Jump to content

Ateist olmayanlar masum değildir..

Recommended Posts

Ateist olduğun an bi anda zamanda geriye gitmiş gibi oluyorsun. Etrafında tuaf şeylere inanan hurafe sözler ölümden sonra yaşama inanan ve sürekli görünmeyen arkadaşlarıyla konuşan insanlar dolu olduğunu görüyorsun. Buda kişiyi binlerce yıl geriye cehalet dönemine karanlık çağlara gitmiş hissi veriyor.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 104
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Elbette... Ama bu turnusol bir soru aynı zamanda. Turnusol kağıdını batırdığınız su asidikse kırmızı, bazikse mavi renk alması gibi kesin sonuç verir. Turnusol soru sizde ateist rengi verdi ama anladığım kadarıyla ateist değilsiniz. Sizin içinizde bir ateist saklı olmalı.

Tiranların emirlerinin yerine geldiğini varsaymak bir şey kazandırmaz. Bunun üzerinde düşünmeyin. Hatta tiranların emirlerinin yerine getirilmediğini düşünseniz daha iyi olur. Çünkü dünya her iki durumda da hiç olmayacak. İki tirandan biri gelse de amacına ulaşamadan devrilecek.

Son bir konu: Bunlar fikir cimnastiği, abartılı deyimle beyin fırtınası, daha bilimsel deyimle düşünce deneyi...

Ben iki seçenekten birinin gerçekleştiğini varsayarak yanıtlamak gerektiğini düşündüm,açıkçası bunu düşünmeden bu soruyu nasıl cevaplayabileceğimi anlayamadım.

Bu arada cennete kavuşmak demedim,Allah dedim.Direk cennete gideceğimi düşünmüyorum tabi.

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...

Evet, müslüman açısından bakacak olursak, ateist olmayanlar masum değildir.

Siz hem yaratıcı var diyeceksiniz, hem de yaratanların en güzeli olan Allah'ı bırakıp, uzayın sonsuzluğunda bilinmeyen bir varlığa veya evrene inanacaksınız.
Ateist ise tanrı olmadığı için dini kabul etmiyor. ve Allah, şirk hariç herşeyi affettiği için biz yırtıyoruz, sorun yok :)
Ama deist ve panteistler ne yapıyor; kuran'ın anlatımıyla, tapılacak tek put olan Allah'ın yanına, kendi tanrılarını koyarak, onun itibarını iyice yerlere düşürüyor. Bu müslümana göre tabiyki masumane bişey değildir.
Mesela ben artık masumum. "tanrı yoktu, ben neyapayım" dedim mi, bişey diyemezler :) Sizler ise, o şerefli elçinin sözü olan kurandaki en affedilmez gunahı işlediniz; Allah'ın yerine başka ilahlar edinip, bide dinle mucadele ederek, dincilerin işlerini bozdunuz. "yaratıcı sadece insanlık ister. akıl bilim ve vicdan bizim tek rehberimiz" diyerek, dinlerin haysiyetini 2 paralık ettiniz. böylece diktatörlerin katliam planlarını baltaladınız.
hele "var mı, yok mu bilinemez" diyenler, o şüpheciliğini müslümana bir bulaştırdı mı, zaten islam diye bişey kalmaz. yani sizler müslümana göre hiç masum değilsiniz.
Evet, herhalde başlıkta anlatılan buydu. neyse konuyu okuyunca yine bişeyler yazarım.
Sitelerde Paylaş

Bir semtte bir mafya liderinin var olduğunu ve bu kişiden emirler aldığını söyleyenler ile bu semtte mafya liderinin sadece var olduğunu veya bu kişinin var olup olmadığının muamma olduğunu söyleyenler aynı saftadırlar.

Degildirler. Cunku ayni mafya liderinden bahsetmiyorlar. Bu yasima geldim simdiye kadar bir Agnostik,deistl,yada panteistin bahsettigi Tanrinin Kuranda anlatilan yaratici ile ortustugunu gormedim. Adina ister Isa, Tanri, Allah, yaratiici, cart curt ne derlerse farketmez. Isterse ayni ismi kullansinlar, bahsedilen kavram farkli. Bugun bir isid militani masum birinin kafasini kesiyorsa, bunun asil sorumlusu nasilsa bana ucu dokunmayacak diye kisa vadeli dusunen politikacilardir, ozellikle ISID gibi orgutlere goz yuman, onu cikarlari icin kullanan devlet adamlarinda suc cok buyuk.

