen birisi,Allah kavramını yaşatmaya devam eder..Çünkü Allah haricinde bildiği bir Tanrı kavramı yoktur..İslam'ın Allah'ını törpülemekten başka bir şey yapmıyor bu kişiler..Aynı şekilde panteist veya panenteistlerin Tanrı'sı da böyle..

Şöyle anlatmaya çalışayım;

Hayali bir şirket var ve bazı insanlar(inananlar) gerçekten bu şirkete para yatırıyorlar,bazıları(din adamları) para çekiyorlar,bazıları bu şirketin gerçek(deistler) olduğunu iddia ediyorlar,bazıları da(agnostikler) bu şirketin hayali veya gerçek olduğunun tartışmalı olduğunu söylüyorlar..

Bir takım insanlar(ateistler) var ki,tümden bu şirketi yok sayıyorlar ve bu şirketi bir şekilde destekleyen herkesi;bu şirketin yol açtığı sorunlardan sorumlu tutuyorlar..

enerjiyi israf ederek kutup ayılarının ölümüne neden oluyoruz

Aklınla bin yaşa..Söylemek istediğimizi özetleyen çok iyi bir örnek bu.

Şimdi ben 3 km ötedeki kuaföre gitmek için toplu taşımayı kullanmak yerine Jeep'e biniyorsam,kutup ayılarının ölümüne zemin hazırlamış oluyorum..Kutup ayılarının katili ben değilim ama seçimlerim sonucunda kutup ayıları benim ve benim gibilerin sayesinde ölüyor...

Sitelerde Paylaş

Eğer kuran'daki allah inancı mı daha kötü, deizmdeki tanrı inancı mı diye sorsanız elbette yanıt apaçık olur. Biz böyle bir soru sormadık ve böyle bir konuyu mercek altına almadık. Bizim burada mercek altına aldığımız, genel anlamda tanrı inancı.

Yoksa ben insanlığın en berbat icadının tek tanrı fikri olduğunu zaten hep söylüyorum. Buna göre, tanrılara inanan bir kişinin inancı, tanrıya inanan bir kişiden daha iyi otomatik biçimde oluyor zaten. Tanrılar inancı bir çok denge unsurunu içinde barındırır. Bu unsurları zaten bu çok tanrılı dinleri incelediğinizde görürsünüz.

Tek tanrılı dinler bu dengeyi bozduklarının farkına varmış ve bir şeytan - allah dengesi gibi, o da tutarsız bir denge, saçma bir şey kurarak bu açığı kapatmaya çalışmışlardır. Ama bununla da saçmalamaları dip yapmıştır. Bu kurgu saçmanın en saçması bir zırva olmuştur. Şeytanla allahın diyalogları, maceraları tam bir ultra saçmalık, ilahi komedidir.

Sitelerde Paylaş

suçtan, cezadan bahsetmedim,

Elbette etmediniz, neye karşı çıktığınız açıkça anlaşılamadığı için acaba bu bakımdan karşı çıkıyor olabilir misiniz diye olasılık olarak ortaya koydum. Ola da bilir, "ateist olmayanları soykırım etmek gerek, yoksa bu insanlık bu tanrı belasından sittin sene kurtulamaz" diye birilerinin ortaya çıkması çok da şaşırtıcı bir sürpriz olmaz. Bu nadiren de olsa olabilecek bir şey.

İşin garip tarafı tanrıdan kesin kurtuluşun başka bir yolunun da olmaması!!! Ne garip değil mi? O halde şu sonuç çıkıyor: Tanrıdan kesin olarak kurtulmuş, tek bir tanrı inanırının yaşamadığı bir dünya olanaksız. Bunda mutabık kalırız sanırım.

Sitelerde Paylaş

Peki bir soru madem: "Dünyada tanrıya inanmayan bir kişi bile bırakmayacak, hepsini öldüreceksiniz" diyen bir tiran mı daha iyidir, yoksa "Dünyada tanrıya inanan bir kişi bile bırakmayacak, hepsini öldüreceksiniz" diyen bir tiran mı daha iyidir?

Öyle kaçamak her ikisi de kötü diye yan çizmek yok. Dürüst cevap verin. Farzedin "ya kırk satırı, ya kırk katırı seçeceksin, seçmezsen daha da korkunç bir infaz planlarım" diyen bir haydutun elindesiniz! Testere'deki gibi bir durum var ve soru bu!

Seçin bakalım. Ben hemen peşinen dünyada tanrıya inanan kimse bırakmayan tiranı seçerdim. Çünkü tanrı zaten yok. Tanrıya zorla inanmak kabus olurdu.

Tabii dinci de "gül gibi mis gibi allahımıza inanmak yasaklanacağına, zaten var olan tanrıya zorla da olsa inandırılması daha iyidir" diyecektir.

Bu bir turnusol soru... Anladınız siz onu... Kim ateist kim değil şak diye ortaya koyan turnusol sorular bunlar...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...