tarihinde skander tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Degildirler. Cunku ayni mafya liderinden bahsetmiyorlar. Bu yasima geldim simdiye kadar bir Agnostik,deistl,yada panteistin bahsettigi Tanrinin Kuranda anlatilan yaratici ile ortustugunu gormedim. Adina ister Isa, Tanri, Allah, yaratiici, cart curt ne derlerse farketmez. Isterse ayni ismi kullansinlar, bahsedilen kavram farkli. Bugun bir isid militani masum birinin kafasini kesiyorsa, bunun asil sorumlusu nasilsa bana ucu dokunmayacak diye kisa vadeli dusunen politikacilardir, ozellikle ISID gibi orgutlere goz yuman, onu cikarlari icin kullanan devlet adamlarinda suc cok buyuk.

Aynı şeyden bahsediyorlar..Farklı bir şeyden bahsetmeleri mümkün değil..

http://www.ateistforum.org/index.php/topic/60060-ynsanlar-tarih-boyunca-havaya-tapmythlardyr/

Birinin baldırı var,birinin gözü var,birinin evi var,birinin kitabı var ama esasında hepsi aynı şey..

Bir deist bize Tanrı'sını nasıl tarif edebilir?

Bu deist Tanrı kavramını nereden duymuştur?

Türkiye'deki bir deistin var dediği Tanrı,Allah'ın ta kendisidir..Çünkü bu kişi Allah haricinde bir Tanrı bilmiyordur/tanımamıştır..Allah'ı iyi bir nane gibi göstermekten başka bir şey yapmıyor bu kişiler..

Agnostiklerin de bilinemez diye ifade ettikleri Tanrı,Işid'in haykırdığı Tanrı'dır.Çünkü bu kişilerde başka Tanrı bilmiyorlar..Tanrı kavramını sadece çevrelerinden öğrenmişlerdir..

-Bilinemez..

-Bilinemez olan ne?

-Tanrı..

-Tamam da hangi Tanrı?

Sitelerde Paylaş

Ben iki seçenekten birinin gerçekleştiğini varsayarak yanıtlamak gerektiğini düşündüm,açıkçası bunu düşünmeden bu soruyu nasıl cevaplayabileceğimi anlayamadım.

Bu arada cennete kavuşmak demedim,Allah dedim.Direk cennete gideceğimi düşünmüyorum tabi.

Nasıl anlayamıyorsun hayret bir şey... Bu iki tiran dünyayı yönetmeye aday. Seçime katılmak ve bir oy kullanmak zorunlu. Seçimden sonra olacakları düşünmene gerek yok diyorum. Belki tiran söz vermiştim hepsini öldürmeye ama bunu yapmak biraz zor deyip kayış atacak. Orasını düşünmeyin. Oyunuzu söyleyin diyorum. Bunda anlamayacak ne var?

Allaha kavuşup ne yapacaksınız. Huriler dururken allahla mı muhabbet edeceksiniz. Saçmalamayın. Dürüst olun. Allah size en fazla bacağını açar. Kuran'da öyle yazıyor. Siz secde edecekmişsiniz bacak açılınca, biz edemeyecekmişiz!

tarihinde democrossian tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Islamın prensibi allaha kavusmak değildir...allahın vaad ettiği cennete kavuşmak için emir ve yasaklarını yerine getirmesi gerekir....tabi nolannin dediği doğrudur...Agnostik,deist düşüncelerden geçmiş biri olarak temel tanrı prensibi bulundukları topluluklarin tanrı inancına dayanir....bu yolda tanrının yani buyruklari önemlidir...ölün veya öldürün diyormu ....diyor.... Peki bu konuda vaadleri neler;ganimet,köle,cariye....olursen,cennet,cennette huri,şaraplar,altınlar .....

Sitelerde Paylaş

Müslümlerin bu direk cennete gitmeme cehennemde biraz kalma sonra cennete kapağı atma umutları kuran'a aykırıdır. Kuran'da öyle yazmaz. Şöyle yazar:

MU'MİNÛN - 103: Ve men haffet mevâzînuhu fe ulâikellezîne hasirû enfusehum fî cehenneme hâlidûn

Şöyle diyor: Kimin mizanı hafif gelirse cehennemde sonsuza kadar kalacak.

Yaaa müslümler... Siz ne güzel kuranımız var diye kendinizi kandıra durun... Kuran sizi kerizledikleri gibi bir şey değil. Sizi fena kekliyorlar.

Cehennemde birlikteyiz sizi gidi tatlı su müslümleri sizi... :lol:

İslamın cennetine sadece işitçi mişitçi vahşi haydutlar, allah için kafa kesen çarmıha geren "mücahit"ler girecek! :D

Sitelerde Paylaş

Türkiye'deki bir deistin var dediği Tanrı,Allah'ın ta kendisidir..Çünkü bu kişi Allah haricinde bir Tanrı bilmiyordur/tanımamıştır..Allah'ı iyi bir nane gibi göstermekten başka bir şey yapmıyor bu kişiler..

Deistin var dedigi Tanri ile Muslumanin Allahi tamamen farkli karakterler. Ikisi ayni olsa ya deist yada muslumanlik kavraminin tamamen bosalmasi lazim, deistlerinde musluman olmasi lazim. Deistlerin Allah harici tanri bilmiyor sozu bence cok abarti ve gercekligi yansitmiyor. Sizin etrafinizdakileri bilmiyorum ama Allaha asiri tepkili Deistler var.

Sitelerde Paylaş

Deistin var dedigi Tanri ile Muslumanin Allahi tamamen farkli karakterler. Ikisi ayni olsa ya deist yada muslumanlik kavraminin tamamen bosalmasi lazim, deistlerinde musluman olmasi lazim. Deistlerin Allah harici tanri bilmiyor sozu bence cok abarti ve gercekligi yansitmiyor. Sizin etrafinizdakileri bilmiyorum ama Allaha asiri tepkili Deistler var.

Eğer deistseniz veya deistlerin Tanrı'sından haberiniz varsa,buyrun anlatın bize bu Tanrı'yı..

Aleviler ne yapıyor mesela?

İslam'ın Allah'ını iyi bir halt gibi sunuyorlar insanlara..Taptıkları/bildikleri Tanrı aynı ama farklı algılıyorlar bu Tanrı'yı..

Aynı şekilde düşünün..

Bir deist,kafasında kurguladığı yaratıcı/tanrı kavramına,iman ettiği Allah'ın uygun olmadığını düşünüyor ve böylelikle dinden çıkıyor amma velakin iman ettiği Allah'ı iyi bir halt gibi insanlara lanse etmeye devam ediyor..

Sitelerde Paylaş

Bir konuyu mutlaka kötü tarafından görmeye çalışırsanız, bunu başarırsınız. Deistlerin çoğu Allah'a inanmıyor. Deistlerin Allah'a inandığı, bir müslüman uydurmasıdır bence.. Ancak dinden yeni uyanan biri, "Allah var" diyebilir. "din yalanmış, hiç olmazsa Allah'a tutunayım" refleksidir bu..

Forumlarda Allah'ı ateistlerden daha çok eleştiren deistler var. mesela "Deist adam" diye birisi vardı, ortalarda görünmüyor. Allahı yerden yere vuruyordu; "Allah denen adam" "sadist" vs. neler neler.. Allah denen adamın ayağa kalkacak hali kalmadı, yerin dibine geçti :)
Mesela Suriye'deki bütün dinsizler böyle olsa, ve bunu net ortamı dışında yapsa, İşid donuna eder, saklanacak yer arardı herhalde
Deizm ve panteizm aslında tam bir şah-mat olayı; "senin sadist tanrın da kimmiş, evreni vareden benim yaratıcımdır" diyorlar. Yani bazılarımız tanrının neden olamıyacağını anlatıp, dini sarsarken, diğer taraftan onlar da kendi yaratıcılarını koyarak, Allah'ı defediyorlar. çivi çiviyi söker hesabı..
agnostikler ise zaten yaydığı şüphecilikle dinleri şaşırtıyor. kaç yönden ortak mucadele var. Yani aslında hemen hepimiz aynı şeyi söylüyoruz; "Allah yok, din yalan"
Eğer böyle değilse, "Allah yok" diyen ateiste tepki gösteren, birkaç tane deist göstermeniz gerekir. Panteist'in zaten evren dışında bir varlıkla alakası yok.
O yüzden böyle önemli bir mucadelde, bu tarz suni ayrımcılıklar çıkarmanın hiçbir gereği yok.
Sitelerde Paylaş

Deistlerin çoğu Allah'a inanmıyor.

Deistlerle aramızda allah konusunda bir anlaşmazlık yok zaten. Allah ile tanrı birebir aynı kavramlar evet değildir. Ama allah da bir tür tanrıdır. Allah yok ama tanrı var demek asla doğru bir söylem olamaz. Bir zıkkım eğer olsaydı olurdu, olmayınca tümden yoktur. Yani şimdi allah yok ama bir tanrı olabilir demek saçma bir söylem. Yaraya merhem de değil. İyi işte bir tanrı varsa o allah deyip çıkarlar ve deizm de buna çanak tutar.

İyi kötü deisttir, teistten iyidir ama deizmin saçma bir fikir olduğu ortada... Benim deistlerle bu güne kadar hiç yıldızım barışmadı. Hayatımda bir saniye deist olmuşluğum da yok...

Şimdi bakın, bir ateist durduk yerde bir deiste tepki göstermez. Dinsizlik noktasında ortaktırlar çünkü. Genellikle deist ateiste sataşır ve "nerden biliyorsun tanrının olmadığını" diye ilk saldırıyı o yapar. İlla tanrı vardır diye tutturur. Tanrı yoktur dediğinde rahatsızlık belirtileri gösterir, huzursuzlanır. Niyeyse, hiç bir ota bota karışmayan tanrısı niye bu kadar kıymetliyse, bilemiyorum. Bu ota bota karışmayan tanrıya yok deyince kıyamet mi kopuyorsa neyse? Lan zaten ne ota karışıyor ne bota... Yok deyince niye bu kadar rahatsız oluyorsun, anlamıyorum ki?

Sitelerde Paylaş
Forumlarda Allah'ı ateistlerden daha çok eleştiren deistler var.

Bu forumda bu kadar basit konularda açıklama yapma gereği duymak,çok üzücü aslında..Tekrar tekrar ateizmin ne olduğunu açıklamak zorunda kalıyoruz..

Şimdi,bu tarz cümlelere ne denebilir?

İlla bana açık ve net yazdıracaksınız..

Kardeşim,deizm de tıpkı müslümanlık veya hristiyanlık gibi gerizekalılığın bir göstergesidir..Deistler gerizekalıdır..Düşünme belirtileri gösteren ama düşünemeyen insanlardır bunlar..

Tanrı kavramına tutunan birisi,bugün Tanrı adına işlenen cinayetlere ortaktır..

Deistler inanıyorum filan demiyor,dikkat edin buna..Deistler Tanrı var diyorlar..Varsa göstereceksin bu şeyi,gösteremiyorsan sen yalancı bir sahtekarsın sadece..

İnanmak ayrı mesele..Adam Allah'a inanıyorum diyor..İnanmakta özgürsün deriz ama Allah veya Tanrı var dediğin zaman,kanıt/delil isteme seçeneğimiz otomatikman doğuyor..Allah var veya Tanrı var diyen birisi,kanıt/delil göstermek zorundadır..Gösteremiyorsa,dediğim gibi yalancı bir sahtekardır bu kişi..

Allah ve Tanrı konusuna da değineyim..

Allah bir yerel Tanrı'dır..Tüm Tanrı'lar yereldir..Tıpkı tüm dillerin yerel olduğu gibi..Hiç bir dil,tüm Dünya'da konuşulmaz..Mümkün değil böyle birşey..Hiç bir Tanrı'da genel/tümel olamaz,tüm Tanrı'lar belli bir bölgenin insanına yöneliktir..

Gerizekalı deistler,yok saydıkları Allah'ın yerine genel/tümel bir Tanrı kavramını koyarak,bu Tanrı'nın VAR olduğunu iddia ediyorlar..Eğer bu yerellik konusunu anlasalardı biraz,böyle gerizekalı bir fikir inşa etmezlerdi..

tarihinde NOLAN tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Nolan, gerçekten bu kadar apaçık bir konuyu açıklamak zorunda kalmamız nelerle uğraştığımızın ve bu halkla uğraşmaya gerçekten değer mi acaba sorusunun ortaya çıkmasına neden oluyor.

Hayır şimdi, teist tanrı var diyor, deist de tanrı var diyor olunca bunun buna destek verdiğinden daha açık bir konu olabilir mi yahu! Arkadaşım, sen çıkıyor apaçık, net, teistin sırtını sıvazlıyorsun ya! Bunu anlamayan kişilere laf anlatmak da saflık oluyor ama... Ne yaparsın işte... Hay hay ile tay tay öğreteceksin. Bir gün mutlaka anlayacaklar. Yahu deizm de nedir be? Tarihin küflü dehlizlerinde kalmış bir fikir... Şu zamanda ne deizmi yahu...

Şu islamdan çıktım, bir an deist olmayı düşünmedim, bir an... Yahu bu olunacak bir şey değil ki... Ne demeye deist olunur, ben buna hiç empati yapamıyorum. Deist olmak için bir gerekçe düşünüyorum, yok yani, bulamıyorum. Agnostiğe, hatta teiste empati yapabiliyorum. Ama bu deizmi kim, niye, nerden çıkarıyor hiç bir anlam veremiyorum.

Yahu tanrı var madem, iki yalakalık yap, iki perende at, "lan bu beni güldürdü, ben de şunu güldüreyim bari" filan der belki be!

Tanrı var, ama ne o bir şey yapıyor, ne sen bir şey yapıyorsun. O sana tat gibi bakıyor, sen ona süzme gibi bakıyorsun. Bu ne ya, platonik aşk gibi?

Sitelerde Paylaş

.........Bu ne ya, platonik aşk gibi?

İnsana kafayı yedirir bunlar.. :lol:

Bir de bizi delirtmek için ''inanıyorum'' demiyorlar da ''var'' diyorlar :lol:

Sitelerde Paylaş
Sayın arkadaşlar.. mesele tanrının ne kadar saçma bir inanış olduğu değil. mesele bu düşünceye ulaşmakta ve bunu açıklamakta kullandığınız yöntemler ve bunların ne kadar akılcı ve doğru olduğudur?

Yakında bu konuda sizi aydınlatacağım. bekleyiniz...

tarihinde Mindsurfer tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Zeka seviyesi yerlerde. Bu topraklarda bir sorun var ama anlamıyorum. Yazdığınız saçmalıklara cevap olarak bilimsel konuşulmaz, o yüzden cevap vermemeyi tercih ediyorum. Böyle saçmalıklar saçmalayabilmek ancak yobaz bir beyin işidir ve gereğince yobazlaşmışsınız.

Türkiye'ye ne AKP'nin ne CHP'nin ne solun ne sağın faydası var. Sağlıklı düşünebilen insanların faydası var. Onu da biz dinsizler grubu olarak alıyordum ama demek ki yanılmışım. Dinsizler de sağlıklı düşünemiyor. Antik çağdan günümüze kadar insanlar putlara taptı. Somut olanı soyutlaştırıp soyut ilah putuna, Allah'a tapmaya başladılar. Zaman geçti insanlar dinsizleşmeye başladı ama sonuç aynı. Putlar., putlar ve putlar. Ne zaman putatapar olmayı bırakırsak o zaman yaşayabileceğiz. Putunuzun ne olduğunu da varın kendiniz düşünün de bulun.

Dünya fethi ile Dünya'yı ayakları altına alıp hakim olmak isteyen antik çağ hükümdarları; Büyük İskender'lere benzeyin, modern Cengiz Han'lar çıkarın, çağdaş Hülagu'lar yaratın. Yakın dünyadaki size benzemeyen kitapları ve söndürün bütün mumları. Karanlıkta tek başınıza kalın. Önemli olan tek renk olmanız. Siyaha iman ederim, renkler kör olsun. Muhammed'e benzeyin, girin insanların kabesine ve Allah'ınızdan gayrı bütün putları yıkın. Musa gibi olun, diğer zihinsel milletlere diz çöktürmeyi kendinize emel edinin. İsa gibi olun, çarmıha gerilecek kadar samimi olun ve ölün düşünceniz yolunda, ama yolunuzda da milyonları öldürün.

Yasaklayın, yasakçı zihinler, yasaklamayı yasaklayanlar da çıkacak elbet. Evet, belki çıkmayacak ama hayali bile güzel geliyor.

Bu kadar saçmalamanın karşısında ne kadar hayret ettiğimi anlatamam bile size. Emin olun dalga geçtiğiniz Müslümanlar kadar saçmalıyorsunuz. Sizin onlara yobaz demenizdeki haklılığınız kadar onlar da size demekte haklı.

Dünyadaki düşünce savaşları tarafına yeni bir kutup daha mı ekleyeceksiniz? Ekleyin madem.

"Sen geçen yıl benim aleyhimde bulundun, senin kanını emmeliyim," diyorsunuz. Felsefe kin gütmez; sizin boş çabalarınıza sakin sakin güler, kendinize benzetmek için aptallaştırmak istediğiniz insanları tatlı tatlı aydınlatır. [Voltaire, Felsefe Sözlüğü sy.16, İnkılap Kitabevi]

Sitelerde Paylaş

Aleviler ne yapıyor mesela?

İslam'ın Allah'ını iyi bir halt gibi sunuyorlar insanlara..Taptıkları/bildikleri Tanrı aynı ama farklı algılıyorlar bu Tanrı'yı..

Tanrıyı yüceltmeleri Muhammed'in/Ali'nin yanında önemsiz kalıyor.

Hadisleri/Kuran'ı gösterince suçu komple Emeviler'e atıyorlar.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...